اخبار اتریوماخبار بلاکچین

تاریخ راه‌اندازی به‌روزرسانی Dencun اتریوم در سال ۲۰۲۴ مشخص شد

توسعه‌دهندگان شبکه اتریوم در آخرین جلسه ۲۱ دسامبر (۳۰ آذر) تصمیم گرفتند به‌روزرسانی دنکُن (Dencun) را در ۱۷ ژانویه ۲۰۲۴ (۲۷ دی) انجام داده و استقرار آن‌ در تست نت‌‌های این شبکه را شروع کنند. این به‌روزرسانی در ابتدا قرار بود در سه ماهه آخر سال ۲۰۲۳ انجام شود، اما به خاطر اختلاف نظر توسعه‌دهندگان لایه اجماع و اجرای شبکه اتریوم و پیچیدگی‌های خود به سال ۲۰۲۴ موکول شد.

خرید ارز دیجیتال با ۱۰ هزار تومان!

تو صرافی ارز پلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، همه ارزهای دیجیتال رو معامله کنی!

همین الان شروع کن

به نقل از کریپتواسلیت، تیم بیکو (Tim Beiko)، سرپرست پشتیبانی این پروتکل در بنیاد اتریوم، خاطرنشان کرد تاریخ مذکور حتمی نیست و در صورت بروز مشکلات جدید ممکن است تغییر کند. این تیم قصد دارد در ۸ ژانویه ۲۰۲۴ (۱۸ دی) پست وبلاگی جدیدی را منتشر کند و در آن جزییات مربوط به ارتقای دنکن را توضیح دهد. در نتیجه، افراد ذینفع یک هفته فرصت دارند تا برای این به‌روزرسانی آماده شوند.

جدول زمانی به‌روزرسانی دنکن

توسعه‌دهندگان اتریوم در جلسه خود جدول زمانی مربوط به دنکن را هم تعیین کردند. همان طور که گفته شد، این به‌روزرسانی ابتدا در ۱۷ ژانویه ۲۰۲۴ (۲۷ دی) در تست نت گوئرلی (Goerli) انجام می‌شود. سپس، توسعه‌دهندگان اتریوم قصد دارند آن را روی شبکه‌های آزمایشی دیگر نیز اجرا کنند. اجرای دنکن در تست نت سپولیا (Sepolia) در ۳۱ ژانویه ۲۰۲۴ (۱۱ بهمن) انجام می‌شود و سپس در ۷ فوریه ۲۰۲۴ (۱۸ بهمن) در تست نت هولسکی (Holesky) اجرا خواهد شد.

اگر همه چیز به خوبی پیش برود، دنکن تا پایان فوریه ۲۰۲۴ (بهمن) در شبکه اصلی اتریوم اجرا خواهد شد. با این حال، این زمان ممکن است بر اساس نتایج به دست آمده از تست نت‌ها تغییر کند.

دنکن اولین به‌روزرسانی مهم شبکه اتریوم از زمان به‌روزرسانی شاپلا (Shapella) در اوایل سال ۲۰۲۳ است. شاپلا هم به خودی خود نقطه عطف مهمی محسوب می‌شد و امکان برداشت اتریوم‌های استیک‌شده از بلاکچین آن را فراهم کرد.

یکی از جنبه‌های اصلی به‌روزرسانی دنکن، اجرای پروتودنک شاردینگ (Protodanksharding) است. این فرآیند برای افزایش ظرفیت اتریوم برای ذخیره‌سازی داده‌ها طراحی شده و کارمزد رول‌آپ‌های لایه‌های دوم را کاهش می‌دهد. در نتیجه، با افزایش فضای موجود برای «حباب‌های» داده‌ها، بلاکچین اتریوم را مقیاس‌پذیرتر می‌کند.

بنابراین، دنکن با بهبود قابلیت‌ها و کارایی شبکه اتریوم در پردازش داده‌ها، فرآیند جمع‌آوری‌ داده‌ها را بهبود بخشیده و به بهبود توان عملیاتی و مقرون‌به‌صرفه بودن آن نیز کمک می‌کند.

کوثر ایزک شیریان

تو دانشگاه اقتصاد خوندم و خیلی اتفاقی وارد بخش اخبار کریپتو شدم. اما خیلی طول نکشید که عاشق رویای غیرمتمرکزسازیش شدم. به اقتصاد کلان و تحلیل تکنیکال علاقه زیادی دارم ولی هیچ وقت نمی‌تونم به بازار NFTها بی‌اعتنا باشم. بی‌صبرانه هم منتظرم تا کاربردهای کریپتو تو دنیای واقعی بیشتر بشه.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
6 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا