متوسط مقالات عمومی

هوش مصنوعی به بخشی جدایی ناپذیر از آینده تبدیل می‌شود!

قرن ۲۱ را می‌توان یکی از نقاط اوج پیشرفت بشر در زمینه تکنولوژی دانست. بعد از پیدایش اینترنت و گسترش آن بین تمامی مردم جهان، نیاز به استفاده از تکنولوژی‌ها جدید برای تمامی انسان‌‌ها نمایان شد. با گذشت زمان بشر به این حقیقت که تکنولوژی‌های جدید چقدر می‌تواند در زندگی روزمره مردم تاثیر گذار باشد رسیده است.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

در این مقاله سعی داریم به بررسی یکی از جدیدترین تکنولوژی‌های دنیا یعنی هوش مصنوعی و چگونگی تاثیرگذاری آن در زندگی مردم بپردازیم.

چرا ما به تکنولوژی احتیاج داریم؟

تکنولوژی هوش مصنوعی

رشد تکنولوژی در طول زمان همیشه بسیار سریع بوده و در طول سال‌های اخیر همه ما شاهد ظهور نوآوری‌های خارق العاده‌ای مثل هوش مصنوعی بوده‌ایم. چنین پیشرفت‌هایی در زمینه تکنولوژی به مردم در راستای عملکرد کارآمدتر و دقیق‌تر بسیار کمک کرده‌اند.

این زمینه‌های مختلف تکنولوژی موجب کاهش قابل توجه خطاهای انسانی شده و سطح تولیدات و بهره‌برداری از آنها را بسیار افزایش داده‌اند. بشر به صورت گسترده‌ای از پیشرفت‌های اخیر حاصل شده از علم و تکنولوژی بهره برده است. با نگاه کردن و مورد بررسی قرار دادن هر یک از جنبه‌های زندگی انسان‌ها می‌توان دید که همیشه نوعی ماشین و یا ابزار مکانیکی مورد استفاده ما بوده است. ما به صورت روزانه، در منزلمان، در مدرسه، در دفتر کارمان و همچنین در بیمارستان‌ها از این ابزار استفاده می‌کنیم.

با کمی نگاه کردن به اطراف به راحتی می‌توانید افرادی را ببینید که در حال استفاده کردن از گوشی‌های موبایل، لپ تاپ‌هایشان و یا کامپیوترهای خود هستند. آنها این ابزار را با خود به هر جا و مکانی حمل می‌کنند و در صورت لزوم و یا نیاز از آنها استفاده می‌کنند. بنابراین به نحوی می‌توان گفت که تکنولوژی به بخشی جدایی ناپذیر از زندگی ما تبدیل شده و ما حتی قادر به تصور کردن دنیا بدون وجود آن نیستیم.

ابزار شخصی مثل تلفن‌های همراه و لپ تاپ‌ها هر روز برای مقاصد مختلف مورد استفاده ما قرار می‌گیرند. ما از آنها برای مطالعه، تماشا کردن فیلم، آنلاین خرید کردن و یا چک کردن اتفاقات رسانه‌های اجتماعی استفاده می‌کنیم. از طرفی، این دستگاه‌ها کارآمد بودن خود را نیز اثبات کرده‌اند. ما با استفاده از این ابزار می‌توانیم موقعیت جغرافیایی خود را با اشخاص دیگر به اشتراک بگذاریم، می‌توانیم به راحتی مکان مورد نظرمان را در یک نقشه آنلاین پیدا کنیم، داده‌های مورد نظرمان را تنها در چند ثانیه به اشتراک بگذاریم و بسیاری از موارد دیگر را انجام دهیم.

هوش مصنوعی چیست و چگونه در امور به ما کمک می‌کند؟

با وجود تمام کشفیات و نوآوری‌ها، دنیای تکنولوژی همواره در حال تجربه کردن چیزهای جدید است و مقوله امروزی ما فراگیری ماشین‌ها است. هوش مصنوعی یا همان A.I. یکی از همین نوآوری‌هاست که در حال تصرف سریع کل دنیا است.

هوش مصنوعی که به آن هوش ماشین نیز گفته می‌شود یکی از شاخه‌های علوم کامپیوتر است. در این زمینه تلاش ما در راستای تولید کردن ماشین‌هایی است که دارای نوعی هوش داخلی هستند که با هدف کمک کردن به انسان و کم کردن زحمات انسان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

از دیدگاه خیلی از افراد، انواع هوش مصنوعی به چهار دسته شامل ماشین‌های واکنش‌گرا، خودآگاه، نظریه ذهن و حافظه محدود تقسیم می‌شود. هوش مصنوعی در واقع سیستمی است که از داده‌هایی که در ابتدای کار در اختیارش قرار داده می‌شود یاد می‌گیرد. ایده اصلی پشت این سیستم به این صورت است که چنین سیستم‌هایی بتوانند با کمترین دخالت انسان یاد بگیرند، تکامل بیابند، تصمیم گیری کنند و از پس اصلاح کردن خود بربیایند.

شاید بتوان هوش مصنوعی را به سیستم‌های کامپیوتری تشبیه کرد که دارای هوش منحصر به فرد خود بوده و با استفاده کردن از چنین هوشی می‌توانند تصمیمات مربوط به خود را بگیرند، مشکلات را حل کنند و یا عملیات دیگری را انجام دهند. تا کنون A.I. نشان داده که می‌تواند از هوش انسانی مفیدتر باشد اما با این وجود چنین مقوله‌ای جای بحث بسیاری دارد. انسان‌ها دارای احساسات و تعلقات روانشاختی دیگری هستند که موجب برتری واضح آنها نسبت به ماشین‌ها می‌شود.

چگونه می‌توانیم از A.I استفاده کنیم؟

اکثر موبایل‌ها، لپ تاپ‌ها و کامپیوترها هوش مصنوعی را در اختیار ما می‌گذارند. ممکن است همین الان شما بدون اطلاع داشتن در حال استفاده کردن از هوش مصنوعی باشید. این سیستم‌ها به صورتی برنامه نویسی شده‌اند تا به انسان‌ها در راستای بهبود کیفیت کاریشان کمک کنند و زمان لازم برای انجام دادن یک عمل خاص را کاهش دهند. هوش مصنوعی به بخشی اصلی از زندگی ما تبدیل شده و ما معمولا یا بهتر است بگوییم اکثر اوقات به آن متکی هستیم. این تکنولوژی در صنایع و سازمان‌ها، در مدارس و دانشگاه‌ها، در بیمارستان‌ها و برای مراقبت‌های بهداشتی، امور مالی، حمل و نقل و غیره مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مراقبت‌های بهداشتی

در طول چند سال گذشته، بخش مراقبت‌های بهداشتی به شدت به هوش مصنوعی متکی بوده است. تکنولوژی A.I. به دلیل سرعت و دقت بالایی که دارد در بیمارستان‌ها و در حوزه مراقبت‌های بهداشتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. در چنین زمینه‌هایی ممکن است انسان‌ها دچار خطا شوند و این دقیقا زمینه‌ای است که می‌توان در آن برای پرهیز کردن از بروز خطا به تکنولوژی اعتماد کرد. یکی از استفاده‌های هوش مصنوعی ارائه کردن تشخیص سریع و نهایی است. تشخیص سریع مشکل بیمار به پزشکان کمک می‌کند تا بتوانند به سرعت روند عملیات مورد نیاز برای کمک رسانی به بیماران را برای بهبود سریع‌تر آنها انجام دهند.

رسانه‌های اجتماعی

همه ما به نوعی از شبکه‌ها و رسانه‌های اجتماعی استفاده می‌کنیم. اکثر ما در چندین پلتفرم مختلف این حوزه فعال هستیم. هوش مصنوعی در زمینه رسانه‌های اجتماعی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. شبکه‌های اجتماعی داده‌های بسیار زیادی را از مردم سراسر دنیا دریافت می‌کند و A.I. در نگهداری و مدیریت کردن این داده‌ها و همچنین در راستای کلیه اقدامات انجام شده در بستر این پلتفرم‌های اجتماعی کمک می‌کند.

رباتیک

اکثر ما حداقل یک بار رویای داشتن رباتی که کارهای روزمره ما را برایمان انجام می‌دهد در سرمان پرورانده‌ایم. به زودی می‌توانید انتظار داشته باشید که چنین رویایی به حقیقت بپیوندد زیرا دانشمندان در حال کار کردن بر روی پروسه ساخت ربات‌های کارآمدی هستند تا به انسان‌ها کمک کنند. از هوش مصنوعی در روند ساخت و در درون ربات‌ها نیز استفاده می‌شود. ربات‌هایی که دارای A.I. هستند عملکردی بسیار بهتر از ربات‌هایی دارند که از آنها انتظار می‌رود تا کارهای تکراری را همانطور که برنامه ریزی شده‌اند انجام دهند.

ربات‌هایی که از A.I. بهره‌مند هستند می‌توانند مشکلات خود را رفع کنند، تصمیمات مربوط به خود را بگیرند و خودشان را متناسب با محیط اطراف و طبیعت صاحب خود وفق دهند. چنین ربات‌هایی برای مقاصد مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرند. از آنها می‌توان در صنعت کشاورزی، در مراقبت‌های بهداشتی، در مدارس و دانشگاه‌ها، در صنایع مختلف، در اتومبیل‌ها برای مسافرت‌ و نقل و انتقالات و غیره استفاده کرد.

خرید آنلاین

همه ما با فروشگاه‌ها و خرید آنلاین آشنا هستیم. اکثر افراد برای خرید روزانه مواد غذایی از سایت‌های خرید آنلاین استفاده می‌کنند. برخی از این سایت‌های فروشگاهی آنلاین نیز از A.I. استفاده می‌کنند. هوش مصنوعی مورد استفاده در چنین سایت‌هایی برای بررسی کردن علایق و چیزهایی است که مورد پسند ما هستند.

این تکنولوژی به گونه‌ای برنامه ریزی شده است تا به هر یک از کاربران چیزهایی که دوست دارند و یا چیزهایی که ممکن است بخرند را نشان دهد. همین امر موجب می‌شود تا کاربران به صورت ناخودآگاه کالاهایی را بخرند که ممکن است به آن احتیاجی نداشته باشند. جای تعجب نیست که چنین شرکت‌هایی بسیار ثروتمند هستند‍!

سیستم بانکی

بسیاری از بانک‌ها تکنولوژی A.I. را پذیرفته‌اند. سیستم‌هایی که دارای A.I. هستند می‌توانند از سوابق تمامی معاملات نگهداری کنند و فعالیت‌های غیرمعمول را شناسایی کنند و نقشی اساسی در کشف کلاهبرداری‌های مربوط به حوزه کارت‌های اعتباری بازی کنند. این سیستم‌های متکی به A.I. در زمینه خدمات مربوط به مشتری کمک زیادی می‌کنند و به سوالات مشتریان پاسخ می‌دهند. بانک‌ها می‌توانند از جنبه امنیتی نیز به هوش مصنوعی تکیه کنند زیرا این سیستم‌ها می‌توانند به راحتی فعالیت‌هایی که منجر به کلاهبرداری می‌شوند را شناسایی کنند.

امور مالی

تغییر در روند الگوهای بازار با استفاده از هوش مصنوعی قابل پیش بینی است. به همین دلیل، امور مالی به سیستم‌های مبتنی بر A.I. اتکا می‌کند. این ماشین‌ها می‌توانند مقادیر عظیمی از داده را ذخیره کرده و الگوریتم‌های محاسباتی را برای پیش بینی کردن تغییرات آتی بازار اجرا کنند. بنا به همین موضوعات، هوش مصنوعی می‌تواند منفعت شما را تضمین کرده و ضرر را به حداقل برساند.

نتیجه‌گیری:

ما هر روز از تکنولوژی‌هایی مثل تلویزیون، یخچال و تهویه کننده‌های هوا استفاده می‌کنیم. یخچال‌های مدرن و امروزی بسیار سازگار با محیط زیست هستند و مقادیر بسیار کمی از CFC را آزاد می‌کنند. بهترین یخچال در واقع آن دستگاهی است که مقدار ناچیزی از CFC را منتشر کند و سریع گرم نشود.

دنیای اطراف ما به سرعت در حال تغییر کردن است و ما باید خودمان را با آن تطبیق بدهیم. هوش مصنوعی به منزله گامی به سوی آینده است و انسان‌ها می‌توانند منفعت زیادی از آن ببرند. این تکنولوژی برای آسان کردن زندگی بشر طراحی شده است و بسیاری از صنایع، A.I. را پذیرفته‌اند. همچنین تا به امروز ثابت شده است که در صورت استفاده درست و به جا، هوش مصنوعی در هر زمینه‌ای کارآمد و مفید خواهد بود. خوشامد گفتن و پذیرفتن چنین تکنولوژی کارآمدی برای هر یک از ما گامی لازم و مورد نیاز به حساب می‌آید.

منبع
hackernoon

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا