مبتدی مقالات

آشنایی با ۱۰ شرکت برتر بازبینی قرارداد هوشمند در سال ۲۰۲۲

تکنولوژی بلاک چین با حریم خصوصی و امنیتی بی‌نظیری که برای کاربران و کسب‌وکارهای مرتبط فراهم می‌کند، از سال‌ها پیش دنیا را تسخیر کرده است. قراردادهای هوشمند دسته‌ای از محصولات بلاک چین هستند که باید به دقت ارزیابی شوند. در صورت استفاده از قراردادهای هوشمند ناسالم ممکن است اعتبار شرکت زیر سوال رفته و یا نشت اطلاعات رخ دهد. تقریبا نیمی از قراردادهای هوشمند بدون ارزیابی و بررسی مورد استفاده قرار می‌گیرند و این باعث به خطر افتادن اطلاعات و دارایی‌های کاربران می‌شود. آیا شرکت‌هایی وجود دارند که بدون دریافت هزینه‌های کلان، قراردادهای هوشمند موردنظر شما را به طور جامع ارزیابی کنند؟ بله. در این مقاله از میهن بلاکچین ۱۰ شرکت برتر بازبینی قرارداد هوشمند در سال ۲۰۲۲ را بررسی می‌کنیم که می‌توانید با استفاده از خدمات آن‌ها، قراردادهای هوشمند و پلتفرم‌های موردنظر خود از هر لحاظ ارزیابی کنید.

۱. ConsenSys

شرکت کانسنسیس
منبع: hackernoon.com

اگر می‌خواهید یک قرارداد هوشمند مبتنی بر اتریوم را بررسی کنید، می‌توانید از شرکت کانسنسیس که یکی از بهترین و معروف‌ترین شرکت‌های بازبینی محصولات اتریوم است کمک بگیرید. این شرکت با سابقه بازبینی بیش از ۱۰۰ قرارداد هوشمند و کشف بیش از ۲۰۰ آسیب‌پذیری قراردادهای هوشمند، یکی از بهترین انتخاب‌ها در این زمینه است.

شرکت کانسنسیس ابزارهای ویژه‌ای را برای بازبینی کد قراردادهای هوشمند طراحی کرده است و با استفاده از این ابزارهای ویژه به کاربران کمک می‌کند تا از خطاهای پرهزینه و نقص‌های سیستمی جلوگیری کرده و قراردادهای هوشمند خود را به صورت اتوماتیک اسکن کنند. ابزار بازبینی کد این شرکت به راحتی در سیستم هر شرکتی قابل استفاده است و امکان ارزیابی خودکار امنیت قراردادهای هوشمند را فراهم می‌کند.

۲. 4IRE

شرکت 4IRE
منبع: hackernoon.com

شرکت 4IRE با بیش از ۱۲ سال سابقه، یکی از بهترین شرکت‌های اروپایی در زمینه توسعه بلاک چین و بازبینی کد است. کارکنان این شرکت در زمینه‌های بلاک چین، دیفای، پروژه‌های فین‌تک، توکن بی‌همتا (NFT) و اقتصاد سازگار با محیط زیست تخصص دارند.

این شرکت با تخصص گسترده خود در زمینه‌های مختلف، راهکارها و خدمات تضمین‌شده‌ای را به کاربران ارائه می‌دهد.

مهندس‌ها و بازبین‌های باتجربه شرکت 4IRE می‌توانند هر پلتفرم و فناوری جدیدی را برای شما بررسی کنند. این شرکت با شبکه‌های معروفی مثل پروتکل Near، اتریوم، ترون، پولکادات، BSC، اولانچ و بسیاری از بلاکچین‌های دیگر از همان ابتدای راه‌اندازی همکاری کرده است. در نتیجه از ملزومات امنیتی تمام این شبکه‌ها آگاه است. می‌توانید با استفاده از بازبینی‌های End-to-End و سالیدیتی (Solidity) این شرکت، نقص‌ها و ریسک‌های امنیتی محصولات موردنظر خود را پیدا کنید.

۳. Kudelski

شرکت Kudelski
منبع: hackernoon.com

شرکت کودلسکی سکیوریتی (Kudelski Security) هم در آمریکا و هم در اروپا دفتر دارد و در زمینه امنیت بلاک چین و ارائه راهکارهای امنیتی فعالیت می‌کند. کار اصلی این شرکت تقویت کسب و کارهای نوآورانه و مقابله با تهدیدهای سایبری است. متخصصان شرکت کودلسکی با شرکت‌های فهرست فورچن ۵۰۰ (Fortune 500) و سازمان‌های دولتی مختلف اروپایی همکاری کرده‌ و راهکارهای امنیتی و نوآورانه فوق‌العاده‌ای را به آن‌ها ارائه داده‌اند.

در حال حاضر، متخصصان بازبینی قرارداد هوشمند شرکت کودلسکی آماده خدمت به تمام کسب‌وکارها در سراسر دنیا هستند. بررسی ساختار امنیتی، طراحی و اجرای راهکارهای امنیتی و آموزش امنیتی کارکنان شرکت‌هایی که در حال انتقال زیرساخت خود به بلاک چین هستند، از جمله خدمات این شرکت است.

۴. Hacken

شرکت Hacken
منبع: hackernoon.com

در شرکت هکن، از فناوری بلاک چین و بازبینی به‌صورت هم‌زمان استفاده می‌شود. این شرکت بازبینی قرارداد هوشمند را به‌طور دقیق و از جنبه‌های مختلف انجام می‌دهد. متخصصان شرکت هکن قراردادهای هوشمند را از نظر وجود هر گونه نقص و باگ آزمایش می‌کنند و سپس بازبینی کد سیستماتیک و ساختاری را بر روی آن‌ها انجام می دهند. در طی آزمایش‌ها، انواع مختلفی از تهدیدهای سیستمی شبیه‌سازی می‌شود و امکان مقابله با حمله DDoS بررسی می‌شود.

شرکت هکن با استفاده از دانش عمیق خود در زمینه الگوریتم‌های قرارداد هوشمند و فناوری رمزگذاری بلاک چین، بازبینی توکن را نیز انجام می‌دهد. این شرکت با بازبینی دقیق یک قرارداد هوشمند، امنیت دارایی‌ها، اعتماد کاربران و مقاوم بودن پروژه موردنظر در برابر هرگونه تهدید و سرقت را تضمین می‌کند.

۵. Immunebytes

شرکت Immunebytes
منبع: hackernoon.com

ایمیون‌ بایتس یک شرکت بازبینی قرارداد هوشمند هندی است. این شرکت تاکنون سابقه بازبینی موفق بیش از ۱۲۵ پروژه از بلاکچین‌های مختلف را دارد. می‌تواند از گزارش‌های بازبینی قراردادهای هوشمند اتریوم، سولانا، BSC، ترون، ایاس، پولکادات و بلاکچین‌های دیگر که توسط این شرکت ارائه می‌شود کمک بگیرید.

شرکت ایمیون بایتس از طریق ابزارهای خود، کد پروژه یا محصول شما را به‌طور همه‌جانبه و از نظر نفوذ بازبینی کرده و توصیه‌های امنیتی لازم را ارائه می‌دهد. با استفاده از خدمات این شرکت، مشتریان می توانند در کنار بهینه‌سازی کد قرارداد هوشمند خود، عملکرد و امنیت کلی محصول را افزایش دهند.

۶. Chainsulting

شرکت Chainsulting
منبع: hackernoon.com

چین سالتینگ یک شرکت آلمانی است که در زمینه بازبینی پروژه‌های بلاک چین از استانداردهای بالایی برخوردار است. این شرکت بازبینی‌های مختلفی برای بلاک‌ چین‌های معروف مثل وان اینچ (1inch)، Agave، DIA، Swapp protocol و غیره انجام داده است. چین سالتینگ در بازبینی‌های دقیق خود به موارد زیر توجه دارد:

  • عملکرد و منطق درونی قرارداد هوشمند
  • قابلیت انطباق با دستورالعمل‌های کدگذاری
  • میزان آسیب‌پذیری

متخصصان شرکت چین سالتینگ به تمام پروژه‌های بازبینی شده یک گواهی تایید و یک گزارش کامل از توصیه‌های امنیتی ارائه می‌کنند. این متخصصان برای پیدا کردن نقص‌های محصولات، آزمایش‌های امنیتی مختلفی را بر روی آن‌ها انجام می‌دهند.

۷. CertiK

شرکت CertiK
منبع: hackernoon.com

شرکت سرتیک (CertiK) راهکارها و خدمات زیادی برای ارائه به مشتریان دارد. کار اصلی این شرکت ارائه خدماتی در زمینه وب ۳ است. این شرکت در سال ۲۰۱۸ توسط استاد دانشگاه‌های ییل و کلمبیا تاسیس شده است و در نتیجه یکی از بهترین شرکت‌ها در زمینه امنیت بلاک چین است. متخصصان بازبینی CertiK از یک الگوریتم بازبینی ویژه‌ای استفاده می‌کنند که کدها و قراردادهای هوشمند را با یک رویکرد ریاضی مورد بررسی قرار می‌دهد.

سرتیک سابقه درخشانی در این زمینه دارد. این شرکت تا کنون امنیت بیش از ۳۰۰ میلیارد دلار از دارایی‌های مشتریان را بازبینی کرده و به بیش از ۱۸۰۰ شرکت خدمات ارائه داده است. فناوری‌های مورد استفاده این شرکت، آسیب‌پذیری محصولات را از تمام جوانب و به‌صورت ۳۶۰ درجه می‌سنجند. متخصصان شرکت CertiK شیوه نوینی در ارائه خدمات امنیتی دارند و از درستی یابی صوری  (Formal verification) و ابزارهای هوش مصنوعی در دیفای استفاده می‌کنند.

۸. Slowmist

شرکت Slowmist
منبع: hackernoon.com

اسلومیست یک شرکت چینی است که در زمینه امنیت بلاک چین تخصص دارد. این شرکت در سال ۲۰۱۸ تاسیس شده و خدمات آن  صرافی‌ها، قراردادهای هوشمند، کیف پول ارز دیجیتال و بلاکچین‌ها را شامل می‌شود. بازبینی قرارداد هوشمند در این شرکت با توجه به ۱۵۰۰ نوع قرارداد هوشمند موجود انجام می‌گیرد و هر گونه آسیب‌پذیری ریسک بالا یا ریسک متوسط مورد توجه قرار می‌گیرد.

Slowmist برای بازبینی هر بلاک چین، از یک چک لیست و رویکرد متفاوت استفاده می‌کند. الگوریتم بازبینی قرارداد هوشمند این شرکت شامل موارد زیر است:

  • اورفلو (Overflow)
  • آسیب‌پذیری Race Condition
  • آسیب‌پذیری‌های مربوط به دسترسی
  • طراحی امنیتی و حمله DoS
  • لاگ سیستم عامل (Event log) مخرب

یک معیار برای انتخاب شرکت اسلومیست، قرار گرفتن نام این شرکت در فهرست شرکت‌های پیشنهادی اتر اسکن (Etherscan) است.

۹. SmartDec

شرکت SmartDec
منبع: hackernoon.com

شرکت اسمارت دک چندین سال است که در حوزه امنیت قراردادهای هوشمند فعالیت می‌کند. این شرکت با ابزارهای امنیتی ویژه خود (SmartDec Scanner، SmartCheck و SmartSuite)، امکان کنترل کامل امنیت پروژه‌های بلاکچینی را فراهم می‌کند. اسمارت دک تا سال ۲۰۲۲ به بیش از ۲۰۰ پروژه بلاکچینی کمک کرده و به همین دلیل یکی از بهترین شرکت‌ها در زمینه امنیت بلاک چین است.

محدوده خدمات شرکت SmartDec تقریبا تمام محصولات بلاکچینی از جمله کیف پول‌ها، صرافی‌ها و خود بلاکچین‌ها را شامل می‌شود.

این شرکت برای تضمین امنیت ارتباطات API، قابلیت ادغام قراردادهای هوشمند با برنامه‌های شخص ثالث را نیز ارزیابی می‌کند.

۱۰. Audithor

شرکت Audithor
منبع: hackernoon.com

Audithor یکی از شرکت‌های فعال در زمینه امنیت ارزهای دیجیتال است که اهمیت ویژه‌ای برای بررسی آسیب‌پذیری محصولات بلاکچینی قائل است. این شرکت ابتدا چند بازبینی مختلف را انجام داده و نتایج آن‌ها را با یکدیگر مقایسه می‌کند. در قدم بعدی، با انجام یک آزمایش مشارکتی روی قرارداد هوشمند، سطح امنیت آن تعیین می‌شود. سطح A یعنی عملکرد قرارداد هوشمند کاملا بی‌عیب و نقص است. اما سطوح امنیتی B تا F نشان می‌دهد که عملکرد قرارداد هوشمند نیاز به بهبودی دارد

به قراردادهای هوشمندی که نمره‌های A تا C را دریافت می‌کنند، یک علامت از طرف شرکت Audithor اعطا می‌شود که قابل دانلود است. در نتیجه کاربران می‌توانند با بررسی این علامت، سطح امنیت برنامه غیرمتمرکز یا پلتفرم مورد استفاده خود را مشاهده کنند.

جمع‌بندی

اکنون که با ۱۰ شرکت برتر بازبینی قرارداد هوشمند در سال ۲۰۲۲ آشنا شدید، می‌توانید با توجه به نیاز خود یکی از شرکت‌ها را انتخاب کرده و محصول بلاکچینی یا قرارداد هوشمند مورد نظر خود به‌طور همه جانبه بررسی و ارزیابی کنید. به یاد داشته باشید که در دنیای دیجیتال، پول و جرم همیشه در کنار هم هستند. در نتیجه هر آسیب‌پذیری شناسایی نشده در پروژه‌های دیجیتال امکان هک و نفوذ در آن‌ها را برای مجرمان فراهم می‌کند. نباید چنین فرصت‌هایی را برای هکرها فراهم کرد و می‌توان با ارزیابی مداوم آسیب‌پذیری‌، امنیت دارایی‌های مشتریان را تامین کرد. در مطلب بالا، تعدادی از بهترین شرکت‌های بازبینی قرارداد هوشمند را به شما معرفی کردیم. اگر شما نیز نظری درباره این شرکت‌ها و نحوه کار آن‌ها دارید، آن را با ما به اشتراک بگذارید.

منبع
hackernoon

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا