متوسط مقالات عمومی

آشنایی با “صرافی غیرمتمرکز تجمیع کننده نقدینگی” در حوزه دیفای

صرافی‌های غیرمتمرکز تجمیع کننده نقدینگی (DEX Aggregators) یکی از جدیدترین نوآوری‌های بازار در حال رشد دیفای هستند که به معامله گران این امکان را می‌دهد که نقدینگی بیش‌تری را هدف قرار داده و قیمت‌های پیشنهادی بهتری دریافت کنند.

در حالی که سال ۲۰۲۰ برای همه سال غیرعادی بود، اما برای بازار غیرمتمرکز مالی (دیفای) سالی باورنکردنی بود. نه تنها ورورد سرمایه به این بازار افزایش یافت، بلکه نوآوری‌هایی نیز برای بهبود تجربه معامله با کریپتوها ظهور کرد. یکی از این نوآوری‌ها صرافی‌های غیرمتمرکز تجمیع کننده نقدینگی بود. در این مقاله، در مورد ماهیت این نوآوری و نحوه استفاده معامله گران از آن برای دسترسی به نقدینگی صحبت می‌کنیم.

صرافی‌های غیرمتمرکز تجمیع کننده نقدینگی

صرافی غیرمتمرکز یک پلتفرم مبادله کریپتوها بر روی بلاکچین است که به کاربران اجازه می‌دهد حین تبدیل توکن‌های خود به توکن‌های دیگر، خودشان کنترل سرمایه خود را در اختیار داشته باشند. این صرافی‌ها امنیت و حریم خصوصی بیش‌تری نسبت به همتایان متمرکز خود فراهم می‌کنند. به همین دلیل فعالیت این صرافی‌ها در سالهای اخیر افزایش چشم گیری داشته است.

قابل توجه‌ترین پلتفرم معاملات غیرمتمرکز Uniswap است که روی بستر اتریوم فعالیت می‌کند و به معامله گران این امکان را می‌دهد که توکن‌های ERC-20 را از طریق رابط کاربرپسند وب و استفاده از کیف پول‌های اتریوم مستقیما به توکن‌های دیگر تبدیل کنند.

در زنجیره هوشمند بایننس (BSC)، PancakeSwap به عنوان ارائه دهنده نقدینگی درجه یک برای توکن‌های BEP-20 است. با وجود اینکه فقط ۴ ماه پیش راه اندازی شده، این پروتکل بازارساز اتوماتیک برای برخی از کریپتوها در استخرهای نقدینگی دارای بیش از ۱۱۵ میلیون دلار نقدینگی است. مسئله صرافی‌های غیرمتمرکز که اکثر آنها برای توکن‌های با بازار کوچک نقدینگی کافی را فراهم نمی‌کنند، این است که ورود و خروج از پوزیشن‌های بزرگ، بدون افت چشم‌گیر را مشکل می‌سازد. برای حل این مشکل صرافی‌های غیرمتمرکز تجمیع کننده نقدینگی به وجود آمدند.

صرافی‌های غیرمتمرکز تجمیع کننده نقدینگی، پروتکل‌های امور مالی هستند که معامله گران کریپتوها را قادر می‌سازد تا از طریق یک داشبورد به طیف گسترده‌ای از استخرها دسترسی پیدا کنند.

به عنوان مثال اگر در بستر اتریوم قصد خرید ETH با استفاده از BUSD را دارید، شما می‌توانید از Matcha، صرافی‌های غیرمتمرکز تجمیع کننده مبتنی بر شبکه اتریوم، استفاده کنید تا از نقدینگی صرافی‌های غیرمتمرکز مانند 0x و Uniswap و Kyper برای انجام معاملات خود بهره ببرید.

صرافی تجمیع کننده

در پلتفرم صرافی، جفت ارز مورد نظر که قصد تبدیل آنرا دارید جستجو می‌کنید. سپس تجمیع کننده نقدینگی بهترین قیمت ممکن را در تمام پلتفرم‌های در دسترس برای انجام سفارش شما پیدا می‌کند.

درحالی که بین این صرافی‌های غیرمتمرکز تجمیع کننده تفاوت‌هایی وجود دارد، همه آنها دارای یک رابط کاربرپسند هستند و شما فقط نیاز دارید کیف پول خود را به پلتفرم متصل کرده و در برنامه تحت وب یک معامله واحد انجام دهید.

صرافی‌های غیرمتمرکز تجمیع کننده با روزهای اول صرافی‌های غیرمتمرکز که شامل رابط کاربری مناسب و اجرای قراراد هوشمند پیچیده بودند، فاصله زیادی دارند. امروزه، کاربران برای دسترسی به بهترین قیمت و بیش‌ترین نقدینگی، می‌توانند با دسترسی به یک داشبورد، برای انجام معاملات به چندین استخر معاملاتی دسترسی داشته باشند. در این حالت کاربران هم کنترل وجوه خود را در اختیار دارند و هم از سطح بالایی از حریم خصوصی برخوردار می‌شوند.

چرا صرافی‌های غیرمتمرکز تجمیع کننده مهم است؟

صرافی غیر متمرکز

صرافی‌های غیرمتمرکز تجمیع کننده که به عنوان تجمیع کنندگان نقدینگی نیز شناخته می‌شوند، مزایای متعددی دارند که باعث محبوبیت آنها بین معامله گران فعال شده است. در حقیقت، صرافی‌های غیرمتمرکز تجمیع کننده آنچنان متداول شدند که در اواسط سال ۲۰۲۰ نزدیک ۲۰ درصد از حجم معاملات غیرمتمرکز را تشکیل می‌دادند.

حال بیایید نگاهی به مزایای تجمیع کنندگان نقدینگی بیندازیم:

  • صرافی‌های غیرمتمرکز تجمیع کننده حجم بیش‌تری از نقدینگی را برای تریدرهایی که می‌خواهند با حجم بالا معامله کنند، فراهم می‌کنند. اگر به دنبال تبدیل یک پوزیشن بزرگ در توکنی که جدیدا عرضه شده به استیبل کوین هستید، ممکن است انجام این کار در یک صرافی غیرمتمرکز به دلیل نقدینگی کم دشوار باشد. با این وجود، اگر از تجمیع کننده نقدینگی استفاده کنید، به احتمال زیاد می‌توانید نقدینگی مورد نیاز برای خروج از پوزیشن را تامین کنید.
  • معمولا با استفاده از یک صرافی‌های غیرمتمرکز تجمیع کننده شما قیمت نهایی بهتری دریافت خواهید کرد. تجمیع کننده‌ها ایجاد شده‌اند تا تریدرها قادر باشند ضمن دسترسی به مجموعه‌ای از استخرهای نقدینگی، معاملات را با بالاترین بازده انجام دهند. بنابراین برای سرمایه گذاران و تریدرهایی که نسبت به قیمت حساس‌اند، استفاده از تجمیع کننده نقدینگی در مقایسه با یک صرافی غیرمتمرکز، عاقلانه به نظر می‌رسد.
  • همانند صرافی‌های غیرمتمرکز سنتی، صرافی‌های غیرمتمرکز تجمیع کننده یک لایه حریم خصوصی به معاملات اضافه می‌کند که در صرافی‌های متمرکز وجود ندارد. برخلاف صرافی‌های متمرکز که به طور معمول کاربران را ملزم می‌کنند که فرآیند احراز هویت انجام دهند، در صرافی‌های غیرمتمرکز کاربران با هر کیف پولی و فقط با یک ارتباط اینترنتی می‌توانند از تجمیع کننده‌های نقدینگی استفاده کرده و هر دارایی دیجیتال را به دارایی دیگری تبدیل کنند؛ هیچ تایید هویتی نیاز نیست و از شما خواسته نمی‌شود هیچگونه مدارکی را پر کنید.
  • صرافی‌های غیرمتمرکز تجمیع کننده مانند پلتفرم‌های معمول نیستند، به این معنی که تریدرها کنترل وجوه خود را در اختیار دارند. در صورتی که در صرافی‌های متمرکز، شما باید دارایی‌هایی را در پلتفرم واریز کنید که در نتیجه کلید خصوصی را در اختیار پلتفرم قرار می‌دهید. تجمیع کننده‌های نقدینگی به شما اجازه ارسال و دریافت مستقیم از کیف پول را فراهم می‌کنند.
  • تجمیع کننده‌های نقدینگی تجربه کاربری را بهبود می‌دهند؛ زیرا داشبورد کاربر پسندی را فراهم می‌کنند که شما فقط با چند کلیک می‌توانید میلیون‌ها توکن را در ثانیه معامله کنید.

ZeroSwap به عنوان یک صرافی غیرمتمرکز تجمیع کننده برای زنجیره هوشمند بایننس

ZeroSwap

در حالیکه در حال حاضر  بیش‌تر صرافی‌های غیرمتمرکز تجمیع کننده در بستر اتریوم در حال فعالیت‌اند، مانند 1inch، Matcha و ParaSwap، قوی‌ترین رقیب تجمیع کننده نقدینگی در زنجیره هوشمند بایننس ZeroSwap است.

تیم ZeroSwap در حال ساخت یک پروتکل معاملاتی غیرمتمرکز، بی‌نیاز از گس و چند بلاکچینی هستند که نقدینگی‌ها را تجمیع می‌کند و با این کار تریدرها را قادر می‌سازد تا به صورت یکپارچه و بدون کارمزد، توکن‌های چندین بلاکچین (شامل زنجیره هوشمند بایننس) را معامله کنند.

در ۶ اکتبر، تیم ZeroSwap اعلام کرد که علاوه بر اتریوم، از زنجیره هوشمند بایننس هم پشتیبانی می‌کند؛ زیرا با اتریوم سازگاری داشته و یک اکوسیستم رو به رشد است.

همانظور که تیم ZeroSwap اشاره کرد، زنجیره هوشمند بایننس با EVM سازگاری دارد، زمان تولید هر بلوک ۵ ثانیه است، توانایی تبدیلات بین بلاکچینی را پشتیبانی می‌کند و قابلیت یکپارچه شدن با ابزارهای موجود در اتریوم را دارد. این ویژگی‌ها آن را به عنوان یک بلاکچین جدید امیدوار کننده برای صنعت پر رونق دیفای معرفی ‌می‌کنند.

Chandrashekar Ramu مدیرعامل ZeroSwap، در مورد برنامه آینده این پروژه مبنی بر فراهم کردن تجمیع کننده نقدینگی خبر داد:

صرافی‌های غیرمتمرکز تجمیع کننده عمدتا برای حل مشکل نقدینگی استفاده می‌شود. ما پروتکل‌های موجود را تجمیع می‌کنیم و سپس معاملات بدون نیاز به گس و کارمزد را برای کاربران فراهم می‌کنیم.

وی در ادامه افزود: ما شاهد جاذبه بسیار خوبی در پلتفرم و پروژه‌های جالبی که روی زنجیره هوشمند بایننس پیاده سازی شده‌اند، هستیم، بنابراین ما آنها را انتخاب کردیم. فراموش نکنید که آنها با EVM سازگار هستند.

سخن پایانی

حوزه دیفای یا امور مالی غیرمتمرکز پتانسیل‌های بسیار بالایی دارد اما همواره یکی از مشکلات اساسی در آن، کمبود نقدینگی است. ایده‌ها و راهکارهای بسیاری برای رفع این کمبود ارائه شده که یکی از آن‌ها ایجاد صرافی غیرمتمرکز تجمیع کننده نقدینگی است. در این مقاله این مفهوم را معرفی کردیم.

منبع
trustwallet

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا