متوسط مقالات عمومی

حقیقت‌های وام دهی همتا به همتا؛ آیا این نوع وام برای شما مناسب است؟

امروزه وام گیرندگان و سرمایه گذاران طیف وسیعی از گزینه های سرمایه گذاری را در اختیار دارند. هنگامی که صحبت از رشد و محبوبیت می شود، از میان همه آنها پلتفرم های جدید وام دهی همتا به همتا(P2P) از محبوبیت بیشتری برخوردار هستند.

این مدل از سرمایه گذاری مرزها را شکسته و از شر واسطه‌گران خلاص شده است تا برای وام گیرندگان با نرخ بهره کاهش یافته و سرمایه گذاران دارای پورتفولیوی متنوع سازی شده، بازده‌های بالایی را فراهم کنند.

هرچند با رعایت تمام جوانب سرمایه گذاری، وام دهی همتا به همتا به ویژه توسط مفسران رسانه ای با برخی از خطرات و واکنش‌هایی همراه است. در اینجا افسانه هایی در مورد همتا به همتا وجود دارد که باید رفع شوند.

۱. وام دهی همتا به همتا یک مد جدید است

در حالی که تاریخ وام دهی همتا به همتا در مقایسه با خدمات وام دهی سنتی کوتاه بوده است، از زمان ورود آن تاکنون چیزی جز افزایش تقاضای مصرف کننده وجود نداشته است. این بخش یک مد جدید نیست بلکه در سال های اولیه خود قرار دارد.

بازار P2P تا سال ۲۰۲۴ بیش از ۴۴ میلیارد دلار ارزش خواهد داشت. نوآوری P2P استفاده پیچیده ای از فناوری است که طبیعتا برای تعداد زیادی از مردم جذاب است. این نوآوری شکاف اعتباری بازار را پر می کند و به آن وام گیرندگانی که تحت حمایت بانک های سنتی نیستند، وام می دهد.

۲. وام دهی همتا به همتا تنها برای وام گیرندگان پر ریسک و نسل جوان است

این تصور غلط وجود دارد که وام دهی همتا به همتا تنها توسط نسل های جوان یا به عنوان آخرین راه حل برای وام گیرندگان استفاده می شود.

در حالی که نسل های جوان به دلیل سهولت و راحتی آن به پلتفرم‌های وام دهی همتا به همتا روی می آورند، اعتقاد به اینکه این بخش تحت سلطه یک نسل متخصص فناوری مدرن است، درست نیست.

در حقیقت مطالعات نشان داده است که بیش از نیمی از سرمایه گذاران همتا به همتا بالای ۵۵ سال دارند. علاوه بر این درصد کمی از نسل جوان برای چنین رشد سریعی که بازار وام دهی همتا به همتا شاهد آن است، کافی نیست.

این ایده نیز وجود دارد که P2P آخرین راه حل برای وام گیرندگانی است که توسط بانک ها اعتباردهی نمی‌شوند. این نیز اشتباه است. دسترسی به امور مالی از طریق P2P، گزینه‌ای است که توسط طیف وسیعی از وام گیرندگان و آمار جمعیتی انجام می‌شود. تنوع خدمات وام دهی آنلاین برای هر کسی که می خواهد انعطاف پذیری و نرخ بهره رقابتی بیشتری داشته باشد، جذاب است.

۳. بازار همتا به همتا قانونگذاری نشده است

بخش همتا به همتا از سال ۲۰۱۴ توسط سازمان کنترل رفتارهای مالی (FCA) قانونگذاری شده است. طی یک دهه گذشته P2P به عنوان یک بخش توسعه یافته و پایدار با صنعت جهانی خدمات مالی ادغام شده و به عنوان یک وسیله سرمایه گذاری مشروع شناخته شده است.

همه بازیکنان در بازار وام دهی همتا به همتا از طریق یک فرآیند سختگیرانه که توسط FCA انجام می شود، قانونگذاری شده و از سود مشتریان خود محافظت می‌کنند.

توجه به این نکته حائز اهمیت است که در حالی که بسیاری از وام دهندگان همتا به همتا کاملا توسط FCA تائید شده اند و قابل اطمینان و حرفه ای اداره می‌شوند،  افراد دیگری نیز وجود دارند که تائید نشده اند. مصرف کنندگان همیشه باید بررسی کنند که وام دهنده همتا به همتایی که انتخاب می‌کنند توسط FCA قانونگذاری شده باشد و نسبت به پلتفرم هایی که به وضعیت قانونگذاری شده شخص ثالث اشاره می‌کنند، احتیاط کنند.

۴. پلتفرم های همتا به همتا برای سرمایه گذاران پر ریسک هستند

سرمایه گذاران باید بدانند که مقداری ریسک در وام دهی همتا به همتا وجود دارد. با این حال بخش همتا به همتا سطوح ریسک مختلفی دارد. برخی پلتفرم‌ها امن هستند اما برخی دیگر نه.

سرمایه گذاران باید تفاوت را درک کرده و یاد بگیرند که اگر وام گیرنده‌ای که با پیش فرض‌های یک پلتفرم همخوانی داشته باشد، آن پلتفرم چگونه می تواند پول شما را برگرداند. وام دهندگان مشهور همتا به همتا نوعی بافر برای ضرر اعتباری فراهم می‌کنند.

۵. برای شروع به سرمایه زیادی نیاز دارید

در حالی که برخی از سرمایه گذاری‌ها برای شروع به سرمایه زیادی احتیاج دارند، وام دهی همتا به همتا برای بیشتر سطوح درآمد قابل دسترسی است. بازده سرمایه گذاری بسته به انتخاب وام، شرایط و درجه ریسک متغیر است و بیشتر مصرف کنندگان می توانند به راحتی از آستانه پایین وارد فضای وام دهی همتا به همتا شوند.

بسیاری از وام دهندگان همتا به همتا سطح شفافیت و کنترل بالایی در اختیار سرمایه گذاران قرار می دهند و آنها قادر به تعیین نرخ های خود هستند و پس از آن کمترین نرخ ارائه شده با وام وام گیرنده بعدی همخوانی دارد.

جمع بندی

اگرچه برای مصرف کننده مهم است که قبل از استفاده از هرگونه خدمات مالی تحقیقات خود را انجام دهد، وام دهی همتا به همتا به طور کلی جایگزینی امن و بدون ریسک برای وام دهندگان سنتی است. با وجود این بسیاری از رسانه‌ها وام دهی همتا به همتا را یک راه پر ریسک نشان می‌دهند اما هنوز ادعاهای خود را اثبات نکرده‌اند.

بسیاری از داستان‌های رایج در مورد وام دهی همتا به همتا در این مقاله بررسی شده‌اند که مصرف کنندگان قادر خواهند بود تا مزایای آنها را در نظر بگیرند زیرا بازار همتا به همتا نویدبخش نوعی وام دهی و وام گیری است که محبوبیت آن به سرعت رشد می‌کند.

منبع
hackernoon

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا