اخبار بیت کوینتحلیل آنچینتحلیل تکنیکال

فشار خرید نهنگ‌ها در آستانه جلسه فدرال رزرو؛ آیا قیمت بیت کوین به ۲۸,۰۰۰ دلار می‌رسد؟

شاخص پریمیوم کوین بیس (Coinbase Premium Index) نشان می‌دهد سرمایه‌گذاران نهادی آمریکایی به خرید بیت کوین روی آورده‌اند و این امر می‌تواند به تقویت اعتماد سرمایه‌گذاران خرد و افزایش قیمت BTC کمک کنند. تحلیلگران معتقدند فشار خرید این نهنگ‌ها و افزایش حجم معاملات اسپات بیت کوین می‌تواند در نهایت قیمت آن را به سمت ۲۸,۰۰۰ دلار سوق دهد.

به نقل از بی‌این کریپتو، قیمت بیت کوین در ابتدای ماه سپتامبر (شهریور) کاهش یافت و در چند روز گذشته پس از صعودی کوتاه مدت دوباره به زیر ۲۶,۰۰۰ دلار رسید. با وجود این، یک شاخص مهم آنچین نشان می‌دهد فشار خرید نهنگ‌های آمریکایی افزایش یافته است.

فدرال رزرو قرار است نرخ جدید بهره این کشور را در ۱۹ سپتامبر (۲۸ شهریور) اعلام کند. با توجه به اینکه ۱۰ روز تا تاریخ مذکور باقی مانده است، به نظر می‌رسد سرمایه‌گذاران نهادی آمریکایی در حال انباشت بیت کوین هستند. اما سوال اینجاست که آیا این مساله می‌تواند به رشد قیمت BTC در روزهای آینده کمک کند؟

افزایش فشار خرید نهنگ‌های وال استریت در پلتفرم کوین بیس پرو

با نزدیک شدن به جلسه بعدی فدرال رزرو، یک شاخص مهم آنچین نشان می‌دهد سرمایه‌گذاران نهادی آمریکایی فشار خرید خود را افزایش داده‌اند. این شاخص که «کوین بیس پریمیوم» نام دارد، توسط وب سایت کریپتو کوانت (CryptoQuant) ارائه شده است و نشان‌دهنده درصد اختلاف قیمت بیت کوین در بازارهای اسپات کوین بیس پرو (Coinbase Pro) و بایننس است.

هرچند بیشتر سرمایه‌گذاران خرد در سراسر جهان از صرافی بایننس برای معاملات اسپات خود استفاده می‌کنند، پلتفرم کوین بیس پرو بیشتر توسط سرمایه‌گذاران نهادی آمریکایی و معامله‌گران ثروتمند استفاده می‌شود. در نتیجه، وقتی «کوین بیس پریمیوم» مثبت می‌شود، نشان می‌دهد فشار خرید از سوی سرمایه‌گذاران بزرگ بیش از سرمایه‌گذاران خرد است.

شاخص پریمیوم کوین بیس
شاخص پریمیوم کوین بیس – منبع: کریپتو کوانت

بر اساس نمودار فوق، کوین بیس پریمیوم در ۷ سپتامبر (۱۶ شهریور) برای اولین بار در این ماه مثبت شده است. با این حال، نکته قابل توجه این است که شاخص مذکور آخرین بار در مارس ۲۰۲۳ (اسفند ۱۴۰۱) به بالای ۰.۸۰ رسید و بلافاصله بعد از آن قیمت بیت کوین افزایش یافت. گفتنی است بعد از این اتفاق، بیت کوین توانست به اوج قیمت خود در سال ۲۰۲۳، یعنی ۳۰,۵۰۰ دلار برسد.

حالا باید ببینیم که آیا کوین بیس پریمیوم همچنان افزایش می‌یابد یا خیر. اگر این اتفاق بیفتد، ممکن است اعتماد سرمایه‌گذاران خرد تقویت شده و قیمت BTC بعد از جلسه فدرال رزرو افزایش یابد.

افزایش نقدینگی بازار بیت کوین نشان‌دهنده تغییر روند آن است

داده‌های امیدوارکننده کوین بیس پریمیوم، با افزایش نقدینگی بازار اسپات بیت کوین در هفته جاری همراه شده است. داده‌های وب سایت کریپتو کوانت نشان می‌دهد حجم معاملات اسپات بیت کوین از ۲ سپتامبر (۱۱ شهریور) افزایش یافته و تقریبا ۲ برابر شده است.

حجم معاملات بیت کوین در بازار اسپات
حجم معاملات بیت کوین در بازار اسپات – منبع: کریپتو کوانت

به طور کلی، حجم معاملات اسپات در بازارهای نزولی کاهش می‌یابد، زیرا سرمایه‌گذاران پوزیشن‌های معاملاتی خود را می‌بندند. در نتیجه، رشد معاملات اسپات بیت کوین در قیمت‌های ثابت فعلی نشان می‌دهد نقدینگی و علاقه سرمایه‌گذاران به بازار بازگشته است. این رشد نقدینگی می‌تواند به معامله‌گران بیت کوین کمک کند تا در روزهای آتی در عین ثابت ماندن قیمت‌ها سفارشات خود را به طور موثر اجرا کنند.

علاوه بر این، داده‌های تاریخی نشان می‌دهند قیمت بیت کوین در اغلب موارد بعد از افزایش حجم معاملات اسپات رشد می‌کند. در نتیجه، افزایش فشار خرید نهنگ‌های آمریکایی و افزایش حجم معاملات اسپات بیت کوین می‌تواند به رشد قیمت آن کمک کند.

پیش‌بینی قیمت بیت کوین: BTC همچنان می‌تواند به هدف ۲۸,۰۰۰ دلار برسد

از دیدگاه تحلیل آنچین، نهنگ‌های آمریکایی می‌توانند قیمت بیت کوین را در روزهای آینده به محدوده ۲۸,۰۰۰ دلار برسانند. این دیدگاه صعودی توسط شاخص «حجم آدرس‌های در سود و در ضرر حوالی قیمت فعلی (In/Out of the Money Around Price)» که توسط IntoTheBlock ارائه شده است هم تایید می‌شود. این شاخص مذکور چگونگی توزیع قیمت خرید بیت کوین توسط هولدرهای فعلی را نشان می‌دهد.

مجموع شاخص‌های پول ورودی و خروجی
مجموع شاخص‌های پول ورودی و خروجی – منبع: IntoTheBlock

این شاخص نشان می‌دهد اگر بیت کوین از مانع ۲۶,۵۰۰ دلار عبور کند، خریداران آن می‌توانند قیمت BTC را به سمت محدوده ۲۸,۰۰۰ دلار سوق دهند.

همان طور که در تصویر بالا نشان داده شده است، ۲.۳۱ میلیون آدرس ۷۴۰ بیت کوین را حداکثر در قیمت ۲۶,۵۶۰ دلار خریده‌ و این سطح را به مقاومت مهمی تبدیل کرده‌اند. با این حال، اگر خرید بیت کوین توسط نهنگ‌های آمریکایی ادامه داشته باشد، قیمت آن می‌تواند به ۲۸,۰۰۰ دلار برسد.

برعکس، اگر قیمت بیت کوین به زیر ۲۴,۵۰۰ دلار برسد؛ فروشندگان می‌توانند کنترل بازار در دست بگیرند. با این حال همان طور که در تصویر بالا نشان داده شده است، ۶۵۴,۰۰۰ آدرس ۲۵۳,۰۰۰ بیت کوین را با حداقل قیمت ۲۵,۰۰۰ دلار خریده‌اند و ممکن است برای پوشش پوزیشن‌های خود حمایت قابل‌توجهی را در این محدوده ایجاد کنند.

با وجود این، اگر حمایت ۲۵٬۰۰۰ از دست برود، قیمت بیت کوین ممکن است در نهایت به محدوده ۲۴,۰۰۰ دلار سقوط کند.

کاربران توجه داشته باشند این متن تنها ترجمه متن منبع است و لزوما نظر میهن بلاکچین نیست. بازار کریپتو بازاری بسیار پر ریسک است و کاربران قبل از هر اقدامی باید تحقیقات کامل را شخصا انجام دهند و مسئولیت اقدامات خود را بپذیرند. مطالب مطرح شده در این تحلیل به هیچ عنوان نباید توصیه خرید و فروش یا سرمایه‌گذاری تلقی شوند.

کوثر ایزک شیریان

تو دانشگاه اقتصاد خوندم و خیلی اتفاقی وارد بخش اخبار کریپتو شدم. اما خیلی طول نکشید که عاشق رویای غیرمتمرکزسازیش شدم. به اقتصاد کلان و تحلیل تکنیکال علاقه زیادی دارم ولی هیچ وقت نمی‌تونم به بازار NFTها بی‌اعتنا باشم. بی‌صبرانه هم منتظرم تا کاربردهای کریپتو تو دنیای واقعی بیشتر بشه.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا