مقالات عمومیترید

بررسی ترید اجتماعی؛ تولد و تکامل آن چگونه بوده است؟

تریدر‌ها یا معامله کنندگان بی‌تجربه ممکن است تصور کنند که ترید اجتماعی (social trading) از دسترس آنها خارج است و تنها تریدر‌های باتجربه و حرفه‌ای می‌توانند از آن استفاده کنند. دلیل این تصور غلط این است که آنها نمی‌دانند که ترید اجتماعی به چه چیزی اشاره دارد. ترید اجتماعی یعنی اینکه تریدر‌های مبتدی می‌توانند به کپی استراتژی‌های (strategy) تریدر‌های حرفه‌ای بپردازند و از آنها سیگنال دریافت کنند. این کار در فضای پرریسک ارز‌های دیجیتال ممکن است مفید باشد.

در این سرزمین همه برنده‌اند!

در تولد تترلند 2 اتریوم هدیه بگیرید!

برو به تترآیلند

یک شبکه اجتماعی را تصور کنید که در آن تریدر‌ها از ایده‌ها، پیشنهاد‌ها و استراتژی‌های خود برای ترید در یک پلتفرم خاص سخن می‌گویند. این کار هم به نفع پلتفرم است و هم به نفع کاربران و باعث سود کردن بیشتر پلتفرم و ابقای تریدر‌ها در آن خواهد شد.

شروع ترید اجتماعی 

شاید باور آن سخت باشد اما ترید اجتماعی با استفاده از استراتژی‌ها و یا معادلات پیچیده اختراع نشده است. این نوع ترید از طریق ایمیل‌های قدیمی و یا حتی گاهی از طریق خبر نامه‌ها ایجاد شده است. زمانی بود که تریدر‌های باتجربه از طریق یک ایمیل ساده به افراد اعلام می‌کردند که می‌خواهند یک پوزیشن (position) ترید باز کنند و افراد نیز از آنها دنباله‌روی می‌کردند.

در مورد بستن پوزیشن هم همین طور بود. تریدر حرفه‌ای که پوزیشن ترید خود را می‌بست، از طریق ایمیل آن را اعلام می‌کرد و دیگران نیز از او پیروی می‌کردند. ترید اجتماعی به این شکل در چند سال گذشته مطرح بوده است و امروزه بسیار پیشرفت کرده است و پلتفرم‌ها، ابزار‌های مدرنی را برای انجام آن مورد استفاده قرار می‌دهند.

تکامل ترید اجتماعی 

ترید اجتماعی

همچنان که در بالا به آن اشاره شد، ترید اجتماعی سال‌هاست که موجود است و در گذشته افراد از طریق ایمیل از آن استفاده می‌کردند. امروزه از ابزار‌های پیشرفته‌تری استفاده می‌شود و افراد با استفاده از این ابزار‌ها از تریدر‌های حرفه‌ای سیگنال (signal) دریافت می‌کنند. این ابزار‌های پیشرفته کار را بسیار آسان‌تر از گذشته کرده‌اند. حال به بررسی این می‌پردازیم که چرا شکل اولیه ترید اجتماعی باید تغییر می‌کرد و صورت بهتری می‌یافت.

ایمیل‌ها خیلی کند بودند

اگرچه هنوز هم از ایمیل‌ها برای دریافت و ارسال اطلاعات استفاده می‌شود، اما ایمیل‌ها برای جهان ترید بسیار کند هستند. در جهان ترید، گاهی باید در ظرف چند ثانیه اقدام کرد و اگر در این مدت زمان کوتاه اقدام نکنیم، موقعیت از دست خواهد رفت. گاهی این ایمیل‌ها نه تنها مفید نبودند بلکه تاثیر بد هم داشتند زیرا دیر به دست تریدر‌های پیرو می‌رسیدند و یا تریدرها دیر از آنها مطلع می شدند.

اتاق گفتگو‌های ترید

به همین دلیل بود که افراد لزوم وجود روش سریعتری برای ارتباط با استادان خود را احساس کردند و اتاق‌های گفتگو ایجاد شدند. در این اتاق‌های آنلاین، تریدر حرفه‌ای استراتژی و توصیه خود را تایپ می‌کرد و فورا اظهارات او در اختیار دیگران قرار می‌گرفت.

عیب‌های اتاق‌های گفتگو

اگرچه در این اتاق‌های گفتگو ارتباط سریع انجام می‌شد، اما این اتاق‌ها عیب‌های بزرگی برای تریدر‌های باتجربه و تازه‌کار داشتند. اولا این اتاق‌های گفتگو در روز‌های اولیه دارای هزینه بودند و برای اشتراک می‌بایست پول پرداخت شود و ثانیا افراد مجبور به دنبال کردن گفتگو‌ها بودند. آنها گاهی ساعت‌ها و یا روز‌ها وقت خود را صرف انتظار برای اطلاعاتی می‌کردند که ممکن بود هرگز بیرون داده نشود.

اقدام بروکر‌ها (broker) برای بهبود اوضاع

مشکلات اتاق‌های گفتگو هم برای تریدر‌ها و هم برای بروکر‌ها ناراحت‌کننده بود. بروکر‌ها نرخ ثابتی را برای مشتریان خود متصور نبودند زیرا تریدر‌ها در این اتاق‌ها باقی نمی‌ماندند و یا گاهی پلتفرم خود را تغییر می‌دادند. در این زمان بود که بروکر‌ها موقعیت جدیدی را پیدا کردند و سعی در استفاده از ابزار‌هایی کردند که این مشکلات را حل می‌کردند و هم برای تریدر‌ها و هم برای بروکر‌ها مفید بودند.

سیستم تولید سیگنال خودکار

در سال ۲۰۰۵ بود که بروکر Tradency اولین پلتفرم ترید اجتماعی خودکار را معرفی کرد. آنها ابزار کوچکی بنام Mirror Trader را مورد استفاده قرار دادند که سیگنال‌های خودکار را برای تریدر‌ها ایجاد می‌کرد و این سیگنال‌ها را به اطلاع آنها می‌رساند. مهمتر اینکه معامله گرهای موفق می‌توانستند استراتژی‌های خود را تنظیم کنند و به افراد دیگر اجازه دهند که آنها را کپی‌برداری کنند. کاربران آزاد بودند که تریدر مورد علاقه خود را انتخاب کنند و از استراتژی‌های او پیروی کنند.

آینه‌ای برای کپی کردن

روش بالا برای تریدر‌ها بسیار مناسب بود اما این روش با تغییر برجسته‌ای مواجه شد و افراد می‌توانستند مستقیما ترید‌های افراد دیگر را کپی کنند. اما این سیستم معایبی نیز داشت؛ استراتژی‌های ترید باید از قبل تایید شوند و همچنین تریدر‌ها در حین ترید هیچ تعاملی دریافت نمی‌کردند.

ترید اجتماعی به عنوان یک پلتفرم اجتماعی

ترید‌های بیان شده در بالا زیاد مطلوب تریدر‌ها نبودند زیرا تریدر‌ها تعامل اجتماعی می‌خواستند و همچنین خواستار شفافیت بیشتر بین کاربران و تریدر‌های یک پلتفرم خاص بودند.

به همین دلیل، بهبود بیشتری در اوضاع پیش آمد و ترید اجتماعی حالا به لینک ساده‌ای از اکانت (account) شخصی تریدر به همراه پورتفولیوی (portfolio) ترید او اشاره دارد. به این ترتیب، تاریخچه ترید این تریدر‌ها برای همه نمایان می‌شود و افراد دیگر می‌توانند از آنها پیروی کنند. باید بگوییم که در این روش شفافیت کامل بین تریدر‌ها موجود خواهد بود.

نتیجه بحث

نتیجه شگفت‌انگیز ترید اجتماعی این است که دنبال‌کنندگان می‌توانند از استاد خود هر نوع سوالی را بپرسند. پلتفرم‌های ترید اجتماعی و ابزار‌های آنها بسیار شبیه شبکه‌های اجتماعی هستند. تریدر‌های مبتدی اینک می‌توانند در چنین پلتفرم‌هایی عضو شوند و به کپی استراتژی‌های تریدر‌های حرفه‌ای اقدام کنند. بعضی از ابزار‌ها به تریدر‌های تازه کار اجازه می‌دهند که به کپی کامل پورتفولیوی استاد خود بپردازند و این باعث می‌شود که افراد بتوانند به مطالعه یک استراتژی خاص بپردازند و حتی استراتژی خود را برای سودآوری بیشتر ابداع کنند. در پایان یادآور می‌شویم که این مقاله صرفا جهت اشتراک اطلاعات نوشته شده است و حاوی هیچ توصیه‌ای برای کاربران عزیز نیست. فضای ترید بیت کوین (bitcoin) و ارز دیجیتال بسیار پرریسک است و هر کس باید با تحقیق و بصیرت اقدام به ترید کند و مسئول عواقب معاملات خود باشد.

منبع
cryptppotato

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا