تحلیل آنچینتحلیل اقتصادیتحلیل تکنیکال

احتمال سقوط قیمت بیت کوین به زیر ۶۰٬۰۰۰ دلار؛ ۵ نکته مهم که باید در هفته جاری به آن توجه کرد

هفته آخر ماه ژوئن در حالی آغاز می‌شود که قیمت بیت کوین با ریزش سنگینی به ۶۰٬۰۰۰ دلار نزدیک شده است.  حالا سوال اصلی اینجاست که آیا حمایت ۶۰٬۰۰۰ دلاری تا پایان ماه حفظ می‌شود یا قیمت به زیر آن سقوط خواهد کرد.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

به گزارش میهن بلاکچین، در حال حاضر قیمت بیت کوین به زیر چند میانگین متحرک مهم سقوط کرده و از قیمت میانگین خرید هولدرهای کوتاه‌مدت نیز پایین‌تر رفته است. بنابراین، در حال حاضر تقاضا به طور موقت کاهش یافته و اکنون با ریزش بیت کوین به پایین‌ترین سطح در بیش از یک ماه گذشته، حالا تمرکز روی نهنگ‌ها معطوف شده است.

این هفته، داده‌های اقتصاد کلان زیادی از جمله نرخ بیکاری آمریکا، گزارش تجدیدنظر شده تولید ناخالص داخلی (GDP) در سه ماهه دوم و شاخص هزینه‌های مصرف شخصی (PCE) که معیار ترجیحی فدرال رزرو برای سنجش تورم هستند نیز منتشر می‌شود که می‌توانند نوسانات بازار را تشدید کنند.

در حال حاضر بیت کوین تنها یک هفته فرصت دارد تا از بسته شدن کندل ماهیانه به رنگ قرمز جلوگیری کند. در این مطلب، عوامل مختلفی که این هفته می‌توانند بر قیمت بیت کوین تاثیر بگذارند را بررسی می‌کنیم.

قیمت بیت کوین به پایین‌ترین سطح شش هفته اخیر رسید

قیمت بیت کوین امروز به دنبال اعلام خبر آغاز بازپرداخت بیت کوین و بیت کوین کش در صرافی Mt.Gox بیش از ۵٪ کاهش یافت و به ۶۰،۵۶۷ دلار رسید که پایین‌ترین سطح از ۱۵ می (۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۳) محسوب می‌شود.

نمودار بیت کوین تایم فریم ۱ روزه - TradingView
نمودار بیت کوین تایم فریم ۱ روزه – TradingView

در حال حاضر تنها یک هفته تا بسته شدن کندل ماهانه و سه‌ماهه بیت کوین فاصله مانده و خریداران باید در روزهای باقی مانده، قیمت را ۷٪ افزایش دهند تا کندل ماهانه به رنگ قرمز بسته نشود.

کریپتو اد (Crypto Ed)، معامله‌گر محبوب بازار رمزارزها در توییتی در این باره نوشته است:

بیت کوین ضعیف‌تر از آنه انتظار داشتم به نظر می‌رسد و احتمالا ریزش ادامه خواهد داشت.

وی همچنین پیش‌بینی کرد با ریزش بیت کوین، آلت کوین‌ها سقوط ۲۰٪ دیگری را تجربه کنند و بیش از این کاهش یابند.

مارکت کپ آلت کوین‌ها تایم فریم ۱ روزه - منبع: TradingView
مارکت کپ آلت کوین‌ها تایم فریم ۱ روزه – منبع: TradingView

در همین حال، دن کریپتو تریدز (Daan Crypto Trades)، دیگر معامله‌گر محبوب در توییتی سطوح کلیدی محدوده معاملاتی چند ماهه بیت کوین را مشخص کرد و نوشت:

به سطح اصلاحی فیبوناچی گلدن پاکت (بین سطح ۰.۶۱۸ و ۰.۶۵) رسیدیم. اگر گاوها می‌خواهند یک کف بالاتر ایجاد کنند، اینجا باید وارد شوند. اگر قیمت از این سطح افزایش یابد، احتمالا دوباره محدوده میانی آزمایش خواهد شد. اگر این اتفاق نیفتد، احتمالا شاهد آزمایش محدوده پایینی خواهیم بود.

نمودار مربوط به قراردادهای دائمی بیت کوین - منبع: Daan Crypto Trades
نمودار مربوط به قراردادهای دائمی بیت کوین – منبع: Daan Crypto Trades

بر اساس داده‌های وب‌سایت کوین گلس، با ریزش بیت کوین به زیر حمایت ۶۲٬۰۰۰ دلاری، حدود ۶۰ میلیون دلار پوزیشن‌های فیوچرز این ارز در ۲۴ ساعت گذشته لیکویید شده است.

همه نگاه‌ها به داده‌های اقتصاد کلان آمریکا

تقویم اقتصاد کلان این هفته آمریکا می‌تواند بر بازارهای پرریسک از جمله بازار رمزارزها تاثیر بگذارد. در این هفته، نرخ بیکاری آمریکا، نسخه بازبینی‌شده شاخص تولید ناخالص داخلی و شاخص هزینه‌های مصرف شخصی (PCE) برای ماه می منتشر می‌شوند که همه پتانسیل تاثیرگذاری بر بازار را دارند.

بازار رمزارزها نشان داده که به نرخ بیکاری حساس است، به‌ویژه در سال ۲۰۲۴، در حالی که PCE به‌عنوان شاخص «ترجیحی» فدرال رزرو برای ترسیم پیشرفت تورم شناخته می‌شود.

این آمار به نوبه خود می‌توانند تاثیر قابل توجهی بر سیاست‌های پولی آمریکا بگذارند. نشریه اقتصادی کوبیسی لتر در این باره نوشته است:

تعداد زیادی داده مهم از سه‌ماهه دوم سال ۲۰۲۴ این هفته منتشر می‌شوند.

به عقیده تحلیلگران نشریه کوبیسی لتر، شاخص PCE می‌تواند بازار را از ترس به وجود آمدن «رکورد تورمی» دور کند.

متیو دیکسون (Matthew Dixon)، بنیانگدار و مدیرعامل شرکت ایوای (Evai) معتقد است شاخص PCE پتانسیل این را دارد تا بازار را غافلگیر کند. وی در توییتی در این باره نوشته است:

بازار منتظر شاخص PCE روز جمعه است. فدرال رزرو این شاخص را برای تورم ترجیح می‌دهد. من انتظار دارم که خوانش کمتر از حد انتظار آن بیت کوین و آلت کوین‌ها را با رشد همراه کند.

آخرین تخمین‌های شاخص فدواچ گروه CME نشان می‌دهد سرمایه‌گذاران همچنان پیش‌بینی می‌کنند نرخ بهره در ماه سپتامبر و نه زودتر از آن کاهش یابد.

پیش‌بینی‌ها در مورد نرخ بهره - منبع: CME Group
پیش‌بینی‌ها در مورد نرخ بهره در ماه سپتامبر – منبع: CME Group

عملکرد بهتر بازار سهام در مقایسه با بیت کوین

بیت کوین و بازار ارزهای دیجیتال در حالی به عملکرد ضعیف خود ادامه می‌دهند که بازار سهام آمریکا عملکرد درخشانی را از خود نشان داده است.

شاخص S&P 500 هفته گذشته به بالاترین سطح خود رسید و همبستگی معکوس بیت کوین با این شاخص در حال حاضر بسیاری را غافلگیر کرده است.

نشریه کوبیسی لتر در این باره نوشته است:

میزان پوزیشن‌های شورت S&P 500، SPY، نزدک ۱۰۰، QQQ و ETFها اکنون به پایین‌ترین سطح ۶ سال گذشته خود رسیده است. از سال ۲۰۲۳، میزان پوزیشن‌های شورت بیش از ۵۰٪ کاهش یافته است. شاخص نوسانات VIX نیز از ژانویه ۲۰۲۳ تا ۴۰٪ کاهش یافته است.

تحلیلگران کوبیسی لتر معتقدند تمایل سرمایه‌گذاران به ریسک‌پذیری تاکنون هیچ‌وقت به این اندازه نبوده است، اتفاقی که عملکرد ضعیف بازار کریپتو را برجسته می‌کند.

عملکرد شاخص S&P 500 و مارکت کپ بازار رمزارزها - منبع: TradingView
عملکرد شاخص S&P 500 و مارکت کپ بازار رمزارزها – منبع: TradingView

به گفته توماس (Tomas)، تحلیلگر بازار، بیت کوین همچنان به سطح نقدینگی فدرال رزرو بسیار حساس است و این شاخص هفته گذشته ۱۴۰ میلیارد دلار کاهش یافته است. وی در این رابطه می‌گوید:

نقدینگی خالص فدرال رزرو این هفته ۲.۲۱٪ کاهش یافت و همزمان بیت کوین ۴.۷۷٪ کاهش یافته است. بازار سهام نیز اندکی در ۲۴ ساعت گذشته کاهش یافته است.

به عقیده این تحلیلگر، سطح نقدینگی فدرال رزرو ممکن است در حال حاضر در نزدیکی کف خود قرار داشته باشد، به این معنی که می‌تواند بازگشت نقدینگی به بازار کریپتو را رقم بزند:

پیش‌بینی این موارد همیشه دشوار است اما اگر بخواهم جهت تقریبی نقدینگی خالص فدرال را در هفته‌ها/ماه‌های آتی تخمین بزنم، می‌توانم بگویم در حال حاضر در نزدیکی کف یا خود کف قرار داریم و نقدینگی خالص فدرال رزرو به تدریج افزایش خواهد یافت.

نهنگ‌های بیت کوین زیر ذره‌بین هستند

همزمان با سقوط بیت کوین به کانال ۶۰٬۰۰۰ دلاری، برخی می‌پرسند آیا قیمت‌های کنونی برای سرمایه‌گذاران بزرگ یا «نهنگ‌ها» جذاب است یا نه.

در هفته‌های اخیر، سفارشات اسپوفینگ (استراتژی معاملاتی که در آن معامله‌گران سفارش‌های خرید یا فروش بزرگی را برای یک دارایی ثبت می‌کنند بی‌آنکه قصد انجام آن را داشته باشند)، باعث گمراهی تریدرها شده و به نوسانات مصنوعی قیمت منجر شده است.

بر اساس داده‌های آنچین،‌ در حالی که برخی از گروه‌های نهنگ‌ها در سه‌ماهه اخیر مقدار بیت کوین در اختیار خودشان را افزایش داده‌اند، گروهی دیگر به شدت مشغول فروش بوده‌اند.

به گفته بیت کوین مانگر (Bitcoin Munger)، تحلیلگر محبوب، روند انباشت بزرگترین گروه نهنگ‌ها با سایر گروه‌ها در تضاد است.

روند انباشت نهنگ‌های بیت کوین - منبع: Bitcoin Munger
روند انباشت نهنگ‌های بیت کوین – منبع: Bitcoin Munger

با این حال، در این هفته به نظر می‌رسد اعتماد نهنگ‌ها به بازار و انباشت آنها در حوالی ۶۲٬۰۰۰ دلار در حال افزایش است.

مارتی پارتی (MartyParty)، تحلیلگر بازار در این باره می‌گوید:

مشخص است که نهنگ‌ها از این افت به خوبی استفاده کرده‌اند. اما حجم فروش نمی‌تواند افت قیمت‌ها را توجیه کند که توسط بازارسازانی که برای نهنگ‌ها کار می‌کنند، دستکاری شده است .

سفارشات خرید نهنگ‌های بیت کوین - منبع: MartyParty
سفارشات خرید نهنگ‌های بیت کوین – منبع: MartyParty

نمودار بالا نیز سفارشات اخیر نهنگ‌ها در بازار معاملات دائمی بایننس را نشان می‌دهد.

در همین حال، داده‌های شرکت کریپتوکوانت نیز نشان‌دهنده ورودی به آدرس‌های انباشت‌کننده بیت کوین از ۲۰ ژوئن آغاز شده است.

ورودی به آدرس‌های انباشت‌کننده بیت کوین - منبع: CryptoQuant
ورودی به آدرس‌های انباشت‌کننده بیت کوین – منبع: CryptoQuant

احساسات به پایین‌ترین سطح سال ۲۰۲۴ نزدیک می‌شود

در حال حاضر شاخص ترس و طمع کریپتو به امتیاز ۵۱ از ۱۰۰ رسیده که به کف خود در سال ۲۰۲۴ نزدیک شده است. این شاخص در حالی در محدوده «ترس» قرار گرفته که هفته پیش در «طمع شدید» قرار داشت. به نظر می‌رسد حتی کاهش جزیی قیمت نیز بتواند بر احساسات تاثیر زیادی بگذارد.

شاخص ترس و طمع کریپتو - منبع: Alternative.me
شاخص ترس و طمع کریپتو – منبع: Alternative.me

شرکت سنتیمنت (Santiment) چهار روز پیش که بیت کوین در حوالی ۶۵٬۰۰۰ دلار قرار داشت نیز از بوجود آمدن ترسی «نادر» در بین سرمایه‌گذاران بیت کوین خبر داده بود:

با توجه به نوسان بیت کوین بین ۶۵ تا ۶۶ هزار دلار، سرمایه‌گذاران عمدتا ترسیده‌اند یا بی‌علاقه هستند. این سطح از بی‌اعتمادی نادر است. خستگی معامله‌گران به همراه انباشت نهنگ‌ها به طور کلی به جهش قیمتی منجر می‌شود که به افراد صبور پاداش می‌دهد.

احساسات سرمایه‌گذاران بیت کوین - منبع: Santiment
احساسات سرمایه‌گذاران بیت کوین – منبع: Santiment

معامله‌گر دیگری به نام جل (Jelle) در این رابطه می‌گوید:

به نظر می‌رسد نوسانات بازار دقیقا همان کاری که باید را انجام می‌دهد: پیش از رکوردشکنی دوباره، بیشترین افراد ممکن از بازار خارج شوند. این را در چرخه‌های قبلی نیز دیده‌ایم. این بار نیز فرقی ندارد.

حساب توییتری اینکام شارکس (IncomeSharks) نیز این وضعیت بد را نتیجه معاملات بر اساس احساسات عنوان کرد:

احساسات در کف خود قرار دارد چراکه سرمایه‌گذاران در شرایط بیش از حد سختی معامله می‌کنند و پول خود را از دست می‌دهند.

منبع
cointelegraph

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا