متوسط مقالات

چرا به امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) نیاز داریم؟

امور مالی غیرمتمرکز (Defi) یکی از کاربردهای مهم فناوری بلاک چین است.

از صرافی‌های غیرمتمرکز تا پروتکل‌های وام‌ دهی و دارایی‌های جدید مختلف، شاهد خلاقیت فوق العاده‌ای در این فضا هستیم. اما جدا از این رشد، چرا موضوع Defi‌ مهم است و چرا ما در دنیای امروز به آن نیاز داریم؟

Defi، شفافیت و امنیت فناوری‌های دفتر کل توزیع شده را به موارد استفاده امور مالی سنتی می‌آورد و ضمن آن ناکارآمدی‌ها و نقاط ضعف را به حداقل می‌رساند؛ مانند انتقال فرآیندهای مالی از قلمرو فیزیکی به قلمرو دیجیتال، Defi قصد داشت از زیرساخت‌های فعلی به سیستم‌های قوی‌تر، ایمن‌تر و کارآمدتر منتقل شود.

انتظار می‌رود این انتقال تأثیر کاملی بر تجربه کلی کاربر و همچنین رشد و گسترش خدمات مالی داشته باشد. در این مقاله خوانندگان درک می‌کنند که چگونه بلاک چین امکان تحقق برخی از موارد استفاده خاص را ممکن می‌کند.

خدمات غیر بانکی از طریق امور مالی غیرمتمرکز (Defi)

defi امور مالی غیرمتمرکز دارایی مصنوعی کریپتویی استیبل کوین ارز دیجیتال بانکداری سنتی

بلاک چین ضمانت مجازی از عامل ضروری در هر شکل از بانکداری سنتی، یعنی اعتماد را فراهم می‌کند.

خدمات بانکی و امور مالی سنتی از یک نهاد مرکزی برای واسطه‌گری و تصدی مطمئن، درخواست اعتماد دارند. از دیدگاه کاربر، دستیابی به یک نهاد مرکزی قابل اعتماد منجر به حق بیمه بزرگی می‌شود که برای ورود افرادی که درآمد کمتری دارند، یک مانع است.

موانع بیشتر در سیستم بانکداری سنتی عبارتند از ناکارآمدی به علت فرایندهای تأیید اعتبار و واسطه‌ها، نقاط مرکزی شکست با ریسک بسیار بالا و مسائل غیر قابل دسترسی در وام‌دهی. امروزه تمام این موانع ورود باعث شده تا ۱.۷ میلیارد بزرگسال بدون حساب بانکی باشند.

فناوری‌های غیرمتمرکز با یک دفتر کل قابل بررسی و تغییر ناپذیر که با مکانیزم‌های اجماع پشتیبانی می‌شود و قراردادهای هوشمند متن باز یا Open Source، بار اعتماد را از یک مقام مرکزی و معامله‌گران همکار شما به نرم افزار و وجود اکثریت صادق و فعال منتقل می‌کنند.

این امر به همراه توانایی خودکار سازی ایمن در ایجاد و تسویه توافق نامه‌ها با استفاده از قراردادهای هوشمند و سادگی وام‌هایی با وثیقه ارز دیجیتال، زمینه را برای خدمات مالی مطمئن، قابل اعتماد و در دسترس برای مردم جهان فراهم می‌کند.

Defi این امکان را فراهم می‌کند که از طریق یک استیبل‌کوین بومی که به‌ گونه‌ای طراحی شده تا کاربران بتوانند به خدمات مالی بیشتری دسترسی پیدا کنند، کاربران قادر خواهند بود ارزهای فیات را به استیبل‌کوین تبدیل کنند و با نگه داشتن این استیبل‌کوین، آنها می‌توانند از همان ویژگی‌های داشتن حساب بانکی بهره‌مند شوند؛ برای سپرده‌ها، بهره در نظر گرفته می‌شود و می‌توان پول را بین کاربران منتقل و در برنامه‌های پرداخت خرج کرد.

استیبل‌کوین‌ها تا حد زیادی تجربه کاربر را بهبود می‌بخشند، پذیرش فناوری بلاک چین را تسریع می‌کنند و تجربه کاملی مانند سایر برنامه‌های کاربردی مبتنی بر اینترنت، در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

دارایی‌های مصنوعی کریپتویی

defi امور مالی غیرمتمرکز دارایی مصنوعی کریپتویی استیبل کوین ارز دیجیتال بانکداری سنتی

از ماهیت غیرمتمرکز مالکیت ارز دیجیتال نیز برای ایجاد روشی استفاده شده است تا بدون اعتماد به شخص ثالث در معرض طبقات دارایی‌های مختلف قرار بگیریم: دارایی مصنوعی کریپتویی.

دارایی‌های مصنوعی از ترکیب دارایی‌های مختلف برای شبیه سازی دارایی مورد نظر استفاده می‌کنند؛ به گونه‌ای که یک سرمایه‌گذار می‌تواند بدون این که واقعا آن را داشته باشد، از یک طبقه دارایی سود کسب کند.

استیبل‌کوین‌ها گسترده‌ترین نمونه از دارایی‌های مصنوعی در امور مالی غیرمتمرکز هستند و به معامله‌گران اجازه می‌دهند تا با استفاده از ثبات نسبی ارزهای فیات، از ریسک‌های ناشی از نوسان دارایی‌های کریپتویی جلوگیری کنند.

مشکل استیبل‌کوین‌ها یا دارایی‌های مصنوعی با وثیقه فیات این است که باید به نهاد مرکزی نظارت کننده شبکه اطمینان شود که مبلغ مشخصی از ارز را داشته باشد تا با اطمینان دارایی‌های سرمایه‌گذاران در شبکه را وثیقه‌گذاری کند.

دارایی‌های مصنوعی با وثیقه ارزهای دیجیتال یا دارایی‌های مصنوعی کریپتویی، به کاربران امکان می‌دهند تا از دارایی‌های کریپتویی موجود خود برای وثیقه ارزهای مصنوعی استفاده کنند و این کار نیاز به اعتماد به نهادهای مرکزی را از بین می‌برد.

غیرمتمرکز سازی مطمئن و امن ارزهای دیجیتال به کاربران امکان می‌دهد تا اعتبار وثیقه را از نهادهای مرکزی به سیستم‌های مبتنی بر بلاک چین منتقل کنند که دارایی‌ها را پروتکل‌های اجماع مطمئن کنترل می‌کنند.

با ارائه یک ماشین مجازی کامل تورینگ (Turing) که علاوه بر استیبل‌کوین بومی با ماشین مجازی اتریوم(EVM) نیز سازگار است، می‌توان فرصت‌های بیشتری برای توسعه دهندگان فراهم کرد تا دارایی‌های مالی را در اکوسیستم ایجاد کنند.

اعتماد، عامل راه گشاست

Defi به شدت به توانایی فناوری آن برای ایجاد اجماع قابل اعتماد از طرف کاربران صادق، برای ایجاد اعتماد ضمنی وابسته است. یک بلاک چین گواه اثبات سهام همراه پروتکل اجماع BFT خود از نظر ریاضی سطح جدیدی از امنیت را در شبکه‌های باز تضمین می‌کند.

می‌خواهیم با افزایش آستانه قابلیت اطمینان و محافظت در برابر عدم پذیرش حملات، زیرساخت‌های غیر قابل نفوذی را برای تحقق وعده‌های Defi فراهم کنیم.

منبع
hackernoonwikipedia

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا