پیشرفته مقالات عمومی

والتریوم چیست؟ ابزاری برای مدیریت دارایی‌های کریپتو !

والتریوم (Walletreum) تنها یک راه حل واحد به حساب نمی‌آید بلکه طوری ساختار آن را ساخته‌اند که همانند یک چاقوی ارتش سوئیس در حوزه کریپتو عمل می‌کند و طیف وسیعی از ابزارها و برنامه‌ها را برای ما به ارمغان می‌آورد. اقتصاد کریپتو هنوز بسیار جوان و نوپا است و با وجود فضای پویای این حیطه می‌توان این واقعیت را دید که هیچ کمبودی برای پیشرفت پروژه‌های نوظهور در این اکوسیستم وجود ندارد.

خرید ارز دیجیتال با ۱۰ هزار تومان!

تو صرافی ارز پلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، همه ارزهای دیجیتال رو معامله کنی!

همین الان شروع کن

کلید این پروژه چیست؟ در واقع جواب نهایی، ارائه راه حل‌های نوآورانه‌‌ای است که کاربران محیط ارز دیجیتال همین حالا آنها را می‌خواهند و به آن نیاز دارند. پروژه Walletreum که در هنگ کنگ مستقر است، در حقیقت مجموعه‌ای از ابزار مدیریت دارایی‌های کریپتو است که یکی از نوظهورهای این فضا بوده و در پس آن تلاشی برای جامه عمل پوشاندن به این نیازها در حال شکل گرفتن است.

والتریوم چیست؟

والتریوم چیست؟

والتریوم یک راه حل واحد نیست و در حقیقت ساختار کلی آن مانند یک عملگر مهم در فضای کریپتو در راستای ارائه طیف گسترده‌ای از ابزارها و برنامه‌ها پایه ریزی شده است. برخی از ویژگی‌های برجسته این پروژه نوظهور در حال حاضر شامل موارد زیر می‌شود:

 • دادن وام‌های ارز دیجیتال که توسط هوش مصنوعی یا ALGON AI اختصاصی والتریوم پشتیبانی می‌شوند
 • وام گرفتن از طریق اعتبارات ایمن یا همان SAFE CREDIT
 • بهره گرفتن از فارمینگ توکن بومی این پروژه به نام والت (WALT)، علاوه بر استیکینگ والت
 • تبادلات رایگان خارج از زنجیره یا در اصطلاح off-chain در بستر ZeroSwap

بیایید هر یک از این دستاوردها را به صورت جداگانه مورد بررسی قرار دهیم تا درک بهتری از آنچه مجموعه گسترده والتریوم برای ما به ارمغان می‌آورد داشته باشیم.

فرایند وام دهی با ALGON

فرایند وام دهی یکی از داغ‌ترین مقوله‌ها و بخش‌های مورد بحث در اکوسیستم غیرمتمرکز مالی سال جاری است و تیم والتریوم با ایجاد ربات ویژه وام دهی خود به نام ALGON وارد رقابت موجود در این عرصه شده است. این سیستم به این صورت عمل می‌کند:

 • کاربران دارایی‌های کریپتو خود را به ALGON که یک سیستم مدیریتی الگوریتمی منابع مالی است واریز می‌کنند. با انجام هر فرایند بک‌تست که تست مجدد است، ALGON سابقه بازپس دهی ۴ تا ۶ درصدی در ماه در شرایط بازار خرسی و ۲ تا ۵ برابر این میزان بازپس دهی در ماه در شرایط بازار گاوی را دارد که طبق مقاله سفید یا همان وایت پیپر والتریوم به ثبت رسیده است.
 • در این مرحله، کاربران در حالی که ALGON کار محاسباتی خود را به انجام می‌رساند و تا زمانی که آماده برداشت دارایی‌های خود نیستند باید کنار بایستند.
 • در شرایط بازار خرسی این کاربران می‌توانند به صورت استیبل کوین و یا پول نقد از طریق بانک‌های خود برداشت داشته باشند، این در حالی است که در شرایط بازار گاوی کاربران می‌توانند به صورت ارز دیجیتال واریزی خود، مبلغ مورد نظر را برداشت کنند.

هنگامی که بازار در حال رکود است یا در اصطلاح نوبت به زشتی بازار می‌رسد، ALGON طوری طراحی شده است که تا پیش از زیاد شدن ضررها برای کاهش پیامدهای این اتفاق اقدام کند. با توجه توضیحات وایت پیپر این پروژه عملکرد آن در این حالت به این صورت است:

ارزش هر نوع دارایی که شما در والتریوم قرض می‌دهید در شرایط بازار خرسی به کمتر از ۹ درصد دارایی واریزی نمی‌رسد. اگر ارزش هر یک از دارایی‌های وام دهی شده ۱۰ درصد و یا بیشتر سقوط کند، در این زمان ALGON با توجه به شرایط آماری بازار فعلی سریعا به صورت مجدد وضعیت را ارزیابی کرده و سعی می‌کند تا حد امکان ضرر را به حداقل برساند. اگر بازار بر اساس ارزش دارایی وام دهی شده تا ۱۰ درصد رکود داشته باشد در این صورت ارزش دارایی ارز دیجیتال قرض داده شده به ۱ درصد تا پایان دوره لاک شدن و یا همان قفل شدن کاهش خواهد داشت.

وام گرفتن با اعتبارات ایمن

مورد بعدی در ویژگی‌های مورد بررسی والتریوم خصوصیت قرض گرفتن است که این ویژگی نیز توسط ALGON و سیستم SAFE CREDIT این پروژه پشتیبانی می‌شود.

واتریوم

به بیان ساده باید گفت که محصول SAFE CREDIT پروژه والتریوم یک سرویس ارائه وام با پشتیبانی کریپتو است. این سرویس به کاربران این امکان را می‌دهد تا بتوانند ۹۷ درصد میزان ارز دیجیتال خود با سود سالانه ۴.۳ درصد وام بگیرند. سایر نکات ارائه خدمات این بخش عبارتند از:

 • بدون بررسی اعتبار
 • بدون نقدینه سازی
 • بدون ثبت نام KYC
 • وام‌ها قابل پرداخت از طریق دارایی موجود در والتریوم هستند
 • نرخ بهره ثابت
 • می‌توان وام‌ها را پیش از موعد بازپرداخت کرد

فارمینگ و استیکینگ WALT

WALT یک توکن ERC20 بر روی بستر اتریوم است که در حقیقت ارز بومی مجموعه والتریوم به حساب می‌آید.

در راستای راه اندازی سریع‌تر مجموعه مدیریت کریپتو این پروژه در روزهای ابتدایی خود، سازندگان پروژه در حال اجرای این کمپین فارمینگ WALT برای پاداش دادن به طرفداران افتتاحیه خود و جلب توجه علاقه‌مندان به برنامه خود هستند.

درست مثل کمپین فارمینگی که امسال در DeFi شاهد آن بودیم، والتریوم جوایز WALT خود را به صورت ۵۰/۵۰  بین وام دهندگان و وام گیرندگان پروژه توزیع می‌کند. در طول مدت زمان اجرای این فرایند، این تیم روزانه ۴۵۰۰ توکن WALT با یک نرخ مناسب توزیع می‌کند.

علاوه براین، بر اساس برنامه ریزی‌های والتریوم، این پروژه در تلاش برای گسترش فرایند استیکینگ WALT در سه ماهه اول اول سال ۲۰۲۰ نیز بوده است. به محض اینکه این ویژگی در دسترس عموم قرار بگیرد، استیکر‌ها یا همان انباشت کنندگان توکن WALT برای به دست آوردن سهام عادلانه ۵ میلیون WALT که به عنوان پاداش استیکینگ چنین آینده قابل پیش بینی در نظر گرفته شده است تلاش می‌کنند. ۴۵ درصد از این میزان تخصیص داده شده در سال اول، ۳۵ درصد از آن در سال دوم و ۲۵ درصد نیز در سال سوم توزیع می‌شود.

در این نقطه لازم به ذکر است که بدانیم والتریوم با شبکه Ferrum همکاری داشته است تا از خدمات استیکینگ منعطف (Flexible Staking service) این پروژه بهره‌مند شود که به شما این امکان را می‌دهد تا بتوانید با قفل کردن هر توکن ERC20 پاداش کسب کنید.

توکنومیک و سودمندی WALT

برای درک کردن اینکه توکن WALT رهسپار چه مسیری است، باید با دید گسترده‌تری آن را مورد بررسی قرار دهیم. بر همین اساس، توکنومیک‌ها یا ویژگی‌های اقتصادی توکن WALT عبارتند از:

 • موجودی قابل عرضه ۵۰ میلیونی WALT
 • عرضه اولیه در گردش ۱۶ میلیون WALT
 • میزان کل عرضه به صورت توزیع ۳۰ درصد سهام/لیستینگ/و تامین نقدینگی؛ ۱۸ درصد برای ذخایر شرکت والتریوم؛ ۱۶ درصد برای فروش عمومی این توکن؛ ۱۲ درصد تخصیص داده شده به پیش فروش؛ ۹ درصد برای تیم والتریوم؛ ۷ درصد برای تلاش‌های حوزه مارکتینگ و بازاریابی؛ ۴ درصد برای مشاوران؛ و ۴ درصد تخصیص داده شده به فروش استراتژیک.

قابل ذکر است که استارت آپ مدیریت کریپتو پیش فروش خود را در ۷ سپتامبر سال ۲۰۲۰ و فروش عمومی خود را یک هفته بعد در تاریخ ۱۵ سپتامبر به پایان رساند. اینطور برنامه ریزی شده بود که فروش عمومی ۸ میلیون توکن WALT طی ۷۲ ساعت به انجام برسد اما توکن‌های اختصاص یافته در طول ۷ ساعت فروخته شدند.

در مورد کارایی و سودمندی توکن WALT باید گفت که نگه داشتن ۱۰۰۰ توکن WALT موجب قرار گرفتن یک سری از ویژگی‌های خاص در اختیار کاربران می‌شود، شامل:

 • دسترسی انحصاری به فارمینگ WALT
 • دسترسی انحصاری به ZeroSwap
 • دسترسی انحصاری به بسته ALGON X3
 • ۲۰ درصد تخفیف در فی وام گیری یا همان استقراض والتریوم
 • صفر درصد کارمزد مربوط به خروجی وضعیت وام دهی
 • صفر درصد فی برداشت

ZeroSwap

والتریوم مجموعه‌ای از ابزارهای ارز دیجیتال است و ZeroSwap سرویس تبادل کریپتو به کریپتو داخلی این پروژه است که به کاربران اجازه می‌دهد تا بدون پرداخت هزینه معاملات، به آسانی و به سرعت یک دارایی ارز دیجیتال را با دارایی دیگری تبادل کنند. با توجه به توضیحات تیم این پروژه می‌توان دید که:

کاربران می‌توانند بر اساس قیمت‌های کنونی که والتریوم از چند اوراکل دریافت می‌کند، دارایی‌های خود را در داخل پلتفرم مبادله کنند. تمامی مبادلات در استخرهای داخلی پلتفرم با استفاده از توکن های پشتیبانی شده توسط دارایی‌های مجازی صورت می‌گیرند. والتریوم در تعداد زیادی از مبادلات به میزان هنگفتی در هزینه گس صرفه جویی می‌کند.

درست در همین لحظه، دارایی‌های ارز دیجیتالی که توسط ZeroSwap حمایت می‌شوند شامل ETH، BTC، WALT، EOS، USDT و BNB هستند و دلیلی وجود ندارد که فکر کنیم در آینده توکن های بیشتری به این مجموعه اضافه نمی‌شوند.

برنامه ریزی کل مسیر والتریوم

در حالی که سه ماهه سوم سال ۲۰۲۰ به پایان خود نزدیک می‌شود، آخرین چیزی که والتریوم در حال کار کردن بر روی آن در طول این سه ماه بوده ثبت WALT در لیست صرافی های ارز دیجیتال بوده است.

سپس در طول سه ماه آخر سال، والتریوم تمرکز خود را به راه اندازی سرویس‌های مختلف مرتبط با توکن WALT مثل فارمینگ WALT و ادغام دارایی‌های ارز دیجیتال جدید در اکوسیستم والتریوم معطوف می‌کند. سال ۲۰۲۱ سالی برای پیشرفت این پروژه در عرصه‌های جدید خواهد بود.

در سه ماهه اول، قرار است فرایند استیکینگ WALT به صورت مستقیم آغاز شود و تیم والتریوم قصد دارد تا یک بستر تبدیل ارز فیات به کریپتو و یک دبیت کارت ارز WALT را ارائه کند. در سه ماهه دوم این پروژه پشتیبانی برنامه‌های گوشی همراه را برای Android و iOS (و بنابراین Google Pay و Apple Pay) آغاز می‌کند.

در سه ماهه سوم کار بر روی سیستم جمع کننده نقدینگی تلفیقی آغاز می‌شود و این در حالیست که در پایان سال ۲۰۲۰ تیم والتریوم تلاش می‌کند تا ALGON را در فرایند تبادلات خود ادغام کند.

اگر مجموعه مدیریت دارایی کریپتو اولیه موفق به رسیدن به اهداف خود در این نقاط عطف شود، این امکان وجود دارد که از حالت ناشناخته به شرایطی برسند که به صورت فعالانه در مناطق مختلف دنیا مورد استفاده قرار بگیرند.

نتیجه گیری

پروژه‌های ارز دیجیتال از راه می‌رسند و ممکن است بعد از مدتی بروند و نیست و نابود شوند و بدون داشتن قدرت آینده نگری، تعیین پیروز شوندگان و بازندگان این مسیر کاری دشوار است. همانطور که گفته شد، والتریوم دارای برخی خصوصیت‌های کلیدی است که هر پروژه‌ای برای طی کردن این مسیر به آن نیاز دارد و این ویژگی‌ها حاصل از تمرکز کل تیم بر روی ارائه خدمات به کاربران با پیشنهادات جذاب هستند.

اگر سازندگان بتوانند با تمرکز داشتن بر روی این موضوع شانس خود را در این عرصه امتحان کنند، در این صورت راه حل ارائه شده آنها به فرصتی برای رقابت در بین مجموعه ابزار مورد توجه در برخی محافل دیفای تبدیل می‌شود. همزمان با تمام چیزهایی که گفتیم باید ببینیم که این پروژه از الان به بعد به چه شکل رشد می‌کند.

منبع
Blockonomi

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا