متوسط صرافی

آموزش گام به گام کار با صرافی غیر متمرکز وان اینچ (1inch)

صرافی وان اینچ یکی از بهترین تجمیع کنندگان صرافی‌های غیر متمرکز در بازار است. این پلتفرم همچنین دارای استخرهای نقدینگی است و به کاربران اجازه می‌دهد تا توکن اصلی آن، 1INCH را تهیه کنند. پس از راه اندازی توکن 1INCH، صرافی قدیمی این پروژه با نام Mooniswap، تقریبا از کار افتاد و جای خود را و به پروتکل نقدینگی 1inch داده است.

اکنون عملکرد وان اینچ بیشتر شبیه به Uniswap و SushiSwap با استخرهای نقدینگی و صرافی است. اما این پلتفرم ممکن است سودهای بهتری را ارائه دهد زیرا نقدینگی را از صرافی‌های غیرمتمرکز دیگر به دست می‌آورد.

در این مقاله آموزشی، به شما نحوه استفاده از صرافی وان اینچ و افزودن نقدینگی به استخرهای نقدینگی 1inch را نشان خواهم داد. همچنین ، من در مورد کارمزدهای صرافی وان اینچ، توکن 1INCH و چگونگی قرار دادن سفارش محدود در 1inch به شما اطلاعات می‌دهم.

صرافی وان اینچ چیست؟

صرافی 1inch چیست

صرافی وان اینچ در واقع یک جمع کننده صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX) است و برای دستیابی به بهترین نرخ‌های ممکن، سفارش‌ها را بین صرافی‌های غیرمتمرکز مختلف تقسیم می‌کند. 1inch در حال حاضر بیش از ۲۰ پروتکل نقدینگی را پشتیبانی می‌کند. برخی از اصلی‌ترین آنها یونی‌سواپ، بالانسر، SushiSwap ، Curve و Kyber هستند. می‌توانید کیف‌پول web ۳ خود را به 1inch.exchange متصل کرده و توکن‌های ERC-20 را با بهترین قیمت در بازار مبادله کنید.


بیشتر بخوانید : صرافی غیرمتمرکز رمزارز چیست؟‌ معرفی بهترین DEX‌ها


صرافی وان اینچ همچنین به کاربران امکان می‌دهد تا به صورت رایگان سفارشات محدود را ایجاد کنند و با وام دهی و تأمین نقدینگی به استخرهای نقدینگی‌، سود کسب کنند. با انتشار توکن 1INCH و افزودن استخرهای نقدینگی به این پلتفرم، اکنون می‌توانید نقدینگی را به استخرهای نقدینگی 1inch وارد کنید تا توکن 1INCH کسب کنید.

صرافی وان اینچ چگونه کار می‌کند؟

صرافی 1inch از فناوری API خود برای یافتن بهترین مسیرهای ممکن برای مبادله توکن‌ها استفاده می‌کند ، و سپس مبادله را در چندین صرافی تقسیم می‌کند. در نتیجه نرخی که در اختیار دارید اغلب بسیار بهتر از آن است که با استفاده از یک صرافی ارز رمزنگاری شده به دست آورید.

در واقع، صرافی 1inch قصد دارد ایرادات بازار گسترده صرافی‌های غیرمتمرکز را برطرف کند. به عبارت دیگر جلوگیری از لغو تراکنش‌ها به خاطر تغییرات قیمتی در دفاتر سفارش کوچک است.

کارمزدهای صرافی وان اینچ

1inch به عنوان یک جمع کننده صرافی‌های غیرمتمرکز هیچ کارمزدی برای مبادله توکن‌ها دریافت نمی‌کند. کارمزدی که برای مبادله پرداخت می‌شود، به صرافی غیرمتمرکزی که نقدینگی از آنجا تأمین می‌شود، بستگی دارد. به عنوان مثال، یونی‌سواپ برای سفارشات مبلغ ۰.۳٪ کارمزد دریافت می‌کند و بالانسر بسته به استخر انتخابی کارمزدهای متغیری دارد.


بیشتر بخوانید : یونی سواپ چیست؟ آموزش کامل کار با محبوب ترین صرافی غیرمتمرکز!


توکن بومی شبکه 1inch، به عنوان یک توکن حاکمیتی عمل می‌کند و اکنون این پلتفرم با توجه به کارمزدها و پاداش‌ها به شدت به DAO خود متکی است. می‌توانید کارمزد مبادلات مربوط به پروتکل نقدینگی‌، پاداش‌ها و سایر پارامترها را در تب DAO در داخل پلتفرم 1inch بررسی کنید.

اگر توکن‌های 1INCH خود را استیک کنید یا نقدینگی پروتکل را تأمین کنید، می‌توانید در مورد پارامترهای اصلی پروتکل 1inch نظر دهید. اما ممکن است از خود سوال کنید که اگر صرافی وان اینچ هیچگونه کارمزدی دریافت نمی‌کند، چگونه درآمد کسب می‌کند؟ باید بدانید 1inch بخشی از این کارمزدهای منابع نقدینگی که با آنها همکاری کرده است را دریافت می‌کند، همچنین درآمد حاصل از لغزش قیمت را هم به آن باید اضافه کرد. بخشی از این درآمد حاصل از معاملات و لغزش قیمت به عنوان پاداش ورود نقدینگی داده می‌شود.

آنچه امروز برای کاربران صرافی‌های غیرمتمرکز از اهمیت بیشتری برخوردار است، کارمزدهای گس است. به دلیل ازدحام در شبکه اتریوم، ممکن است بعضی اوقات مجبور شوید کارمزدهای معامله بالایی را پرداخت کنید. برای به حداقل رساندن این کار، می‌توانید توکن گس Chi را بر روی پلتفرم فعال کنید تا کارمزدهای تراکنش‌های خود را کاهش دهید یا در هنگام پایین آمدن قیمت گس اتریوم، معامله کنید.

آشنایی بیشتر با توکن 1INCH

توکن 1INCH

1INCH یک توکن ERC-20 است که نقش حاکمیتی در صرافی وان اینچ و پروتکل نقدینگی استفاده شده در آن را دارد. دارندگان توکن 1INCH می‌توانند در مورد پارامترهای مختلف مربوط به پروتکل مانند کارمزد تأثیر قیمت، کارمزد تراکنش‌ها (برای پروتکل نقدینگی) و پاداش‌های حاکمیتی تصمیم بگیرند. کل عرضه توکن 1INCH یک و نیم میلیارد است که ۳۰٪ از کل توکن 1INCH به انجمن‌های آن اختصاص یافته و برای یک دوره ۴ ساله استفاده خواهد شد. باقیمانده توکن 1INCH به تدریج بین تیم، سرمایه‌گذاران و … توزیع می‌شود و ۱۴.۵ درصد از منابع برای توسعه پلتفرم استفاده می‌شود. قیمت این توکن در زمان نگارش مقاله ۵.۳ دلار است (مشاهده قیمت لحظه‌ای توکن 1inch)


معرفی پلتفرم و توکن وان اینچ (1inch)؛ جایی برای تمام صرافی‌های غیرمتمرکز!


نحوه استیک کردن توکن 1INCH

برای استیک کردن توکن 1INCH خود باید در تب DAO پلتفرم وارد قسمت governance شوید. کسانی که توکن 1INCH را استیک کنند پاداش حاکمیتی کسب می‌کنند که متشکل از کارمزد تراکنش و کارمزد تأثیر قیمت است.  به عنوان یک استیکر توکن 1INCH، هم می‌توانید به پارامترها پلتفرم رأی دهید و هم پاداش حاکمیتی را با توکن 1INCH کسب کنید.

استیکینگ وان اینچ

برای استیک کردن توکن‌های 1INCH خود، ابتدا به صرافی وان اینچ بروید و با کلیک روی دکمه “اتصال کیف پول” کیف پول خود را به سیستم عامل متصل کنید. بعد از اتصال کیف پول، به تب DAO پلتفرم و سپس قسمت governance شوید. مقدار 1INCH مورد نظر برای استیک کردن را وارد کنید و سپس برای آزادسازی توکن خود از گزینه “unlock” یا “infinity unlock” استفاده کنید.


مطالعه بیشتر: استیکینگ (Staking) در دنیای رمز ارزها به چه معناست؟


اگر نمی‌خواهید برای این تراکنش دوباره گس بپردازید، از گزینه infinity unlock استفاده کنید. اما یکی از ایرادهایی که به این صرافی وارد است دقیقا در همین مرحله است زیرا برای هربار unlock کردن توکن جدید باید کارمزد جدیدی پرداخت کنید.

نحوه استیک کردن

با کلیک بر روی آیکون تنظیمات می توانید گس را از حالت سریع به استاندارد یا به مقدار دلخواه تغییر دهید. پس از آزادسازی توکن، می‌توانید با انجام آخرین تراکنش، توکن‌های 1INCH خود را استیک کنید.

آشنایی با توکن گس CHI

هنگام ارسال و دریافت اتریوم، “گس” کارمزدی است که توسط پلتفرم‌های مبتنی بر بلاکچین ETH دریافت می‌شود. به عبارت ساده می‌توانید گس را با کارمزد تراکنش مقایسه کنید. گس براساس تلاش محاسباتی انجام شده برای انجام معامله در صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX) محاسبه می‌شود. هرچه عملیات پیچیده‌تر باشد، به گس بیشتری نیز احتیاج دارد. به همین دلیل، پیش بینی به طور خاص کارمزد گس شما غیرممکن است.


برای آشنایی بیشتر با مفهوم گس مقاله مفهوم گس اتریوم چیست؛ همه چیز درباره سوخت شبکه اتریوم! را مطالعه کنید


توکن گس CHI که به اختصار “CHI” نامیده می‌شود ، یک توکن ERC20 است که به شما کمک می کند کارمزد تراکنش را در صرافی وان اینچ کاهش دهید. ارزش CHI به قیمت گس تعیین شده توسط شبکه ETH وابسته است. به این معنی که هنگامی که قیمت گس ETH کاهش می‌یابد ، ارزش CHI نیز کاهش می‌یابد. اما، یک تفاوت اساسی وجود دارد که به شما کمک می کند هنگام استفاده از CHI کمتر هزینه کنید. هنگام خرید CHI، می‌توانید در مقایسه با GST2 (توکن گس اتریوم) در کارمزدهای خود ۱٪ پس انداز کنید. و اگر در حال فروش (سوزاندن) CHI هستید، می‌توانید در مقایسه با GST2 ده درصد پس انداز کنید.

شما می توانید توکن گس CHI را مستقیماً از طریق سیستم عامل 1inch Exchange تولید کرده و یا بخرید. هنگامی که توکن موجود در کیف پول خود را دارید، می توانید آن را فعال کنید تا کارمزد گس تراکنس‌ها در آینده کاهش یابد. شرط استفاده از این توکن این است که زمان سوزاندن آن برای پرداخت کارمزد شبکه، باید قیمت آن حداقل دو برابر قیمت زمان خریدش باشد.

کیف پول‌های پشتیبانی شده توسط صرافی وان اینچ

صرافی وان اینچ یک جمع کننده صرافی‌های غیرمتمرکز (DEX) و پروتکل نقدینگی مبتنی بر اتریوم است.دسترسی کاربران به خدمات ارائه شده توسط صرافی و مشارکت وان اینچ یا اشخاص ثالث است. می‌توانید کیف پول اتریوم خود را به 1inch.exchange متصل کنید و به تنهایی شروع به مبادله توکن‌ها کنید. وان اینچ از کیف پول‌های مختلف رمز ارزها پشتیبانی می‌کند که در ادامه می‌توانید لیست آنها را مشاهده کنید:

 • متامسک (MetaMask)
 • تراست ولت (Trust Wallet)
 • لجر (Ledger.)
 • Torus
 • FortMatic
 • WalletLink
 • Portis
 • Authereum
 • UniLogin
 • WalletConnect
 • Bitski
 • MEW

شما از تمامی آنها می‌توانید برای کار با صرافی وان اینچ استفاده کنید. در ادامه نحوه کار با این صرافی با کیف‌پول متامسک را آموزش می‌دهیم.

نحوه کار با صرافی وان اینچ

نحوه کار با صرافی وان اینچ

قدم اول: اتصال کیف‌پول به صرافی وان اینچ

ابتدا در مرورگر خود به کیف پول متامسک خود وارد شوید. به آدرس 1inch.exchange بروید و بر روی دکمه ”اتصال کیف پول” واقع در گوشه سمت راست بالای صفحه کلیک کنید. شرایط را بپذیرید و روی MetaMask کلیک کنید. اگر 1inch هنوز متامسک را شناسایی نکرده است ، ممکن است به عنوان کیف پول Web3 نیز دیده شود. در این صورت می توانید صفحه را Refresh کنید.

قدم دوم : تایید اتصال در متامسک

وقتی روی MetaMask در صرافی 1inch کلیک کنید، اعلانی برای تایید روی کیف پول متامسک ظاهر می‌شود..در این مرحله می‌توانید به راحتی آدرس مورد نظر خود را انتخاب کرده و کیف پول خود را از طریق اعلان متامسک به 1inch.exchange متصل کنید.

قدم سوم : مبادله توکن در صرافی وان اینچ

ابتدا توکنی را که می‌خواهید مبادله کنید انتخاب کنید و مقدار توکن را وارد کنید. سپس کوین‌ای را که می‌خواهید با آن مبادله کنید انتخاب کنید. در مثال زیر ، ما اتریوم را با AAVE مبادله می‌کنیم.

برای انجام مبادله ابتدا باید توکن مورد نظر برای مبادله را unlock کنید اگر قبلاً این کار را نکرده‌اید. در مثال زیر ما اتر را قبلا unlock کرده‌ایم پس گزینه‌ای برای unlock وجود ندارد

فقط بالانسر برای این سفارش استفاده می‌شود زیرا بهترین نرخ را در لحظه ارائه می‌دهد. گاهی اوقات ممکن است سفارش برای دستیابی به بهترین نرخ در چند صرافی غیرمتمرکز تقسیم شود.

با کلیک بر روی لوگو تنظیمات می‌توانید کارمزد گس سفارشی تعیین کنید و همچنین برای پرداخت کارمزدهای پایین تر از توکن Chi که یک Gastoken است، استفاده کنید.اگر نمی‌خواهید معامله شما به دلیل تغییرات قیمت از بین رود، می‌توانید نرخ کمی کارمزد را افزایش دهید. برای اجرای مبادله، بر روی دکمه “swap token” کلیک کنید و معامله را در متامسک تأیید کنید.

نحوه استفاده از infinity unlock در صرافی وان اینچ

شما باید با کلیک کردن روی “unlock” یا “infinity unlock”، به پلتفرم اجازه می‌دهید تا توکنی را که می خواهید معامله کنید، خرج کند. infinity unlock در کارمزدهای گس صرفه‌جویی می‌کند زیرا برای معاملات بعدی آن رمز ارز نیازی به باز کردن دوباره کوین یا توکن نخواهید داشت. از طرف دیگر استفاده از گزینه unlock و صرف مقدار مشخصی کارمزد می‌تواند امن‌تر باشد زیرا اتصال کیف پول شما با قراردادهای هوشمند پروتکل، دائمی نخواهد بود. اما اگر قصد استفاده طولانی مدت از آن را داشته باشید سبب افزایش هزینه‌های شما می‌شود. و توصیه می‌شود که اگر از برنامه‌های جدید و کمتر شناخته شده استفاده می‌کنید حتما از گزینه unlock استفاده کنید.

استخرهای نقدینگی 1inch

استخرهای نقدینگی وان اینچ  را می‌توان در بخش “استخرها” در زیر تب DAO در صرافی وان اینچ مشاهده کرد. اگر نقدینگی در Mooniswap دارید، می‌توانید به پروتکل نقدینگی 1inch در پلتفرم وان اینچ مهاجرت کنید یا فقط نقدینگی خود را از Mooniswap حذف کنید.

پروتکل نقدینگی 1inch در حال حاضر استخرهای مختلفی دارد که می‌توانید به آنها نقدینگی اضافه کرده و کارمزد کسب کنید. همه استخرها برای بدست آوردن توکن 1INCH لحاظ نمی‌شوند. بنابراین، اگر می‌خواهید با استیک توکن‌های نقدینگی خود ، توکن 1INCH به دست آورید، باید به استخرهای فارمینگ 1INCH مانند 1INCH/ETH ، 1INCH/USDC و 1INCH/DAI نقدینگی اضافه کنید.

استخرهای نقدینگی 1inch

نحوه اضافه کردن نقدینگی به استخرهای نقدینگی وان اینچ

برای افزودن نقدینگی به استخرهای نقدینگی وان اینچ، ابتدا کیف پول خود را به پلتفرم متصل کرده و روی گزینه “استخرها” در زیر تب DAO کلیک کنید. می‌توانید استخرهای نقدینگی مختلفی را با نرخ سود سالیانه و سایر اطلاعات در بخش “استخرها” مشاهده کنید. روی استخری که می‌خواهید نقدینگی به آن اضافه کنید کلیک کنید و سپس روی دکمه ”تأمین نقدینگی” کلیک کنید.

نحوه اضافه کردن نقدینگی به استخرهای نقدینگی وان اینچ

شما باید مقدار یکسانی از هر توکن داخل استخر را به آن استخر واریز کنید. مقداری که می‌خواهید برای نقدینگی وارد کنید را ثبت کنید تا توکن‌های نقدینگی آن صادر شود. از دکمه “unlock” یا “infinity unlock” استفاده کنید تا قرارداد هوشمند بتواند توکن‌های شما را خرج کند.


استخر نقدینگی (liquidity pool) چیست و برای چه افرادی مناسب است؟


پس از باز کردن توکن‌های خود، با انجام تراکنش آخر، نقدینگی را وارد استخر مورد نظر خود کنید.

استخرهای نقدینگی پروتکل وان اینچ

نحوه بدست آوردن توکن 1INCH با توکن‌های نقدینگی

پس از تأمین نقدینگی به یک جفت که در برنامه فارمینگ نقدینگی این پلتفرم است ، می‌توانید توکن‌های نقدینگی خود را به استیک کنید تا توکن 1INCH را بدست آورید. بر روی “farming” در زیر تب DAO در پلتفرم کلیک کنید. شما می‌توانید استخرهای فارمینگ 1INCH را مشاهده کرده و از دکمه “deposit” برای به استیک کردن توکن‌های نقدینگی خود استفاده کنید.

توکن 1 inch

پس از کلیک بر روی دکمه “deposit” استخر خود، مبلغ مورد نظر برای استیک کردن را وارد کنید و تراکنش را انجام دهید. می‌توانید درآمد تقریبی روزانه، ماهانه و سالانه 1INCH خود را مشاهده کنید

خرید توکن وان اینچ

سفارش محدود در 1inch

اگر نمی‌خواهید مبادله توکن را با نرخ موجود بازار انجام دهید، می‌توانید با استفاده از ویژگی سفارش محدود صرافی وان اینچ، سفارش محدود دهید. (برای اینکار حتما باید از ورژن ۲ پلتفرم استفاده کنید)

برای ثبت سفارش محدود ، جفت ارز خود را انتخاب کنید و مقدار توکن را وارد کنید. شما همچنین باید مدت زمان سفارش خود را که در آن فعال خواهد بود و توسط گیرندگان قابل اجرا است را. وارد کنید .

سیستم وام‌دهی صرافی وان اینچ

شما نه تنها می‌توانید با بهترین نرخ‌ها در وان اینچ توکن‌ها را مبادله کنید، بلکه می‌توانید رمز ارزهای خود را نیز قرض دهید یا برای کسب سود ، نقدینگی خود را به استخرهای نقدینگی وارد کنید. روی گزینه”earn” در.صرافی 1inch کلیک کنید تا استخرهای وام‌دهی و نقدینگی را مشاهده کرده و آنها را براساس توکن و پلتفرم فیلتر کنید. شما می‌توانید نرخ بازده روزانه، هفتگی و ماهانه را مشاهده کرده و به استخرهای وام‌دهی مختلف وام مانند Aave ، Compound و Uniswap نقدینگی ارائه دهید. (این کار تنها در ورژن یک پلتفرم امکان پذیر است زیرا در ورژن دو استخرهای نقدینگی خود پروتکل 1inch وجود دارد)

مزایا و معایب صرافی وان اینچ

برای کمک به روند تصمیم گیری شما ، لیستی از مزایا و معایب را بر اساس تجربه کاربری جمع‌آوری کرده‌ایم:

مزایا

 • صرافی وان اینچ تا به حال از لحاظ امنیتی و نفوذ هکرها به آن بسیار قوی بوده است
 • رابط کاربری پلتفرم کاملاً واضح و آسان است
 • در استفاده از سرویس کارمزد اضافی پرداخت نمی‌شود، فقط باید کارمزد شبکه را پرداخت کنید
 • به عنوان یک جمع کننده صرافی‌های غیرمتمرکز، صرافی وان اینچ نقدینگی بالا در معاملات ارز رمزنگاری شده شما را تضمین می‌کند
 • استفاده از توکن CHI برای کم کردن کارمزد تراکنش‌ها

معایب

 • امکان استفاده از ارزهای فیات در آن وجود ندارد پس برای استفاده از آن حتما باید رمز ارز داشته باشید
 • کار کردن با آن برای کاربران مبتدی کمی پیچیده است
 • باز کردن توکن در پلتفرم مرحله‌ای زمان‌بر و پر هزینه است
 • اگر تسلط یک صرافی مانند Uniswap بسیار زیاد شود استفاده از این پلتفرم می‌تواند زیر سوال رود

نتیجه‌گیری

در این مقاله سعی کردیم صرافی وان اینچ را به صورت کامل مورد بررسی قرار دهیم و نحوه کار با آن را به صورت مختصر و کاربردی توضیح دهیم. وان اینچ سعی دارد یکی از مشکلات اساسی صرافی‌های غیرمتمرکز یعنی مشکل نقدینگی را برطرف کند. اینکه تا چه میزان می‌تواند در اینکار موفق باشد از میزان حجم معاملات آن در آینده مشخص خواهد شد. شاید جدی‌ترین مشکلی که این پلتفرم دارد گزینه باز کردن توکن‌ها و هزینه‌ای است که هر بار بابت آن دریافت می‌کند البته که اینکار امنیت زیادی برای آن فراهم آورده است. اگر شما نیز تا به حال از صرافی وان اینچ استفاده کرده‌اید می‌توانید نظرات خود را با ما و سایر کاربران میهن بلاکچین در میان بگذارید.

منبع
1inch.exchangedappgridblockonomi

نوشته های مشابه

16 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا