مبتدی مقالات عمومی

شما چه نوع بیت کوین داری هستید؟ کمال ‌گرا، فرصت ‌طلب یا تازه وارد؟

دقیقا معلوم نیست که چند نفر از مردم جهان بیت کوین دارند. هنوز درصد کمی از جمعیت جهان به این ارز دیجیتال بزرگ روی آورده‌اند. همه افرادی که بیت کوین خریده‌اند، برای انجام این کار دلایلی دارند. در این نوشتار می‌خواهیم بدانیم که دارندگان بیت کوین دارای چه ویژگی‌هایی هستند.

در یک طبقه‌بندی می‌توانیم همه دارندگان بیت کوین را به سه دسته کمال‌گرا، فرصت‌طلب و تازه وارد تقسیم کنیم. اما این گروه‌بندی چگونه انجام می‌شود و رابطه این افراد با بیت کوین در آینده چگونه تکامل خواهد یافت؟

بیت کوین داران کمال‌گرا

بیت کوین

بیت کوین بعد از بحران سال ۲۰۰۸ ایجاد شد و پدیده‌ای انقلابی بود که خواستار استقلال مالی از بانک‌ها و اهمیت دادن به حریم خصوصی در تراکنش‌های مالی بود. کمال‌گرایان این ارز دیجیتال خواستار شفافیت بیشتر در حکومت‌ها هستند. ادوارد اسنودن (Edward Snowden) یکی از برجسته‌ترین افراد در این حیطه است که اینک مدام به تبلیغات در مورد این ارز دیجیتال می‌پردازد و آن را به عنوان ابزاری برای فراهم کردن خدمات بانکی برای مردم محروم معرفی کرده است. اسنودن این ارز را ابزاری برای انتقال ارزش بدون دخالت بانک‌ها می‌داند. کمال‌گرایان به خوبی از ویژگی‌های فنی این ارز دیجیتال آگاه هستند و از آن به عنوان ابزاری برای مقاصد ایدئولوژیک خود استفاده می‌کنند. آنها معتقدند که استفاده از این فناوری در نهایت زیرساختی عادلانه‌تر و بهتر را برای امور مالی فراهم خواهد کرد.

بیت کوین داران فرصت طلب

بسیاری از افراد قادر به درک پادشاه ارز‌های دیجیتال نیستند. اما این بدین معنی نیست که این افراد نمی‌توانند از این ارز استفاده کنند. امروزه تریدر‌های زیادی را می‌بینیم که از این ارز برای معامله استفاده می‌کنند و مشاهده می‌کنند که سودآوری این ارز بسیار بیشتر از دارایی‌های سنتی است.

این افراد فرصت‌طلب کاری به عقاید و نظرات پشت بیت کوین ندارند. هدف آنها تنها کسب سود است و اگر زمانی بیت کوین این سودآوری حال حاضر را نداشته باشد، به آسانی آن را رها خواهند کرد. به این افراد اصطلاحا دستان ضعیف گفته می‌شود.

بیت کوین داران تازه وارد

همچنان که گفته شد، بسیاری بیت کوین را درک نمی‌کنند و براستی درک این ارز دیجیتال نیز کار آسانی نیست. این ارز برای بسیاری معمایی ژرف و بسیار متفاوت از چیز‌های متعارف است. از طرف دیگر، افرادی نیز بسیار کنجکاوی به خرج می‌دهند و می‌خواهند بدانند این پدیده که عده زیادی را مجذوب خود کرده، چیست و چگونه کار می‌کند.

این افراد کم‌کم بیشتر در این زمینه مطالعه می‌کنند و شک و بی‌اعتقادی آنها از بین می‌رود. آنها متوجه می‌شوند که این ارز دیجیتال ایده‌ای ناب است که توسط فرد یا افرادی هوشمند در آن وایت پیپر (whitepaper) سال ۲۰۰۸ ابراز شده است. اینها را اصطلاحا دستان قوی می‌نامند. این افراد به بیت کوین باور پیدا کرده‌اند و در دوران افت قیمت اقدام به خرید بیشتر آن می‌کنند و هرگز نوسانات این ارز دیجیتال آنها را ناامید نمی‌کند.

رفتار این سه طبقه در وضعیت حال حاضر جهان

کمال‌گرا‌ها در وضعیت اقتصادی حال حاضر جهان ممکن است از یک طرف تشویق شده باشند و از طرف دیگر با ناامیدی‌هایی مواجه شده باشند. این وضعیت و چاپ بی‌مهابای پول از جانب حکومت‌ها می‌تواند منجر به بی‌ارزش شدن فیات شود و افراد جامعه را به سمت دارایی‌هایی مانند ارز دیجیتال و طلا تشویق کند. بحران حال حاضر جهان می‌تواند موقعیتی استثنایی برای بیت کوین باشد.

از طرف دیگر این نگرانی نیز برای آنها مطرح است که بیت کوین در حال تبدیل شدن به ذخیره ارزش است. این برخلاف وایت پیپر این ارز دیجیتال و اهداف آن است. این ارز قرار بود به عنوان یک پول نقد همتا به همتای دیجیتال برای همه مردم جهان مورد استفاده قرار گیرد. امروزه می‌بینیم که از این ارز به عنوان طلای دیجیتال تعبیر می‌شود و سرمایه‌گذاران زیادی به آن روی آورده‌اند.

واضح است که بیت کوین مشکلات زیادی برای پذیرش به عنوان پول نقد دارد. یکی از این مشکلات نوسانات زیاد آن است. کسی نمی‌خواهد با بیت کوین اقدام به خرید اتومبیل کند زیرا ممکن است این ارز در مدتی کوتاه با نوسانی شدید روبرو شود. مدت زمان تایید تراکنش یکی دیگر از این مشکلات است. شما حاضر نیستید که در یک رستوران با این ارز قهوه بخرید و منتظر تایید شدن تراکنش باشید. کاربر‌پسندی نیز یکی دیگر از مشکلات این ارز است و کپی و درج کردن آدرس‌ها برای بسیاری خوشایند نیست. این عوامل باعث شده که بزرگترین ارز دیجیتال جهان برای ذخیره ارزش مورد استفاده قرار بگیرد و این به نفع فرصت‌طلب‌ها است.

این وضعیت برای فرصت‌طلب‌ها بسیار مطلوب است و آنها در این میان به تحلیل بازار می‌پردازند و اقدام به خرید و فروش می‌کنند. آنها هیچ تعصبی به نسبت این ارز دیجیتال ندارند و تنها برای کسب سود از آن استفاده می‌کنند. این افراد از منظر کمال‌گرا‌ها انگل‌های این عرصه هستند که ارزشی به اکوسیستم این ارز دیجیتال اضافه نمی‌کنند.

افراد تازه وارد در این میان به زندگی عادی خود ادامه می‌دهند و به اندازه‌ای بیت کوین خریده‌اند که اگر از دست برود، تاثیر زیادی بر زندگی آنها نخواهد داشت. وابستگی این افراد به بیت کوین نوعی وابستگی عاطفی و ناشی از درک این فناوری است. آنها به ایدئولوژی پشت بیت کوین کاری ندارند و معتقدند که در نهایت شرایط به نفع بیت کوین تمام خواهد شد.

می‌توان آینده‌ای را تصور کرد که در آن بیت کوین به تکامل رسیده است. بازار‌های سنتی اعتبار خود را از دست داده‌اند و حجم بازار بیت کوین ترلیون‌ها دلار است. قیمت این ارز دیجیتال به ثبات رسیده و مشکلات آن مانند مقیاس‌پذیری و غیره حل شده است. در این زمان است که عموم به جای استفاده از فیات به این ارز روی می‌آورند.

در نهایت، کمال‌گرا‌ها تا حدودی به خواسته‌های خود خواهند رسید و ایده ساتوشی ناکاموتو در میان مردم گسترش می‌یابد و افراد بانک خودشان می‌شوند و از موقعیت‌هایی بهتر برخوردار خواهند بود. اما همچنان که گفتیم ایده ساتوشی تمام و کمال تحقق پیدا نخواهد کرد.

تازه واردها نیز به زندگی آرام خود ادامه می‌دهند و از سود کسب شده توسط بیت کوین لذت می‌برند. آنها در آن زمان در جستجوی موقعیت‌هایی مشابه خواهند بود تا با دستان قوی خود آن را بگیرند. شما در کدام یک از این سه طبقه جای دارید؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع
dailyhodl

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا