کریپتو کده

دیکرد (Decred) چیست؟ امکان پذیری مبادلات اتمی و معاملات همتا به همتا! + ویدیو

طبق مطالب وبسایت دیکرد (Decred)، دیکرد (Decred) یک ارز دیجیتال آزاد و رو به رشد با سیستم نظارت جامعه محور است که با بلاک چین ترکیب شده است.

خرید ارز دیجیتال با ۱۰ هزار تومان!

تو صرافی ارز پلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، همه ارزهای دیجیتال رو معامله کنی!

همین الان شروع کن

بیت کوین در سال ۲۰۰۹ مسیر را برای ارزهای دیجیتال هموار کرد و تعدادی گروه وجود دارند که از بیت کوین جدا شده و در مسیر کوین های جدیدی شروع به کار کرده اند. یکی از این گروه ها دیکرد (Decred) است که فورک بیت کوین با تفاوت های منحصر به فرد خود است. این مقاله به کسانی که به تازگی با دیکرد (Decred) آشنا شده اند کمک می‌کند تا به تفاوت های آن با سایر ارزهای دیجیتال نظیر بیت کوین پی ببرند.

آنچه در این مطلب می‌خوانید

مقایسه

استخراج بیت کوین به شدت رقابتی است و به برق ارزان یا رایگان و سخت افزارهای تخصصی با نام ماینرهای اسیک نیاز دارد. اسیک ها، قطعات گران قیمتی هستند که به طور ویژه برای ماینینگ ساخته شده اند و برای مصارف دیگر غیرقابل استفاده است. به دلیل وجود الگوریتم مبتنی بر منابع با نام گواه اثبات کار یا PoW، گروهی از ماینرها، قدرت قابل توجهی در بیت کوین را در دست دارند. دیکرد (Decred) با امکان پذیر ساختن کاربرانی که دستگاه ماینر ندارند تا به طور مستقیم در اجماع شبکه شرکت کنند و به عنوان نود عمل کنند، در تلاش است تا تعادل قدرت بهتری بین ماینرها و کاربران ایجاد کند. این اقدام شامل مکانیزم ترکیبی ای از اجماع گواه اثبات سهام و گواه اثبات کار است.

در گواه اثبات سهام دیکرد (Decred)، دارندگان توکن می‌توانند به طور مجازی تراکنش ها را تایید کنند تا جایزه و هم چنین حق رای در خصوص پروپوزال های شبکه دریافت کنند. این موضوع به دارندگان توکن امکان می‌دهد تا حق اظهار نظر در خصوص پیشرفت پروژه مورد نظر داشته باشند. سهامداران در عوض تیکتی که باعث میشود دارندگان آن تبدیل به تایید کنندگان بلاک شوند، توکن های دیکرد (Decred) خود را مسدود می‌کنند. ۶۰ درصد توکن های تازه تولید شده دیکرد (Decred) به ماینرهای گواه اثبات کار، ۳۰ درصد این توکن ها به رای دهندگان گواه اثبات سهام و ۱۰ درصد توکن ها به کمک هزینه های توسعه تعلق می‌گیرد، در حالی که ‌در بیت کوین، ۱۰۰ درصد جایزه به ماینرهای گواه اثبات کار می‌رسد. فارغ از این نحوه تخصیص سرمایه، دیکرد (Decred) به توسعه دهندگان امکان می‌دهد تا در ازای کارکردن بر روی پروپوزال ها و در صورت تایید جامعه، سود کسب کنند.

بیت کوین و دیکرد (Decred) هر دو دارای ۲۱ میلیون کوین موجودی می‌باشند. در دیکرد ، ۸ درصد کوین ها از قبل استخراج شده است و با نسبت برابر ۴ درصدی در ایردراپ توزیع شده و برای بازپرداخت هزینه های Company 0 و توسعه دهندگانی که در ابتدا بر روی این پروژه سرمایه گذاری کردند مورد استفاده قرار گرفته است. ایردراپ مورد نظر شامل اهدای توکن رایگان به افراد منتخبی بود که برای رویداد ایردراپ ثبت نام کرده بودند. این امر برای توزیع گسترده تر توکن ها و تشویق جامعه برای مشارکت بیشتر انجام شد.

تبادل اتمی

یکی از اعلام های مهم اخیر دیکرد (Decred) این بود که دیکرد (Decred) و لایت کوین، تبادل اتمی داخل زنجیره را به پایان رسانده اند که معاملات همتا به همتا را امکان پذیر می‌سازد. هرچند این مورد نمی‌تواند جایگزین بعضی از ویژگی های ارائه شده توسط صرافی ها شود، اما به دارندگان دیکرد (Decred) و لایت کوین امکان می دهد تا فرابورس یا OTC را بدون نیاز به شخص ثالث انجام دهند.

منابع

دیکرد (Decred) ویژگی های منحصر به فردی ارائه می‌دهد که در حال حاضر در بیت کوین در دسترس نمی‌باشد و تمرکز ویژه ای به موضوع توسعه دارد.

منبع
medium

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا