اخبار بیت کوین

پیش‌بینی روند احتمالی قیمت بیت کوین پس از هاوینگ؛ چه چیزی در انتظار است؟

پس از انجام شدن هاوینگ چهارم بیت کوین و کاهش پاداش استخراج به نصف، دوران جدیدی برای بزرگترین ارز دیجیتال بازار شروع شده است. هاوینگ بیت کوین حوالی ساعت ۴:۳۰ بامداد امروز رخ داد و به دنبال آن، تا سال ۲۰۲۸، ماینرها ۳.۱۲۵ واحد بیت کوین استخراج می‌کنند.

در این سرزمین همه برنده‌اند!

در تولد تترلند 2 اتریوم هدیه بگیرید!

برو به تترآیلند

اگرچه ممکن است بسیاری از سرمایه‌گذاران به خود فرآیند هاوینگ کاری نداشته باشند و صرفا تغییرات قیمت بیت کوین برای آنها مهم باشد، این رویداد منحصر به فرد تنها به خاطر ۷ خط کدی که ساتوشی ناکاموتو در کد بلاکچین بیت کوین نوشته است رخ می‌دهد و شاید مهم‌ترین ویژگی این دارایی محسوب می‌شود.

گیپ پارکر (Gabe Parker)، تحلیلگر رمزارز شرکت گلکسی دیجیتال (Galaxy Digital) می‌گوید هاوینگ ستون اصلی سیاست پولی شفاف و قابل پیش‌بینی بیت کوین است و آن را به یک دارایی کمیاب تبدیل می‌کند.

در حال حاضر، با به پایان رسیدن هاوینگ چهارم، بسیاری به دنبال پیش‌بینی روند احتمالی قیمت بیت کوین در هفته‌ها و ماه‌های آتی هستند. اگرچه تکرار مکررات است و همه این را می‌دانیم، قیمت بیت کوین همواره پس از هاوینگ‌های قبلی خود به طور چشمگیری افزایش یافته و توجه زیادی را به خود جلب کرده است. با این حال، این افزایش قیمت معمولا بلافاصله پس از هاوینگ رخ نمی‌دهد.

اما روند آتی بیت کوین در هفته‌های آتی چگونه خواهد بود؟ تحلیلگران در مورد قیمت احتمالی بیت کوین پس از هاوینگ چه می‌گویند؟ قیمت بیت کوین تا کجا افزایش می‌یابد؟ اوج چرخه چه زمانی رخ خواهد داد؟ در این مطلب قرار است از دید تحلیلگران مختلف به تمامی این سوالات پاسخ دهیم.

تاثیر وضعیت اقتصاد کلان بر رشد قیمت بیت کوین پس از هاوینگ

اگر نگاهی به گذشته کنیم می‌بینیم قیمت بیت کوین تقریبا همیشه تحت تاثیر سیاست‌های کشورهای بزرگی مثل چین و آمریکا قرار گرفته و وضعیت کلی اقتصاد کلان در نوسانات آن نقش داشته است. در این چرخه نیز ممکن است تغییر چشم‌انداز اقتصاد کلان و فعالیت صندوق‌های ETF اسپات بیت کوین بر روند احتمالی قیمت تاثیر بگذارد.

متیو سیگل (Matthew Sigel)، مدیر بخش تحقیقات شرکت ون‌اک (VanEck) اخیرا در پست وبلاگی در رابطه با روند بیت کوین پس از هاوینگ نوشته است:

انفجاری‌ترین صعود بیت کوین معمولا ۱۸۰ روز پس از هاوینگ رخ می‌دهد. به طور متوسط، قیمت بیت کوین از ۳۰ روز پیش از هاوینگ تا ۱۸۰ روز پس از آن، ۴۲۷٪ افزایش یافته است. به عنوان مثال، در سال ۲۰۲۰ قیمت بیت کوین ۱۱۶٪ افزایش یافت و از ۶۸۰۰ دلار به ۱۴٬۸۵۰ دلار رسید.

البته وضعیت اقتصاد کلان در سال ۲۰۲۰ با وضعیت کنونی زمین تا آسمان متفاوت است. به گفته دیسسلاو اوبرت (Dessislava Aubert)، مدیر بخش تحقیقات شرکت کایکو (Kaiko) هاوینگ سوم بیت کوین زمانی رخ داد که سیاست‌های پولی فدرال رزرو و سایر کشورها، انبساطی بود چراکه اقتصاد جهانی به دنبال شیوع کرونا مختل شده بود و بانک‌های مرکزی باید با بسته‌های محرک اقتصادی چرخ اقتصاد را بار دیگر به راه می‌انداختند.

اوبرت در این باره می‌گوید:

فدرال رزرو سیاست انبساطی داشت. از نظر من، تفاوت اصلی این هاوینگ نسبت به هاوینگ قبلی در سال ۲۰۲۰، شرایط اقتصاد کلان است.

به دنبال افزایش نرخ تورم آمریکا در سال ۲۰۲۲، فدرال رزرو خیلی سریع وارد عمل شد و نرخ بهره را با سرعتی سرسام‌آور افزایش داد. اوبرت معتقد است در حال حاضر سیاست‌های نسبتا انقباضی حاکم است و بازارها بر اساس انتظاراتی که از زمان کاهش نرخ بهره دارند رشد می‌کنند:

ترس زیادی از این وجود دارد که فدرال رزرو نرخ بهره را کمتر از ۳ بار در سال جاری کاهش دهد. این برای دارایی‌های پرریسک و احتمالا بیت کوین اتفاق بدی است.

آیا رشد بیت کوین قبل از هاوینگ بر روند آتی تاثیر می‌گذارد؟

علیرغم اینکه نرخ بهره آمریکا در بالاترین سطح ۲۳ سال اخیر قرار گرفته، قیمت بیت کوین به لطف استقبال چشمگیر وال استریت از ETF‌های اسپات بیت کوین در ماه مارس، برای اولین بار در تاریخ خود پیش از هاوینگ رکوردشکنی کرد و به اوج جدیدی رسید. تحلیلگران کوین بیس در این رابطه می‌گویند:

با توجه به اینکه سرمایه‌گذاران بزرگ سازمانی در حال حاضر از طریق ETFها به بیت کوین دسترسی دارند، واکنش این ارز دیجیتال به هاوینگ آینده ممکن است لزوما منعکس کننده چرخه‌های قبلی نباشد.

در همین حال، برخی از تحلیلگران از جمله تحلیلگران گلدمن ساکس معتقدند افزایش قیمت بیت کوین و رکوردشکنی پیش از هاوینگ، ممکن است از میزان رشد این ارز دیجیتال در ماه‌های آتی بکاهد.

سناریوی قابل تامل؛ حداقل ۲۶۶ روز تا اوج بیت کوین فاصله داریم

اگر سری به توییتر یا کانال‌های تلگرامی بزنید می‌بینید در حال حاضر پیش‌بینی‌های مختلفی از قیمت بیت کوین پس از هاوینگ مطرح شده است. رکت کپیتال (Rekt Capital)، تحلیلگری که در این چرخه هاوینگ با تحلیل‌های خود توجهات زیادی به خود جلب کرده در توییتی مدعی شده اوج چرخه بیت کوین این بار ممکن است زودتر از چرخه‌های قبلی رخ دهد.

پیش‌بینی رکت کپیتال از اوج چرخه کنونی - منبع: RektCapital/X
پیش‌بینی رکت کپیتال از اوج چرخه کنونی – منبع: RektCapital/X

از نظر تاریخی، اوج بول مارکت‌های بیت کوین همواره ۵۱۸ تا ۵۴۶ روز پس از هاوینگ رخ داده است. بنابراین، اگر تاریخ تکرار شود در اواسط ماه اکتبر ۲۰۲۵ می‌توانیم شاهد اوج بازار صعودی بیت کوین باشیم. علیرغم این روند، رکت کپیتال معتقد است در چرخه فعلی، ممکن است بیت کوین کمی سریع‌تر به اوج خود برسد:

در حال حاضر با توجه به اینکه بیت کوین در چرخه کنونی تقریبا ۲۶۰ روز زودتر نسبت به چرخه‌های قبلی رکوردشکنی کرد، نشانه‌های واضحی از تسریع روند وجود دارد.

این تحلیلگر معتقد است جلو افتادن روند بیت کوین ممکن است طول چرخه هاوینگ کنونی را نسبت به گذشته کوتاه‌تر کند.

رکت کپیتال در تحلیل اخیر خود کار جالبی کرده و فاصله اوج چرخه از زمان شکسته شدن سقف تاریخی قبلی را حساب کرده است. وی در این باره می‌گوید:

اگر فاصله اوج بازار صعودی از زمان شکسته شدن سقف تاریخی قبلی را حساب کنیم، این اتفاق معمولا ۲۶۶ تا ۳۱۵ روز زمان برده است.

بیت کوین سقف تاریخی چرخه قبلی خود (۶۹٬۰۰۰ دلار) را در ماه مارس شکست. بنابراین، اگر تئوری جلو افتادن چرخه بیت کوین و تسریع روند درست باشد، اوج بعدی این بازار صعودی می‌تواند ۲۶۶ تا ۳۱۵ روز پس از ماه مارس رخ دهد. یعنی اوج چرخه فعلی می‌تواند از دسامبر سال ۲۰۲۴ تا فوریه ۲۰۲۵ (آذر تا بهمن ۱۴۰۳) تشکیل شود.

رکت کپیتال در این باره می‌گوید:

در مجموع هردو دیدگاه ارزش بررسی و درنظر گرفته شدن را دارند، به خصوص اگر تسریع روند در چرخه فعلی ادامه داشته باشد. با این حال، هرچه بیت کوین در دوره‌های خاصی اصلاح یا تثبیت شود، چرخه طولانی‌تر می‌شود و اوج بازار به بعدتر موکول خواهد شد.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا