دلیل افت ناگهانی قیمت بیت کوین چیست؛ آیا روند صعودی نفس های آخر را می‌کشد؟

قیمت رمز ارز بیت کوین یک شبه با افت شدیدی رو به رو شد. سه عامل وجود دارد که به احتمال زیاد باعث چنین رفتاری در قیمت اولین ارز دیجیتال جهان شده است.

افت ناگهانی قیمت بیت کوین

شب گذشته قیمت ارز دیجیتال بیت کوین در محدوده ۳۷,۸۰۰ دلار معامله می‌شد و با افت ناگهانی قیمت مواجه شد و تا محدوده ۳۵,۰۰۰ دلار کاهش یافت. در حال حاضر قیمت بیت کوین در بازار ارزهای دیجیتال در محدوده ۳۴,۵۰۹ دلار معامله می‌شود. به دنبال افت ناگهانی قیمت بیت کوین، ۵۷۲ میلیون دلار از دارایی معامله گران در بازار آتی ارزهای دیجیتال لیکویید شد.

سه دلیل عمده وجود دارد که باعث کاهش شدید قیمت بیت کوین در ۱۲ ساعت گذشته شده است. افزایش بیش از اندازه حجم معاملات در بازار آتی، افزایش تردید در روند قیمتی بیت کوین و عدم رشد قیمت بیت کوین در روزهای اخیر را می‌توان به عنوان دلایلی برای خستگی معامله‌گران افزایش فشار فروش در بازار در نظر گرفت.

افزایش فعالیت در بازار آتی

پیش از ریزش دیشب، فعالیت تریدرها در بازار آتی بیت کوین به شدت افزایش یافت. فاندینگ ریت معالات آتی بیت کوین در محدوده ۰.۱ درصد قرار داشت. این عدد به طور میانگین در محدوده ۰.۰۱ درصد قرار دارد. شب گذشته این شاخص ۱۰ برابر بالاتر از مقدار میانگین خود بوده است. تصویر زیر این شاخص را در بازار آتی نشان می‌دهد.

فاندینگ ریت در بازار معاملات آتی، سازوکاری است که با ایجاد انگیزه میان معامله‌گران Long و Short در این بازار احساسات و هیجانات بازار را نشان می‌دهد و تعادلی را در بازار آتی ایجاد می‌کند. اگر در بازار آتی، ارزش قراردادهای Long (افرادی که انتظار رشد قیمت را دارند و اقدام به خرید آن دارایی می‌کنند) بیشتر باشد، فاندینگ ریت عدد مثبتی خواهد بود. زمانی که عدد فاندینگ ریت مثبت است، خریداران باید به افرادی که پوزیشن Short باز کرده‌اند(افرادی که انتظار ریزش قیمت را دارند و اقدام به فروش دارایی می‌کنند) هر ۸ ساعت، مبلغی را پرداخت کنند. این مبلغ همان فاندینگ ریت است. این مورد برعکس نیز اتفاق می‌افتد و به این شکل در بازار تعادل ایجاد می‌شود.

شب گذشته عدد فاندینگ ریت در معاملات آتی بسیاری از ارزهای دیجیتال در محدوده ۰.۱ درصد تا ۰.۳ درصد قرار داشت که عدد بسیار بالایی است. عموما زمانی که بازار به این شکل متراکم و شلوغ می‌شود، افرادی ترغیب می‌شوند تا با ایجاد فشار مقطعی، بسیاری از قراردادهای آتی را لیکویید کنند.

افزایش عدم قطعیت در بازار

با توجه به تحقیقاتی که در بازار ارزهای دیجیتال انجام شده، تعداد زیادی از تریدرها در بازار دچار تردید در روند آتی بیت کوین کرده‌اند. برخی معتقدند که بیت کوین مجددا به بالای ۴۰,۰۰۰ دلار بازمی‌گردد و برخی از اصلاح قیمت و ریزش قیمت خبر می‌دهند. موسسه sentiment در این باره نوشت:

تعداد افرادی که معتقدند بیت کوین مجددا به بالای ۴۰,۰۰۰ دلار باز خواهد گشت، در حال افزایش است. به نظر می‌رسد که روند بلند مدت بیت کوین همچنان صعودی است و نشانه نزولی شدن پدیدار نشده است. نکته‌ای که باید مدنظر قرار داد این است که روز به روز به موارد کاربرد بیت کوین افزوده می‌شود. تصویر زیر افزایش مقبولیت بیت کوین را از طریق تعداد تراکنش‌ها و آدرس‌های آن نشان می‌دهد.

عدم تداوم روند صعودی

در چند ماه اخیر عادت کرده‌ایم که با هر ریزش قیمت بیت کوین شاهد افزایش شدید تقاضا برای خرید این ارز دیجیتال محبوب باشیم. اما در ریزش قیمت بیت کوین از ۴۲,۰۰۰ دلار تا ۳۲,۰۰۰ دلار، شاهد افزایش قدرت خرید بوده‌ایم اما این فشار خرید مانند گذشته نبوده و از قدرت آن کاسته شده است. به نظر می‌رسد فشار فروش در محدوده ۴۲,۰۰۰ بسیار بالاتر از فروش‌های قبل بوده است. در ماه‌های خرید عمده فشار خرید در بازار بیت کوین مربوط به معامله‌گران آسیایی بوده است. اما در بازار امریکا، شاهد افزایش فشار فروش در بازار این ارز دیجیتال بوده‌ایم. نبود نوسان صعودی در بازار و کاهش مومنتوم صعودی در بازار، به نظر رشد قیمت بیت کوین با مشکل مواجه شده است.


منبع cointelegraph
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال نظر

جدید ترین قدیمی ترین محبوب ترین
سینا

دوستانی که دارن نمودار نگاه میکنن توجه کنن تو تایم فریم روزانه بین قیمت24087تا25870یک گپ یا شکاف قیمتی هست که طبق گفته بزرگان فارکس و تجربه من در این سالها بازار حتما باید این شکاف را پر کندو این یک قانونه که بازار باید برگردد و نقص خودشو برطرف کنه میتونید تو سهام تسلا موتور این رویدادو مشاهده کنید

سینا

خبمجدد سینا هستم دوستان عزیز که خیلی به افزایش قیمت بیت کوین اصرار دارن بگم که لطفا شاخصهای s&p500,uro usd,goldنگاه کنید در تمام این شاخصها دلار در حال قدرت گرفتن هست پس دوباره تو تصمیمتون تجدید نظر کنید

مجتبی

ببخشید خیلی نوشته هاتون آبکیه حالا از هر منبعی هست اصلا به اخبار دنیا و عمده نمی پردازید چشماتون فقط تو نمودار گیر کرده!
با ورود بایدن بازی بیت کوین و … کاهش پیدا می کنه و دلیل ریزش شدید رمز ارزها است

سینا

خب دوستان من سینا دوباره اومدم طبق تحلیل دوستانم در یک گروه توییتری اینطور بنظر میرسه بخاطر جهش های پراکنده افت قیمت بیت کوین تا مرز 20k دلار بسیار محتمله و ایچی موکو هم اینطور نشون میده ما دو سیگنال بسیار قوی داریم پس اگر دارید بفروشید یا در حال خرید هستید دست نگه دارید چون طی 10 روز گذشته 7500 دلار ریزش داشته که وحشتناکه و این خودش یک سیگنال بسیار پر قدرت برای ریزش قیمت هست تا بعد …