مبتدی مقالات عمومی

۷ شهر و کشوری که از رمز ارز ها حمایت می‌کنند کدامند؟!

حوزه رمز ارز (Cryptocurrency)ها دستخوش تغییرات فراوانی شده است. دوران ترس از دارایی های دیجیتال تا حد زیادی به سر آمده و آنها مقبولیت بیشتری یافته اند. البته این به معنای پذیرش جهانی رمز ارزها نیست؛ چون هنوز کشورهایی هستند که به دلایل مختلفی قانون خاصی در مورد رمز ارزها ندارند و یا حتی اجازه فعالیت به آنها را نمی‌دهند.

خرید ارز دیجیتال با ۱۰ هزار تومان!

تو صرافی ارز پلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، همه ارزهای دیجیتال رو معامله کنی!

همین الان شروع کن

با این وجود، این حوزه در طول دو سال گذشته شاهد پیشرفت های چشمگیری از نظر قانون گذاری بوده است. بنابراین پرداختن به و ذکر نامی از کشورها و حوزه هایی که رمز ارزها در آنها مقبولیت بیشتری یافته اند، خالی از لطف نیست.

۱. اولین حامی رمز ارز ها‌: مونته‌نگرو

رمز ارز بیت کوین ارز دیجیتال بلاک چین

مونته‌نگرو چندان بازار بزرگی برای رمز ارزها نیست؛ ولی قوانین سخت گیرانه ای هم ندارد. تاسیس یک شرکت نیازمند گرفتن مجوز از کمیسیون بورس و اوراق بهادار است و این در مورد میکولا اودیانسکی (Mykola Udianskyi) ، موسس و مالک قبلی کوینز بیت (Coinsbit) ، برای خرید یکی از بهترین پلتفرم های معامله گری رمز ارزها در مونته‌نگرو بنام لوکال ترید (Local Trade) نیز صادق بود.

اودیانسکی ، طبق روال معمول، برای خرید صرافی مجبور به گرفتن مجوز بود. قوانین مونته‌نگرو راه را برای راه اندازی و شروع به کار شرکت‌ها کاملاً باز گذاشته اند و به همین دلیل پس از چندین مرحله گفت وگو و همکاری اودیانسکی و مشاورانش با مسولان مالی مونته‌نگرو، کارهای قانونی مجوز به مراحل پایانی خود رسیده است و این یعنی این که صرافی به کشورهای اتحادیه اروپا و همچنین کشورهای واقع در منطقه بالکان خدمات ارایه خواهد داد.

۲. ژاپن

ژاپن به لحاظ قانون گذاری در حوزه رمز ارز یکی از کشورهای پیشرو است؛ به طوری که در همان اوایل سال ۲۰۱۷، بعد از به رسمیت شناختن رمز ارزها قوانین مالیاتی مشخصی را برای سرمایه‌گذاران فعلی و آتی حوزه رمز ارزها وضع کرد.

چندی نگذشت که دولت، تشکیل انجمن صرافان ارزهای مجازی را تصویب کرد. این انجمن متشکل از تعدادی – بیش از ۲۰ شرکت – از بهترین شرکت‌های کریپتویی است که قوانین و مقررات این حوزه را تصویب و اجرا می‌کنند.

۳. سوئیس

رمز ارز بیت کوین ارز دیجیتال بلاک چین

یکی دیگر از کشورهای حامی رمز ارزها سوئیس است. تعدادی از مناطق این کشور جدا از قوانین فدرال، خود پیشقدم شده اند و ابتکار عمل بیشتری را در این حوزه به دست گرفته اند.

به عنوان مثال، زاگ (Zug) ، یکی از کانتون‌های سوئیس، پس از تصویب قوانین مختلفی برای مشاغل و سرمایه گذاران در حوزه رمز ارزها، عنوان دره کریپتو (Crypto Valley) را از آن خود کرد و در نتیجه آن، تعداد قابل توجهی از شرکت‌های فعال در کریپتو به این منطقه هجوم آوردند.

در سوئیس، سرویس راه آهن سراسری، بیت کوین را برای پرداخت بهای بلیط می‌پذیرد و  چند بانک سوئیسی هم امکان واریز مستقیم و انتقال چندین رمز ارز را فراهم نموده اند.

۴. سنگاپور

دلایل زیادی وجود دارند که سنگاپور می‌تواند در صدر این کشورها قرار بگیرد. جمعیت قابل توجه، ثبات سیاسی و سیاست های مالی رو به توسعه می‌توانند از جمله این دلایل باشند.

خط مشی فعلی سنگاپور این است که از سود سرمایه حاصل از درآمدهای کریپتویی مالیات نگیرد. علاوه بر این موسسه پولی، دیگر قانون گذاران مالی سنگاپور به منظور جذب سرمایه‌گذاری و فعالیت تجاری شرکت های بیشتری در این حوزه چندین طرح تشویقی ارائه داده اند.

علیرغم این که دولت سنگاپور هنوز رمز ارزها را به عنوان پول به رسمیت نمی‌شناسد، گام‌هایی نیز در این زمینه رو به جلو برداشته است. موسسه مالی سنگاپور اجازه فعالیت بدون مجوز را برای چندین شرکت کریپتویی صادر کرده است.

و نهایتاً سنگاپور با داشتن یکی از بهترین خطوط ارتباط اینترنتی در جهان، یک زیربنا و چهارچوب قوی و قابل اعتماد را برای اجرای فعالیت‌های کریپتویی فراهم کرده است.

۵. شهر بریزبان (Brisbane)

رمز ارز بیت کوین ارز دیجیتال بلاک چین

بریزبان یکی از پر جمعیت‌ترین شهرهای استرالیاست. موسسات مالی، در جو سیاسی نسبتاً آرام کشور، با آغوشی باز به استقبال رمز ارزها رفته اند.

بریزبان اولین منطقه‌ای بود که پرداخت های رمز ارزها را معرفی کرد؛ از سال ۲۰۱۸ امکان خرید با استفاده از رمز ارزها در فروشگاه‌های فرودگاه شهر فراهم شده است.

با داشتن بالغ بر ۲۲ فروشگاه خرده فروشی که پرداخت های رمز ارزها را می‌پذیرند، بریزبان به رقیبی برای شهرهای سیدنی و ملبورن – که به ترتیب دارای ۷۰ و ۳۰ فروشگاه پذیرای رمز ارزها هستند – تبدیل شده است.

ود در پایان، بریزبان مرکز سالن ساتوشی (Satoshi living room) (یک پلتفرم پرداخت بیت کوین) است.

این پلتفرم پرداخت رمز ارزها را برای کارهای مختلف روزانه از قبیل شهریه آموزش و کلاس‌های خصوصی، قبوض خدمات رفاهی و حتی مالیات را برای مردم میسر می سازد. این امکان دسترسی علاقه‌مندان به این حوزه را آسان‌تر و کمکی برای عملی شدن آن است.

۶. شهر کالیفرنیا

در ایالات متحده آمریکا پذیرش رمز ارزها عمدتا بسته به ایالتی است که در آن زندگی می کنید. شرایط نظارتی بر حوزه رمز ارزها در آمریکا نامشخص است و دولت فدرال تا تصویب چهارچوب نظارتی جامع راه دارد.

در نبود اقدام دولت فدرال، چندین ایالت اقدام به تصویب و اجرای قوانین رمز ارزی خودشان کرده اند. تا به حال، ایالت کالیفرنیا از نظر پذیرش و فعالیت کریپتویی یک سر و گردن از ایالت‌های دیگر بالاتر است.

از سال ۲۰۱۴ کالیفرنیا به نوعی، قوانین کریپتویی داشته است. هر چند احتمالاً محبوبیت آن بین هواداران بلاک چین و رمز ارز مانند قبل نباشد، ولی هنوز هم دارای بیشترین متخصصان حوزه رمز ارز است.

در منطقه سیلیکون ولی (Silicon Valley) ، صدها نفر روی پروژه های بلاک چین و رمز ارزها فعالیت می‌کنند. این ناحیه مشهور مرکز فناوری است و کانون فعالیت شرکت‌هایی چون ریپل، کوین بیس و کراکن است.

۷. چین

رمز ارز بیت کوین ارز دیجیتال بلاک چین

سطح پذیرش و محبوبیت رمز ارز در چین تا حدی نامعلوم است؛ ولی دولت بصورت علنی و صریح از فناوری بلاک چین حمایت می‌کند. سال گذشته رییس‌جمهور ژی ژیانگ پینگ از شرکت‌های عمومی و خصوصی خواست تا برای رشد و توسعه اقتصاد ۱۲ تریلیون دلاری کشور از بلاک چین بهره بگیرند.

این موضع ایده رمز ارز بانک مرکزی چین را استارت زد. این دارایی‌های دیجیتال در سال ۲۰۲۰ پر طرفدار شده اند و کشورهای بیشتری در حال تحقیق در مورد آنها و کارایی‌شان برای بهبود پرداخت ها و کمک به رشد اقتصادی هستند، و چین در راس آنها است.

متاسفانه این موضع جلوی رشد فضای رمز ارزها را در چین گرفته است. سال گذشته دولت شروع به سرکوب سراسری شرکت‌های کریپتویی و جمع کردن صرافی‌ها و دیگر بنگاه‌های معاملاتی کرد.

بنابراین دولت چین قطعا برنامه رمز ارزها (بصورت متمرکز) را در دستور کارش دارد؛ ولی پذیرای فعالیت‌های رمز ارزهای سنتی مثل بیت کوین نیست. دولت چین به دنبال داشتن یک رمز ارز واحد و با حمایت دولت (متمرکز) است. ممکن است بلاک چین فناوری دل پذیری باشد ولی ارزهای رمز نگاری شده‌ای چون بیت کوین اصلا نه!

منبع
hackernoonwikipedia

تیم تولید محتوا

تیم تولید محتوای میهن بلاکچین متشکل از جمعی از نویسندگان، محققان، تحلیلگران و مترجمان حوزه بلاکچین و رمزارزهاست. این تیم همواره در تلاش است تا مطالب به‌روز و کاربردی حوزه بلاکچین و ارزهای دیجیتال را در اختیار کاربران خود قرار دهد.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا