متوسط مقالات

درس‌هایی از سلطه بیت کوین؛ آیا فصل آلتکوین‌ها فرا رسیده است؟!

چرخه‌های بازار ارز دیجیتال بسیار سریع هستند و تاریخ این بازار نشان داده که اوضاع در این بازار خیلی سریع تغییر می‌کند. سوالی که این روز‌ها برای بسیاری از فعالان این بازار پیش آمده، این است که با توجه به این که بیت کوین قله‌های جدیدی را فتح کرده است، آیا احتمال آن می‌رود که دوباره شاهد فصل آلتکوین‌ها (Altseason) باشیم؟

بیت کوین اخیرا حرکتی صعودی را شروع کرده است و بسیاری منتظر شکستن رکورد سال ۲۰۱۷ هستند. سلطه بیت کوین بر این بازار در یک ماه گذشته حدود ۷ درصد افزایش پیدا کرده است و بسیاری از آلت کوین‌ها از قافله عقب مانده‌اند. بنابراین لازم است نگاهی به تاریخچه حرکت ارزهای غیر از بیت کوین در قبل و بعد از حرکت‌های صعودی بیت کوین بیاندازیم و ببینیم احتمال فصل آلتکوین‌ها چقدر است.

تابستان ۲۰۱۷ و درسی برای فصل آلتکوین‌ها

فصل آلتکوین‌ها altseason سلطه بیت کوین تسلط بیت کوین bitcoin dominance

واضح است که سلطه بیت کوین بر بازار ارز‌های دیجیتال مناسب‌ترین ابزار برای اندازه‌گیری عملکرد بیت کوین به نسبت آلتکوین‌هاست. سال‌ها بود که تسلط بیت کوین بر این بازار در حدود ۷۵ درصد بود، تا این که در اواسط ۲۰۱۷ این رکورد شکسته شد و این اولین نمونه بارز از فصل آلتکوین‌ها در تاریخ مدرن صنعت ارز دیجیتال بود.

البته همزمان با شروع فصل آلتکوین‌ها در آن دوران، ارزش بیت کوین هم پایین نیامد و ارز‌ دیجیتال برتر همچنان با قیمت بالای ۲۰۰۰ دلار معامله می‌شد. در آن زمان، اکثر آلتکوین‌ها از جمله اتریوم اوج گرفتند و بنابراین از تسلط بیت کوین بر بازار ارز‌های دیجیتال کاسته شد.

در ۱۹ ژوئن همان سال، تسلط بیت کوین بر بازار ارز دیجیتال بسیار کاهش یافت و به حدود ۳۸ درصد رسید. این در حالی بود که اتریوم ۳۱ درصد حجم بازار را از آن خود کرده بود و در این میان، آلتکوین‌هایی مانند ریپل و لایت کوین نیز حرکت‌های صعودی قابل ملاحظه‌ای را تجربه کرده بودند.

درس بعدی در زمستان سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸

فصل آلتکوین‌ها altseason سلطه بیت کوین تسلط بیت کوین bitcoin dominance

اوضاع تا آخر سال تغییر کرد و بیتکوین حرکات صعودی جالب توجهی را تجربه کرد و به قله جدید حدودا ۲۰۰۰۰ دلار رسید. این رویداد در اواخر دسامبر ۲۰۱۷ به وقوع پیوست؛ البته اتریوم و آلتکوین‌های دیگر هم همزمان با بیت کوین رشد کردند، اما نتوانستند پا به پای بیت کوین حرکت کنند و در نتیجه، بیت کوین بخش زیادی از سلطه خود بر بازار را پس گرفت و تسلط آن به بالای ۶۰ درصد رسید.

اوضاع در هفته‌های بعدی تغییر کرد و بیت کوین شروع به اصلاح کرد و در این زمان بود که فصل آلتکوین‌ها بار دیگر مختصرا شکل گرفت.

قیمت بیت کوین در میانه ژانویه ۲۰۱۸ به حدود ۱۳۰۰۰ دلار ریزش کرد و این در حالی بود که اتریوم بیشترین قیمت تاریخ خود، یعنی ۱۴۰۰ دلار را به دلیل جنون عرضه اولیه کوین (ICO) تجربه کرد. همزمان، ارز‌های دیگری مانند ریپل و کاردانو (Cardano) نیز در ژانویه اوج گرفتند. در نتیجه این حوادث، سلطه بیت کوین بر بازار به زیر ۳۳ درصد رسید.

کم‌کم این بازار صعودی جای خود را به یک بازار ناخوشایند نزولی داد و قیمت اکثر رمز ارزها تا اواخر ۲۰۱۸ ریزش کردند؛ البته میزان نزول بیت کوین کمتر از آلتکوین‌ها بود. در نتیجه این امر، سلطه بیت کوین بر بازار به بالای ۵۵ درصد رسید.

درس‌های جدید‌تر این بازار

فصل آلتکوین‌ها altseason سلطه بیت کوین تسلط بیت کوین bitcoin dominance

در بازار صعودی تابستان ۲۰۱۹ نیز بیت کوین بار دیگر حجم بازار ارز‌های دیجیتال را بالا برد و قیمت آن به حدود ۱۳۹۰۰ دلار رسید. تسلط بیت کوین بر بازار در این زمان به بالای ۶۰ درصد رسید.

بیت کوین بعد از این افزایش قیمت، بار دیگر با برگشت و تکرار مواجه شد و این ضربه سختی بر آلت کوین‌ها وارد کرد و تسلط بیت کوین را در سپتامبر ۲۰۱۹ به بالای ۷۰ درصد رساند. سپس نوبت به بازار آشفته سال ۲۰۲۰ رسید و کووید ۱۹ همه بازار‌ها از جمله بازار ارز دیجیتال را تحت تاثیر قرار داد. بازار‌ها در سال ۲۰۲۰ و مخصوصا در شش ماه اول آن، با نوسانات زیادی روبرو بودند و بازار رمز ارزها نیز از این قاعده مستثنی نبود.

زمانی که این نوسانات فرو نشست و بازار‌ها کمی آرام شدند، بازار ارز دیجیتال با پدیده جدیدی با نام دیفای مواجه شد و مفاهیمی مانند ییلد فارمینگ (yield farming) وارد صنعت ارز دیجیتال شدند. در این دوران، روز به روز پروژه‌های غیرمتمرکز جدیدی ظاهر می‌شدند. این موضوع توجه بسیاری را جلب کرد و باعث تقویت قیمت‌ها شد. فصل آلتکوین‌ها این بار برای توکن‌های دیفای به وقوع پیوست و پامپ‌های عظیمی را در آن روز‌ها شاهد بودیم.

این پروتکل‌های مالی غیرمتمرکز نیز عمدتا بر روی بلاک چین اتریوم قرار داشتند و همین امر موجب بالا رفتن قیمت اتریوم به بالای ۴۰۰ دلار شد.

اکثر آلتکوین‌ها از این روند تبعیت کردند و بار دیگر تسلط بیت کوین بر بازار را کاهش دادند. در این زمان نیز باز اصطلاح فصل آلتکوین‌ها در جامعه ارز دیجیتال به گوش می‌خورد. در حالی که آلتکوین‌ها در این مدت رشدی بیشتر از بیت کوین را تجربه کردند، قیمت بیت کوین ثابت ماند و بالای ۱۰۰۰۰ دلار معامله شد.

بیت کوین کم‌کم به این کاهش تسلط خود واکنش نشان داد و حرکت صعودی خود را آغاز کرد. دلیل این حرکت صعودی، ممکن است خرید بیت کوین توسط موسسات و یا شرکت‌های بزرگ باشد و یا شاید هم تنها چرخه‌های بازار عامل این امر بوده باشد. در نتیجه این امر، بیت کوین به رکورد تازه‌ای از ژانویه ۲۰۱۸ تا امروز رسید و به نزدیک ۱۶۰۰۰ دلار رسید؛ سلطه بیت کوین بار دیگر به بالای ۶۵ درصد رسید و بسیاری از آلتکوین‌ها از بیت کوین عقب ماندند.

جمع بندی

داده‌های ارائه شده در این نوشتار تا حدود زیادی چرخه‌های بازار ارز دیجیتال را روشن می‌کند و این داده‌ها نشان می‌دهند که اوضاع چقدر سریع در این بازار می‌تواند تغییر کند.

فصل آلتکوین‌ها در واقع در اثر چرخه این بازار رخ می‌دهد و در زمان‌های خاصی باید انتظار آن را داشت. اگرچه آلتکوین‌ها ممکن است مطابق انتظار ظاهر نشوند، اما این بدین معنی نیست که روند برعکس نمی‌شود و بار دیگر اصطلاح فصل آلتکوین‌ها بر سر زبان‌ها نمی‌افتد.

منبع
cryptopotato

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا