اخبار بیت کوین

پیش‌بینی چند تحلیلگر از احتمال تایید ETFهای اسپات بیت کوین یا رد آن

با توجه به اینکه روز به روز به تاریخ ۱۰ ژانویه (۲۰ دی) نزدیک‌تر می‌شویم، بسیاری از معامله‌گران بازار کریپتو بیشتر نگران سرنوشت صندوق‌های قابل‌معامله در بورس (ETF) اسپات بیت کوین می‌شوند. این تاریخ آخرین فرصت کمیسیون بورس و اوراق بهادار آمریکا (SEC) برای رد یا تصویب پرونده ETF شرکت آرک اینوست (Ark Invest) محسوب می‌شود.

خرید ارز دیجیتال با ۱۰ هزار تومان!

تو صرافی ارز پلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، همه ارزهای دیجیتال رو معامله کنی!

همین الان شروع کن

به همین خاطر تحلیلگران زیادی اعلام کرده بودند به احتمال ۹۰٪ صندوق‌های مذکور در این تاریخ تایید می‌شوند. به لطف این پیش‌بینی‌ها قیمت بیت کوین به شدت رشد کرد و به محدوده ۴۵٬۰۰۰ دلار رسید. با این حال، اکنون که به این تاریخ نزدیک شده‌ایم، برخی از تحلیلگران می‌گویند SEC احتمالا به فرصت بیشتری نیاز دارد. در مطلب پیش رو جدیدترین پیش‌بینی‌های تحلیلگران مختلف در مورد سرنوشت ETFها را بررسی کرده‌ایم.

پیش‌بینی گزارشگران شبکه فاکس بیزنس

به نقل از کریپتو اسلیت، النور ترت (Eleanor Terrett)، روزنامه‌نگار شبکه فاکس بیزنس (FOX Business)، اظهار داشته است که SEC باید کارهای بیشتری را قبل از تصویب ETFهای اسپات بیت کوین انجام دهد. وی خاطرنشان کرده است:

اگر ETFهای اسپات بیت کوین فردا تصویب شوند، من واقعا تعجب می‌کنم. من بعد از گفت‌وگو با متقاضیان ETFها متوجه شدم که SEC هنوز باید تمام تغییرات ایجادشده در فرم‌های S-1 ثبت‌شده در روز پنجشنبه/جمعه را بررسی کند و در مورد آن‌ها نظر بدهد.

ترت با توجه به فرآیند تایید ETFهای فیوچرز اتریوم خاطرنشان کرد SEC ابتدا بررسی‌های خود را انجام می‌دهد و سپس مهلت معینی را (احتمالا بین ۲۴ تا ۴۸ ساعت) برای اصلاح نهایی پرونده‌های S-1 مشخص خواهد کرد.

چارلز گاسپارینو (Charles Gasparino)، خبرنگار شبکه فاکس هم اعلام کرده که حداقل یکی از متقاضیان ETFهای اسپات بیت کوین، یعنی بلک راک هیچ اطلاعیه‌ و خبری از سوی SEC دریافت نکرده است. وی در ادامه اظهار داشت:

کارمندان بلک راک می‌گویند که SEC سکوت کرده است. منابع النور ترت هم می‌گویند کارهای اداری SEC هنوز به اتمام نرسیده و اطلاعیه جدیدش را احتمالا تا پایان هفته اعلام می‌کند.

بیانیه خبرنگاران شبکه فاکس با گزارش‌های رویترز تطابق ندارد. همان طور که پیش از این گزارش دادیم، رویترز به گفته منابع ناشناس خود اعلام کرده بود SEC ممکن است تا روز سه شنبه ۲ ژانویه (۱۲ دی) یا چهارشنبه ۳ ژانویه (۱۳ دی) به متقاضیان ETFهای اسپات بیت کوین اطلاع دهد که درخواستشان را تایید خواهد کرد.

پیش‌بینی تحلیلگران ETF بلومبرگ

به نقل از کوین تلگراف، اریک بالکوناس (Eric Balchunas)، یکی از تحلیلگران ETF بلومبرگ، اعلام کرد است احتمال رد شدن ETFهای اسپات بیت کوین در ماه ژانویه (دی) خیلی پایین است، اما حتی اگر چنین اتفاقی هم بیفتد به این دلیل است که SEC به زمان بیشتری نیاز دارد؛ نه اینکه بخواهد ETFها را برای همیشه رد کند.

بالکوناس و جیمز سیفرت ( James Seyffart)، یکی دیگر از تحلیلگران ETF بلومبرگ، همچنان معتقدند به احتمال ۹۰٪ صندوق‌های مذکور تا ۱۰ ژانویه (۲۰ دی) تایید می‌شوند اما به خاطر اینکه SEC ممکن است به زمان بیشتری نیاز داشته باشد، این احتمال را افزایش نداده‌اند. بالکوناس ادامه داده است:

من می‌گویم اگر در دو هفته آینده تایید نشوند، به خاطر این است که SEC به زمان بیشتری نیاز دارد. به همین خاطر است که ما احتمال ۹۰٪ را افزایش نداده‌ایم. من فکر نمی‌کنم که SEC بخواهد به طور کلی تمام آن‌ها را رد کند.

با این حال، بالکوناس تاکید کرده با توجه به زمان و تلاشی که کارمندان SEC و متقاضیان ETFهای اسپات بیت‌ کوین صرف کرده‌اند، نشان می‌دهد که بعید است این صندوق‌ها در آخرین لحظه رد شوند. وی ادامه داده است:

اگر چنین اتفاقی بیفتد، بزرگ‌ترین ضرر یک دهه گذشته به وجود می‌آید. همه طرف‌ها حتی در تعطیلات هم کار زیادی انجام دادند. رد ETFها واقعا آزاردهنده است.

وتل لوند (Vetle Lunde)، تحلیلگر شرکت «K33 Research»، تا حدودی با بالکوناس موافق است اما در گزارش خود در ۲ ژانویه (۱۲ دی) احتمال رد شدن ETFها را تنها ۵٪ برآورد کرده است. بالکوناس علاوه بر این معتقد استدر صورت رد مستقیم ETFها از سوی SEC، ممکن است شرکت‌های متقاضی با پیروی از گری‌ اسکیل (Grayscale) از این آژانس شکایت کنند. او تاکید کرده است:

آن‌ها پول زیادی خرج کرده‌اند و به شدت تلاش کرده‌اند؛ پس الآن تسلیم نمی‌شوند. به نظر من داستان ETFها این طوری تمام نمی‌شود. من حتی فکر نمی‌کنم آن‌ها انجام این کار را برای مدتی به تعویق بیندازند. چون به نظر من جهنم خالص به وجود می‌آید.

لازم به ذکر است، دریافت نظرات عمومی توسط SEC همچنان ادامه دارد و دو مورد از آن‌ها اخیرا در ۲ ژانویه (۱۲ دی) از SEC خواسته‌اند تا ETFها را به طور کامل رد کند.

نظرات عمومی درمورد ETFهای اسپات بیت کوین
نظرات عمومی درمورد ETFهای اسپات بیت کوین – منبع: SEC

یکی از آن‌ها ادعا کرده که ماهیت غیرمتمرکز بیت کوین و توانایی آن برای دور زدن کانال‌های مالی سنتی می‌تواند BTC را برای کشورها و شرکت‌هایی جذاب کند که می‌خواهند از تحریم‌های آمریکا فرار کنند.

پیش‌بینی بانک سرمایه‌‌گذاری TD Cowe

به نقل از دبلاک و به گفته بانک سرمایه‌گذاری TD Cowen، کمیسیون بورس آمریکا یک ETF اسپات بیت کوین را تا ۱۰ ژانویه (۲۰ دی) به خاطر «ضرورت سیاسی» آن تصویب خواهد کرد. گروه تحقیقاتی این بانک اعلام کرده است:

به نظر ما این یک ضرورت سیاسی است چون SEC باید نقش خود را به عنوان تنظیم‌کننده بازار کریپتو تقویت کند و این کار را باید تا قبل از آغاز بررسی‌های کنگره انجام دهد. ما معتقدیم که SEC نمی‌خواهد چنین چالشی را فقط به خاطر امتناع از تایید ETFهای اسپات بیت کوین از دست بدهد.

بانک TD Cowen علاوه بر این روی ۲ لایحه تاکید کرده که تحت رهبری جمهوری‌خواهان در سال گذشته معرفی شده‌اند. یکی از این لایحه‌ها به دنبال‌ قانون‌گذاری بخش استیبل کوین‌ها است و دیگری هم رویکرد جامعی نسبت به ساختار بازار کریپتو دارد. هر دو لایحه در ماه جولای (تیر) از کمیته خدمات مالی مجلس آمریکا به رهبری پاتریک تی مک‌هنری (Patrick T. McHenry) خارج شدند و باید به کمیته بانکداری سنا ارائه شوند.

به گفته TD Cowen، هنوز احتمال تایید لایحه ساختار بازار کریپتو وجود دارد و مک‌هنری می‌تواند آن را تا روی کار آمدن دولت جدید و قبل از بازنشستگی خود در پایان سال ۲۰۲۴ انجام دهد. تحلیلگران TD Cowen اعلام کرده‌اند:

برای اینکه SEC حمایت سنا و کاخ سفید را در اختیار داشته باشند، باید در زمینه حمایت از سرمایه‌گذاران پیشرو باشد.

اقدام عجیب گری‌ اسکیل در ارائه اصلاحیه جدید

در پایان بد نیست اشاره‌ای هم به اقدام سوال برانگیز شرکت گری اسکیل داشته باشیم. این شرکت در ۲ ژانویه (۱۲ دی) اصلاحیه جدید ETF اسپات بیت کوین خود را ثبت کرد اما در اقدامی عجیب اسامی شرکت‌های پذیره‌نویس (AP) خود را حذف کرد و جای آن را خالی گذاشت. همچنین اطلاعاتی در مورد کارمزد صندوق پیشتهادی خود ارائه نداد. این مسئله سوالاتی را ایجاد کرد و اریک بالکوناس این سوال را مطرح کرد که چرا گری‌ اسکیل چنین کاری کرده است؟ وی مخصوصا بر این نکته تاکید کرد که اگر شرکت‌ها بخواهند در اولین بخش از تاییدیه‌ها قرار بگیرند، باید چنین اطلاعاتی را ثبت و مشخص کنند.

این اقدام در حالی صورت گرفته است که مایکل سوننشین (Michael Sonnenshein) اخیرا اظهار داشته بود این شرکت از سال ۲۰۱۷ با شرکت‌های پذیره‌نویسی مثل جین استریت کپیتال (Jane Street Capital) و ویرچو فایننشان (Virtu Financial) همکاری داشته است. اما دراصلاحیه جدید، هیچ اشاره‌ای به این دو شرکت نشده است.

بالکوناس عدم وضوح در پرونده گری اسکیل را با شرکت‌های دیگری مانند بلک راک و فیدلیتی مقایسه کرد که این جزئیات را در پرونده‌های خود ارائه کرده‌اند. این وضعیت با استعفای اخیر بری سیلبرت (Barry Silbert) به عنوان مدیر عامل شرکت دیجیتال کارنسی گروپ (Digital Currency Group)، شرکت مادر گری اسکیل، از هیات مدیره آن پیچیده‌تر شده است.

گری‌ اسکیل به طور کلی در اصلاحیه جدیدش نکته خاصی را اضافه نکرده و تنها نکته قابل توجه در آن استفاده از همان روش نقدی مورد نظر SEC (استفاده از ارز فیات) برای خرید و بازخرید سهام توسط APها بوده است. شایان ذکر است در ۲۹ دسامبر (۸ دی) شرکت‌های زیادی با اصلاح پرونده‌های خود نام APها و کارمزدشان را ثبت کرده بوند.

کوثر ایزک شیریان

تو دانشگاه اقتصاد خوندم و خیلی اتفاقی وارد بخش اخبار کریپتو شدم. اما خیلی طول نکشید که عاشق رویای غیرمتمرکزسازیش شدم. به اقتصاد کلان و تحلیل تکنیکال علاقه زیادی دارم ولی هیچ وقت نمی‌تونم به بازار NFTها بی‌اعتنا باشم. بی‌صبرانه هم منتظرم تا کاربردهای کریپتو تو دنیای واقعی بیشتر بشه.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا