مصاحبه

مصاحبه با مدیر ارشد سابق ریپل ؛ هدف اصلی بلاک چین چیست؟ + ویدیو

بهترین استفاده برای بلاک چین چیست؟ این یکی از اصلی‌ترین سوالات در رابطه با این فناوری تقریبا جدید است. در این ویدیو شاهد مصاحبه جیوانی پیگنی (Giovanni Pigni) یکی از روزنامه‌نگاران مجله Cointelegraph با کوری جانسون (Cory Johnson) یکی از افراد تاثیر‌گذار حوزه کریپتو و مدیر ارشد بازرگانی سابق ریپل (Ripple) که اکنون مشاور شرکت Braintrust است، خواهیم بود. کوری جانسون در این ویدیو توضیحاتی پیرامون اینکه فناوری بلاکچین چگونه باید به کار گرفته شود، با شما در میان می‌گذارد.

کاربران گرامی میهن بلاکچین، در صورتی که ویدیوی این مطلب برای شما به‌نمایش درنمی‌آید، VPN خود را خاموش کرده و سپس صفحه را رفرش کنید. بعضی ویدیوهای سایت آپارات برای IPهای خارج از ایران به نمایش درنمی‌آیند.

تا کنون که ۱۰ سال از عمر فناوری بلاک چین می‌گذرد، میتوان گفت که بیت کوین و در واقع رمز ارزها، تنها کاربرد این فناوری بوده‌اند. با اینکه از ابتدای پیدایش آن افرادی زیادی در مورد قابلیت‌های بی‌شمار آن سخن گفتند اما در عمل استفاده‌ زیادی از آن نشده است. آیا به وجود آمدن این فناوری تنها محدود به رمز ارزها است یا استفاده‌های دیگری نیز می‌توان از بلاک چین کرد؟

بلاک چین چه کارهایی می‌تواند انجام دهد؟

برنامه‌های کاربردی بلاک چین

جیوانی در این مصاحبه اشاره می‌کند که اخیرا کوری جانسون در یک مقاله این طور به این موضوع اشاره کرده که آن مقدار که دیگران از توانایی‌های بلاک چین می‌گویند در واقعیت این توانایی‌ها بسیار کم است. نظر کوری جانسون در این مورد این است که در واقع به غیر از بیت کوین، در حال حاضر بلاک چین هیچ استفاده کاربردی دیگری ندارد.

بلاک چین تنها به خاطر رمز ارزها و پتانسیل سرمایه‌گذاری در آن است که توانسته سریع‌تر از بسیاری از فناوری‌های دیگر رشد کند. پس نمی‌توان گفت که این بلاکچین است که سریع رشد کرده بلکه تمامی اینها به خاطر فضای کریپتو است. و این فناوری برای حل مشکلات تجاری به وجود آمده بود نه تنها صرفا برای استفاده از رمز ارزها و ترید کردن. و یکی از دلایلی که از آن در صنایع مهم مانند بانک‌ها استفاده نمی‌شود همین وجود رمز ‌ارزها و فضای کریپتو است. و به نظر کوری جانسون یکی از دلایلی که این فناوری نتوانسته است به جایگاه و استفاده اصلی خود برسد، وجود هیاهو و مشکلاتی است که در فضای کریپتو ایجاد شده است.

استفاده اصلی بلاک چین چیست؟

کوری جانسون در پاسخ به این سوال توضیح می‌دهد که مهمترین کاربرد بلاک چین در امور مالی است. زیرا یکی از دغدغه‌های اصلی امروزی سرعت بسیار پایین انتقال وجه و امکان ارسال بین مرزی است که در حال حاضر بانک‌ها برای انجام آن نزدیک به ۳ روز وقت لازم دارند در حالی که این کار با استفاده از فناوری بلاک چین به صورت تقریبا آنی امکان پذیر است.

چرا بانک‌ها و موسسات مالی سنتی بسیار گران و کند هستند؟ کوری در پاسخ به این اینگونه توضیح می‌دهد که بانک‌ها ذاتا بسیار محافظه‌کارانه اداره می‌شوند و انجام دادن تغییرات در آنها بسیار سخت است زیرا آنها خیلی سخت حاضر به انجام تغییرات می‌شوند و اگر هم تغییری انجام دهند آن را عوض نخواهند کرد. پس هنگامی که قرار است یک فناوری جدید مانند بلاکچین برای آنها راهکار جدیدی فراهم آورد، آنها به سختی در برابر پذیرش آن مقاومت می‌کنند. برای همین است که فناوری‌های قدیمی مانند Swift همچنان در حال استفاده شدن هستند.

کرونا چه تاثیری بر روی پذیرش بلاک چین گذاشت؟

کوری جانسون معتقد است که کرونا تاثیر بسیار زیادی در پذیرش بلاکچین داشته است. او در مورد این موضوع می‌گوید که با وقوع کرونا و کار کردن از خانه باعث شده که افرادی که به خصوص در زمینه فن‌آوری مشغول به کار بودند در کنار کار اصلی خود برروی دیگر پروژه‌ها نیز کار می‌کردند. یکی از پروژه‌‌هایی که برنامه‌نویسان به طور مستقل در زمان کویید ۱۹ بر روی آن کار می‌کنند، پروژه‌های بلاکچین است. و نوآوری‌هایی که در مدت زمان کویید ۱۹ در بلاکچین به وجود آمده است بسیار شگفت انگیز است.

حتی سیاست شرکت‌ها نیز در زمینه استفاده از بلاکچین در این مدت عوض شده و آنها راحت‌تر از آن استفاده می‌کنند. بنابراین می‌توان گفت با اینکه همه‌گیری این ویروس در بسیار جهات مخرب بوده است اما در زمینه فناوری بلاک چین بسیار مفید بوده است و نو‌آوری‌های که در آن به وجود آمده است ممکن بود برای پیدایشش به ۵ تا ۱۰ سال زمان نیاز باشد.

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا