متوسط مقالات عمومی

توکن tBTC چیست؟ فرصت جدید برای بیت کوین یا تهدیدی برای ارز دیجیتال؟

توکن tBTC یک توکن ERC-20 است که پشتوانه آن، بیت کوین قابل بازخرید است. به عبارت دیگر، روشی برای کاربران است تا بیت کوین خود را سپرده گذاری کنند و به صدور توکن های بیت کوین در اتریوم و بدون واسطه یا احراز هویت بپردازند.

نحوه کار tBTC چگونه است؟

اگر با MakerDAO و نحوه ایجاد شدن توکن دای (DAI) آشنا باشید احتمالا بعضی از سازوکارهای استفاده شده در tBTC را می‌دانید. برای مثال، tBTC متکی به ورودی های قیمت، اوراق قرضه و فرصت های آربیتراژ است.

به طور خلاصه، کاربرانی که در صدد صدور tBTC هستند، بیت کوین را در آدرس ایجاد شده و تحت کنترل گروهی از امضاکنندگان اوراق قرضه واریز می‌کنند. این اوراق قرضه با تشویق به رفتار خوب و مجازات عدم صداقت، حاضرین در سیستم را به سمت درستکار بودن سوق می‌دهد. در حال حاضر، واریزها فقط به صورت موجودی های ثابت یک بیت کوین امکان پذیر است.

در ادامه به بررسی دقیق تر مشخصات فنی ذکر شده در وبسایت رسمی tBTC می‌پردازیم.

واریز بیت کوین به منظور صدور tBTC

۱- واریز کننده، تراکنش درخواست واریز را به قرارداد هوشمند tBTC در اتریوم ارسال می‌کند.

ارسال تراکنش درخواست واریز به قرارداد هوشمند می‌گوید که شما می‌خواهید با واریز بیت کوین، tBTC جدید صادر کنید. واریز کننده برای شروع فرآیند باید اوراق قرضه ای به صورت اتر ایجاد کند. این اوراق قرضه به عنوان مکانیزم ضد اسپم عمل می‌کند و پس از تکمیل واریز به کاربر برگردانده می‌شود.

۲- گروه امضاکنندگان انتخاب می‌شود و آدرس واریز یا کیف پول که ایجاد کرده اند توسط قرارداد اتریوم برگردانده می‌شود.

هنگام ایجاد آدرس واریز، سیستم به طور تصادفی گروهی از امضاکنندگان را انتخاب می‌کند که کیف پول بیت کوین را ایجاد کرده اند. بدین ترتیب، کیف پول جدید بیت کوین به M نفر از N امضاکنندگان درخواست می‌کند تا تراکنش های معتبر بیت کوین را ایجاد کنند.

به منظور آنکه امضاکنندگان درستکار باقی بمانند، کسانی که می‌خواهند به امضاکننده تبدیل شوند باید اوراق قرضه ای از اتر ایجاد کرده و ارائه دهند. برای مثال اگر کیف پول بیت کوین به ۳ نفر از ۵ امضاکننده نیاز داشته باشد، هرکدام از امضاکنندگان باید اوراق قرضه اتر معادل با ۰.۳۳ بیت کوین داشته باشند.

۳- واریز کننده ابتدا بیت کوین را به آدرس واریز و سپس تراکنشی با گواه واریز به قرارداد هوشمند tBTC ارسال می‌کند.

واریز کننده آدرس واریز بیت کوین که توسط قرارداد هوشمند بازگردانده شده است را دریافت کرده و به آن یک بیت کوین ارسال می‌کند. پس از تایید تراکنش، واریز کننده تراکنشی شامل گواه ثبت می‌کند. این تراکنش درون زنجیره و توسط امضاکنندگان با سیستم تایید پرداخت ساده (SPV) تایید می‌شود.

۴- قرارداد مورد نظر، tBTC را صادر می‌کند و توکنی برای واریز کننده صادر می‌شود.

گروه امضاکنندگان، گواه واریز را تایید کرده و سپس توکن های tBTC را برای واریزکننده صادر می‌کنند. قرارداد هوشمند tBTC از هر واریز ۰.۰۰۰۵ توکن به عنوان کارمزد نگه می‌دارد. به علاوه، واریز کننده توکن ERC-721 دریافت می‌کند که بیانگر فرد ذینفع یا دریافت کننده این اوراق قرضه می‌باشد.

بازخرید tBTC با بیت کوین

از طرف دیگر، بازخرید tBTC با بیت کوین کاملا ساده است. تنها کافی است که درخواست بازخرید در قرارداد هوشمندی ثبت کنید که شامل آدرس دریافت کننده مورد نظر است. سپس مقدار سپرده tBTC، کارمزد امضا کننده و ۰.۰۰۰۵ توکن را دریافت خواهید کرد.

ذینفع ۰.۰۰۰۵ توکن خود را دریافت می‌کند و بقیه توکن ها سوزانده می‌شود. سپس امضاکننده منتظر تایید تراکنش در بلاک چین اتریوم می‌ماند. در آخر، امضاکنندگان امضایی ایجاد می‌کنند که قابل ثبت در شبکه بیت کوین است تا بیت کوین به آدرس مورد نظر ارسال شود.

توکن tBTC چه فایده ای دارد؟

اتریوم به عنوان بلاکچین پیشرو در زمینه برنامه نویسی و با جامعه توسعه دهندگان بسیار فعال شناخته می‌شود. توکنی کردن بیت کوین بدون واسطه، فرصت های بسیار زیادی را برای کاربران و توسعه دهندگان ایجاد می‌کند.

توکن tBTC به دارندگان بیت کوین امکان می‌دهد تا وارد فهرست برنامه های غیرمتمرکز دیفای اتریوم شوند. برای مثال، توسعه دهندگان قراردادهای هوشمند می‌توانند از tBTC در برنامه های غیرمتمرکز خود به عنوان وثیقه استفاده کنند. در نتیجه، دارندگان بیت کوین می‌توانند با بیت کوین وام دریافت کنند. یا نکته ساده تر این است که بیت کوین می‌تواند در صرافی های غیرمتمرکز فهرست شود.

توکن های tBTC و WBTC چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

توکن WBTC یک پروژه دیگر در زمینه توکنی کردن بیت کوین است، اما ماهیت تصدی دارد. بیتگو (BitGo) متصدی معروف ارز دیجیتال، مسئول ایمن سازی اساس و شالوده این سیستم است.

دلیل جالب و جذاب بودن tBTC این است که بدون نیاز به اعتماد و در نتیجه غیرتصدی است. پس برای صدور tBTC دیگر نیازی به اجازه شرکت یا اعتماد به آن را ندارید.

در این زمینه، tBTC مشابه با استیبل کوین دای (Dai) است که غیرمتمرکز می‌باشد، اما WBTC مشابه با USDC است.

هیچکدام از این موارد به معنای مطمئن یا قابل اعتماد بودن بیتگو نیست، بلکه یک سازوکار قدرتمند و آزاد برای کاربران به منظور صدور بیت کوین توکنی شده بدون نیاز به اعتماد یا اجازه می‌باشد.

گزینه‌های دیفای بیشتر برای تمام کاربران

قطعا فرصت‌های دیفای برای tBTC و WBTC وجود دارد. بعضی از کاربران ترجیح می‌دهند که بیت کوین های آنها توسط بیتگو ایمن شود، در حالی که سایر افراد راهکار غیرمتمرکز tBTC را ترجیح خواهند داد.

دیفای هم اکنون نیز یک‌ طیف بزرگ است؛ به طوری که بعضی از پروژه ها نظیر Uniswap کاملا غیرمتمرکز هستند، در حالی که سایر پروژه ها دارای المان های تصدی هستند. به هر ترتیب، tBTC به عنوان گزینه‌ای دیگر برای کاربران در این عرصه خواهد بود.

علاوه بر این، tBTC فقط برای طرفداران اتریوم است. نکته بسیار خوب درباره tBTC این است که فرصت های مختلف دیفای را برای طرفداران بیت کوین به همراه دارد. از این دست افراد می‌توان به کاربرانی اشاره کرد که علاقه اصلی آنها به بیت کوین است یا درباره بیت کوین اطلاعات بیشتری دارند اما علاقه مند هستند که بیت کوین های خود را به صورت غیرمتمرکز در اقتصاد ارز دیجیتال به کار بگیرند.

خرید استقراضی بیت کوین با tBTC در دیفای

بخش وام دهی ارز دیجیتال یکی از نوآوری های برجسته در اکوسیستم نوظهور دیفای بوده است. پروژه هایی نظیر MakerDAO، کامپوند (Compound)، Aave و بسیاری از پروژه های دیگر به کاربران امکان می‌دهند تا در ازای وثیقه گذاری ارز دیجیتال، وام دریافت کنند. اکنون tBTC که نسخه بدون نیاز به اعتماد بیت کوین است، یکی از گزینه های وثیقه گذاری است.

این شرایط را در نظر بگیرید:

می‌خواهید بدون استفاده از پس انداز خود به خرید استقراضی بیت کوین بپردازید. بنابراین مقداری بیت کوین به tBTC تبدیل می‌کنید، یک وام دای در کامپوند افتتاح می‌کنید و سپس از دای دریافت برای خرید بیت کوین در بازار آزاد استفاده می‌کنید. این شرایط فقط یک مثال از نحوه افزودن tBTC به امور مالی کسانی است که از بیت کوین استفاده می‌کنند.

حضور Uniswap، OpenSea، Tornado و DAO ها

دیفای فقط درباره وام دهی نیست. با وجود tB‌TC می‌توانید در صرافی غیرمتمرکز Uniswap به ارائه دهنده نقدینگی تبدیل شوید و به ازای ارائه خدمات به معامله کنندگان، درآمد کسب کنید. اگر تولیدکننده محتوا هستید می‌توانید کالا و محتوای دیجیتالی خود را در بازار OpenSea بفروشید و هزینه آن را به صورت tB‌TC دریافت کنید.

هم‌ چنین می‌توانید از طریق ابزار حریم خصوصی تورنادو (Tornado) در اکوسیستم اتریوم به انجام پرداخت های ناشناس tB‌TC بپردازید. حتی می‌توانید DAO جدیدی باز کنید که از tB‌TC به عنوان ارز اصلی خود استفاده می‌کند.

قدم بعدی چیست؟

توکن tB‌TC هنوز یک پروژه جوان و نوظهور است؛ بنابراین قبل از آنکه این توکن و زیرساخت آن بتواند به پذیرش گسترده دست یابد کارها و اقدامات بیشتری باید انجام شود. مت لونگو (Matt Luongo) مدیرعامل Thesis در توییتر خاطرنشان کرد که حسابرسی کد tB‌TC در دست اقدام می‌باشد و قبل از عرضه این پروژه در شبکه اصلی اتریوم، شاهد شبکه های آزمایشی بیشتری خواهیم بود.

با این حال، عرضه tB‌TC برای اواخر سال جاری برنامه ریزی شده است و توسعه دهندگان هم اکنون می‌توانند با این پروژه کار کنند.

تیم tB‌TC در این خصوص خاطرنشان کرد:

اگرچه کد tBTC در حال حسابرسی و آزمایش های بیشتر است، اما توسعه آن به صورت عمومی در گیت هاب وجود دارد. این موضوع بدان معنا است که می‌توانید برنامه های غیرمتمرکز دیفای خود بر بستر پلتفرم های کامپوند و Uniswap را شروع کنید.

ورود به عرصه tBTC

با ادامه رشد و پیشرفت tB‌TC، فرصت های آتی آن نمود پیدا می‌کند. برای مثال، اسپنسر نون (Spencer Noon) رییس DTC Capital از عرضه tB‌TC بر بستر شبکه راپستن (Ropsten) استقبال کرده است و آن را نقطه عطف مهم خوانده است.

نتیجه گیری

گفتنی است همه افراد، بیت کوین توکنی شده را موضوع مهمی در اقتصاد ارز دیجیتال نمی‌دانند. اما افراد زیادی وجود دارند فرصت های دیفای مختلفی در tB‌TC مشاهده می‌کنند. فرصت هایی که در پروژه های دیگر نظیر WBTC امکان پذیر نیست.

ذکر این نکته نیز می‌تواند جالب باشد که tB‌TC با ایجاد ارتباط بین شکاف دیجیتالی بیت کوین و اتریوم می‌تواند فاصله فرهنگی این دو ارز دیجیتال را از بین ببرد. باید منتظر ماند و نتیجه فعالیت tBTC را مشاهده کرد. نسخه اولیه tBTC هم اکنون قابل استفاده است و با پذیرش کاربران بیشتر، رشد بیشتری خواهد داشت.

منبع
defipulseblockonomidefipulse

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا