اخبار بیت کویناخبار آلتکوین

علت ریزش بازار کریپتو در روز گذشته چه بود؟

روز گذشته به دنبال تشدید بحران در منطقه خاورمیانه، بازار کریپتو به رنگ قرمز درآمد و قیمت برخی از آلت کوین‌ها از جمله اتریوم با ریزش شدیدی همراه شد. به دنبال کاهش قیمت در بازار ارزهای دیجیتال، بیش از ۱۰۰ میلیون دلار از پوزیشن‌های معاملاتی معامله‌گران لیکویید شد.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به نقل از کوین دسک و بر اساس داده‌های کوین گلس، با ریزش قیمت در روز دوشنبه، حدود ۱۰۵ میلیون دلار از پوزیشن‌های لانگ لیکویید شد که بزرگترین میزان لیکویید شدن پوزیشن‌های خرید از ۱۱ سپتامبر (۲۰ شهریور) محسوب می‌شود.

به دنبال ریزش روز گذشته بازار کریپتو، قیمت بیت کوین، بزرگترین ارز دیجیتال بازار بیش از ۲٪ کاهش یافت که البته پس از آن مجددا تا ۲۷،۶۰۰ دلار رشد کرد. اتریوم نیز نزدیک به ۵٪ ریزش را تجربه کرد. پالیگان و پولکادات نیز به ترتیب با ۶ و ۷٪ ریزش همراه شدند. البته این ریزش قیمت پایدار نبود و قیمت‌ها دوباره از آن زمان افزایش پیدا کرده‌اند.

یکی از دلایل اصلی افت قیمت اتریوم در روزهای اخیر، فروش این ارز دیجیتال توسط ویتالیک بوترین و بنیاد اتریوم (Ethereum Foundation) است. بر اساس داده‌های پلتفرم آرکهام، یکی از آدرس‌های مرتبط با بوترین طی ۵ هفته گذشته ۳٬۹۹۹ واحد اتر معادل ۶.۴ میلیون دلار را به صرافی‌ها ارسال کرده که شایعات زیادی در جامعه کریپتو ایجاد کرده است.

آخرین تراکنش این کیف پول در تاریخ ۷ اکتبر انجام شده است و در آن احتمالا مقداری اتریوم در ازای ارز فیات به فروش رسیده است. شایان ذکر است این آدرس همچنان ۳۶،۰۰۰ واحد اتر با ارزشی بالغ بر ۵۷.۲ میلیون دلار در اختیار دارد.

علاوه بر بوترین، بنیاد اتریوم نیز روز گذشته ۱٬۷۰۰ واحد اتر را در صرافی یونی سواپ به فروش رسانده است.

بر اساس داده‌های کوین گلس، در ۲۴ ساعت اخیر ۳۲.۷۸ میلیون دلار از پوزیشن‌های لانگ اتریوم معامله‌گران لیکویید شده است و این دسته از معامله‌گران بیشترین ضرر را متحمل شده‌اند. پوزیشن ۴.۵ میلیون دلاری ETH-BUSD در صرافی بایننس بزرگترین پوزیشنی است که در این بازه لیکویید شد.

به زبان ساده، زمانی یک معامله‌گر با لیکویید شدن مواجه می‌شود که سرمایه کافی برای باز نگه‌داشتن پوزیشن خود نداشته باشد. در حقیقت، صرافی زمانی که حاشیه سود درنظر گرفته شده یک پوزیشن لوریج‌دار کاهش می‌یابد، به صورت خودکار آن را می‌بندد.

نمای کلی از میزان پوزیشن‌های لیکویید شده در بازار آتی در ۲۴ ساعت اخیر
نمای کلی از میزان پوزیشن‌های لیکویید شده در بازار آتی در ۲۴ ساعت اخیر – منبع:‌ Coinglass

علاوه بر اتریوم، نزدیک به ۱۸.۲۵ میلیون دلار از پوزیشن‌های لانگ بیت کوین و بیش از ۳ میلیون دلار از پوزیشن‌های بیت کوین کش و توکن بنکور (Bancor با نماد BNT) نیز در این بازه زمانی لیکویید شده‌اند.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا