وضعیت استیکینگ ارزهای دیجیتال و رمزارزهایی با بالاترین کوین استیک شده در بازار

استیکینگ ارزهای دیجیتال یکی از داغ‌ترین مقوله‌های موجود در فضای حال حاضر بلاک چین است. دلیل این امر توانایی برتر گواه اثبات سهام (PoS) در نشان دادن راهی بهینه برای رسیدن به اجماع شبکه در مقایسه با گواه اثبات کار (PoW) است.

در شبکه‌های مبتنی بر گواه اثبات سهام و استیکینگ ارزهای دیجیتال در این روش اجماع، به دلیل جلوگیری از تداخل بلاک‌ها و فورک ناخواسته (بلاک‌های قدیمی)، معمولا زمان تایید بلاک بسیار سریعتر است. علاوه بر این، گواه اثبات سهام متکی بر استخراج انرژی مصرفی نبوده و بر همین اساس تاثیرات حاصل از فعالیت در حوزه ارزهای دیجیتال را بر محیط زیست کاهش می‌دهد.

لیست ارزهای دیجیتال‌ که بیشترین مقدار استیکینگ را در اختیار دارند

استیکینگ ارزهای دیجیتال

پلتفرم تجزیه و تحلیلی stakingrewards.com داده‌هایی را در رابطه با فرصت‌های مختلف سرمایه گذاری و استیکینگ رمزارزها، مثل ارزش بازار آنها و نسبت کوین‌های Stake شده در مقایسه با کوین‌های Stake نشده و در گردش را گزارش می‌دهد. این آمار نشان می‌دهد که چه مقداری از سرمایه در قراردادهای استیکینگ ارزهای دیجیتال قفل شده است. در این مقاله ما به بررسی رمزارزهایی که در حال حاضر بیش از ۱۰۰ میلیون دلار استیکینگ شده‌اند، می‌پردازیم.

Tezos؛ با بیش از ۱.۴۹ میلیارد دلار

تامین سرمایه Tezos توسط عرضه اولیه کوین تامین شد که در سال ۲۰۱۷ توانست مبلغ ۲۳۲ میلیون دلار را جمع آوری کند و یک سال بعد شبکه خود را راه اندازی کرد. این شبکه از نوعی گواه اثبات سهام نقدی استفاده می‌کند که به دارندگان توکن اصلی آنها (XTZ) اجازه می‌دهد تا بدون اتکا کردن به توافق‌نامه اجماع گواه اثبات سهام نیمه متمرکز، اختیار استیکینگ ارز های دیجیتال توکن های خود را به نودهای دیگر واگذار کنند.

Tezos برای توسعه قراردادهای هوشمند خود از زبان برنامه نویسی بومی خود با نام Polyglot استفاده می‌کند. علاوه بر مقیاس پذیری قابل توجه لایه اول این پلتفرم، Tezos شبکه مقیاس پذیر لایه دوم خود با نام Marigold را نیز توسعه داده است. Tezos در طول چند ماه گذشته توجه عمومی قابل توجهی را به خود جلب کرده است. این اتفاق در قیمت XTZ کاملا نمایان است و می‌توان دید که در ابتدای سال ۲۰۲۰ قیمت آن دو برابر شده است.

EOS؛ با بیش از ۱.۴۰ میلیارد دلار

در حقیقت EOS مانند کودکی نوپا و عجیب و غریب در فضای بلاک چین و بازار ارزهای دیجیتال به حساب می‌آید. چشم انداز اصلی این حوزه این است که فهم قراردادهای هوشمند را برای عموم آسان کنند و درک و خواندن آنها را برای انسان‌ها که مخاطب اصلی چنین قراردادهایی هستند با معرفی قراردادهای Ricardian، آسان کنند. EOS از اجماع گواه اثبات سهام واگذار شده (dPoS) استفاده می‌کند که بر اساس آن دارندگان توکن EOS مجموعه‌ای از ۲۱ تولیدکننده بلاک واگذار شده را انتخاب کرده و سهمی از پاداش تولیدکنندگان بلاک را دریافت می‌کنند. در کنار مدل اجماعی آنها، تعاملات در بلاک چین EOS توسط یک قانون اساسی اداره می‌شوند که در نهایت امکان تشکیل یک حوزه قضایی غیرمتمرکز را فراهم می‌کند. اگرچه می‌توان این اقدام را تا حدی بلند پروازانه دانست اما در حقیقت برخی مشکلات مربوط به مدل کلی اداره کردن در آن وجود دارند. در وضعیتی که قوانین حاکمیت مربوط به قانون اساسی تا حدی نامشخص هستند، از طرف دیگر با تکیه کردن بر انطباق فعال واگذاری‌ها، این قانون به صورت فعالانه برگشت پذیری معاملات (جعلی) را امکان پذیر می‌سازد. از نظر برخی افراد، این موضوعی قابل بحث به حساب می‌آید زیرا می‌توان آن را نقض تغییرناپذیری بلاک چین ها دانست. توکن EOS شاهد تغییرات شدید قیمتی بوده اما به صورت کلی می‌توان گفت تمایل افراد و علاقه آنها به EOS در ماه‌های گذشته کاهش یافته است.

Cosmos؛با بیش از ۳۷۱ میلیون دلار 

Cosmos به نوعی متشکل از شبکه بلاک چین های موازی است که به صورت داخلی با هم همکاری می‌کنند و هر یک از مکانیسم اجماع Tendermint BFT تغذیه می‌شوند. این امر برای بسیاری از مدل‌های محتمل کنسرسیوم در راستای زنجیره‌های موازی مختلف اجازه صادر می‌کند که می‌تواند یا زنجیره‌های کنسرسیوم با یک مجموعه ثابت از اعتبارسنج‌ها باشد یا اینکه جزء بلاک چین های کاملا عمومی با اجماع گواه اثبات سهام باز باشد. به دلیل اجرای هم زمان چندین زنجیره موازی، Cosmos به نوعی یک مقیاس پذیری بالا در مقایسه با سایر ارزهای دیجیتال که امکان استیکینگ آنها فراهم است را با زمان تایید بسیار کم به دست می‌آورد. علاوه بر این، Cosmos قابلیت داشتن همکاری داخلی با زنجیره‌های غیر Tendermint مثل بیت کوین و اتریوم را نیز دارد. کوین بومی این پلتفرم با نام ATOM در اواخر سال ۲۰۱۹ افزایش قیمت داشته و در اواسط ماه مارس از افت قیمت آسیب زیادی را متحمل شد. بهبود روند کاری این کوین از آن زمان بسیار کند بوده است.

TRON؛ با بیش از ۲۸۷ میلیون دلار

بدون شک TRON بحث برانگیزترین ارز دیجیتال در بازار ارزهای دیجیتال به حساب می‌آید. بنیان گذار و مدیر عامل این پروژه Justin Sun فردی جنجالی در حوزه رمزارزها است که به دلیل ترویج بسیار شدید و تعجیل‌وار پروژه بلاک چین خود بسیار مشهور است. TRON نیز همانند EOS به دلیل استفاده از روش نیمه متمرکز dPoS مورد انتقاد قرار می‌گیرد. با این وجود، علی رعم اینکه منتقدان بسیاری در این حوزه حاضرند، آقای Sun طرفداران وفادار و مشتاقی نیز دارد. علاوه بر این، تعاملات اخیر او با BitTorrent و Steemit موجب ورود دو عضو بسیار ارزشمند به اکوسیستم TRON شده است. توکن TRON در تاریخچه استیکینگ ارز دیجیتال خود نوسانات بسیاری را تجربه کرده است اما از ماه اکتبر سال ۲۰۱۹ ثبات نسبی خود را حفظ کرده است و بین قیمت‌های ۰.۰۱۳ تا ۰.۰۲۰ دلار معامله می‌شود و در ماه فوریه افزایش قیمت اندکی داشته است.

NEM؛ با بیش از ۱۵۶ میلیون دلار 

پروژه NEM (مخفف جنبش اقتصاد نوین) که در سال ۲۰۱۵ راه اندازی شد، یکی از قدیمی‌ترین نمونه‌هایی است که استیکینگ ارزهای دیجیتال را میسر کرده است. بر اساس مدل اجماع گواه اثبات اهمیت آنها، جوایز متعلق به بلاک ها نه تنها بر اساس استیکینگ کوین ها بلکه بر اساس مدت زمانی که هر کوین در هر کیف پول نگهداری شده است و تعداد و ابعاد معاملات در طول ۳۰ روز گذشته اندازه گیری می‌شود. با توجه به توانایی انجام ۴۰۰۰ تراکنش در ثانیه، NEM از مقیاس پذیری چشمگیری برخوردار است. این قابلیت در آینده با تقسیم برنامه ریزی زنجیره‌ای آنها به بلاک چین حال حاضر NEM NIS1 و بلاک چین دومی که Symbol نامیده می‌شود پیشرفت قابل توجهی خواهد داشت. در طی رکود بازار در اواسط ماه مارس، توکن بومی NEM با نام XEM عملکردی بسیار بهتر از اکثر ارزهای دیجیتال داشت و حتی بیت کوین را نیز پشت سر گذاشت اما پس از بهبود روند بازار تا حدودی جایگاه خود را از دست داد و به کانال قیمتی بین ۰.۰۳۲ تا ۰.۰۵۰ دلار بازگشت.

Algorand؛ با بیش از ۱۱۷ میلیون دلار

Algorand یک بلاک چین با مقیاس پذیری بالاست که بر اساس اجماع گواه خالص اثبات سهام ساخته شده است. معنی این امر این است که تمامی توکن های ALGO این پلتفرم برای استیکینگ ارزهای دیجیتال در دسترس هستند و نیازی به لاک کردن یا همان قفل کردن آنها در بطن قراردادهای هوشمند و یا واگذار کردن آنها به تولیدکنندگان بلاک نیست. تمامی منابع مالی ALGO که به کیف پول رسمی Algorand ارسال می‌شوند در لحظه Stake شده و این روند کاملا به صورت اتوماتیک انجام می‌شود و پاداش بلاک آن نیز در زمان واقعی کسب می‌شود. از زمان راه اندازی شبکه اصلی این پلتفرم در سال ۲۰۱۹، روند توسعه مداومی در این شبکه وجود داشته است. ارتقا این شبکه به Algorand 2.0 ویژگی‌های جدیدی را برای این بلاک چین به ارمغان آورده است که شامل دارایی‌های استاندارد سازی شده، انتقالات اتمی و قراردادهای هوشمند در لایه اول می‌شود. در اوایل سال جاری، ارتقا دیگری نیز در این حوزه اعلام شد که قرار است قابلیت‌های چند زنجیره‌ای به این فضا اضافه کند. توکن‌های ALGO به صورت قابل توجهی قیمت پایدار خود را حفظ کرده‌اند و از ماه اکتبر سال ۲۰۱۹ با قیمت ۰.۲۰ تا ۰.۲۸ دلار معامله می‌شوند. افزایش قیمت اندکی در ماه فوریه برای توکن‌های ALGO اتفاق افتاد که قیمت آن را تا ۰.۴۸ دلار افزایش داد. پس از رکود بازار در اواسط ماه مارس، ALGO به سرعت به کانال قیمتی خود بازگشت.

Decred؛ با بیش از ۹۴ میلیون دلار

سرمایه قفل شده ۱۰۰ میلیون دلاری ما نصیب Decred شد که هنوز کاملا به این مبلغ دست نیافته است اما فاصله چندانی نیز با آن ندارد. Decred که در سال ۲۰۱۶ از پایگاه کد بیت کوین فورک شده است دارای مدل اجماع ترکیبی است که در آن ۶۰ درصد جوایز بین تولیدکنندگان بلاک گواه اثبات کار و ۳۰ درصد پاداش بین رای دهندگان اداره کننده گواه اثبات سهام توزیع می‌شود. پس از تجربه کردن نوسانات قیمتی بسیار در سال‌های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸، به نظر می‌رسد که علاقه موجود نسبت به Decred پس از افزایش قیمت اصلی آن در ماه ژوئن سال ۲۰۱۸ تقریبا از بین رفت. از آن زمان تا به امروز قیمت‌ توکن DCR تقریبا ثابت بوده است.

Ethereum 2.0 (این شبکه هنوز راه‌اندازی نشده است)

صحبت از موارد افتخار آمیز شد، پس به حتم نمی‌توان اتریوم را از این لیست کنار گذاشت. با ارتقا شبکه شماره 2.0 این پلتفرم، دومین ارز دیجیتال بزرگ از نظر ارزش بازار قصد انتقال به شبکه گواه اثبات سهام چند زنجیره‌ای را دارد و این فرایند حداقل به مدت دو سال ادامه دارد. تجزیه و تحلیل آدرس‌های اتریوم نشان داده‌اند که اکنون بیش از ۱۰۰,۰۰۰ آدرس وجود دارد که حداقل نیاز به ۳۲ اتر برای استیکینگ ارزهای دیجیتال آن دارند. این امر به این معناست که با راه اندازی Beacon Chain پلتفرم Ethereum 2.0 در اواخر سال جاری، به صورت بالقوه صدها میلیون سهم برای استیکینگ ارز دیجیتال اتریوم قفل می‌شود. هم زمان با تکمیل روند انتقال به two-point-oh، اتریوم آماده صعود به بالاترین جایگاه در لیست پر سودترین ارز دیجیتال استیک شده توسط بسیاری از افراد می‌شود.


54321
امتیاز 3.8 از 4 رای

منبع dailyhodl
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال نظر