اخبار بیت کوینتحلیل آنچین

دلیل افت ناگهانی قیمت بیت کوین چیست؛ آیا روند صعودی نفس های آخر را می‌کشد؟

قیمت رمز ارز بیت کوین یک شبه با افت شدیدی رو به رو شد. سه عامل وجود دارد که به احتمال زیاد باعث چنین رفتاری در قیمت اولین ارز دیجیتال جهان شده است.

افت ناگهانی قیمت بیت کوین

شب گذشته قیمت ارز دیجیتال بیت کوین در محدوده ۳۷,۸۰۰ دلار معامله می‌شد و با افت ناگهانی قیمت مواجه شد و تا محدوده ۳۵,۰۰۰ دلار کاهش یافت. در حال حاضر قیمت بیت کوین در بازار ارزهای دیجیتال در محدوده ۳۴,۵۰۹ دلار معامله می‌شود. به دنبال افت ناگهانی قیمت بیت کوین، ۵۷۲ میلیون دلار از دارایی معامله گران در بازار آتی ارزهای دیجیتال لیکویید شد.

سه دلیل عمده وجود دارد که باعث کاهش شدید قیمت بیت کوین در ۱۲ ساعت گذشته شده است. افزایش بیش از اندازه حجم معاملات در بازار آتی، افزایش تردید در روند قیمتی بیت کوین و عدم رشد قیمت بیت کوین در روزهای اخیر را می‌توان به عنوان دلایلی برای خستگی معامله‌گران افزایش فشار فروش در بازار در نظر گرفت.

افزایش فعالیت در بازار آتی

پیش از ریزش دیشب، فعالیت تریدرها در بازار آتی بیت کوین به شدت افزایش یافت. فاندینگ ریت معالات آتی بیت کوین در محدوده ۰.۱ درصد قرار داشت. این عدد به طور میانگین در محدوده ۰.۰۱ درصد قرار دارد. شب گذشته این شاخص ۱۰ برابر بالاتر از مقدار میانگین خود بوده است. تصویر زیر این شاخص را در بازار آتی نشان می‌دهد.

فاندینگ ریت در بازار معاملات آتی، سازوکاری است که با ایجاد انگیزه میان معامله‌گران Long و Short در این بازار احساسات و هیجانات بازار را نشان می‌دهد و تعادلی را در بازار آتی ایجاد می‌کند. اگر در بازار آتی، ارزش قراردادهای Long (افرادی که انتظار رشد قیمت را دارند و اقدام به خرید آن دارایی می‌کنند) بیشتر باشد، فاندینگ ریت عدد مثبتی خواهد بود. زمانی که عدد فاندینگ ریت مثبت است، خریداران باید به افرادی که پوزیشن Short باز کرده‌اند(افرادی که انتظار ریزش قیمت را دارند و اقدام به فروش دارایی می‌کنند) هر ۸ ساعت، مبلغی را پرداخت کنند. این مبلغ همان فاندینگ ریت است. این مورد برعکس نیز اتفاق می‌افتد و به این شکل در بازار تعادل ایجاد می‌شود.

شب گذشته عدد فاندینگ ریت در معاملات آتی بسیاری از ارزهای دیجیتال در محدوده ۰.۱ درصد تا ۰.۳ درصد قرار داشت که عدد بسیار بالایی است. عموما زمانی که بازار به این شکل متراکم و شلوغ می‌شود، افرادی ترغیب می‌شوند تا با ایجاد فشار مقطعی، بسیاری از قراردادهای آتی را لیکویید کنند.

افزایش عدم قطعیت در بازار

با توجه به تحقیقاتی که در بازار ارزهای دیجیتال انجام شده، تعداد زیادی از تریدرها در بازار دچار تردید در روند آتی بیت کوین کرده‌اند. برخی معتقدند که بیت کوین مجددا به بالای ۴۰,۰۰۰ دلار بازمی‌گردد و برخی از اصلاح قیمت و ریزش قیمت خبر می‌دهند. موسسه sentiment در این باره نوشت:

تعداد افرادی که معتقدند بیت کوین مجددا به بالای ۴۰,۰۰۰ دلار باز خواهد گشت، در حال افزایش است. به نظر می‌رسد که روند بلند مدت بیت کوین همچنان صعودی است و نشانه نزولی شدن پدیدار نشده است. نکته‌ای که باید مدنظر قرار داد این است که روز به روز به موارد کاربرد بیت کوین افزوده می‌شود. تصویر زیر افزایش مقبولیت بیت کوین را از طریق تعداد تراکنش‌ها و آدرس‌های آن نشان می‌دهد.

عدم تداوم روند صعودی

در چند ماه اخیر عادت کرده‌ایم که با هر ریزش قیمت بیت کوین شاهد افزایش شدید تقاضا برای خرید این ارز دیجیتال محبوب باشیم. اما در ریزش قیمت بیت کوین از ۴۲,۰۰۰ دلار تا ۳۲,۰۰۰ دلار، شاهد افزایش قدرت خرید بوده‌ایم اما این فشار خرید مانند گذشته نبوده و از قدرت آن کاسته شده است. به نظر می‌رسد فشار فروش در محدوده ۴۲,۰۰۰ بسیار بالاتر از فروش‌های قبل بوده است. در ماه‌های خرید عمده فشار خرید در بازار بیت کوین مربوط به معامله‌گران آسیایی بوده است. اما در بازار امریکا، شاهد افزایش فشار فروش در بازار این ارز دیجیتال بوده‌ایم. نبود نوسان صعودی در بازار و کاهش مومنتوم صعودی در بازار، به نظر رشد قیمت بیت کوین با مشکل مواجه شده است.

منبع
cointelegraph

میثم مقیسه

من زندگی رو به شکل یک فرصت برای تجربه کردن فهمیدم. دونستن اینکه یک سیستم و مجموعه دقیقا چطور کار می‌کنه برام تجربه رضایت‌بخشیه؛ به ریاضی علاقه دارم و به صورت ناخودآگاه همه چیز رو با عدد بهتر می‌فهمم؛ به گردش اطلاعات اعتقاد دارم، یاد گرفتن و اشتراکش با بقیه آدم‌ها برام بهانه‌ای برای ارتباط با آدم‌هاست؛ مفهوم غیرمتمرکز بودن برام خیلی جذابه. همه این موارد رو در صنعت بلاکچین و حوزه رمزارزها پیدا کردم. تو سن ۲۵ سالگی رشته تحصیلی دانشگاهیم رو کنار گذاشتم و وارد این حوزه شدم و هنوز درگیر این حوزه هستم.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
5 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا