۱۹ صنعتی که بلاک چین آنها را متحول خواهد کرد! + ویدئو

بلاک چین (Blockchain) یکی از فناوری‌هایی است که آینده را تغییر می‌دهد. بلاک چین یک تکنولوژی دفتر کل توزیع شده (DLT) است که زیربنای ارزهای دیجیتالی مانند بیت کوین است و روشی را برای انتقال اطلاعات استفاده می‌کند که شفاف، امن، قابل پیگیری و مقاوم در برابر قطعی است. این فناوری می‌تواند سازمان‌هایی را که از آن استفاده می‌کنند را شفاف، دموکراتیک، غیرمتمرکز و ایمن نگه دارد.

در ویدیوی زیر، صنایعی را می‌بینید که بلاک چین می‌تواند در ۵ تا ۱۰ سال آینده آنها را به کلی نابود کند و یا دستخوش تغییرات اساسی قرار دهد.

 

شماره ۱: تغییر سیستم بانکداری و پرداخت با استفاده از بلاک چین

بلاک چین می‌تواند بانکداری و پرداخت را کاملا به صورت اینترنتی انجام دهد. از این تکنولوژی، میلیاردها نفر می‌توانند در جهت خدمات مالی در سراسر جهان استفاده کنند؛ حتی کسانی که در جهان سوم زندگی می‌کنند.

ارزهای دیجیتال مثل بیت کوین، به مردم اجازه می‌دهند تا پرداخت‌های خود را در بین مرزها و با کارمزد بسیار پایین‌تر نسبت به ارزهای فیات، انجام دهند. برای ارزهای دیجیتال، مرزی وجود ندارد. شما چه برای شخصی که کنار شماست و چه برای کسی که در آن طرف کره زمین قرار دارد، مبلغ ارسال کنید، کارمزد یکسانی می‌پردازید؛ اما پرداخت از طریق بانکداری سنتی این گونه نیست.

Abra استارتاپی است که بر روی خدمات پرداخت بیت کوینی کار می‌کند، البته می‌توانید بیش از ۱۰۰ ارز دیجیتال را در آن سرمایه‌گذاری کنید. همچنین بانک‌های سنتی مثل Barclay’s نیز بر روی پذیرش بلاک چین کار می‌کنند تا فعالیت‌های مالی خود را سریع‌تر، ایمن‌تر و کارآمدتر کنند.

در حال حاضر، بانک‌های زیادی در حال سرمایه‌گذاری بر روی استارتاپ‌های بلاک چینی هستند. IBM‌ پیش بینی کرده بود که ۱۵٪ از بانک‌ها تا آخر سال ۲۰۱۷ از بلاک چین استفاده خواهند کرد.

شماره ۲: امنیت سایبری با بلاک چین

اگرچه دفتر کل بلاک چین عمومی است، اما داده‌ها با استفاده از تکنولوژی رمزنگاری پیشرفته‌ای تایید و رمزنگاری می‌شوند. این روش باعث می‌شود که داده‌ها بسیار کمتر در معرض هک یا تغییر دادن بدون اجازه قرار بگیرند.

بلاک چین نیاز به واسطه را از بین می‌برد و این قضیه، بلاک چین را از بسیاری از سیستم‌های سنتی کارآمدتر می‌کند.

شماره ۳: مدیریت زنجیره تامین به شیوه بلاک چین

با استفاده از فناوری بلاک چین می‌توان تراکنش‌ها را به صورت همیشگی و غیرمتمرکز مستند کرد و به طور ایمن و شفاف بر آنها نظارت داشت، که این می‌تواند تا حدود زیادی تاخیرات زمانی و خطا‌های انسانی را کاهش دهد.

از بلاک چین همچنین می‌توان برای نظارت بر هزینه، نیروی کار و یا حتی اتلاف و انتشار در هر نقطه‌ای استفاده کرد؛ در زنجیره تامین، این موضوع دارای پیامد‌هایی جدی برای درک و کنترل تاثیر محصولات در دنیای واقعی است.

بلاک چین را همچنین می‌توان برای تایید اعتبار یا وضعیت ترید عادلانه محصولات با پیگیری آنها از مبدا، مورد استفاده قرار داد.

بعضی از استارتاپ‌های بلاک چینی که در این بخش کار می‌کنند، PROVENANCE ،FLUENT ،SKUCHAIN و BLOCKVERIFY هستند.

شماره ۴: پیش‌بینی

بلاک چین می‌خواهد قضیه تجزیه و تحلیل مشاوره تحقیق و پیش‌بینی را به کلی تغییر دهد.

این فناوری‌ها را می‌توان برای شرط‌بندی و نظارت بر شرط‌بندی در هر چیزی، از ورزش گرفته تا سهام و انتخابات به شیوه‌ای غیرمتمرکز مورد استفاده قرار داد.

پلتفرم‌های آنلاین مانند آگور (Augur) در حال ایجاد بازار‌های پیش‌بینی غیرمتمرکز جهانی هستند.

شماره ۵: مبادله اطلاعات و اینترنت اشیا

سامسونگ و IBM، از فناوری بلاک چین برای مفهوم جدیدی به نام Adept استفاده می‌کنند که یک شبکه غیرمتمرکز از ابزار‌های اینترنت اشیا را ایجاد می‌کند و مانند یک دفتر کل عمومی برای تعداد زیادی از ابزار‌ها کار خواهد کرد؛ این مفهوم، نیاز به یک موقعیت متمرکز برای مدیریت ارتباطات بین آنها را از میان بر می‌دارد.

این ابزار‌ها می‌توانند مستقیما با یکدیگر ارتباط برقرار کنند و به آپدیت نرم افزار، مدیریت باگ‌ها و نظارت بر مصرف انرژی بپردازند.

شماره ۶: بیمه

بازار بیمه جهان بر اساس مدیریت اعتماد استوار است.

بلاک چین روش جدیدی برای مدیریت اعتماد است و می‌تواند برای تایید انواع مختلف داده در قرارداد‌های بیمه مورد استفاده قرار گیرد؛ مانند هویت اشخاص بیمه شده.

مفهوم اوراکل برای ادغام داده‌های جهان واقعی با قرارداد‌های هوشمند بلاک چین مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ این فناوری برای هر نوع بیمه‌ای که متکی بر داده‌های جهان واقعی باشد، بسیار مفید است. مثل بیمه محصولات کشاورزی.

آترنیتی (Aeternity) یک پروژه بلاک چینی است که در حال ساخت ابزار‌هایی مفید برای صنعت بیمه است.

شماره ۷: حمل و نقل خصوصی و مسافر‌کشی به سبک بلاک چین

بلاک چین می‌تواند برای ایجاد نسخه‌های غیرمتمرکز از برنامه‌های همتا به همتای حمل و نقل عمومی مورد استفاده قرار گیرد. این برنامه‌ها به مالکان اتومبیل و کاربران اجازه می‌دهند که شرایط و ضوابط خود را به شیوه‌ای ایمن و بدون نیاز به شخص ثالث تنظیم کنند.

استارتاپ‌هایی که در این زمینه کار می‌کنند، آرکید سیتی (Arcade city) و لازوز (Lazooz) هستند.

استفاده از کیف پول‌های الکترونیکی تعبیه شده در داخل اتومبیل باعث می‌شود که مالکان اتومبیل بتوانند به طور خودکار هزینه پارک، عوارض بزرگراه و شارژ الکتریکی وسیله نقلیه خود را بپردازند.

تعدادی از استارتاپ‌های در حال توسعه کیف پول‌های مبتنی بر بلاک چین، UBS ،ZF و Innogy هستند.

شماره ۸: ذخیره ابری بلاک چینی

داده‌ها در یک سرور متمرکز، ذاتا در معرض هک، گم شدن و یا خطای انسانی هستند؛ استفاده از تکنولوژی بلاک چین باعث می‌شود که ذخیره ابری در برابر حملات ایمن‌تر و مستحکم‌تر باشد.

مثالی از یک شبکه ذخیره ابری با استفاده از فناوری بلاک چین، Storj است.

شماره ۹: خیریه

از جمله شکایت‌های رایج در فضای خیریه، می‌توان به ناکارآمدی و فساد اشاره کرد که مانع از رسیدن پول به افراد نیازمند می‌شود؛ با استفاده از فناوری بلاک چین می‌توان اهدای مردم را پیگیری کرد و مطمئن شد که پول به دست افراد نیازمند رسیده است.

خیریه‌های مبتنی بر بیت کوین مانند BitGive Foundation از دفتر کل شفاف و ایمن بلاک چین استفاده می‌کنند و به افرادی که اهدا می‌کنند، اجازه پیگیری کمک خود تا جایی که به دست فرد مورد نظر برسد را می‌دهند.

شماره ۱۰: رای‌گیری

احتمالا رای‌گیری یکی از زمینه‌های اجتماعی مهمی باشد که بلاک چین آن را متحول خواهد کرد؛ انتخابات سال ۲۰۱۶ ایالات متحده، اولین باری نبود که طرفین به تقلب در انتخابات متهم می‌شدند.

می‌توان از تکنولوژی بلاک چین برای ثبت نام رای‌دهندگان و تایید هویت آنها استفاده کرد و شمارش رای به صورت الکترونیکی، تضمین می‌کند که تنها رای‌های مشروع شمرده شوند و هیچ رایی تغییر و یا برداشته نشود.

ایجاد یک دفتر کل قابل مشاهده عمومی و تغییر ناپذیر از رای‌های ثبت شده، گامی بزرگ به سمت عادلانه‌تر کردن و دموکراتیک‌تر کردن انتخابات است.

دو استارتاپی که هدف آنها متحول کردن دموکراسی از طریق ایجاد سیستم‌های رای‌گیری آنلاین برای حکومت‌هاست، Democracy Earth و Follow My Vote هستند.

شماره ۱۱: تغییر سیستم حکومتی توسط بلاک چین

سیستم‌های حکومتی اغلب آهسته و غیرشفاف و مستعد فساد هستند. اعمال سیستم‌های مبتنی بر بلاک چین، می‌تواند به طور برجسته‌ای کاغذ‌بازی را کاهش دهد و امنیت، کارایی و شفافیت فعالیت‌های حکومت‌ها را افزایش دهد.

به عنوان مثال، دبی قصد داشت که تا سال ۲۰۲۰ اسناد حکومتی را بر روی بلاک چین قرار دهد.

شماره ۱۲: منافع عمومی

سیستم منافع عمومی، بخش دیگری است که از کُندی و کاغذبازی رنج می‌برد؛ فناوری بلاک چین می‌تواند به ارزیابی، تایید و توزیع رفاه یا مزایای بیکاری به شیوه‌ای موثر‌تر و ایمن‌تر کمک کند.

GOVCOIN یک شرکت واقع در بریتانیا است که به حکومت کمک می‌کند مزایای عمومی را با استفاده از بلاک چین توزیع کند.

بلاک چین همچنین می‌تواند عامل خوبی برای پیاده کردن یک درآمد اساسی باشد؛ پروژه‌ای به نام CIRCLES وجود دارد که بر روی توسعه فناوری بلاک چین برای پیاده‌سازی یک درآمد اساسی جهانی کار می‌کند.

شماره ۱۳: مراقبت‌های بهداشتی

یکی دیگر از صنایعی که به سیستم‌های سنتی زیادی وابسته است و باید متحول شود، صنعت مراقبت‌های بهداشتی است. یکی از چالش‌هایی که بیمارستان‌ها با آن مواجه هستند، فقدان یک پلتفرم ایمن برای ذخیره و اشتراک اطلاعات است؛ بیمارستان‌ها اغلب به دلیل زیرساخت‌های قدیمی، قربانی هک می‌شوند.

فناوری بلاک چین می‌تواند باعث شود که بیمارستان‌ها به طور ایمن، داده‌هایی مانند سوابق پزشکی را ذخیره کنند و این داده‌ها را با افراد مجاز شاغل در آن حرفه و یا بیماران، به اشتراک بگذارند. این قضیه، امنیت داده‌ها را بهبود خواهد بخشید و حتی می‌تواند به بهبود دقت و سرعت تشخیص بیماری کمک کند.

شرکت‌های Gem و TIERION در حال کار برای متحول کردن فضای داده‌های حال حاضر صنعت مراقبت‌های بهداشتی هستند.

شماره ۱۴: مدیریت انرژی با بلاک چین

مدیریت انرژی برای مدت‌ها یک صنعت متمرکز بوده است. تولید‌کنندگان انرژی و کاربران نمی‌توانند مستقیما از یکدیگر انرژی بخرند و برای این کار، باید از طریق یک شبکه عمومی و یا یک واسطه خصوصی مورد اعتماد اقدام می‌کردند.

یک استارتاپ به نام TRANSACTIVEGRID وجود دارد که از بلاک چین اتریوم استفاده می‌کند و به مشتریان اجازه می‌دهد که انرژی را مستقیما و به صورت همتا به همتا خرید و فروش کنند.

شماره ۱۵: موسیقی آنلاین

استارتاپ‌های بلاک چینی زیادی در حال ایجاد روش‌هایی هستند که خالقان موسیقی بتوانند به طور مستقیم از طرفداران پول بگیرند و لازم نباشد که در این میان، سهم بزرگی از فروش را به پلتفرم‌ها و یا شرکت‌های واسطه بدهند.

قرارداد‌ هوشمند را همچنین می‌توان برای حل کردن خودکار مشکلات مربوط به کپی رایت و آهنگ‌های کاتالوگی بهتر در ارتباط با آهنگسازان مربوطه به کار گرفت.

دو استارتاپ MYCELIA و UJO MUSIC در حال ایجاد راه‌حل‌های بلاک چینی در صنعت موسیقی هستند.

شماره ۱۶: خرده فروشی

وقتی که شما خرید می‌کنید، به سیستم خرده فروشی آن فروشگاه و یا بازار اعتماد می‌کنید. خدمات خرده فروشی مبتنی بر بلاک چین غیرمتمرکز به شیوه متفاوتی کار می‌کنند؛ آنها خریداران و فروشندگان را بدون واسطه و کارمزد به همدیگر مرتبط می‌کنند. اعتماد در این سیستم، از قرارداد هوشمند، امنیت مبادلات و سیستم‌های مدیریتی معتبر تعبیه شده در داخل بلاک چین ناشی می‌شود.

از جمله استارتاپ‌هایی که می‌خواهند فضای خرده فروشی را تغییر دهند، می‌توان به openBazaar و OB1 اشاره کرد.

شماره ۱۷: املاک و مستغلات

از جمله مشکلات خرید و فروش املاک و مستغلات، می‌توان به کاغذبازی، فقدان شفافیت، کلاه‌برداری و اشتباهات در سوابق عمومی اشاره کرد.

استفاده از بلاک چین باعث کاهش نیاز به ثبت کاغذی می‌شود و این، سرعت تراکنش‌ها را افزایش می‌دهد؛ بلاک چین همچنین می‌تواند در زمینه پیگیری، تایید مالکیت، تضمین صحت اسناد و انتقال سند دارایی‌ها کمک کند.

یک پلتفرم ایمن بلاک چینی برای ثبت سوابق املاک و مستغلات، UBIQUITY است که جایگزینی برای سیستم‌های کاغذی سنتی است.

شماره ۱۸: جمع‌آوری کمک مالی یا کراودفاندینگ بلاک چینی

کراودفاندینگ (CrowdFunding) یا جمع‌آوری کمک‌های مالی، در سال‌های گذشته تبدیل به روشی محبوب برای استارتاپ‌ها و پروژه‌های جدید شده است.

تعدادی پلتفرم کراودفاندینگ برای ایجاد اعتماد بین خالقان پروژه‌ها و حامیان آنها وجود دارند؛ اما این پلتفرم‌ها کارمزد زیادی می‌گیرند؛ در جمع‌آوری کمک مالی با استفاده از بلاک چین، اعتماد از طریق قرارداد‌های هوشمند و سیستم‌های اعتبار آنلاین ایجاد می‌شود که این نیاز به واسطه را از میان برمی‌دارد.

پروژه‌های جدید می‌توانند با صدور توکن خود اقدام به جمع‌آوری وجه کنند؛ این توکن‌ها ارائه‌دهنده ارزش هستند و بعدا می‌توان آنها را با محصولات، خدمات و یا پول نقد معاوضه کرد.

اکنون تعداد زیادی از پروژه‌های بلاک چینی ، میلیون‌ها دلار را از طریق چنین فروش توکن‌هایی جمع‌آوری کرده‌اند؛ اگرچه هنوز در ابتدای راه هستیم و آینده جمع‌آوری کمک مالی از طریق بلاک چین مشخص نیست، اما این قلمرو پتانسیل زیادی برای رشد دارد.

شماره ۱۹: صنعت خود شما

اگر صنعت شما به هر نوعی با داده و تراکنش سر و کار دارد، احتمالا حیطه‌ای است که می‌توان توسط فناوری بلاک چین متحول کرد؛ این فضا بسیار گسترده است و موقعیت‌های زیادی در آن وجود دارد.

آیا چیزی را جا انداختیم؟ کدام یک از صنایع دیگر نیز در حال  نابود یا متحول شدن توسط بلاک چین هستند؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید!


54321
امتیاز 5 از 2 رای

منبع میهن بلاکچین
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال نظر