تحلیل تکنیکال

دلایل کاهش قیمت دوج کوین چه بود؟ + تحلیل تکنیکال

قیمت دوج‌کوین (DOGE) همراه با بازار ارز دیجیتال پس از انتشار آمار ناامیدکننده‌ تولید ناخالص داخلی (GDP) آمریکا، یک عقب‌نشینی قیمتی را تجربه کرد. دوج کوین وارد یک روند نزولی شده است که پیش‌بینی می‌شود این روند ادامه داشته باشد.

در این سرزمین همه برنده‌اند!

در تولد تترلند 2 اتریوم هدیه بگیرید!

برو به تترآیلند

به گزارش میهن بلاکچین، آمار پایین تولید ناخالص داخلی عامل اصلی کاهش قیمت دوج کوین بوده است و در این مطلب به دلایل دیگر این عقب‌نشینی قیمتی خواهیم پرداخت.

عملکرد اخیر قیمت دوج کوین

قیمت دوج کوین امروز همراه با بازار ارز دیجیتال یک اصلاح قیمتی شدیدی تجربه کرد. قابل ذکر است که قیمت دوج‌کوین در ۲۷ آپریل (۸ اردیبهشت) با ۴.۸۲٪ کاهش به ۰.۱۵ دلار رسید و عملکرد بدتری نسبت به این بازار داشت. این میم‌کوین از سقف محلی خود در ۰.۲۲۹ دلار که در ماه گذشته مشاهده شد، به مقدار ۳۸٪ کاهش پیدا کرده است.

نمودار قیمت دوج کوین در تایم فریم ۱ روزه - منبع: تریدینگ ویو
نمودار قیمت دوج کوین در تایم فریم ۱ روزه – منبع: تریدینگ ویو

کاهش نرخ‌های کلان عامل اصلی کاهش تقاضای دوج کوین

کاهش قیمت دوج کوین در ۲۷ آوریل (۸ اردیبهشت) همراه با شروع روند نزولی بازار ارز دیجیتال پس از انتشار آمارهای مربوط به تولید ناخالص داخلی در ۲۵ آپریل (۶ اردیبهشت) اتفاق افتاد.

قابل ذکر است که رشد اقتصاد ایالات متحده در سه ماهه اول سال میلادی جاری، ۱.۶٪ بود، در حالی که انتظار می‌رفت ۲.۵٪ باشد. این در حالی است که هزینه‌های مصرف شخصی (PCE) در ماه مارس ۰.۳٪ افزایش پیدا کرد.

در واکنش به این آمار ناامیدکننده، معامله‌گران تهاتری (Swap Traders) انتظارات خود برای کاهش نرخ بهره فدرال رزرو در سال ۲۰۲۴ را به ۰.۳۳٪ تغییر دادند که کاهش قابل توجهی نسبت به ۱.۵٪ کاهش (۶ کاهش ۰.۲۵٪) پیش‌بینی‌شده در اوایل سال جاری را نشان می‌دهد.

احتمالات نرخ  هدف برای نشست ۱۸ دسامبر ۲۰۲۴ فدرال رزرو - منبع: گروه CME
احتمالات نرخ هدف برای نشست ۱۸ دسامبر ۲۰۲۴ فدرال رزرو – منبع: گروه CME

انتظارات از نرخ‌های بهره بالا، بازدهی اوراق قرضه ۱۰ ساله خزانه‌داری ایالات متحده را به ۴.۷۳۹٪ در ۲۴ آپریل (۵ اردیبهشت) رساند که سقف آن در پنج ماه گذشته است.

نمودار عملکرد روزانه اوراق قرضه ۱۰ ساله خزانه داری آمریکا - منبع: تریدینگ ویو
نمودار عملکرد روزانه اوراق قرضه ۱۰ ساله خزانه داری آمریکا – منبع: تریدینگ ویو

بازدهی اوراق قرضه ۱۰ ساله خزانه‌داری ایالات متحده از آن زمان در همان سطح نوسان داشته و جذابیت دارایی‌های پرریسک مانند ارزهای دیجیتال را کاهش داده است. به عنوان مثال، در همانن روزی که بازدهی به اوج خود رسید، پنج صندوق قابل معامله در بورس بیت کوین (ETF) خروجی‌هایی با مجموع ۲۱۷ میلیون دلار تجربه کردند.

حجم معاملاتی صندوق‌های ETF - منبع: پلتفرم X
حجم معاملاتی صندوق‌های ETF – منبع: پلتفرم X

کاهش نرخ تامین مالی و سود باز دوج کوین 

سود باز (OI) دوج کوین در ۲۷ آپریل (۸ اردیبهشت) به ۸۶۵.۶۳ دلار کاهش پیدا کرد. این در حالی است که سقف محلی آن در ماه گذشته ۲.۲۱ میلیارد دلار بود. نرخ تامین مالی (Funding Rate) دوج کوین نیز ۰.۰۰۶۳٪ در ۸ ساعت است.

نمودار سود باز و نرخ تامین مالی دوج کوین - منبع: کوین‌گلس
نمودار سود باز و نرخ تامین مالی دوج کوین – منبع: کوین‌گلس

کاهش سود باز و نرخ پایین تامین مالی حاکی از رویکرد نزولی حاکم بر بازار است. این امر نشان می‌دهد معامله‌گران یا به دلیل عدم اطمینان در مورد تغییرات قیمت آتی دوج کوین رویکرد محتاطانه‌ای اتخاذ کرده‌اند یا اینکه علاقه کلی به معامله دوج کوین با اهرم بالا کاهش یافته است.

عقب نشینی تکنیکالی قیمت دوج کوین

به نظر می‌رسد کاهش قیمت دوج کوین در روز گذشته ادامه روند فروشی است که از زمان برخورد قیمت به خط روند نزولی (مقاومت داینامیک) و میانگین متحرک نمایی ۵۰ روزه (موج قرمز در نمودار زیر) آغاز شد.

نمودار قیمت دوج کوین در تایم فریم ۱ روزه - منبع: تریدینگ ویو
نمودار قیمت دوج کوین در تایم فریم ۱ روزه – منبع: تریدینگ ویو

این مقاومت (خط روند نزولی) چندین بار در ۳۰ روز گذشته از تلاش‌های صعودی دوج کوین جلوگیری کرده است.

از ۲۷ آپریل (۸ اردیبهشت)، این ارز دیجیتال در حال آزمایش خط روند صعودی (حمایت داینامیک) چند هفته‌ای خود برای بازگشت احتمالی بود. در صورت حمایت مجدد، احتمالا قیمت تا پایان ماه آوریل به حدود ۰.۱۵۹ دلار خواهد رسید.

منبع
کوین تلگراف

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
1 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا