🔴 بررسی ۳ عامل کاهش قیمت بیت کوین؛ ریزش ۱۴ درصدی قیمت تنها در ۱۵ دقیقه!

قیمت بیت کوین که امروز توانسته بود تا ۱۰۳۸۰ دلار افزایش یابد، تنها طی ۱۵ دقیقه ۱۴ درصد کاهش یافت و در صرافی بیتمکس به ۸۶۰۰ دلار رسید. چندین ساعت پس از این اتفاق قیمت این ارز دیجیتال توانست تا سطح ۹۵۰۰ دلار افزایش یابد.

سه عامل مهم که منجر به کاهش قیمت شده‌اند عبارتند از: قراردادهای خرید استقراضی که اکثر وضعیت های معاملاتی بازار بیت کوین را در اختیار دارند، واکنش بیت کوین به سطح مقاومتی چندساله بر روی ۱۰۵۰۰ دلار و اقدام کاهش قیمت نهنگ ها.

سررسید بیت کوین برای فشار خرید استقراضی

قبل از آنکه اصلاحیه قیمت رخ دهد، نرخ ورود سرمایه جدید برای بیت کوین و اتر به ترتیب تقریبا ۰.۱۶ و ۰.۱۹ درصد بود.

اصطلاح نرخ ورود سرمایه جدید در بازار قراردادهای آتی بیت کوین به معنای کارمزد قراردادهای خرید استقراضی یا قراردادهای فروش استقراضی است که دارندگان این قراردادها باید به طرف مقابل قرارداد پرداخت کنند تا توازنی در بازار ایجاد شود.

به عنوان مثال، فرض کنید قیمت بیت کوین در حال افزایش باشد و نرخ ورود سرمایه جدید که معمولا ۰.۰۱ درصد است به ۰.۱۶ درصد افزایش یابد. اگر معامله کننده ای دارای وضعیت خرید استقراضی ۱۰۰,۰۰۰ دلاری باشد باید هر ۸ ساعت ۱۶۰ دلار به دارنده قرارداد فروش استقراضی دیگر پرداخت کند که وضعیت فروش استقراضی ۱۰۰,۰۰۰ دلاری دارد.

مکانیزم ورود سرمایه جدید از متمایل شدن بازار به خرید یا فروش استقراضی برای دوره طولانی جلوگیری می‌کند.

سیگنالی که از دید پنهان شده است این نکته است که قبل از کاهش قیمت، نرخ ورود سرمایه جدید بسیار زیاد بود و تقریبا ۷۵ درصد بازار، قرارداد خرید استقراضی در اختیار داشتند.

اکثر معامله کنندگان انتظار داشتند که قیمت بیت کوین افزایش یابد و به شدت به سمت خرید استقراضی پرداختند. در نتیجه فشار خرید استقراضی رخ داد و تقریبا ۱۲۰ میلیون دلار قرارداد خرید استقراضی نقد شد.

قیمت بیت کوین دقیقا پس از آنکه بازار ایالات متحده آغاز به کار کرد کاهش یافت. این امر نشان می دهد که بازار قراردادهای آتی CME دقیقا پشت این فروش بیش از حد بیت کوین بوده است.

PlanB تحلیلگر مطرح ارز دیجیتال بیان کرد:

پس از آنکه بازار ایالات متحده آغاز به کار کرد قیمت بیت کوین طی ۱۵ دقیقه ۱۰۰۰ دلار کاهش یافت. (دقیقا همان زمان و حجمی که در ۲۰ و ۲۱ ماه می رخ داد.)

بیت کوین نتوانست مقاومت چندین ساله را شکست دهد

طی ۸ ماه گذشته، بیت کوین ۳ بار مقاومت ۱۰۵۰۰ دلار را تجربه کرده است و هر بار در شکستن این سطح مقاومت شکست خورده است.

در تاریخ ۱۹ اکتبر ۲۰۱۹ بیت کوین به سطح مقاومت ۱۰۵۰۰ دلار رسید اما پس از آنکه نتوانست این سطح مقاومت را بشکند طی چهار هفته به قیمت ۶۴۰۰ دلار کاهش یافت.

در ماه فوریه بیت کوین تلاش دیگری برای شکستن سطح مقاومتی ۱۰۵۰۰ دلار داشت. پس از آنکه مجددا نتوانست این سطح مقاومت قوی را بشکند ابتدا تا ۸۴۰۰ دلار و سپس طی چهار هفته تا ۳۶۰۰ دلار ریزش قیمت داشت.

امروز نیز بیت کوین برای سومین بار مجددا تلاش کرد و دوباره همان اتفاق گذشته برای آن رخ داد.

از آنجایی که برای سومین بار متوالی بیت کوین نتوانسته است این سطح مقاومتی را بشکند سوالی که مطرح می شود این است که آیا بیت کوین اینبار می تواند این سطح قوی را بشکند و روند صعودی را آغاز کند.

با توجه به این ریزش شدید و ساختار کوتاه مدت بازار، این احتمال وجود دارد که بیت کوین سطوح مقاومتی بالاتری نزدیک به ۱۱۵۰۰، ۱۲۴۰۰ و ۱۴۰۰۰ دلار را تجربه کند.

اما اگر بیت کوین نتواند از این سطح قوی عبور کند این امکان وجود دارد که قیمت بیت کوین همانند موارد پیش کاهش شدیدی یابد؟

نهنگ ها سرمایه های خود را جابه جا کردند

چندین ساعت پیش از این رشد شدید، نهنگ ها سرمایه های خود را به صرافی بیتمکس و بایننس انتقال دادند.

کی یانگ جو مدیرعامل شرکت ٰCryptoQuan بیان کرد:

ورود سرمایه های چشمگیر بیت کوین از بیتمکس و بایننس چند ساعت قبل از کاهش قیمت

ترکیب فروش بیت کوین توسط نهنگ ها در سطح مقاومتی چندساله همراه با ورود سرمایه و قرار داشتن اکثر بازار در حالت خرید استقراضی باعث شد فشار شدید خرید استقراضی در دوره زمانی کوتاهی فعال شود.


منبع cointelegraph
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال نظر

جدید ترین قدیمی ترین محبوب ترین
siavashnam

میشه طرز کار سایت skew بگید

like

ميشه يه توضيح مختصر بدين چرا وقتي همه رو ميارن به خريد استقراضي قيمت افت ميكنه