اخبار آلتکوین

تحلیل قیمت ورلدکوین؛ آیا قیمت WLD در سطح ۲ دلار تثبیت می‌شود؟

همان طور که پیش از این گزارش دادیم، توکن ورلد کوین (WLD) حدود یک هفته پیش در شبکه آپتیمیزم راه‌اندازی شد و قیمت آن تنها در یک روز بیشتر از ۸۰٪ رشد کرد. با این وجود، قیمت این توکن هم‌اکنون ۷۰٪ کم‌تر از اوج ۷.۵ دلاری آن است و احتمالا تا ماه اکتبر (مهر) در همین محدوده خواهد ماند؛ چراکه شرکت توسعه‌دهنده آن (تا قبل از آغاز فشار فروش بازارسازها) به این محدوده برای جذب کاربران بیشتر نیاز دارد.

به نقل از کوین‌تلگراف، قیمت WLD بعد از یک دوره پرنوسان در صرافی‌های کریپتو تثبیت شده است. این ارز دیجیتال در ۲۴ ساعت گذشته حدود ۳.۵٪ رشد کرده و به محدوده ۲.۳۷ دلار رسیده است. با این حال، قیمت ورلد کوین هم‌اکنون در محدوده‌ای قرار دارد که ۷۰٪ کم‌تر از اوج ۷.۵ دلاری آن است. به نظر می‌رسد که این توکن در محدوده ۲ تا ۲.۵ دلار گیر کرده و تعارض فزاینده‌ای در بازار آن ایجاد شده است.

قیمت ورلد کوین
نمودار قیمت WLD – منبع: TradingView

WLD می‌تواند تا اکتبر (مهر) در محدوده ۲ دلار باقی بماند

شایان ذکر است که WLD بخشی از ورلدکوین فاوندیشن (Worldcoin Foundation) است و در ۲۴ جولای (۲ مرداد) توسط سم آلتمن (Sam Altman)، مدیرعامل شرکت مشهور «OpenAI»، راه‌اندازی شده است.

حداکثر عرضه در گردش WLD هم ۱۴۳ میلیون توکن است که ۴۳ میلیون توکن آن از طریق ایردراپ به کاربران برنامه ورلد کوین داده می‌شود. در ایرداپ مذکور، اگر کاربران هویت خود را با استفاده از یک گوی فیزیکیِ اسکن چشم احراز کنند، به آن‌ها ۲۵ توکن داده می‌شود.

عرضه در گردش WLD تا ۲۹ جولای (۷ مرداد) - منبع: Dune Analytics
عرضه در گردش WLD تا ۲۹ جولای (۷ مرداد) – منبع: Dune Analytics

با ۱۰۰ میلیون توکن باقی‌مانده هم تا اکتبر ۲۰۲۳ (مهر) به بازارسازهای خارج از آمریکا وام داده شده است. این بازارسازها در تاریخ مذکور یا باید توکن‌های WLD را برگردانند و یا باید آن‌ها را به قیمت ۲ + ۰.۰۴*X دلار خریداری کنند. منظور از X در این جا تعداد توکن‌های خریداری‌شده تقسیم بر ۱ میلیون است.

به طور کلی، به نظر می‌رسد که قیمت WLD حوالی سطح ۲ دلار ثابت بماند؛ چراکه تحقیقات وب سایت کایکو (Kaiko) نشان می‌دهد شرکت توسعه‌دهنده ورلدکوین با استفاده از این محدوده قیمت می‌تواند توکن خود را برای مشتریان بالقوه‌اش جذاب نگه دارد. Kaiko در گزارش جدید خود گفته است:

متقاعد کردن مردم برای اسکن چشمان خود برای ۲۵ واحد توکنی که هنوز وجود ندارد، می‌تواند چالش‌برانگیز باشد. اگر قیمت توکن مثلاً ۰.۱۰ دلار باشد، این کار چالش‌برانگیزتر می‌شود. ارزش ۲۵ توکن ورلد کوین در حال حاضر کمی بیشتر از ۵۰ دلار است و احتمالا تا سه ماه آینده در این محدوده باقی می‌ماند. به نظر می‌رسد که این روش تاکنون به خوبی توانسته است افراد را به ثبت نام و اسکن چشمان خود تشویق کند.

تحلیل قیمت ورلد کوین

بر اساس گزارش وب سایت «Dune Analytics»، تعداد کل کیف‌پول‌های حاوی توکن ورلد کوین در شبکه آپتیمیزم از ۲۴ جولای (۲ مرداد) رشد کرده و به محدوده ۳۰۵,۰۰۰ کیف پول رسیده است.

کیف پول‌های حاوی ورلدکوین در شبکه آپتیمیزم - منبع: Dune Analytics
کیف پول‌های حاوی ورلد کوین در شبکه آپتیمیزم – منبع: Dune Analytics

علاوه بر این، حجم انتقال توکن‌های WLD در همین بازه زمانی کاهش یافته است. این شاخص‌ها نشان می‌دهند که اکثر معامله‌گران ترجیح می‌دهند توکن‌های WLD خود را نگه دارند و قصد فروش ندارند.

حجم انتقال توکن‌های ورلد کوین - منبع: Dune Analytics
حجم انتقال توکن‌های ورلد کوین – منبع: Dune Analytics

از طرفی، ورلد کوین به‌تازگی راه‌اندازی شده و داده‌های کافی برای تجزیه‌وتحلیل روند بلندمدت آن وجود ندارد. با این وجود، نمودار WLD در بازه‌های زمانی کوتاه‌تر نشان می‌دهد که قیمت آن در یک کانال صعودی در حال نوسان است.

نمودار ساعتی قیمت ورلد کوین به دلار - منبع: TradingView
نمودار ساعتی قیمت ورلد کوین به دلار – منبع: TradingView

قیمت ورلدکوین در حال حاضر در نزدیکی خط روند پایینی این کانال قرار دارد و در تلاش است که موقعیت خود را در محدوده ۲.۳۵ تا ۲.۴ دلار حفظ کند (مقاومت ۱ در تصویر بالا). این محدوده با خط روند بالای کانال مذکور هم تطابق دارد.

اگر ورلد کوین بتواند به خط روند بالای کانال خود نزدیک شود، ممکن است به رشد خود ادامه دهد و در سه‌ماهه سوم سال ۲۰۲۳ با حدود ۱۲٪ رشد به محدوده ۲.۵۰ تا ۲.۵۶ دلار (مقاومت ۲ در تصویر بالا) نزدیک شود.

از طرف دیگر، اگر قیمت ورلد کوین به زیر خط روند پایین کانال مذکور سقوط کند، ممکن است تا محدوده ۲.۱۵ تا ۲.۲۰ دلار کاهش یابد (حمایت ۱ در تصویر بالا). بسته شدن کندل WLD در زیر این محدوده می‌تواند آن را به سمت محدوده ۲ تا ۲.۱ دلار سوق دهد که تقریباً ۱۰٪ کم‌تر از قیمت فعلی آن است.

کوثر ایزک شیریان

تو دانشگاه اقتصاد خوندم و خیلی اتفاقی وارد بخش اخبار کریپتو شدم. اما خیلی طول نکشید که عاشق رویای غیرمتمرکزسازیش شدم. به اقتصاد کلان و تحلیل تکنیکال علاقه زیادی دارم ولی هیچ وقت نمی‌تونم به بازار NFTها بی‌اعتنا باشم. بی‌صبرانه هم منتظرم تا کاربردهای کریپتو تو دنیای واقعی بیشتر بشه.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا