متوسط مقالات عمومی

پروژه Aave محصول جدیدی در زمینه توکن‌های غیرقابل تعویض را عرضه کرد

Aave در حال حاضر دومین پروژه بزرگ حوزه دیفای است که یک پروتکل وام‌دهی و وام‌گیری است. اعضای تیم این پروژه، امسال نوآوری‌های زیادی را انجام داده‌اند و سرعت توسعه این پروژه بسیار زیاد بوده است. سازندگان Aave افرادی نیستند که در جریان توسعه، تاخیر ایجاد کنند و یا آن را متوقف کنند. یکی از پیشرفت‌های اخیر این پروژه از حوزه DeFi فراتر رفته و وارد حیطه توکن‌های غیر قابل تعویض از طریق Aavegotchi شده است. Aavegotchi حیطه‌ای جدید است که کاملا از Tamagotchi الهام گرفته است و عناصر امور مالی غیرمتمرکز و توکن‌های NFT را به شیوه‌هایی نوین ترکیب می‌کند. این در واقع یکی دیگر از نوآوری‌های جهان ارز دیجیتال است.

خرید ارز دیجیتال با ۱۰ هزار تومان!

تو صرافی ارز پلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، همه ارزهای دیجیتال رو معامله کنی!

همین الان شروع کن

اعلام Aavegotchi توسط تیم Aave

Aavegotchi

تیم Aave برای اولین بار در جولای ۲۰۱۸ بود که Aavegotchi را اعلام کرد و آن را به عنوان پروژه‌ای برای لذت‌بخش کردن تجربه دیفای و آمیختن این تجربه با بازی معرفی کرد. این بازی دارای نما‌هایی به قرار زیر است:

  • Aavegotchi Ghosts که توکن‌های غیر قابل تعویضی هستند که aToken (مربوط به پروژه Aave) داخل آنها به عنوان وثیقه به استیکینگ (staking) گذاشته می‌شود.
  • رشد پیوسته وثیقه در Aavegotchi به دلیل سودی که توکن‌های aToken از طریق سیستم وامدهی Aave ایجاد می‌کنند.
  • خصیصه‌هایی که به طور تصادفی ایجاد می‌شوند و همه چیز را در مورد Aavegotchi تعیین می‌کنند.

چند روز بعد از اعلام این پروژه، تیم Aave طراح پروژه را متقاعد کرد که کار را تمام کند و سبک پیکسلی امضای بازی را تکمیل کند که این سبک را در تصویر بالا مشاهده می‌کنید. در این زمان بود که تیم پروژه مذکور اکانت‌هایی (account) را در شبکه‌های اجتماعی ایجاد کرد و به تقویت وایت پیپر (whitepaper) پروژه، ساختار DAO و اقتصاد توکنی آن پرداخت.

اقتصاد توکنی GHST

خالقان Aavegotchi در اواخر جولای خلاصه‌ای از رساله فنی این پروژه را بیرون دادند و در آن برای اولین بار از اقتصاد توکنی GHST صحبت شد. GHST توکن یوتیلیتی (Utility Token) بازی مورد بحث است. از توکن GHST می‌توان برای خرید پورتال، پوشاک و اقلام مصرفی استفاده کرد. در جهان این بازی، افراد باید از Ether Realm به Nether Realm انتقال یابند تا بتوانند Aavegotchi دریافت کنند. به این ترتیب باید از پورتال‌ها استفاده کرد و پورتال هم تنها از طریق GHST خریده خواهد شد. هر پورتال دارای ده Aavegotchi با ویژگی‌های مختلف است.

توجه داشته باشید که درصدی از تراکنش‌هایGHST به خزانه Aavegotchi فرستاده می‌شود و از آن برای رای‌گیری و پیشرفت پروژه استفاده می‌شود. این سازمان مبتنی بر جامعه است و از طریق رای‌گیری اداره می‌شود.

توزیع GHST و DAICO

تیم Aavegotchi در دهم سپتامبر جزئیات توزیع GHST را بیرون داد و نحوه تسهیل فروش عمومی این توکن را از طریق DAICO (عرضه اولیه کوین خودمختار و غیر متمرکز) ابراز داشت. در نتیجه، یک پیش‌فروش ۱۴ روزه تنظیم شد که در آن هر GHST را می‌توان با قیمت ۰.۱ دلار DAI خرید. بعد از این، فروش عمومی آغاز خواهد شد و با توجه به منحنی پیوند (bonding curve) مقدار نامحدودی از این توکن برای فروش ارائه می‌شود.

منحنی پیوند از یک فرمول ریاضی خاص برای تعیین عرضه و قیمت توکن استفاده می‌کند. این مدل به Aavegotchi اجازه می‌دهد که ارائه توکن خود را بر روی زنجیره به صورت سفارشی و خودکار انجام دهد و در عین حال، بازار‌هایی آنی را برای GHST نیز ایجاد کند.

GHST در مرکز توجه قرار می‌گیرد

تیم Aavegotchi در چهاردهم سپتامبر به طور رسمی GHST DAICO را راه‌اندازی کرد و کاری کرد که کاربران عادی بتوانند این توکن را بخرند. اعضای این جامعه همچنین فورا اقدام به ایجاد یک استخر نقدینگی ETH/GHST در Uniswap می‌کنند و خرید این توکن از طریق همه افراد را امکان‌پذیر می‌کنند. چند ساعت بعد از راه‌اندازی، بیش از ۱۰۰۰ آدرس اتریومی دارای این توکن بود.

AavegotchiDAO 2.0

اولین ارائه AavegotchiDAO به منظور تسهیل GHST DAICO و همچنین تلاش‌های اکوسیستم در زمینه مدیریت و بازاریابی راه‌اندازی شد. تیم Aavegotchi از همان ابتدا به بیرون دادن AavegotchiDAO 2.0 فکر می‌کرد. به همین دلیل است که خالقان این پروژه به بررسی راه‌حل‌هایی برای ایجاد DAO (سازمان خودمختار غیر متمرکز) ایده‌آل خود بر روی زنجیره پرداخته‌اند و می‌خواهند با قرارداد‌های هوشمند خارجی اتریوم به راحتی تعامل داشته باشند.

تیم این پروژه در اویل این ماه ابراز داشته که: “AavegotchiDAO 1.0 تنها شروع کار است. ما می‌خواهیم که Aavegotchi در نهایت متعلق به جامعه باشد و ما در حال حاضر مشغول بررسی استک (stack) فنی سازمان خود هستیم.”

همه نگاه‌ها به شبکه اصلی است

Aavegotchi

Aavegotchi در ۱۸ سپتامبر پستی را با نام “مسیر شبکه اصلی” بیرون داد و در آن، سازندگان پروژه برنامه‌های توسعه خود را در سه ماهه اول ۲۰۲۱ ارائه دادند. سیستم Avegotchi قبلا بر روی شبکه آزمایشی Kovan توسعه یافته است و بنابراین در مرحله بعدی باید شبکه اصلی این پروژه بیرون داده شود و AavegotchiDAO 2.0 در سه ماهه چهارم ۲۰۲۱ راه‌اندازی شود.

چین لینک یک پروژه شبکه غیر متمرکز اوراکلی (oracle) است که به دلیل راه‌حل VRF خود، پیشرفت‌های قابل ملاحظه‌ای در زمینه اکوسیستم توکن‌های غیر قابل تعویض داشته است. بنابراین زیاد تعجب‌برانگیز نبود که Aavegotchi در ۲۴ سپتامبر، تصمیم خود برای اعمال راه‌حل VRF چین لینک را اعلام کرد. این راه‌حل چین لینک به توسعه‌دهنده‌ها این امکان را می‌دهد که یک منبع روی زنجیره تصادف را ادغام کنند و کاربران نهایی بتوانند اعتبار این منبع را تایید کنند. با استفاده از این راه‌حل می‌توان تضمین کرد که Aavegotchi Ghost به درستی ویژگی‌های تصادفی ایجاد خواهد کرد.

زمان ادغام دی‌فای و توکن‌های غیر قابل تعویض فرا رسیده است

باید بگوییم که صنعت دی‌فای هنوز کوچک است و اکوسیستم توکن‌های غیر قابل تعویض حتی از دی‌فای نیز کوچک‌تر است. البته شکی نیست که این دو بخش در سال ۲۰۲۰ بسیار رشد کرده‌اند و پروژه‌های زیادی را بیرون داده‌اند. چیزی که ما تا به حال ندیده‌ایم، ادغام این دو بخش است که Avegotchi چنین اندیشه‌ای را در سر می‌پروراند. این نکته برجسته‌ای است که بسیاری از پروژه‌های دیگر به آن توجه نکرده‌اند.

نتیجه‌گیری

Aavegotchi نوعی چاشنی بازی را به فضای دی‌فای اضافه می‌کند و این چیز خاصی است. البته تنها زمان به ما خواهد گفت که این پروژه ابتکاری و خلاقانه چقدر موفق خواهد بود. ولی در کل باید بگوییم که این پروژه مهیج الهام‌بخش بسیاری از پروژه‌های دیگر خواهد شد. هدف از این نوشتار تنها اطلاع‌رسانی است و نباید این مقاله به عنوان توصیه‌ای برای سرمایه‌گذاری تلقی شود. فراموش نکنید که نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع
blockonomi

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا