تفاوت بین طرح های کلاهبرداری پانزی و هرمی چیست؟ + ویدیو

همانطور که تا به حال شنیده‌اید، طرح‌هایی نظیر پانزی و هرمی باعث ایجاد ضررهای مالی زیادی به افراد شده است. این طرح‌ها معمولا افراد ناآگاه از این نوع کلاهبرداری ها را هدف قرار می‌دهند و آنها را مجاب به سرمایه‌گذاری در این نوع طرح‌های کلاهبرداری می‌کنند.

این نوع کلاهبرداری ها معمولا برگشت سود قطعی یا با بازگشت سود ۳۰ درصدی سرمایه و بدون کم‌ترین ریسک را پیشنهاد می‌کنند که ممکن است بسیار وسوسه‌انگیز باشد تا نظر سرمایه‌گذار بی‌تجربه را به خود جلب کند.

این طرح‌های کلاهبرداری پانزی و هرمی معمولا محصولی از خود ارائه نمی‌دهند و حتی اگر این کار را بکنند، محصول آنها معتبر نیست و ارزش زیادی ندارد. اما مهم‌ترین مسئله‌ای که این طرح‌ها را پابرجا نگه می‌دارد، این است که به طور مداوم پول به آنها تزریق شود؛ در غیر این صورت این سیستم‌ها از هم می‌پاشند یا دیگر سوددهی ندارند و در معمول‌ترین شرایط مانند پروژه گلد کوئست فرد تمام سرمایه را به سرقت می‌برد.

 

طرح کلاهبرداری پانزی چیست؟

پانزی یک نوع سرمایه‌گذاری کلاهبردارانه است. پانزی به این صورت است که از پول جمع‌آوری شده و به دست آمده از سرمایه گذاران تازه وارد به سرمایه گذاران قدیمی سود پرداخت می‌شود.

همانطور که مشخص است باید افراد زیادی به این سیستم جذب شوند تا سرمایه های زیادی جمع‌آوری شود و سرمایه‌گذاران شروع به دریافت سود کنند. اما باید به این نکته نیز توجه کرد که هر چه سیستم گسترده‌تر می‌شود، پرداخت سودها به افراد سخت‌تر می‌شود؛ زیرا ملزم آن است که به طور مداوم افراد به این سیستم اضافه شوند که این امر به طور منطقی امکان‌پذیر نیست و در آخر، سیستم‌های پانزی کلاهبرداری کرده و با تمام سرمایه‌ها فرار می‌کند و یا این که مجموعه این سیستم توسط مراجع قانونی دستگیر می‌شوند.

طرح پانزی را چارلز پانزی (Charles Ponzi) معرفی کرد. پانزی یک کلاهبردار ایتالیایی بود که به آمریکا مهاجرت کرد و در سال ۱۹۲۰ شرکتی تاسیس کرد و از طریق طرح خود از هزاران نفر کلاهبرداری کرد. پانزی در طرح خود وعده سود ۵۰ درصد را می‌داد که در عرض ۱ سال توانست بیش از ۲۰ میلیون دلار سرمایه جذب کند. نام چارلز پانزی در لیست بزرگ‌ترین کلاهبرداران قرن بیستم ثبت شده است.

طرح کلاهبرداری هرمی چیست؟

طرح هرمی به این شکل است که شما برای ورود باید پولی را پرداخت کنید و در صورت معرفی چند عضو جدید، به شما جایزه، حق الزحمه یا کمیسیون می‌پردازند. هر چه شما و اعضای زیرمجموعه شما افراد بیشتری را وارد این سیستم کنید، هرم بزرگ‌تر شده و حق کمیسیون بیشتری به اعضای ارشد پرداخته می‌شود.

طرح هرمی نیز از خود محصولی معتبر و واقعی ارائه نمی‌دهد و معمولا وابسته به پول افراد جدیدی است که وارد این سیستم می‌شوند.

به طور قطع شما نیز پروژه‌هایی با نام نتورک مارکتینگ را شنیده‌اید که خود را جدا از طرح‌های هرمی می‌دانند و با شیوه‌های به روزتر و یا سیستمی متفاوت کار می‌کنند و همگی مدعی‌اند که در این سیستم محصولی برای ارائه و خرید و فروش وجود دارد. اما قابل توجه است که این سیستم‌ها با روش‌های جدید تنها قصد کلاهبرداری دارند و می‌خواهند با ارائه محصولی غیرمعتبر، کلاهبرداری خود را مخفی کنند و تنها قصد دارند از پول سرمایه‌گذار جدید به افرادی که در سر هرم قرار دارند و یا لیدر مجموعه هستند سود برسانند.

تفاوت طرح پانزی و هرمی در چیست؟

در طرح‌های پانزی، معمولا افراد مدعی می‌شوند که آنها سرویسی برای مدیریت سرمایه‌گذاری هستند و در این سرویس‌ها شما سرمایه‌گذاری می‌کنید و سود کسب می‌کنید.

در این نوع طرح کلاهبرداری ، معمولا نیازی به عضوگیری و زیرمجموعه نیست؛ تنها کافی است که سرمایه‌گذاری کنید و پول خود را در اختیار این سرویس‌ها قرار دهید. در بسیاری از مواقع، افراد با دریافت سود در چندین دوره اول وسوسه می‌شوند که سرمایه بیشتری را به این سرویس‌ها تزریق کنند و با این کار فروپاشی این سیستم‌ها را به تاخیر می‌اندازند. در واقع تا وقتی به این سیستم‌های کلاهبرداری پول تزریق شود، همچنان پابرجا خواهند ماند.

طرح‌های هرمی براساس نتورک مارکتینگ است و برای این که سرمایه‌گذار سود کسب کند، باید عضو جدید را به سیستم وارد کند. این سیستم از آنجایی که به عضوگیری نیاز دارند، به تلاش بیشتری برای جذب نیرو نیز نیاز است. از آنجایی که عضوگیری به مراتب سخت‌تر از سرمایه‌گذاری است، فروپاشی طرح‌ها هرمی زودتر از طرح‌های پانزی رخ می‌دهد.

طرح‌های پانزی و هرمی در دنیای کریپتو

بسیاری این بحث را مطرح کردند که بیت کوین طرح پانزی است. بیت کوین ارز دیجیتالی است که به صورت کریپتوگرافیک و رمزنگاری شده است و هدف آن از بین بردن واسطه‌هایی نظیر بانک‌هاست. هدف از ایجاد بیت کوین این است که تبدیل به پولی برای خرید و فروش کالا و تمام کارهای روزمره باشد.

اما از آنجایی که حوزه ارزهای دیجیتال برای بسیاری ناشناخته است و افراد زیادی دانش کافی در این زمینه را ندارند، این حوزه بستر خوبی برای کلاهبرداری افراد سودجو فراهم شده است.

یکی از پروژه‌هایی که از طرح پانزی استفاده می‌کرد بیت کانکت بود. بیت کانکت در ابتدا با هجوم سرمایه‌گذاران در این پروژه سود خوبی به مردم پرداخت می‌کرد؛ ولی پس از مدتی دیگر نتوانست سودی بپردازد و به طور کل نابود و منحل شد و پول افراد زیادی توسط این پروژه کلاهبرداری به سرقت رفت. طرح‌هایی نظیر کریپتوتب نیز با روش هوشمندانه و جدیدی این سیستم را به کار برده است.

جمع بندی

برای این که وارد چنین طرح‌های کلاهبرداری نشوید، باید چندین موارد را همیشه در نظر داشته باشید؛ ابتدا این که همیشه به طرح‌هایی که به شما سود بالایی پیشنهاد می‌دهند، مشکوک باشید.

اگر سود قطعی امکان پذیر بود، بدون شک دولت‌ها و بانک‌ها از این سیستم استفاده می‌کردند. سودهای وسوسه انگیز ۵۰ درصدی که هیچ سازمانی آنها را ارائه نمی‌دهد، همیشه این حس را ایجاد می‌کند چگونه امکان دارد تا این میزان سود پرداخت شود؟

پیش از سرمایه‌گذاری در این نوع طرح‌ها سعی کنید تمام مراحل کسب درآمد آن شرکت را بررسی کنید. این طرح‌های کلاهبرداری معمولا خیلی هوشمندانه سازماندهی شده‌اند تا افراد گول آنها را بخورند؛ پیش از سرمایه‌گذاری حتما با افراد با تجربه مشورت کنید تا سرمایه خود را از دست ندهید.

در آخر می توانید با شناسایی و معرفی این سیستم های کلاهبرداری به مقامات قانونی، باعث جلوگیری از ضرر دیگر سرمایه‌گذاران شوید.


54321
امتیاز 4.4 از 13 رای

منبع میهن بلاکچین wikipedia
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال نظر

جدید ترین قدیمی ترین محبوب ترین
محمد خاکپاش

سلام….
یک سایت برای استخراج ابری میزارم که 100 گیگاهش برای ثبت نام میده……خودتون میتونید نظرهارو درباره سایت اول تو اینترنت ببینید بعد ثبت نام کنید….
سایت فقط بیتکوین رو رایگان ماین میکنه….برای بقیه باید سرمایه گذاشته بشه……برای معرفی و زیرمجموعه گیری هم چیزی نمیده….یعنی مثل کریپتوتب نیست که از زیرمجموعه هم سود ببرید…..من خودم برداشتی داشتم ازش……

triabicia . com

روی لینک کلیک کنید بعد از 5 ثانیه روی نوار زرد رنگ skip ad بزنید تا وارد سایت بشید……

مجید اکبری

سلام.لطفا در مورد شرکت successfactory/dagcoin اگر اطلاعاتی دارید بفرمایید.اطلاعاتی که من از این شرکت دارم اینه که این یک شرکت از کشور استونیه و مدیرانشبنامهای کریس ریس و نیاز گروسبرگ هستن و دارای مجوز از اتحادیه اروپا و کشور استونی داره و محصولش ارز دیجیتالی بنام dagcoin داره که حدود دوسال است فعالیتشو شروع کرده و میخواد این ارز را بعنوان واحد پول عرضه کنه و خودم بررسی کردم که طی این مدت دوسال قیمت این ارز هر ماه بیشتر شده و هیچوقت دارای نوسان نبوده چون برای اینکه بشه بعنوان پول ازش استفاده کرد اینه که نوسان نداشته باشه… بیشتر بخوانید »

ادمین سایت

سلام وقت بخیر، با تیم تولید محتوا مطرح میشه که بررسی بکنن و در موردش مطلب بنویسن، تشکر از پیشنهاد شما

حمید شیبانی

قیمت دگ کوین الان 61 سنت یوروه
و اینکه این کمپانی از اتحادیه اروپا و وزرات قتصاد و دارایی استونی مجوز قانونی برای عرضه این پول رو در سطح جهان داره و اینکه الان مرچنت هایی یا پذیرنده هایی در شهرهای بزرگ ایران هستند که این پول رو پذیرش میکنن

محمد امین

اینکلاسیو هم به پایان کار خودش نزدیک شده.دو هفته پیش اعلام کرد که مکلی در درگاه انتقال پول به وجود اومده و تا اول ماه میلادی مشکل برطرف خواهد شد و سرمایه گذارها میتونن سودهاشون رو برداشت کنن.البته همچنان عضو گیری صورت میپذیره.ولی حجم انباشته شده از بدهیا در یک ماه اینقدز زیاد هست که بعید میدونم بتونن پرداخت کنن.البته اعلام کردن به زودی پلن جدید شرکت راه اندازی میشه که احتنالا با سود چشمگیر تر ،سرمایه گذارها رو ترغیب میکنه سودهاشون رو تو پلن جدید سرمایه گذاری کنن تا هجم بدهی شرکت کم بشه و شابد بتونن دوباره واسه… بیشتر بخوانید »

ادمین سایت

متاسفانه از این نوع پروژه های کلاهبرداری خیلی زیاد وجود دارد و همیشه باید مراقب بود.

مهدی علیزاده

جدیدا یک سیستم هست که به شما سهام یکی از شرکتهای مهم پیشنهاد میشود با هزار دلار اولیه سهام اپل میخرید در هر روز کاری یک کار گذار با سهام شما در بورس خریدوفروش میکند ودر پایان روز به شما سود میدهد.

علی

سلام بسیار عالی خیلی خوشم آمد ولی متاسفانه مسئولین ما به این قضایا بی تفاوت هستن و درآخر بایک مصاحبه تلویزیونی قضیه را فیصله میدهند علاوه برآن این کلاهبرداری های هرمی که بطور آشکار در ایران هشدار به آن پرداخته میشود وآن ها اِستارت اَپ معرفی میکنند و بگفته نوشته خیلی خوب شما کالا هایی معرفی میکنند که اصلاً بدرد نمیخوره یا خیلی عجیب و باور نکردنی هست (برای عضو گیری) من در آخر اضافه کنم که کسایی که میخواین تو دام اینطور کلاهبردار ها نیوفتن از دو طریق بفهمن که خیلی سادس 1- اونایی که هرمین همون اول بسم… بیشتر بخوانید »