متوسط مقالات عمومی

۱۰ پیش‌بینی برای جامعه اتریوم و دیفای در سال ۲۰۲۱

وقت آن رسیده است با اطلاعاتی که طی چند ماه اخیر کسب کرده‌ایم به بیان پیش‌بینی‌‌ها در خصوص رویدادهای سال آینده بپردازیم. سال جاری، سالی بسیار مهم برای اقتصاد ارزهای دیجیتال بود و ستاره این عرصه نیز جامعه اتریوم و حوزه دیفای و NFT‌های این شبکه بوده است.

این نکته بسیار جالب است که در سال ۲۰۱۹، هنگامی که صحبت از پیش‌بینی اتفاقات سال ۲۰۲۰ شد کمتر کسی دیفای را از قلم انداخته بود. اما تقریبا تمام افراد، پیشرفت اکوسیستم اتریوم و بخش‌های مختلف آن در سال جاری را دست‌کم گرفته بودند.

با تمام این تفاسیر، اکنون زمان آن رسیده است تا به پیش‌بینی رویدادهای سال آینده بپردازیم.

۱۰ پیش‌بینی بزرگ برای جامعه اتریوم و دیفای

پیش بینی قیمت ارز های دیجیتال

در این مقاله به ۱۰ پیش‌بینی‌ خواهیم پرداخت که به احتمال زیاد در سال آینده توسط جامعه اتریوم به آنها بیشتر پرداخته خواهد شد.

یونی‌سواپ به ۱۰ میلیارد دلار دست خواهد یافت

یونی سواپ

یونی‌سواپ به عنوان صرافی غیرمتمرکز برتر اتریوم، نقطه مرکزی رشد دیفای در سال ۲۰۲۰ بود. این موضوع باعث شد که پروتکل معاملاتی یونی‌سواپ به بزرگترین برنامه غیرمتمرکز دیفای تبدیل شود و مجموع سرمایه‌های مسدودشده در آن به ۲.۶ میلیارد دلار برسد.


بیشتر بخوانید: همه چیز درباره Uniswap ؛ بستری برای ترید مدرن!


به نظر می‌رسد جایگاه و خدمات برتر یونی‌سواپ ادامه باید و منجر به رشد این پروتکل شود، تا جایی که در سال ۲۰۲۱ مجموع سرمایه‌های مسدودشده در آن ۴ برابر مقدار کنونی شود و به راحتی از مرز ۱۰ میلیارد دلار عبور کند. در حال حاضر، مجموع سرمایه مسدودشده در کل اکوسیستم دیفای ۱۱ میلیارد است. بنابراین اگر یونی‌سواپ به چنین رشدی دست یابد، عرصه دیفای بسیار هیجان‌انگیز خواهد شد.

استیبل کوین Rai، رقیب جدی Dai

پروتکل برتر وام‌دهی غیرمتمرکز MakerDAO در گذشته فقط استیبل کوین دای با وثیقه اتر را مورد پذیرش قرار میداد. با پذیرش سایر توکن‌ها به عنوان وثیقه توسط این پروژه ریسک‌های جدیدی به وجود آمد که باعث خروج بعضی از کاربران شد.

نکته جذاب برای بسیاری از افراد حاضر در عرصه دیفای، وجود رقیب محافظه‌کارتر برای دای است. در اینجا بود که پروژه رای (Rai) کار خود را آغاز کرد. رای متکی به اوراق قرضه برای وثیقه است و ساختار نظارتی حداقلی دارد. این مدل باعث می‌شود که رای پتانسیل پذیرش گسترده در سال ۲۰۲۱ را داشته باشد.

خروج رسمی ماینرها

ماینر ارزهای دیجیتال

ماینینگ بلاک چین اتریوم بر بستر گواه اثبات کار است. اما ماینینگ در بلاک چین اتریوم به زودی پایان خواهد یافت.

دلیل این امر، عرضه به‌روزرسانی فاز صفر سرنیتی اتریوم ۲.۰ در اواخر سال ۲۰۲۰ است. این اقدام، اتریوم را در مسیر دستیابی به فاز ۱.۵ در اواخر سال ۲۰۲۱ قرار می‌دهد که طی آن، بلاک چین اتریوم ۱.۰ به عنوان یک شارد مجزا در زنجیره بیکن اتریوم ۲.۰ تبدیل خواهد شد. در این مرحله، ماینینگ در اتریوم به پایان خواهد رسید.


بیشتر بخوانید : اتریوم ۲ چیست؟ راهنمای کامل به‌روزرسانی شبکه بلاکچین اتریوم


البته جامعه اتریوم بارها شاهد تاخیر در عرضه به‌روزرسانی بوده‌اند، بنابراین تاخیر فاز ۱.۵ تا سال ۲۰۲۲ کاملا محتمل است. اما بر اساس شرایط کنونی می‌توان گفت که ماینینگ اتریوم در سال آتی به پایان خواهد رسید.

انتقال ۵ درصد بیت کوین‌ها به جامعه اتریوم

توکن‌های WBTC، renBTC، HBTC و سایر موارد از پروژه‌های توکنیزه کردن بیت کوین در اتریوم هستند.

در سال جاری، کاربران بسیار زیادی به سمت نسخه‌های ERC-20 بیت کوین جلب شدند تا از بیت کوین خود برای کسی سود در دیفای بهره ببرند. ورود کاربران جدید باعث شده است که اکنون تقریبا یک درصد مجموع موجودی بیت کوین به صورت توکن‌های اتریوم حضور داشته باشند.

این تازه شروع ماجرا است. به نظر می‌رسد پروژه‌های بیت کوین شاهد پذیرش گسترده خواهند بود و موجودی بیت کوین در اتریوم را در سال ۲۰۲۱ به ۵ درصد برسانند.

پروژه‌های نظارتی مصمم‌تر از گذشته

توکن‌های نظارتی در سال جاری مورد توجه افراد حاضر در عرصه دیفای واقع شده‌اند. این دارایی‌ها به دارندگان آنها امکان می‌دهند تا به طور جمعی در خصوص شرایط و تصمیمات پروتکل مورد نظر به طور غیرمتمرکز تصمیم بگیرند. در نتیجه، این توکن‌ها طی ماه‌های اخیر مورد توجه قرار گرفته‌اند.

خطری که در توکن‌های نظارتی وجود دارد این است که نهنگ‌ها با استفاده از توکن‌های بسیار زیادی که در اختیار دارند می‌توانند رأی‌ها را به نفع خود تغییر دهند. خطر این موضوع پس از معرفی وام‌های فلش (flash loans) در اوایل سال جاری بیشتر شده است. این وام‌ها به معامله‌کنندگان امکان می‌دهند تا هر مقدار توکن که می‌خواهند وام بگیرند، به شرط آنکه بتوانند طی یک تراکنش وام را دریافت کرده و بدهی را بازپرداخت کنند.

افزایش توجهات به چند زنجیره‌ای

اتریوم در اقتصاد کریپتو به سیستم مالی برتر و غالب تبدیل شده است. بدین ترتیب، شاهد موضوعاتی هستیم که در خصوص آینده چند زنجیره‌ای (Multi-chain) در حال ترند شدن است. چند زنجیره‌ای به پروژه‌هایی گفته می‌شود که از زیرساخت‌های هیبرید استفاده می‌کنند.

برای مثال، برنامه استریم و پخش موسیقی Audius اخیرا اعلام کرده است که برای بخشی از محصولات و موسیقی‌های خود از بلاک چین سولانا (Solana) بهره خواهد برد. البته Audius زیرساخت اصلی خود که بر بستر اتریوم است را حفظ خواهد کرد. بنابراین می‌توان گفت این موضوع، استفاده از مدل هیبرید است که در آینده بیشتر شاهد آن خواهیم بود. مورد دیگر این است که در سال ۲۰۲۱ شاهد پروژه‌های بدون سرور خواهیم بود که از ترکیب اتریوم و فایل‌کوین (Filecoin) بهره خواهند برد.

فعالیت بیشتر در عرصه استیکینگ اتریوم

استیکینگ در اتریوم ۲ - استیک اتریوم ۲

استیکینگ هم‌اکنون وارد عرصه اقتصاد کریپتو شده است، اما پس از انتقال اتریوم به گواه اثبات سهام و عرضه اتریوم ۲.۰ در اواخر سال ۲۰۲۰، شاهد شکوفایی بی‌سابقه صنعت استیکینگ خواهیم بود. این روند در سال ۲۰۲۱ نیز ادامه خواهد یافت.

شرکت‌های جدیدی به وجود خواهند آمد. کاربران جدیدی به این عرصه وارد خواهند شد. نوآوری‌های جدیدی در اختیار استیک‌کنندگان قرار خواهد گرفت.

هکرهای دیفای ارتقا خواهند یافت

دیفای در سال جاری با حملات پیشرفته و پیچیده‌ای مواجه شده است. اما این اکوسیستم هنوز در مراحل اولیه قرار دارد و هکرها تازه در صدد دستیابی به روش‌هایی هستند تا از برنامه‌های غیرمتمرکز سوء استفاده کنند.

این حرف را اشتباه برداشت نکنید. انتظار می رود که برنامه‌های غیرمتمرکز منسجم‌تر شوند و در مقابل هکرها محافظت بیشتری را ارائه دهند. اما قوی‌تر شدن برنامه‌های غیرمتمرکز به این خاطر است که هکرها نیز قوی‌تر خواهند شد. در این بین، پروژه‌هایی وجود خواهند داشت که فارغ از سیستم‌های خوبی که ارائه می‌دهند، طعمه هکرها خواهند شد.

دستیابی حجم معاملات بازار NFT‌ها به ۵۰۰ میلیون دلار

اتریوم و اکوسیستم NFT

حوزه توکن‌های غیرقابل تعویض (NFT) اتریوم که شامل مواردی نظیر هنر دیجیتالی، سرزمین‌های دیجیتالی، دارایی‌های گیمینگ و سایر موارد است در سال ۲۰۲۰ رونق گرفت.

اوایل سال جاری، میزان فروش NFT ها در طول حیات خود از مرز ۱۰۰ میلیون دلار عبور کرد. به نظر می‌رسد با توجه بی‌سابقه به بازار NFT ها شاهد رشد این حوزه خواهیم بود و مجموع میزان فروش این توکن‌ها تا پایان سال ۲۰۲۱ به ۵۰۰ میلیون دلار خواهد رسید.

اولین NFT با فروش یک میلیون دلاری

در ادامه پیش‌بینی مورد قبل، قیمت فروش NFT های مهم و بزرگ نیز در سال ۲۰۲۱ افزایش خواهد یافت. این عرصه تاکنون شاهد فروش یک میلیون دلاری یک NFT نبوده است اما به نظر می‌رسد سال آینده شاهد این موضوع خواهیم بود. در این صورت، علاقه و توجهات به این عرصه افزایش خواهد یافت و می‌تواند به ماندگاری NFT ها کمک کند. واقعیت این است که فروش‌های بزرگ منجر به توجهات بزرگ و ویژه می‌شود و توجهات بزرگ نیز منجر به فروش‌های بزرگ خواهند شد. این چرخه مدام تکرار خواهد شد.

نتیجه‌گیری

این ۱۰ پیش‌بینی، مواردی بودند که احتمال وقوع آنها در سال ۲۰۲۱ زیاد است. این پیش‌بینی‌ها فارغ از رشد چشمگیری است که انتظار می‌رود در سال آینده رخ دهد. در این بین باید به رخدادهای گذشته و سال جاری نیز توجه داشت. شاید وقت آن رسیده است که جامعه اتریوم را به عنوان برنده سال ۲۰۲۱ پیش‌بینی کرد و به بخش‌های مختلف آن توجه ویژه‌ای داشت.

منبع
blockonomi

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا