تحلیل آنچینتحلیل تکنیکال

آیا قیمت آربیتروم باز هم افزایش خواهد یافت؟ بررسی دلایل احتمالی

قیمت آربیتروم طی یک ماه گذشته بیش از ۱۰۰٪ افزایش یافته و نسبت به سایر پروژه‌های لایه ۲ عملکرد بهتری را به نمایش گذاشته است. در حالی که پرایس اکشن کلی بازار طی هفته گذشته بر آلت کوین‌ها تاثیر منفی گذاشته است، بررسی داده‌های مرتبط با آربیتروم در تایم فریم‌های بلندمدت نشان می‌دهد احتمالا رالی صعودی توکن ARB از سر گرفته خواهد شد.

خرید ارز دیجیتال با ۱۰ هزار تومان!

تو صرافی ارز پلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، همه ارزهای دیجیتال رو معامله کنی!

همین الان شروع کن

بر اساس داده‌های کوین مارکت کپ، حجم معاملات آربیتروم پس از جهش ۳۰۰۰٪ آن در عرض یک ماه از ۳.۳ میلیارد دلار فراتر رفته است.

عملکرد آربیتروم در یک ماه اخیر بهتر از سایر رقبای خود از جمله آپتیمیزم، بایننس کوین و سولانا بوده که در این بازه زمانی به ترتیب ۴۷٪، ۲۵٪ و ۱۹٪ افزایش یافته‌اند. افزایش چشمگیر قیمت آربیتروم در روزهای گذشته را می‌توان به عوامل مختلفی نسبت داد که در ادامه آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

بخش زیادی از ارزش قفل شده اتریوم در اختیار آربیتروم است

بر اساس داده‌های L2Beat، در حال حاضر ۴۹.۸۶٪ از ارزش کل قفل شده (TVL) ۲۰.۹۲ میلیارد دلاری در بلاکچین اتریوم در اختیار آربیتروم است. TVL آربیتروم طی سه ماه گذشته در مدار صعودی قرار داشته و با بیش از ۴۵٪ افزایش، از ۱.۶۶ میلیارد دلار به ۲.۴۱ میلیارد دلار رسیده است.

ارزش کل قفل شده در شبکه آربیتروم - منبع: DeFiLama
ارزش کل قفل شده در شبکه آربیتروم – منبع: DeFiLama

۳۰.۹٪ از ارزش کل قفل شده در شبکه آربیتروم مربوط به ارز دیجیتال اتریوم است و توکن ARB و استیبل کوین‌ها به ترتیب ۲۳.۶۸٪ و ۲۹.۶۶٪ از این رقم را تشکیل می‌دهند. ۱۵.۷۶٪ دیگر نیز به سایر توکن‌ها مربوط است.

تعداد آدرس‌های منحصر به فرد در شبکه آربیتروم - منبع: DappRadar
خلاصه وضعیت فعلی آربیتروم – منبع: DappRadar

انتظار می‌رود به‌روزرسانی دنکن (Dencun) که قرار است تا پایان فوریه ۲۰۲۴ (بهمن ماه) در شبکه اصلی اتریوم راه‌اندازی شود تاثیر مثبتی بر پروژه‌های لایه ۲ مثل آربیتروم بگذارد. یکی از جنبه‌های اصلی این به‌روزرسانی، اجرای پروتودنک شاردینگ (Protodanksharding) در بلاکچین اتریوم است که ظرفیت شبکه را ارتقا داده و کارمزد رول‌آپ‌های لایه ۲ را کاهش می‌دهد. بنابراین، می‌توان انتظار داشت این به‌روزرسانی با افزایش داده‌های در دسترس برای پروژه‌هایی مثل آربیتروم، به نفع آن‌ها باشد.

تعداد آدرس‌های دارای موجودی و بدون موجودی شبکه آربیتروم از ماه مارچ سال گذشته به طور مداوم افزایش یافته و در حال حاضر به ترتیب به ۷۸۸.۵ هزار و ۱.۲۹ میلیون رسیده است. این امر نشان‌دهنده افزایش استقبال سرمایه‌گذاران از آربیتروم است.

تعداد کل آدرس‌ها در شبکه آربیتروم - منبع: IntoTheBlock
تعداد کل آدرس‌ها در شبکه آربیتروم – منبع: IntoTheBlock

تعداد تراکنش‌ها در شبکه آربیتروم نیز از ماه دسامبر ۲۰۲۳ افزایش یافته و در تاریخ ۳ ژانویه (۱۳ دی)، درست پیش از رکوردشکنی قیمت ARB به اوج خود در بیش از ۹ ماه اخیر رسیده است. در نمودار زیر تعداد تراکنش‌های مختلف بر اساس ارزش دلاری آن‌ها به تفکیک مشخص شده است.

دسته‌بندی تراکنش‌های آربیتروم بر اساس ارزش دلاری آنها - منبع: IntoTheBlock
دسته‌بندی تراکنش‌های آربیتروم بر اساس ارزش دلاری آنها – منبع: IntoTheBlock

تحلیل تکنیکال؛ الگوی پرچم صعودی در نمودار آربیتروم

قیمت آربیتروم پس از رسیدن به سقف ۲.۱۱۷ دلار در تاریخ ۴ ژانویه (14 nd)، اصلاح شد و به دنبال فروش سنگین کاهش یافت. با این حال، علیرغم افت اخیر، در نمودار آربیتروم یک الگوی پرچم صعودی دیده می‌شود که می‌تواند قیمت را بیش از ۱۰۰٪ افزایش دهد.

مرز بالایی این الگو در حوالی ۱.۸۲۶ دلار قرار دارد. در صورتی که کندل روزانه قیمت آربیتروم بالاتر از این سطح بسته شود، می‌توان انتظار داشت با بیش از ۱۱۶٪ افزایش به ۳.۶۰ دلار برسد.

نمودار آربیتروم تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
نمودار آربیتروم تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

شیب میانگین‌های متحرک نمایی ۵۰، ۱۰۰ و ۲۰۰ روزه افزایش یافته و شاخص قدرت نسبی (RSI) نیز در حوالی ۵۵ قرار گرفته که همه از تداوم روند صعودی حکایت دارند.

از طرف دیگر در صورت تداوم فشار فروش، قیمت ممکن است تا ضلع پایینی الگوی پرچم در حوالی ۱.۵۴ دلار کاهش یابد. اگر این سطح به سمت پایین شکسته شود آربیتروم ممکن است دوباره حمایت ۱.۴۰ دلاری را آزمایش کند. در صورت تداوم ریزش، احتمالا قیمت آربیتروم برای مدتی در حوالی منطقه حمایتی ۱.۱۷ تا ۱.۳۸ دلار، درست جایی که میانگین‌های متحرک قرار گرفته‌اند نوسان خواهد کرد.

علی ابراهیمی

اول مهندسی کامپیوتر میخوندم اما بعد تصمیم گرفتم برم سمت علاقم و دندونپزشکی، با این حال اونقدر فضای کریپتو واسم جذاب بود که تصمیم گرفتم وارد این دریای عمیق بشم. به نظرم کریپتو یه سبک زندگیه و باید باهاش زندگی کرد تا موفق شد. دیفای علیرغم پیچیدگی‌هایی که داره حوزه مورد علاقه منه و به نظرم زودتر از چیزی که فکرش رو بکنیم جهان رو متحول می‌کنه.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا