مبتدی مقالات

کدام راهکارهای لایه دوم اتریوم ممکن است ایردراپ ارائه دهند؟

اگر سال ۲۰۲۰ سالی بود که عملکرد اتر بهتر از سایر دارایی‌ها بود، پس سال ۲۰۲۱ می‌تواند سال راهکارهای لایه دوم اتریوم باشد. بنابراین کدام راهکارهای لایه دوم بهترین ییلد فارمینگ و کدام یک ایردراپ ارائه می‌دهند؟

چرا اتریوم به راهکارهای لایه دوم نیاز دارد؟

در حال حاضر کارمزدهای شبکه اتریوم یک نقطه ضعف به حساب می‌آید و واقعیت این است که اتریوم، مشکل کارمزد گس دارد. اگرچه چندین سال است که اتریوم ۲.۰ در دست توسعه قرار دارد و بیکن‌چین (Beacon Chain) نیز عرضه شده است، اما سرعت رشد این پروتکل به حد سرعت افزایش محبوبیت آن نبوده است. اتریوم در بهترین حالت می‌تواند فقط ۳۰ تراکنش در ثانیه پردازش کند و این موضوع منجر به افزایش میانگین کارمزد به بیش از ۱۵ دلار شده است.

به علاوه، یکی از دلایل رشد قیمت اتریوم، امور مالی غیرمتمرکز یا همان دیفای است. کاربران در پلتفرم‌های وام‌دهی، وام‌گیری یا صرافی‌های غیرمتمرکز، هزینه هنگفتی را برای استفاده از بزرگترین سیستم قراردادهای هوشمند جهان پرداخت می‌کنند. این موضوع منطقی است:

این فناوری، کاربردی است و هسته بزرگی از توسعه‌دهندگان دارد و امنیت آن تضمین شده است.

اما یکی از نقاط مثبت بلاک چین، انجام پرداخت‌های سریع در سراسر جهان به ازای چند سنت است. بنابراین اگرچه اتریوم ۲.۰ حداقل تا ماه دسامبر ۲۰۲۱، انجام تراکنش‌ها را به صورت آنی درنمی‌آورد، اما بعضی از توسعه‌دهندگان به راهکارهای هوشمندانه‌ای دست یافته‌اند: راهکارهای لایه دوم.

نحوه عملکرد راهکارهای لایه دوم اتریوم چگونه است؟

کاربرد و هدف راهکارهای لایه دوم متفاوت است، اما ایده اصلی آنها یکسان است. این ایده، ایجاد نسخه سریع‌تری از شبکه اتریوم است که در آن، کاربران می‌توانند سرمایه خود را قرار دهند، تجارت خود را سریع‌تر و با کارمزد کمتر از یک سنت انجام دهند و سپس سرمایه خود را برداشت کنند.

بنابراین اگر لایه دوم بسیار سریع و ارزان است، پس چرا همه از آن استفاده نمی‌کنند؟ واقعیت این است که برای ورود به این سیستم باید اتر سپرده‌گذاری کرد یا اتر را به توکن‌های ERC-20 تبادل کرد و این موضوع، کارمزد زیادی دارد. به علاوه، این صرافی‌ها دارای نقدینگی یا تنوع صرافی‌های رایج و مبتنی بر اتریوم نیستند.

تعدادی از راهکارهای لایه دوم اخیرا به وجود آمده‌اند، به ویژه آن راهکارهایی که به بازارسازهای خودکار مشابه با یونی‌سواپ متصل هستند. بنابراین، راهکارهای لایه دوم می‌توانند در کوتاه‌مدت اتریوم را نجات دهند.

کدام راهکارهای لایه دوم ممکن است ایردراپ ارائه دهند؟

شاید سوالات مهمتر این باشد که چگونه می‌توان از راهکارهای لایه دوم برای کسب سود استفاده کرد؟ آیا این AMM های جدید ایردراپ‌هایی به شیوه یونی‌سواپ ارائه خواهند داد؟ در ادامه به سه مورد از راهکارهای لایه دوم خواهیم پرداخت که باید آنها را مدنظر قرار داد و با آنها تعامل برقرار کرد.

صرافی لوپرینگ (Loopring) و توکن LRC

شاید رشد چشمگیر یونی‌سواپ فروکش کرده باشد، اما AMM ها در صدد ادامه فعالیت خود هستند. اما کارمزد استفاده از یونی‌سواپ بسیار زیاد بوده و باعث ناامید شدن کاربران شده است.

توییت larry cremak درمورد کارمزد یونی سواپ

اما اگر بدون پرداخت کارمزد، توکن‌ها را تبادل کرد چه اتفاقی رخ خواهد داد؟ یا اگر صرافی به روش سنتی وجود داشته باشد؟

از پیدایش لوپرینگ (LRC) بیش از یک سال می‌گذرد و اکنون با عرضه نسخه سوم پروتکل لوپرینگ، ارزش توکن آن افزایش چشمگیری یافته است. لوپرینگ اساسا کاربران خود را موظف به ارائه اتر در این صرافی می‌کند. سپس کاربران می‌توانند به ازای پرداخت کارمزدی اندک نسبت به یونی‌سواپ به تبادل یا معامله تقریبا آنی توکن‌های ERC-20 خود بپردازند.

افزایش قیمت لوپرینگ در پایان سال 2020
افزایش قیمت لوپرینگ در پایان سال 2020

نحوه کار لوپرینگ چگونه است؟

لوپرینگ از zkrollup ها برای پردازش برون زنجیره‌ای تراکنش‌ها استفاده می‌کند. اساسا، تراکنش‌ها در سیستم لوپرینگ انجام می‌شوند و سپس به صورت دوره‌ای، موجودی‌ها به زنجیره اتریوم انتقال می‌یابند.

طبق گزارش DeFi Pulse، کل سرمایه مسدودشده در لوپرینگ در سال ۲۰۲۱ افزایش چشمگیری یافته است.

کل سرمایه مسدودشده در لوپرینگ
کل سرمایه مسدودشده در لوپرینگ

در حال حاضر، لوپرینگ سود ماینینگ نقدینگی خوبی ارائه می‌دهد. در واقع این سود آنچنان خوب است که واریزها به حدی زیاد بودند که باعث از کار افتادن این وبسایت شده است. لوپرینگ در توییتر در این خصوص نوشته است:

پس از عرضه ماینینگ نقدینگی، شاهد ورود کاربران بسیار زیادی بوده‌ایم که باعث از کار افتادن موقتی وبسایت شده است.

لوپرینگ دارای کوین مخصوص خود است که می‌توان با آن به یلد فارمینگ پرداخت. کوین LRC برای کسب کارمزد تراکنش‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

توییت لوپرینگ درمورد سرویس لایه گذاری مجدد
توییت لوپرینگ درمورد سرویس لایه گذاری مجدد

اما LRC یک توکن نظارتی نیست. ایردراپ‌های 1inch و یونی‌سواپ به چه صورت بودند؟ به صورت توکن‌های نظارتی. بنابراین هم‌چنان فرصت ایردراپ توکن نظارتی توسط لوپرینگ برای کاربران خود وجود دارد.

پلتفرم dHedge و پروتکل Synthetix

آیا تاکنون خواسته‌اید که بدانید ادعای افراد تأثیرگذار حاضر در عرصه ارزهای دیجیتال مبنی بر کسب سود واقعیت دارد یا خیر؟ پلتفرم dHedge (DHT) به کاربران امکان می‌دهد تا دارایی‌های خود را در کنار دارایی معامله‌گران قرار دهند.

پلتفرم dHedge از پروتکل لایه دوم Synthetix استفاده می‌کند تا دارایی‌هایی سینتتیک (Synthetic) را ایجاد کنند. این دارایی‌ها به رصد استخرهای معامله‌گران مختلف به روش غیرمتمرکز می‌پردازند. کاربران sUSD واریز می‌کنند و استخرها به خواست کاربران به انجام معامله با استفاده از دارایی‌های آنها می‌پردازند.

اگرچه بعضی از افراد می‌گویند که اکثر معامله‌گران، سرمایه خود را از دست می‌دهند اما به طور قطع نمی‌توان چنین چیزی گفت. موضوع قطعی این است که تقریبا هیچ پورتفولیویی در dHedge عملکردی بهتر از خرید و هودل کردن بیت کوین و اتر نداشته است. در واقع، اکثر پورتفولیوها فقط دارای ۳ دارایی هستند: اتر، بیت کوین و دلار آمریکا.

توکن dHedge به ارائه‌دهندگان نقدینگی یا حتی کسانی پاداش داده می‌شود که در دارایی‌های برتر سرمایه‌گذاری کنند. این توکن، یک توکن نظارتی نیز حساب می‌شود. بنابراین احتمال ایردراپ توسط این پلتفرم تا چه حد است؟

استفاده از Synthetix برای توکنیزه‌ کردن استخرها، اقدامی هوشمندانه است و اگر Synthetix بتواند انتقال مناسبی به راهکار لایه دوم جدیدی داشته باشد، این پروتکل با سرمایه مسدودشده بیشتری مواجه خواهد شد. گفتنی است سرمایه مسدودشده در این پروتکل در حال حاضر ۱.۸۲ میلیارد دلار است. هدایت ارزهای دیجیتال به سمت Synthetix و dHedge، روش خوبی برای آگاه کردن کاربران از راهکارهای لایه دوم خواهد بود.

هرچند، dHedge صراحتا بیان کرده است که DHT برای هودل کردن نیست بلکه یک توکن نظارتی است و بهتر است برای کسب سود به هودل کردن آن نپردازید.

پلتفرم Optimism و Synthetix

پلتفرم Optimism در ژانویه ۲۰۲۰ تاسیس شده و سازمانی است که منحصرا به مقیاس‌پذیری اتریوم می‌پردازد. Optimism که اسم قبلی آن Plasma Group بود نیز به منظور دستیابی به اهداف خود از Synthetix استفاده می‌کند.

پلتفرم Optimism نیز همانند لوپرینگ از rollup هایی به اسم Optimistic Rollup بهره می‌برد، اما اشاره‌هایی به توکن خود کرده است. در اسناد این rollup ها بیان شده است که تمام کاربران می‌توانند به جمع‌آوری توکن بپردازند اما نحوه انجام آن ذکر نشده است.

شاید از خود بپرسید چطور چنین چیزی امکان‌پذیر است. در پاسخ می‌توان گفت که احتمالا با توکن‌های نظارتی. هرچند، توکن نظارتی این پلتفرم هنوز به طور عمومی عرضه نشده است. این موضوع باعث می‌شود که Optimism مستعد داشتن ایردراپ شود. Optimism گفته است که هنوز برنامه‌ای برای عرضه توکن ندارند.

پلتفرم Optimism هم‌چنین به استیک‌کنندگان فرصت واریز از طریق قرارداد هوشمند را ارائه می‌دهد. به استیک‌کنندگان با سابقه خوب، توکن پاداش داده می‌شود. به نظر می‌رسید که این توکن، اتریوم باشد. این توکن، مقدار هشینگ مورد نیاز برای تایید تراکنش را به طور چشمگیری کاهش می‌دهد، زیرا اعتماد بیشتری به نودهای درستکار وجود دارد. بنابراین شاید توکن Optimism در راه باشد.

هم‌چنان باید منتظر باشیم. از آنجایی که Optimistic Rollup ها کاملا توسط هیچکدام از صرافی‌ها اجرا یا مورد استفاده قرار نگرفته‌اند، مشخص نیست چگونه می‌تواند برای دریافت توکن رایگان یا Optimism تعامل برقرار کرد.

هرچند، شبکه آزمایشی Synthetix Mintr L2 به کاربران امکان می‌دهد تا به استیکینگ یا صدور توکن بپردازند.

سزمایه مسدود شده Synthetix
سزمایه مسدود شده Synthetix

کلام آخر

راهکارهای لایه دوم بیشتری در سال ۲۰۲۱ عرضه خواهند شد تا مشکلات مرتبط با ازدحام و کارمزد زیاد اتریوم را برطرف کنند. با موفقیت اخیر ایردراپ‌های مختلف، ممکن است عرضه توکن‌ها، روش خوبی برای هدایت ازدحام و ارزش به پروتکل‌های جدید باشند.

منبع
beincrypto

نوشته های مشابه

2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا