تحلیل آنچینتحلیل اقتصادیتحلیل تکنیکال

قیمت بیت کوین در برابر مقاومت ۵۰٬۰۰۰ دلاری؛ ۵ نکته مهم که باید در هفته جاری مدنظر قرار داد

کندل هفته گذشته بیت کوین در بالاترین سطح از دسامبر ۲۰۲۱ بسته شد و حالا همه نگاه‌ها به مقاومت ۵۰٬۰۰۰ دلاری است. اما آیا روند صعودی همچنان ادامه خواهد داشت؟

خرید ارز دیجیتال با ۱۰ هزار تومان!

تو صرافی ارز پلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، همه ارزهای دیجیتال رو معامله کنی!

همین الان شروع کن

به نقل از کوین تلگراف، در حال حاضر معامله‌گران بیت کوین با توجه به ۱۳٪ رشد هفته گذشته و هاوینگ چهارم این ارز دیجیتال نسبت به تداوم روند صعودی خوش‌بین هستند.

اما موانع زیادی در مسیر مقابل بیت کوین وجود دارد. این هفته تعداد زیادی از آمار اقتصادی کلان آمریکا منتشر خواهد شد. در حال حاضر نبود اطمینان به سیاست‌های مالی یکی از مواردی است که می‌تواند تاثیر به سزایی بر بازار بگذارد.

این هفته شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) و شاخص قیمت تولیدکننده (PPI) ماه ژانویه منتشر خواهد شد و اطلاعات دقیقی از وضعیت تورم در آمریکا ارائه خواهند کرد. مقامات فدرال رزرو بدون شک این دو شاخص را زیر نظر قرار داده‌اند و ممکن است نظر آنها در مورد زمان کاهش نرخ بهره را تغییر دهد.

در همین حال، در پس زمینه بازار موفقیت صندوق‌های قابل معامله بورسی اسپات بیت کوین (ETF) در آمریکا بسیاری از سرمایه‌گذاران را شگفت‌زده کرده است. برخی معتقدند تداوم ورود پول سرمایه‌گذاران سازمانی به بازار می‌تواند جرقه لازم برای اوج‌گیری بیت کوین در ماه‌های آتی را فراهم کند.

در این مطلب ۵ فاکتوری که می‌توانند در هفته جاری بر قیمت بیت کوین تاثیر بگذارند را بررسی می‌کنیم.

بیت کوین و مقاومت ۵۰ هزار دلاری

کندل هفتگی بیت کوین در تاریخ ۱۱ فوریه (۲۲ بهمن) در حوالی ۴۸٬۳۱۵ دلار بسته شد که بالاترین قیمت از اواسط دسامبر سال ۲۰۲۱ محسوب می‌شود. هفته گذشته، بیت کوین ۱۳.۵٪ افزایش یافت و بهترین عملکرد هفتگی در سال ۲۰۲۴ را شاهد بودیم.

کندل هفتگی بیت کوین تایم فریم ۱ هفته - منبع: TradingView
نمودار بیت کوین تایم فریم ۱ هفته – منبع: TradingView

با روند فعلی بیت کوین، طبیعی است که سرمایه‌گذاران و معامله‌گران به دنبال دیدگاه‌ تحلیلگران در رابطه با روند این ارز دیجیتال در روزهای آتی باشند.

عملکرد هفتگی بیت کوین در سال‌های اخیر - منبع: CoinGlass
عملکرد هفتگی بیت کوین در سال‌های اخیر – منبع: CoinGlass

در حال حاضر دیدگاه‌های مختلفی در این رابطه وجود دارد برخی معتقدند بیت کوین پتانسیل عبور از مقاومت ۵۰٬۰۰۰ دلاری در روزهای آتی را دارد. برخی دیگر اما معتقدند شکستن این مقاومت به این سادگی نخواهد بود.

مایکل فن دی پوپ (Michaël van de Poppe)، تحلیلگر مطرح و مدیرعامل شرکت معاملاتی ام‌ان تریدینگ (MNTrading) در توییتی ضمن به اشتراک گذاشتن نموداری از بیت کوین در تایم فریم ۳ روزه و مشخص کردن سطوح فیبوناچی اصلاحی آن نوشته است:

بیت کوین در حال حاضر به مقاومت پیش روی خود نگاه می‌کند. کندل هفتگی بزرگ بیت کوین باعث شد قیمت بار دیگر از ۴۸٬۰۰۰ دلار فراتر برود. شخصا می‌خواهم ببینم قیمت در یکی دو هفته آینده چه روندی در حوالی ۵۰٬۰۰۰ دلار خواهد داشت.

نمودار بیت کوین تایم فریم ۳ روزه - منبع: Michaël van de Poppe/X
نمودار بیت کوین تایم فریم ۳ روزه – منبع: Michaël van de Poppe/X

به گفته این تحلیلگر، بیت کوین قوی‌تر از آنچه او انتظار داشته عمل کرده است، به همین خاطر همچنان احتمال رسیدن به قیمت ۵۷٬۰۰۰ دلاری تا پیش از هاوینگ ماه آپریل وجود دارد.

کیث الن (Keith Alan)، یکی از بنیانگذاران شرکت متریال ایندیکیترز (Material Indicators) با توجه به سطوح فیبوناچی بیت کوین که از اوج ۶۹٬۰۰۰ دلاری تا قیمت کنونی رسم شده‌اند می‌گوید:

از نظر من بیت کوین در حال آزمایش قوی‌ترین مقاومت تکنیکالی خود است. سطح فیبوناچی ۰.۶۱۸ از اوج تاریخی بیت کوین تا کف ناشی از ورشکستگی صرافی FTX اهمیت زیادی دارد.

الن معتقد است بسته شدن کندل هفتگی بالاتر از ۴۵٬۰۰۰ دلار (که روز گذشته رخ داد) می‌تواند به تثبیت قیمت بیت کوین پیش از آزمایش مقاومت ۵۰٬۰۰۰ دلاری منجر شود. علاوه بر این، این تحلیلگر معتقد است قیمت باید بالاتر از سطح ۰.۶۱۸ فیبوناچی اصلاحی در حوالی ۴۸٬۳۰۰ دلار بسته شود، اتفاقی که با بسته شدن کندل هفتگی رخ داد.

وی در ادامه در این باره نوشت:

من به دنبال کلوز هفتگی بیت کوین هستم. بسته شدن کندل بیت کوین بالاتر از ۴۵٬۰۰۰ دلار تغییر قابل توجهی خواهد بود. در این صورت ممکن است قیمت پیش از آزمایش مقاومت ۵۰٬۰۰۰ دلاری تثبیت شود. بهتر است قبل از آزمایش ۵۰٬۰۰۰ دلار یا حتی بسته شدن بالای سطح ۰.۶۱۸ فیبوناچی، سطوح حمایتی باز هم آزمایش شوند.

نمودار هفتگی بیت کوین تایم فریم ۱ هفته - منبع: TradingView
نمودار بیت کوین تایم فریم ۱ هفته – منبع: Keith Alan/X

ریسک فروش و دریافت سود معامله‌گران وجود دارد

جیمز فن استرتن (James Van Straten)، تحلیلگر شرکت کریپتواسلیت معتقد است قیمت بیت کوین وارد سطوحی شده که بخش قابل توجهی از هولدرها را در سود قرار داده است. چنین سطحی از سود معمولا نشان‌دهنده سقف بازار است.

وی با استناد به داده‌های شرکت گلسنود در توییتی نوشت:

عرضه در سود بیت کوین به ۹۵٪ نزدیک می‌شود که معمولا سقف محلی قیمت را نشان می‌دهد. زمانی که قیمت بیت کوین به ۴۹٬۰۰۰ دلار رسید، ۹۳٪ از عرضه در سود قرار گرفتند. در طرف مقابل نیز هر زمان کمتر از ۵۰٪ عرضه در سود قرار دارند معمولا به کف قیمت رسیده‌ایم.

نمودار عرضه در سود بیت کوین - منبع:  James Van Straten/X
نمودار عرضه در سود بیت کوین – منبع: James Van Straten/X

به گفته استرتن، در زمان اوج ۶۹٬۰۰۰ دلاری نوامبر ۲۰۲۱ نیز بیش از ۹۵٪ از عرضه بیت کوین در سود قرار گرفته بودند.

علاوه بر این، کی یانگ جو (Ki Young Ju)، مدیرعامل شرکت کریپتوکوانت در توییتی خاطرنشان کرد آن دسته از سرمایه‌گذارانی که بیت کوین خود را در چرخه صعودی سال ۲۰۲۱ خریداری کرده‌اند اکنون پس از ۳ سال صبر به نقطه سر به سر رسیده‌اند. تصمیم این سرمایه‌گذاران برای ادامه هولد یا فروش می‌تواند بر روند آتی تاثیر بگذارد.

توییت کی یانگ جو
منبع: X

هفته‌ای مهم از دید اقتصاد کلان در پیش است

در این هفته گزارش‌های مختلفی از وضعیت اقتصاد کلان آمریکا منتشر خواهد شد. فردا سه‌شنبه، شاخص قیمت مصرف‌کننده (CPI) و روز جمعه شاخص قیمت تولیدکننده (PPI) ماه ژانویه منتشر می‌شود، دو شاخص کلیدی که چشم‌انداز مهمی از سیاست‌های آتی فدرال رزرو ارائه می‌دهند.

در حال حاضر زمان کاهش نرخ بهره یکی از مهم‌ترین مسائلی است که ذهن سرمایه‌گذاران را به خود درگیر کرده است. فدرال رزرو در جلسه ماه گذشته خود اعلام کرد بعید است این نرخ در ماه مارچ کاهش یابد. با این حال نرخ بهره به احتمال زیاد در سال ۲۰۲۴ از اوج ۲۳ ساله خود کاهش خواهد یافت.

نمودار فد واچ نشان می‌دهد در حال حاضر فعالان بازارهای مالی شانس کمی را برای کاهش نرخ بهره در ماه مارچ تصور می‌کنند و اکثرا معتقدند این نرخ در سطوح فعلی خود حفظ خواهد شد.

نظر فعالان بازارهای مالی در مورد نرخ بهره در ماه مارچ - منبع: CME Group
نظر فعالان بازارهای مالی در مورد نرخ بهره در ماه مارچ – منبع: CME Group

نشریه کوبیسی لتر (The Kobeissi Letter) نیز در توییتی ضمن به اشتراک گذاشتن تاریخ انتشار داده‌های اقتصاد کلان مهم نوشت:

همه نگاه‌ها به CPI است چراکه تورم در ماه گذشته برای اولین بار از سپتامبر افزایش یافت … هفته بزرگی در پیش است.

توییت کوبیسی لتر
منبع: X

در همین حال، ممکن است انتشار شاخص CPI ماه ژانویه به نوسانات موقتی در بازار منجر شود و باید آن را مد نظر قرار داد.

پیش به سوی رکوردشکنی سختی استخراج بیت کوین

همزمان با افزایش قیمت بیت کوین، پارامترهای مختلف شبکه از جمله سختی استخراج و هش ریت نیز در شرف رکوردشکنی قرار گرفته‌اند.

تنظیم دوباره سختی شبکه بیت کوین سه روز دیگر در تاریخ ۱۵ فوریه انجام می‌شود و انتظار می‌رود طی آن این پارامتر ۶٪ افزایش یابد. در صورتی که این اتفاق رخ دهد، سختی استخراج برای اولین بار در تاریخ از ۸۰ تریلیون واحد عبور خواهد کرد.

افزایش احتمالی سختی استخراج در حالی رخ خواهد داد که این معیار هفته گذشته با ۷.۳٪ جهش، بیشترین افزایش خود را از ماه مارچ ۲۰۲۳ تجربه کرد.

نگاهی کلی به پارامترهای مختلف شبکه بیت کوین - منبع: BTC.com
نگاهی کلی به پارامترهای مختلف شبکه بیت کوین – منبع: BTC.com

روند هش ریت نیز مشابه با سختی شبکه است. بر اساس داده‌های ماینینگ پول استتز، هش ریت بیت کوین در تاریخ ۶ فوریه به اوج ۶۶۹ اگزا هش در ثانیه رسید.

فن استرتن در این باره می‌گوید:

هش ریت بیت کوین در حال افزایش و شکستن اوج خود است و در عرض سه هفته ۱۲٪ افزایش یافته است. سختی ممکن است در دوره بعدی تا ۱۱٪ افزیش یابد … این بخشی از چرخه پیش از هاوینگ است.

طمع در بازار غالب شده است

همزمان با اوج گرفتن احساسات و رسیدن آن به سطوحی مشابه با اوج سال ۲۰۲۱، به نظر می‌رسد الگوی جدیدی در بازار در حال ظهور است.

نمودار شاخص ترس و طمع بیت کوین - منبع: Alternative.me
نمودار شاخص ترس و طمع بیت کوین – منبع: Alternative.me

به گفته شرکت تحلیلی سنتیمنت، کاربران شبکه‌های اجتماعی همچنان با افزایش قیمت بیت کوین هیجان‌زده می‌شوند و پس از آن به سراغ آلت کوین‌ها می‌روند و نوسانات بیشتری را به جان می‌خرند.

سنتیمنت در این رابطه می‌گوید:

۱۳٪ جهش بیت کوین در هفته گذشته باعث شده تا معامله‌گران به سطوح حمایتی و مقاومتی جدیدی توجه کنند و منتظر صعود تا ۵۰٬۰۰۰ دلار باشند. جالب اینجاست که با افزایش قیمت بیت کوین، آلت کوین‌ها توجه معامله‌گران را به خود جلب کرده‌اند و حواس‌ها از خود بیت کوین پرت شده است.

به گفته سنتیمنت، علیرغم اصلاح قیمت شدیدتر قیمت آلت کوین‌ها، این الگو از ماه اکتبر بر بازار حاکم بوده است.

در همین حال، داده‌های گوگل ترندز نشان می‌دهد هنوز علاقه سرمایه‌گذاران خرد برای خرید بیت کوین به سطوح سال ۲۰۲۱ نرسیده است. فن استرتن معتقد است فومو در چرخه فعلی ممکن است تا رسیدن به اوج جدید ایجاد نشود.

توییت فن استرتن
منبع: X

علی ابراهیمی

اول مهندسی کامپیوتر میخوندم اما بعد تصمیم گرفتم برم سمت علاقم و دندونپزشکی، با این حال اونقدر فضای کریپتو واسم جذاب بود که تصمیم گرفتم وارد این دریای عمیق بشم. به نظرم کریپتو یه سبک زندگیه و باید باهاش زندگی کرد تا موفق شد. دیفای علیرغم پیچیدگی‌هایی که داره حوزه مورد علاقه منه و به نظرم زودتر از چیزی که فکرش رو بکنیم جهان رو متحول می‌کنه.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا