اخبار عمومی

آینده صرافی‌های کوین بیس و بایننس بعد شکایت SEC چه خواهد شد؟ کارشناسان پاسخ می‌دهند

گری گنسلر (Gary Gensler)، رییس کمیسیون بورس آمریکا با شکایت از بایننس و کوین بیس، دو صرافی بزرگ بازار به نوعی با صنعت کریپتو اعلان جنگ کرد. در ادامه به بررسی نظرات برخی از کارشناسان و فعالان در مورد آینده این قضیه و و وضعیت صرافی‌های بایننس و کوین بیس خواهیم پرداخت.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به گزارش کوین دسک، گنسلر از زمان نشستن بر کرسی ریاست کمیسیون بورس آمریکا، سیاست‌های سختگیرانه‌ای را در قبال رمزارزها اتخاذ کرده است. به عقیده وی، تمام توکن‌های اثبات سهام اوراق بهادار هستند و تمامی صرافی‌های ارز دیجیتال، شرکت‌های غیرقانونی محسوب می‌شوند. همچنین وی بارها گفته تمام ارزهای دیجیتال به جز بیت کوین، با توجه به تست هاوی «قرارداد سرمایه‌گذاری» به شمار می‌روند.

اما حالا جنگ کمیسیون بورس آمریکا به رهبری گنسلر با صرافی‌های بایننس و کوین بیس آغاز شده است. برایان آرمسترانگ (Brian Armstrong)، مدیرعامل کوین بیس ماه‌ها پیش ضمن انتقاد از سیاست‌های سختگیرانه SEC گفته بود در صورت شکایت از این صرافی، با اتهامات وارد شده مقابله خواهد کرد.

شکایت کمیسیون بورس علیه این ۲ صرافی ممکن است در نهایت به دادگاه عالی آمریکا منتهی شود. با توجه به تعداد بالای کاربران آمریکایی صرافی کوین بیس، انتظار می‌رود در صورت کشیده شدن این پرونده به دادگاه عالی، گنکره آمریکا در رابطه با قوانین حاکم بر صنعت رمزارزها تجدید نظر کند. همچنین در صورتی که اتهامات وارده به بایننس درست باشد، احتمال دارد شاهد تضعیف یکی از بزرگترین و سودآورترین شرکت‌های قرن بیست و یکم خواهیم بود.

اما سرنوشت جدال حقوقی کمیسیون بورس، بایننس و کوین بیس چه خواهد شد؟ آیا بایننس و کوین بیس می‌توانند در این پرونده از خود دفاع کنند؟ نتیجه این پرونده چه پیامدی برای صنعت رمزارزها خواهد داشت؟ در این بخش به متن مصاحبه کوین دسک با برخی از وکلا و فعالین حوزه در مورد این موضوع خواهیم پرداخت.

آنچه در این مطلب می‌خوانید

سوال: آیا دلیلی وجود دارد که بایننس و کوین بیس به این شکایت خوش‌بین باشند؟

برایان فری (Brian Frye)، وکیل: بله، شاید. من نسبت به شکایت کمیسیون بورس از بایننس خوش‌بین نیستم. اتهامات وحشیانه‌ای وارد شده و بایننس هرچیزی که SEC ادعا می‌کند را پذیرفته است. این یک فاجعه است.

اما فکر می‌کنم وضعیت کوین بیس خیلی بهتر است. این صرافی از مدتی قبل تلاش کرده تا از قوانین کمیسیون بورس پیروی کند ولی این کمیسیون نسبت به حسن نیت کوین بیس برای انطباق با قوانین واکنشی نشان نداده است. فکر می‌کنم برخی دادگاه‌ها ممکن است به این مسئله اعتراض کنند.

دادگاه‌ها از ارگان‌های مختلف انتظار دارند سیاست‌های قابل پیش‌بینی داشته باشند. کوین بیس از SEC بارها خواسته تا قوانین و خواسته‌های خود را مشخص کند اما این کمیسیون از پاسخ دادن خودداری کرده است. چنین اتفاقی کوین بیس را در سمت خوب و SEC را در سمت بد ماجرا قرار می‌دهد.

علاوه بر این، فکر می‌کنم اینکه کمیسیون بورس هنوز توضیحی منسجم درباره آنچه که می‌خواهد قانون‌گذاری کند و نحوه قانون‌گذاری نداده است یک مشکل بزرگ به شمار می‌رود.

کمیسیون بورس سال‌ها گفته که از هرنوع دارایی دیجیتالی خوشش نمی‌آید اما توضیحی در رابطه با این موضع نداده است و حتی نحوه قانون‌گذاری به گونه‌ای که بازار با قانون سازگارتر شود را هم نگفته است.

این یک مشکل است، ارگان‌های دولتی باید معتبر باشند اما اعتبار کمیسیون بورس زیر سوال رفته است. اقدامات SEC در کوتاه‌مدت ممکن است دردسرهای زیادی را برای شرکت‌های ارز دیجیتال ایجاد کند اما باید به بلندمدت هم فکر کرد.

دادگاه‌های مختلفی اخیرا از کمیسیون بورس به دلیل زیاده‌روی در حقوق اداری خود انتقاد کرده‌اند. به این ترتیب، بعید نیست دادگاه‌ها نحوه رسیدگی SEC به دارایی‌های دیجیتال را بررسی کنند، به ویژه زمانی که شرکت‌ها سعی در مطابقت با قوانین دارند اما این کمیسیون با آنها همکاری نمی‌کند.

مایک سلیگ (Mike Selig)، وکیل: شکایت‌های کمیسیون بورس چندان هم به ضرر ارزهای دیجیتال نیست. همزمان با این شکایت‌ها، قانون‌گذاران دیگر کشورها در حال تصویب قوانینی برای ارزهای دیجیتال هستند و قانون‌گذاران آمریکایی نیز درباره ساختار بازار کریپتو و قوانین حاکم بر آن بحث می‌کنند. در حقیقت، هر بار که کمیسیون بورس از یک پروژه ارز دیجیتال شکایت می‌کند، فشار سیاسی بر قانون‌گذاران آمریکایی برای تصویب قوانین معقول برای صنعت رمزارزها افزایش می‌یابد.

این شکایت‌ها، شرکت‌هایی که به دنبال پیروی از قوانین هستند را به ترک آمریکا و مهاجرت به سایر کشورهای دوست‌دار کریپتو تشویق می‌کند. با این حال، شکایت کمیسیون بورس از دو شرکت بزرگ ارز دیجیتال در جهان ممکن است باعث شود کنگره آمریکا متوجه شود رویکرد خصمانه کمیسیون بورس برای قانون‌گذاری از طریق فشار اجرایی چندان اثرگذار نیست و به قانون‌گذاری جامع‌تری برای رمزارزها احتیاج است.

کریستین اسمیت (Kristin Smith)، مدیرعامل انجمن بلاکچین: کارهای این هفته کمیسیون بورس مسیر رو به جلو را روشن می‌کند و آن دخالت کنگره آمریکاست. اینکه هفته گذشته پیش‌نویس لایحه‌ای برای ساختار بازار ارزهای دیجیتال توسط نمایندگان آمریکا منتشر شد گامی رو به جلو به سمت قوانین موثر است. با توجه به قانون‌گذاری مسئولانه سایر کشورها در قبال صنعت کریپتو، آمریکا نیز باید در این رقابت باقی بماند.

سوال: آیا انتظار دارید در کوتاه‌مدت بایننس یا کوین بیس روند فعالیت‌های خود را تغییر دهند؟

اسمیت: کمیسیون بورس و اوراق بهادار قانونی را وضع نمی‌کند، بلکه تنها اتهام می‌زند. اقدام اجرایی این کمیسیون تنها نظر آن است و درنهایت دادگاه تصمیم می‌گیرد که آیا تفسیر SEC از قوانین درست بوده یا نه. تا زمانی که کمیسیون بورس در دادگاه پیروز نشود، احتمالا فعالیت بایننس و کوین بیس مثل قبل خواهد بود.

سوال: آیا شکایت کمیسیون بورس از بایننس و کوین بیس چیز جدیدی از رویکرد این آژانس در قبال رمزارزها نشان داده است؟

فری: هم بله و هم نه. همانطور که قبلا گفته‌ام، مردم دیگر نمی‌خواهند با سوال اینکه آیا یک ارز دیجیتال اوراق بهادار است روبه‌رو شوند. اینکه آیا چیزی اوراق بهادار است بستگی به این دارد که آیا کمیسیون بورس می‌خواهد آن را قانون‌گذاری کند یا نه. بنابراین، تمرکز اصلی باید بر چیزی که کمیسیون بورس می‌خواهد آن را قانون‌گذاری کند و چگونگی پیروی شرکت‌های کریپتو از این قوانین باشد.

سلیگ: با توجه به نقل قولی از بتل استار گالاکتیکا (Battlestar Galactica)، همه اینها قبلا اتفاق افتاده و دوباره تکرار خواهد شد. کمیسیون بورس سال‌هاست روی وضعیت اوراق بهادار بودن دارایی‌های ارز دیجیتال و دسته‌بندی شرکت‌های واسطه کار می‌کند. شکایت از کوین بیس و بایننس، نتیجه این کار است اما این مسئله اطلاعات جدیدی را از دیدگاه کمیسیون بورس در مورد ارزهای دیجیتال مشخص نمی‌کند. با این حال، مطالعه متن این شکایت‌ها برای درک دیدگاه‌های این کمیسیون مفید است.

علیرغم این گفته‌ها، شکایت‌های اخیر کمیسیون بورس چند نکته جدید و حائز اهمیت دارد. کمیسیون بورس در شکایت علیه کوین بیس برای اولین بار مدعی شده است در صورتی که کیف پولی از طریق برنامه‌های شخص ثالث برای خرید و فروش توکن‌هایی که ادعا می‌شود اوراق بهادار هستند استفاده شود، ارائه این کیف پول را می‌توان فعالیت کارگزار-معامله‌گر در نظر گرفت.

در مورد بایننس، کمیسیون بورس استیبل کوین BUSD که توسط یک شرکت قانون‌گذاری شده توسط وزارت خدمات مالی نیویورک صادر می‌شود، اوراق بهادار است چراکه بایننس از سود حاصل از فروش این استیبل کوین برای ارائه خدمات کسب درآمد به هولدرها استفاده می‌کند. در هر دو این شکایت‌ها، کمیسیون بورس مدعی است بسیاری از ارزهای دیجیتال اوراق بهادار محسوب می‌شوند.

سوال: در دراز مدت، در صورتی که کمیسیون بورس برنده این پرونده‌ها شود چه اتفاقی برای صنعت رمزارزها خواهد افتاد؟

فری: سوال خوبی است؛ بستگی به این دارد که کمیسیون بورس می‌خواهد به چه چیزی برسد. اگر SEC بخواهد کریپتو را از بین ببرد احتمالا می‌تواند، البته اگر کنگره اجازه دهد. یا حداقل می‌تواند صنعت رمزارزها را به مرحله اواخر دهه ۲۰۰۰ بازگرداند. با این حال من فکر نمی‌کنم این اتفاق بیفتد. کمیسیون بورس محافظه کار است و نسبت به نوآوری روی خوشی نشان نمی‌دهد. اما در نهایت فکر می‌کنم کمیسیون بورس می‌فهمد که باید نقش نظارتی خود را جدی‌تر بگیرد.

اما باز هم من از کمیسیون بورس و نحوه پاسخ‌دهی آن به قوانین حاکم بر صنعت کریپتو ناامید شدم. من فکر می‌کنم قانون‌گذاری این حوزه می‌تواند خوب و موثر باشد اما SEC حتی سعی هم نکرده قوانین منسجمی را برای این حوزه منتشر کند و فقط بارها و بارها به این صنعت ضربه زده است. شرم‌آور است و باید از خود خجالت بکشند. قانون‌گذاران باید پیش از وضع مقررات روی بازارها آنها را به طور کامل درک کنند.

سلیگ: آینده کریپتو در آمریکا احتمالا توسط کنگره تعیین می‌شود تا دادگاه و کمیسیون بورس. حتی اگر SEC در جدال حقوقی خود علیه کوین بیس، بایننس، ریپل و سایر شرکت‌ها پیروز شود و حتی نظر دادگاه عالی را هم به خود جلب کند، احتمالا شاهد اجرای قوانینی خواهیم بود که ساختار نظارتی معقولی را برای بازار رمزارزها ایجاد خواهند کرد. همه کشورها در این مسیر حرکت می‌کنند و بعید است آمریکا هم این کار را نکند.

سوال: اگر شما مسئولیت وکالت یکی از این توکن‌هایی که به عنوان اوراق بهادار اعلام شده را برعهده داشتید، چگونه به تیم توسعه آن پروژه مشاوره می‌دادید؟

فری: من به آنها توصیه می‌کنم که آن دارایی را تمام شده در نظر بگیرند و برای پرداخت جریمه قابل توجهی آماده شوند.

سلیگ: تیم‌های توسعه مرتبط با هریک از ارزهای دیجیتال نام برده شده در این شکایت‌ها ممکن است بخواهند برای دفاع از اوراق بهادار نبودن خود در این پرونده دخالت کنند. با این حال، پیش از انجام این کار باید با یک مشاور حقوقی مزایا و ریسک‌های آن را در نظر بگیرند. توسعه‌دهندگان و کاربران نیز باید در رابطه با فعالیت‌های خود با وکیل مشورت کنند. با این حال، اظهارات کمیسیون بورس مبنی بر اوراق بهادار بودن ارزهای دیجیتال خاص تنها یک ادعا هستند و هنوز تصمیم قضایی آن را حمایت نمی‌کند.

سوال: آیا فکر می‌کنید این پرونده‌ها رویکرد کنگره نسبت به قوانین ارزهای دیجیتال را عوض می‌کند؟

فری: این لحظه مهمی برای ارزهای دیجیتال است. در حالی که دولت بایدن ممکن است مسائل مربوط به ارزهای دیجیتال را در اولویت خود قرار ندهد، کنگره این اختیار را دارد تا با تصویب قوانین جدید، توصیه به انتخاب مدیران جدید و اعتراض به تصمیمات کمیسیون بورس اقداماتی انجام دهد.

سلیگ: دست و پا زدن کمیسیون بورس برای گسترش اختیارات خود بر صنعت کریپتو ممکن است نتیجه عکس داشته باشد. سایر قانون‌گذاران بیشتر تمایل دارند کمیسیون معاملات آتی کالا (CFTC) به جای کمیسیون بورس بر این بازار حاکم باشد و برخی حتی می‌خواهند اختیارات SEC بر بازار رمزارزها را محدود کنند. در حقیقت، کمیسیون بورس به جای وضع قوانینی عملی، قانون‌گذاری از طریق فشار اجرایی را انتخاب کرده که باعث ناراحتی کاربران شده است. در نتیجه افراد CFTC را به عنوان قانون‌گذار خود ترجیح می‌دهند.

سوال: آیا احتمال وجود دارد که وضعیت فعلی به ممنوعیت همه یا اکثر ارزهای دیجیتال منجر شود و همه آنها را مشمول ثبت شدن در مراجع قانونی کند؟

فری: بله اما من شک دارم. فکر می‌کنم به احتمال زیاد کمیسیون بورس عرضه ارزهای دیجیتال جدید به بازار را سخت‌تر می‌کند.

سلیگ: بسیار بعید است وضعیت فعلی منجر به وضع قوانینی شود که ارزهای دیجیتال را در آمریکا ممنوع کند، چراکه قانون‌گذاران در سراسر جهان با دیدن پتانسیل این فناوری، قوانین معقولی برای آن وضع می‌کنند. درست است که آمریکا برای قانون‌گذاری دیر عمل کرده اما در نهایت این کار را خواهد کرد. هر محصول سرمایه‌گذاری جدید پیش از تبدیل شدن به یک کلاس دارایی که به درستی قانون‌گذاری شده، دوره‌ای از ابهامات نظارتی را پشت سر می‌گذارد. کریپتو نیز همین مسیر را طی خواهد کرد.

سوال: آیا چیزی از قانون‌گذاری ارزهای دیجیتال هستد که مردم در مورد آن ندانند؟

مت استولر (Matt Stoller)، فعال مدنی: در حالی که دادگاه‌ها و یا کنگره ممکن است تصمیم‌های غیرمنتظره‌ای بگیرند، تمرکز آنها فعلا بر هوش مصنوعی است که یک فناوری کاربردی است. بنابراین، این سوال بوجود می‌آید که آیا پروژه‌های ارز دیجیتال می‌توانند کاربردهایی فراتر از فعالیت‌های غیرقانونی و کسب سود برای این دسته از دارایی‌ها فراهم کنند یا نه.

سوال: این شکایت چه پیامی را برای سایر صرافی‌های ارز دیجیتال دارد؟ اگر یک صرافی آمریکایی بودید نگران می‌شدید؟

فری: بله، کمیسیون بورس مشخص کرده که در حال شکایت علیه صرافی‌هاست اما این چیزی نیست که کمیسیون بورس به دنبال آن است.

سلیگ: پیام بخش اجرایی کمیسیون بورس واضح است؛ ما به طور کلی با دیدگاه گنسلر که بیشتر دارایی‌های دیجیتال اوراق بهادار هستند موافقیم. این قضیه با توجه به اینکه اکثر ۱۰ ارز دیجیتال برتر بازار به جز بیت کوین و اتریوم اوراق بهادار اعلام شده‌اند مطابقت دارد.

قوانین مربوط به ارزهای دیجیتال هنوز مشخص نشده و پرونده‌های قضایی زیادی مثل شکایت از کوین بیس و بایننس وجود خواهد داشت. کمیسیون بورس تمام تلاش خود را در این شکایت‌ها انجام خواهد داد. با این حال، بعید است در آینده نزدیک شاهد موارد بیشتری از این دست از سوی SEC باشیم. صرافی‌های ارز دیجیتال باید به طور مجزا وضعیت اوراق بهادار بودن هر دارایی دیجیتال را بررسی کنند.

سوال: اثبات اتهاماتی مثل تجارت شسشتشو و در معرض خطر قراردادن دارایی مشتریان به بایننس وارد شده است. آیا دلیلی برای نگرانی در مورد استفاده از این صرافی در آینده وجود دارد؟

فری: هیچ نظری ندارم. شاید.

سوال: آیا به جز گنسلر، اگر فرد دیگری بر کرسی ریاست کمیسیون بورس بود باز هم شرایط برای رمزارزها اینطور می‌شد؟

فری: در فضای رمزارزها همه از گنسلر شکایت دارند و من هم به رویکرد وی نسبت به مقررات انتقاد دارم. اما اگر لینا خان (Lina Khan)، رییس کمیسیون معاملات فدرال (FTC) ریاست کمیسیون بورس را برعهده داشت چه؟ در این صورت همه برای بازگشت گنسلر التماس می‌کردند.

اسمیت: نه، متاسفانه. مشخص است که گنسلر نسبت به ماموریت کمیسیون بورس برای محافظت از سرمایه‌گذاران توجهی ندارد. فقط در این هفته کمیسیون بورس به طور غیرمستقیم ۱۲۰ میلیارد دلار دارایی دیجیتال را اوراق بهادار نامید. تلاش برای نابودی بازار این دارایی‌ها چطور از سرمایه‌گذاران محافظت می‌کند؟

سوال: آیا ممکن است این شکایت‌ها منجر به تعطیلی بایننس و کوین بیس در آمریکا شوند؟

فری: بله، بر اساس متن شکایت‌ها، احتمال بسیار زیادی برای تعطیلی بایننس در آمریکا وجود دارد. اما برای کوین بیس بسیار بعید است چراکه تمام تلاشش را برای پیروی از قوانین و برآورده کردن انتظارات کمیسیون بورس انجام داده است.

سوال: نظر شما در مورد اینکه گنسلر گفته است جهان به جز دلار، یورو و ین به ارزهای دیجیتال احتیاجی ندارد چیست؟

اسمیت: به نظر می‌رسد گسنلر قصد دارد همه تلاش خود را بکند. او معتقد است ارزهای دیجیتال نباید در آمریکا وجود داشته باشند. با توجه به سابقه گنسلر، او این فناوری را درک می‌کند و نحوه کسب‌و‌کار شرکت‌هایی مثل کوین بیس را می‌داند. بنابراین، بسیاری می‌خواهند انگیزه وی از این اتهامات را بدانند.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
4 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا