تحلیل تکنیکال

۳ پیش‌بینی‌ مهم کریپتو برای ماه جولای ۲۰۲۴

ماه جولای در وهله اول بر راه‌اندازی احتمالی ETFهای اسپات اتریوم متمرکز است. با این حال، بیت کوین و چند دارایی مهم دیگر، اتفاقاتی به همان بزرگی پیش‌رو دارند.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به گزارش میهن بلاکچین، در این مطلب به بررسی تحولات بزرگ و مورد انتظاری که می‌توانند در ماه جولای بر بازار کریپتو تاثیر بگذارند، پرداخته شده است.

احتمال کاهش قیمت بیت کوین به کف ۴ ماهه

قیمت بیت کوین در زمان نگارش این مطلب ۶۱٬۱۵۰ دلار است و در بالای سطح ۶۰٬۰۰۰ دلاری قرار دارد. با وجود اینکه بسیاری واهمه دارند عدم‌قطعیت در بازار باعث کاهش قیمت به زیر این سطح شود، اما این مسئله اصلی نیست.

بیت کوین در نمودار هفتگی یک الگوی سقف دوقلو تشکیل داده است. این الگوی نزولی کلان نشان می‌دهد که ممکن است بیت کوین در شرف یک روند نزولی باشد. قیمت بیت‌کوین در حال حاضر خط گردن این الگو را در ۶۱٬۴۸۰ دلار شکسته است.

در صورت شکست سطح ۶۰٬۰۰۰ دلاری، احتمالا بیت کوین در ۵۸٬۸۷۴ دلار حمایت پیدا کند، اما این الگو نشان از یک کاهش قیمت عظیم‌تر دارد. هدف قیمتی این الگو ۱۷٪ پایین‌تر از خط گردن و در ۵۰٬۹۸۲ دلار، یعنی کف ۴ ماهه بیت کوین خواهد بود.

با توجه به ضرب‌المثل «Sell in May and Go Away» احتمال این کاهش قیمت نسبتا بالاست. این ضر‌ب‌المثل یک اصطلاح در بازارهای مالی برای فروختن دارایی‌ها قبل از تابستان و ادامه خرید در پاییز است؛ چرا که تابستان فصل کاهش قیمت‌ها به شمار می‌رود. معمولا بازار سهام در دوره شش ماهه بین ماه می تا اکتبر عملکرد ضعیفی دارد.

این استراتژی بر ورودی ETFهای اسپات بیت کوین نیز تاثیر گذاشته است. همچنین نوسان بازار ارز دیجیتال نیز بر احتمال این کاهش قیمت می‌افزاید.

نمودار هفتگی قیمت بیت کوین - منبع: تریدینگ ویو
نمودار هفتگی قیمت بیت کوین – منبع: تریدینگ ویو

البته، قیمت بیت کوین می‌تواند از سطح ۶۰٬۰۰۰ دلار یا ۵۸٬۸۴۷ دلار به بالا بازگردد که در چنین حالتی این سناریوی نزولی رد خواهد شد. زمانی بازگشت قیمتی بیت کوین تایید خواهد شد که سطح ۶۲٬۰۰۰ دلاری تبدیل به حمایت شود.

احتمال ایجاد کف تاریخی جدید برای آربیتروم

کاهش قیمت آربیتروم (ARB) دور از انتظار نیست، اما خطر کف تاریخی جدید برای آربیتروم نگران‌کننده است. آربیتروم پس از پالیگان بزرگترین بلاکچین لایه ۲ اتریوم است که متاسفانه در هفته‌های اخیر کاهش تقاضای قابل توجهی تجربه کرده که منجر به کاهش قیمت چشمگیر آن نیز شده است. از اوایل مارس تاکنون، قیمت آربیتروم با بیش از ۶۰٪ کاهش به ۰.۷۰۰ دلار رسیده است. در حال حاضر، آربیتروم یک الگوی سروشانه تشکیل داده که یک الگوی کلاسیک نزولی است.

بر اساس این الگو، هدف قیمتی آربیتروم صفر (۰.۰) دلار است! با این وجود، این هدف قیمتی دور از ذهن است، چرا که آربیتروم از نظر فاندامنتال، دارایی قدرتمندی به شمار می‌رود. محتمل‌ترین نتیجه رسیدن به یک کف تاریخی خواهد بود.

نمودار آربیتروم - منبع: تریدینگ ویو
نمودار آربیتروم – منبع: تریدینگ ویو

از طرف دیگر، اگر قیمت آربیتروم از سطح ۰.۷۳۹ دلار به بالا بازگردد، گاوها تلاش خواهند کرد سطح ۰.۹۲۹ دلار را رو به بالا بشکنند. تلاش موفق آنها می‌تواند قیمت آربیتروم را به بالای ۱ دلار برساند که در چنین حالتی، سناریوی نزولی آربیتروم رد خواهد شد.

مرگ NFTها؟

توکن‌های غیرمثلی (NFT) در سال ۲۰۲۲ محبوبیت پیدا کردند، اما عملکرد آنها از آن زمان ناامید کننده بوده است. هر چند که در سه ماهه اول سال میلادی جاری، رشد فعالیت و تقاضا دوباره مشاهده شد، اما برای مدت زیادی ادامه پیدا نکرد.

در سه ماه گذشته، حجم کلی معاملات توکن‌های غیرمثلی با ۸۱٪ کاهش از ۳۸.۸ میلیون دلار به ۷.۹ میلیون دلار رسید.

حجم معاملاتی NFTها – منبع: دون آنالیتیکس

دو دلیل اصلی برای این کاهش حجم وجود دارد. دلیل اول این است که عدم وجود نوآوری در این فضا باعث کاهش تقاضا و رسیدن آن به حداقل شده است. دلیل دوم نیز ظهور و ترند شدن گزینه‌های جایگزین سرمایه‌گذاری مانند دارایی‌های دنیای واقعی (RWA) است.

رشد توکن‌های هوش مصنوعی نیز توجه سرمایه‌گذاران زیادی را جلب کرده است. با توجه به پتانسیل رشد هوش مصنوعی، سرمایه‌گذاران ارز دیجیتال میل بیشتری به این توکن‌ها پیدا کرده‌اند.

در نتیجه، حجم معاملات NFT با شرایط نزولی فعلی بازار و عوامل دیگر می‌تواند بیش از این نیز کاهش پیدا کند.

منبع
بی این کریپتو

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا