متوسط کریپتو پدیا

شبکه آزمایشی اتریوم چیست؟ بستری برای تست هاردفورک!

وقتی یک برنامه برای ماشین مجازی اتریوم روی بلاک چین اتریوم می‌نویسیم، برای راه اندازی و استفاده از آن برنامه باید گس (Gas) پرداخت کنیم. گس در شبکه اتریوم به عنوان کارمزد تراکنش محسوب می‌شود. این کارمزد در زمان استفاده زیاد از شبکه افزایش می‌یابد. بروز یک اشکال فنی که در شبکه اصلی اتریوم می‌تواند باعث سوء استفاده شود. شبکه‌ آزمایشی اتریوم در واقع یک کپی از بلاکچین اتریوم است که تقریبا همه ویژگی‌های شبکه اصلی را دارد. تفاوت آن با شبکه اصلی در این است که ارز اتر در شبکه‌های آزمایشی بی ارزش است.

شبکه های آزمایشی عمومی

ether

شبکه های آزمایشی عمومی در دسترس همه هستند و می‌توان از طریق اینترنت از آن‌ها استفاده کرد. هر کسی می‌تواند از طریق رابط کاربری کیف پول‌های معروف مثل MyEtherWallet و MetaMask، در هر زمان به این شبکه‌ها وصل شود.

شبکه های آزمایشی عمومی ۳ نوع هستند:

  • Ropsten
  • Rinkeby
  • Kovan

این شبکه های آزمایشی در رابط کاربری MyEtherWallet با لبه زرد رنگ مشخص شده‌اند. هر کدام از این شبکه های آزمایشی شما را به دو گره ارتباط می‌دهند که تفاوتی بین آن دو نیست، در هر صورت شما از طریق آن‌ها می‌توانید به شبکه آزمایشی اتریوم متصل شوید.

شبکه آزمایشی Ropsten

Ropsten در نوامبر سال ۲۰۱۶ راه اندازی شد. اترهای این شبکه را می‌توان مانند اتر شبکه اصلی ماین کرد. Geth و Parity که پیاده سازی‌های مختلف برای نرم افزار نودهای اتریوم هستند، از شبکه Ropsten پشتیبانی می‌کنند.

در بین ۳ شبکه آزمایشی اتریوم ، Ropsten بیشترین شباهت را به شبکه اصلی اتریوم دارد. تایید تراکنش‌ها در این شبکه آزمایشی به واقعیت نزدیک‌تر است چرا که از الگوریتم اجماع PoW استفاده می‌کند. شبکه آزمایشی Ropsten در حال حاضر سایزی حدود ۹ گیگابایت دارد. در شبکه Ropsten اتر می‌تواند از طریق Ropsten Faucet استخراج یا درخواست شود. Ropsten Faucet یک وب سایت است که اتر آزمایشی مجانی اهدا می‌کند.

با توجه به اینکه شبکه Ropsten قابلیت شبیه سازی ماین کردن اتر را دارد، به حملات Spam که باعث ایجاد اختلالاتی در شبکه می‌شود حساس است. اگر اتر رایگان و به دست آوردن آن آسان باشد، می‌تواند مورد تقاضای زیاد قرار بگیرد. دقیقا اتفاقی که در فوریه ۲۰۱۷ افتاد. در آن زمان افرادی که مقادیر بسیار زیادی اتر ماین کرده و تراکنش‌های بزرگی را به شبکه تحمیل کردند. سایز بلاک اتریوم محدودیتی ندارد و بر اساس تقاضا رشد می‌کند. بر همین اساس مهاجمان برنامه ریزی کردند که بار سنگینی به شبکه تحمیل کنند. آن‌ها تراکنش‌هایی بی فایده را که به محاسبات زیادی نیاز داشت، به شبکه ارسال کردند و این امر موجب افزایش سایز بلاک و مسدود شدن فعالیت بقیه کاربران شد. شبکه یک ماه بعد، پس از بازگرداندن داده‌ها، احیا شد.

نکته قابل توجه این است که تنها تفاوت Ropsten با شبکه اصلی اتریوم در اتری است که مورد استفاده قرار می‌گیرد. اتر در شبکه Ropsten به صورت رایگان و بدون ارزش در دسترس کاربران است. همچنین شبکه Ropsten استخر ماینینگ و نرم افزار خاص خودش را دارد.

شبکه آزمایشی Kovan

بعد از اینکه شبکه Ropsten مورد حمله قرار گرفت، Kovan در سال ۲۰۱۷ توسط تیم Parity راه اندازی شد. Kovan فقط با نودهای Parity کار می‌کند و شما با استفاده از نود Geth قادر به استفاده از آن نخواهید بود. Kovan به جای اینکه از گواه اثبات کار برای استخراج استفاده کند از مکانیز اجماع Proof of Authority استفاده می‌کند. به صورت ساده، با استفاده از POA برخی از نودها مجاز به تولید بلاک جدید و تایید تراکنش‌ها هستند.

شما تنها قادر هستید که اتر Kovan را با درخواست از یک فاست مخصوص یا از طریق آدرس‌های که در آن‌ها اتر Kovan موجود است، به دست آورید. به دلیل همین تفاوت با شبکه اصلی، شبکه آزمایشی Kovan نمی‌تواند شبیه ساز دقیقی باشد. با وجود این تفاوت، این شبکه آزمایشی می‌تواند برای انجام آزمایش‌ها، محلی باشد که پایدار و قابل اعتماد است و امکان ایجاد حملات اسپم در آن وجود ندارد.

شبکه آزمایشی Rinkeby

Rinkeby در آوریل سال ۲۰۱۷ توسط تیم اتریوم راه اندازی شد، Rinkeby در واقع همان Kovan است با دو تغییر جزئی؛ در این شبکه از Parity پشتیبانی نمی‌شود و فقط با Geth می‌توان از آن استفاده کرد و تغییر دوم این است که مکانیزم اجماع POA با کمی تغییر در آن عملی شده است.

شبکه آزمایشی Morden

Morden اولین شبکه آزمایشی اتریوم بود که در نوامبر ۲۰۱۶ به دلیل انواع حملات و ایجاد بسیاری اطلاعات ناخواسته که منجر به ناپایداری بلاک چین شده بود، تعطیل شد.

شبکه های آزمایشی خصوصی

private test

یک شبکه آزمایشی خصوصی معادل این است که بلاک چین شخصی خود را با کپی گرفتن از بلاک چین اتریوم ایجاد کنیم. با راه اندازی بلاکچین شخصی باید یک فایل Genesis ایجاد شود و این کار می‌تواند با ابزاری شبیه Geth که زنجیره جدید می‌سازد، صورت بگیرد. این زنجیره می‌تواند از طریق MyEtherWallet، MetaMask، Misk و غیره مورد استفاده قرار می‌گیرد.

شبکه آزمایشی خصوصی برای کار تیمی و محیط‌های بسته که نیاز به شبیه سازی عملیات ماینینگ و تایید تراکنش‌ها دارند، بهترین گزینه است. چرا که با شبکه اصلی ارتباطی ندارد و ریسک حملات اسپم را نیز دارا نیست.

بعد از اینکه شبکه آزمایشی خصوصی به اندازه کافی رشد کرد، می‌تواند از طریق اینترنت به صورتی عمومی درآمده و دیگران هم به آن وصل شده و آن را توسعه دهند. این شبکه به طور کامل به آزمایش، همکاری، تعامل متقابل برنامه‌ها و موارد دیگر کمک می‌کند.

با اجرای شبکه آزمایشی خصوصی، اتر با ضعیف ترین کامپیوترها هم، قابل ماین کردن است و در هنگام راه اندازی، بعضی از آدرس‌ها می‌توانند اتر قبلا ماین شده دریافت کنند و در صورت نیاز در آینده از آن استفاده کنند.

GanacheCLI

GanacheCLI یک پکیج از NodeJS است که شبکه اتریوم را بر روی یک کامپیوتر شبیه سازی می‌کند. در موقع راه اندازی، GanacheCLI چندین آدرس اتریوم می‌سازد که در داخل آن‌ها اتر موجود است.

نتیجه گیری

شبکه آزمایشی اتریوم ابزار فوق العاده مفیدی در توسعه ماشین‌های مجازی اتریوم است. این شبکه‌های آزمایشی تست کردن نرم افزارهای اتریوم را آسان و ممکن می‌کنند و یک لایه ایمن را در اختیار توسعه دهندگان قرار می‌دهند تا بتوانند قبل از اجرا روی شبکه اصلی، برنامه خود را آزمایش کنند.

 

آخرین به روز رسانی: ۱۳۹۹/۳/۳

منبع
bitfalls

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا