تحلیل فاندامنتال

قیمت نات کوین چقدر است؟ نقد و بررسی بازی به بهانه امکان فروش Notcoin

بازی نات کوین به عنوان یک بازی Tap-to-Ean در شبکه بلاکچین تلگرام از سه ماه پیش فعالیت خود را آغاز کرده است. به لطف کاربران ۹۰۰ میلیونی پیام‌رسان تلگرام و پیاده‌سازی بازی Notcoin در پیام رسان تلگرام، این بازی تا به امروز بیش از ۲۶ میلیون کاربر را جذب کرده است و به یکی از پرطرفدارترین Mini-appها در بلاکچین تلگرام تبدیل شده است.

تقریبا ۱۰ روز پیش تیم این بازی روشی را برای فروش نات کوین (کوین درون بازی) معرفی کردند. پس از این اعلام سوال‌هایی برای کاربران ایجاد شده که قیمت نات کوین چقدر است؟ برای تبدیل Notcoin به NFT و سپس فروش آن چه شرایطی را باید داشته باشیم؟ آیا نات کوین خود را بفروشیم؟ آینده نات کوین چگونه خواهد بود؟ در این مقاله سعی کردیم به تمامی این سوال‌ها پاسخ دهیم.

چطور نات کوین خود را بفروشیم؟

تیم نات کوین در روز ۱۹ اسفند روشی برای فروش نات کوین معرفی کرد. در این روش، افراد می‌توانند در ازای خرج کردن توکن Notcoin، دو نوع NFT بسازند؛ NFT با بسته ۱۰ میلیونی از نات کوین و NFT با بسته ۱۰۰ میلیونی. طبق این روش، افرادی که در حال حاضر در بازی Notcoin دارند می‌توانند هر ۱۰ میلیون واحد (یا ۱۰۰ میلیون واحد) از آن را به یک واحد NFT ووچر (voucher) تبدیل کنند. بعد از این اطلاعیه افرادی که تا به امروز Notcoin استخراج کرده‌اند سه انتخاب دارند:

 1. هیچ اقدامی نکنند و توکن Notcoin داخل بازی را به NFT تبدیل نکنند و در آینده هر زمان توکن اصلی NOT، ایردراپ شد، توکن درون بازی خود را به توکن اصلی بازی تبدیل کنند.
 2. هر ۱۰ میلیون توکن (یا ۱۰۰ میلیون) نات کوین داخل بازی خود را به یک واحد NFT ووچر تبدیل کنند و منتظر بمانند که زمانی که توکن اصلی بازی ایردراپ شد، NFT خود را به توکن اصلی تبدیل کنند.
 3. پس از ساخت NFT، آن را در بازار getgems به فروش برسانند.

قیمت نات کوین چقدر است؟

قیمت نات کوین، مهم‌ترین فاکتور برای افرادی است که قصد دارند نات کوین درون بازی را به NFT تبدیل کنند. در نمودار زیر قیمت هر ۱ میلیون واحد توکن Notcoin (توکن استخراج شده در بازی) را از ابتدای آغاز معاملات (۱۹ اسفند) تا به امروز را مشاهده می‌کنید:

نمودار قیمت نات کوین
منبع: تاریخچه معاملات نات کوین در getgems

براساس نمودار بالا، قیمت نات کوین مدام در حال کاهش بوده و در زمان نگارش این مطلب، هر ۱۰ میلیون توکن Notcoin تقریبا برابر با ۸ توکن TON است (تقریبا ۳۰ دلار) و بالاترین قیمت قابل معامله آن در روز ۲۰ اسفند بوده که هر ۱۰ میلیون نات کوین، تقریبا معادل ۱۰۰ توکن Ton‌بوده است (تقریبا ۳۵۰ دلار البته آن روزها قیمت کوین تان ۴ دلار بود و با قیمت آن روز، ارزش این توکن ۴۰۰ دلار بوده است).

هر ۱۰ میلیون توکن Notcoin شما در حال حاضر کمتر از ۳۰ دلار ارزش دارد. که در صورتی که موفق به  فروش شوید، ۲۰ درصد آن نیز به تیم نات کوین خواهد رسید

آیا نات کوین خود را بفروشیم؟

این بخش صرفا نظر نویسنده این محتوا است و هدف من صرفا ارائه اطلاعات بوده و تصمیم نهایی باشماست. در این بخش به این سوال پاسخ می‌دهیم که آیا ارزش دارد توکن درون بازی خود را به NFT تبدیل کنم؟ اگر NFT ووچر خود را در بازار Getgems لیست کنم، آیا اصلا خریداری برای آن وجود دارد؟

وضعیت بازار فروش نات کوین

در زمان نگارش این مطلب تعداد ۱.۹ تریلیون نات کوین به NFT تبدیل شده یا به عبارتی در مجموع ۱۸۸ هزار NFT مینت شده است. وضعیت فعلی خرید و فروش این NFT به شرح زیر است:

 • ۹۹.۹۷ درصد NFTها، بسته ۱۰ میلیونی Notcoin و ۰.۰۳ درصد آن‌ها بسته ۱۰۰ میلیونی Notcoin هستند.
 • ۱۷,۰۹۵ آیتم NFT که تقریبا معادل ۹ درصد کل NFTهاست، برای فروش لیست شده‌اند.
 • ۴,۹۲۸ آیتم NFT که تقریبا معادل ۲ درصد کل NFTهاست، به صورت مزایده لیست شده‌اند.
 • ۱۶۶,۷۳۹ آیتم NFT که تقریبا معادل ۸۷ درصد کل NFTهاست، قصد فروش ندارند.
 • ۴۶,۹۵۱ آیتم که تقریبا معادل ۳۴ درصد کل NFTهاست، از ابتدا تا به امروز به خرید و فروش شده‌اند.
 • در ۲۴ ساعت اخیر ۳۰۷ تان کوین هزینه تراکنش برای مینت این NFTها توسط کاربران این بازی پرداخت شده است. همانطور که می‌بینید برنده اصلی این بازی، شبکه بلاکچین Ton است.
 • از ابتدا تا به امروز برای مینت تمام این NFTها ۱۱ هزار کوین TON توسط کاربران پرداخت شده است
 • حجم کل معاملات این NFT ها از ابتدا تا به امروز معادل ۷۰۰ هزار واحد تان کوین بوده که ۲۰ درصد از این مقدار سهم بازی نات کوین است، به عبارتی درآمد سازندگان این بازی در ۱۰ روز اخیر معادل ۱۴۰ هزار TON بوده است.

در نتیجه اگر قصد دارید که Notcoin درون بازی خود را به NFT تبدیل کنید یا آن‌را به فروش برسانید به موارد زیر توجه کنید:

 • شما برای فروش آن و رسیدن به پول، حداقل باید ۱۰ میلیون Notcoin را در بازی استخراج کرده باشید؛ اگر این مقدار را ندارید، شما اصلا نمی‌توانید نات کوین خود را بفروشید.
 • قیمت هر ۱۰ میلیون Notcoin در حال حاضر برابر با ۸ توکن TON است که با توجه به قیمت امروز معادل ۳۰ دلار است. که از این مقدار، ۸۰ درصد سهم شما خواهد بود که چیزی در حدود ۲۴ دلار در نهایت به شما خواهد رسید.
 • تیم پروژه رسما اعلام کرده که ممکن است توکن NOT هیچ ارزشی نداشته باشد.
 • در حال حاضر هر ۱۰ میلیون نات کوین شما، ۲۴ دلار ارزش دارد (با کسر کارمزدها)، با توجه به موجودی Notcoin که تا به امروز جمع کرده‌اید، حساب کنید که چه مقدار توکن اصلی پروژه در نهایت سهم شما خواهد بود.
 • به طور میانگین هر کاربری که نات کوین خود را فروخته با قیمت امروز ۲۴ دلار سود کرده است.

آیا بازی نات کوین کلاهبرداری است؟

خیر. بازی نات کوین کلاهبرداری نیست. در واقع وقتی تیم پروژه به صورت رسمی و علنی فریاد می‌زند که ممکن است قیمت توکن Not صفر باشد، رودمپی ارائه نمی‌کند، وایت پیپر ندارد و حتی یک وبسایت ساده در ابتدای کار خود راه‌اندازی نمی‌کند! پس نمی‌توان گفت این پروژه قصد کلاهبرداری دارد. از طرفی برای ورود به بازی از کاربران پولی را دریافت نمی‌کند که بگوییم قصد آن کلاهبرداری است یا بازی پانزی است. اما انتقادات بسیار جدی به این بازی وجود دارد.

نات کوین ارزش وقت گذاشتن ندارد

این بازی کلاهبرداری نیست اما قطعا روشی برای اتلاف زمان شماست. استفاده از روشی آسان برای کشاندن کاربر به بازی و تست لود شبکه بلاکچین تان است. هر چند در ادامه نشان خواهیم داد که علاوه بر تست شبکه بلاکچین تلگرام، پول قابل توجهی را برای این شبکه بلاکچین (نه برای کاربران) تولید کرده است.

وبلاگ شبکه بلاکچین تان، در دسامبر ۲۰۲۳ (۲۲ آذر ۱۴۰۲) مطلبی را منتشر کرد که در آن بازی نات کوین را اینطور معرفی کرد:

میم کوینی که وبسایت ندارد، رودمپ ندارد و حتی وایپ پیپر هم ندارد.

در ادامه این مطلب سوالی مطرح می‌شود که “نات کوین را برای خوانندگان این مطلب معرفی کنید؟ هدف از ایجاد این بازی مبتنی بر اپ تلگرام چیست؟” پاسخ این سوال بسیار کوتاه است:

نات کوین احتمالا هیچ چیزی نیست.

طبق داده‌های موجود، این بازی نزدیک به ۲۶ میلیون کاربر دارد که در مجموع ۳۴ تریلیون واحد نات کوین استخراج کرده‌اند. به عبارتی هر کاربر به طور میانیگن ۱.۳ میلیون نات کوین دارد. در نتیجه فقط افرادی که تقریبا ۸ برابر میانگین کاربران نات کوین دارند، می‌توانند نات کوین خود را بفروش برسانند که با توجه به قیمت امروز نات کوین، نهایتا ۲۴ دلار سود کرده‌اند. حالا سوال اینجاست که این افراد که می‌توانند نات کوین رو بفروشند، چند درصد کل کاربران هستند؟

داده‌های شبکه بلاکچین نشان می‌دهد که تا به امروز تقریبا ۱۰۰ هزار کیف پول منحصر به فرد، ۱.۹ تریلیون نات کوین خود را به NFT تبدیل کرده‌اند. به عبارتی تنها ۰.۴ درصد از کل کاربران این بازی تا به امروز، نات کوین خود را به NFT تبدیل کرده‌اند. که همانطور که در بالاتر گفتیم فقط برای ۲۲ درصد از نات کوین‌ها خریدار وجود دارد.

خلاصه همه مواردی که در بالا گفتیم این است که از ۲۶ میلیون کاربر این بازی تا به امروز فقط ۲۲ هزار نفر نات کوین خود را فروخته‌اند. یعنی کمتر از ۰.۱ درصد کل کاربران توانسته‌اند به طور میانگین ۲۴ دلار سود کنند.

سخنی با کاربران میهن بلاکچین

لطفا توجه داشته باشید که این مطلب و تمامی اطلاعات ارائه شده در آن صرفا نقد و بررسی این بازی بر اساس اطلاعات امروز آن است. اگر شما علاقه‌مند به این بازی هستید و یا اسکواد تشکیل داده‌اید یا به هر شکلی تمایل دارید که این بازی را ادامه دهید، انتخاب با شماست و ما توصیه‌ای به ادامه دادن یا ادامه ندادن این بازی نداریم. اما احتمال موفقیت این بازی و کسب درآمد از این بازی بسیار پایین است. شما به صورت رندوم در هر ایردراپ پروژه‌هایی که با سایت‌هایی مثل کوین مارکت کپ و کوین گکو یا سایر سایت‌ها به صورت رسمی همکاری دارند شرکت کنید، حداقل همین مقدار را با زمان بسیار کمتر بدست خواهید آورد.

با این حال رسالت رسانه‌ای ما ایجاب می‌کند که اگر تمایل به فروش نات کوین را دارید، در ادامه روش کار را آموزش دهیم.

آموزش تبدیل نات کوین به NFT

اگر قصد دارید Notcoin خود را به NFT ووچر تبدیل کنید مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید. توجه کنید که این کار را فقط و فقط از طریق بات بازی نات کوین انجام دهید:

گام اول: بات نات کوین خود را باز کنید (اینجا) و با انتخاب گزینه Play وارد داشبورد خود شوید و مانند تصویر زیر، گزینه Trade را انتخاب کنید:

ورود به داشبورد بازی نات کوین

گام دوم: ساخت NFT

مطابق تصویر زیر روی گزینه Notcoin –> Voucher کلیک کنید.

تبدیل نات کوین به nft

گام سوم: مقدار Notcoin را انتخاب کنید

در این مرحله باید تعداد NFT که قصد مینت کردن دارید را انتخاب کنید. به ازای هر ۱ واحد NFT شما باید ۱۰ یا ۱۰۰ میلیون Notcoin خود را خرج کنید. برای مثال اگر قصد مینت ۲ NFT را دارید باید در بازی ۲۰ میلیون Notcoin داشته باشید.

انتخاب تعداد nft

لطفا توجه کنید که برای ساخت این NFT باید کارمزد تراکنش را با Ton پرداخت کنید. پس حتما باید مقداری Ton در کیف پول خود داشته باشید.

مانند تصویر زیر در انتها بر روی گزینه Mint کلیک کنید تا NFT شما ساخته شود.

پرداخت کارمزد برای ساخت nft

آموزش فروش NFT در Getgems

پس از اینکه توکن‌های خود را به ووچر تبدیل کردید، می‌توانید ووچر خود را در بازار getgems لیست کرده و به فروش برسانید. مراحل زیر به صورت گام به گام فروش NFT در بازار getgems را نشان می‌دهد:

گام اول: وارد بات بازی شوید و مجددا گزینه Trade را انتخاب کنید. این بار گزینه Trade Voucher را انتخاب کنید

فروش ووچر در getgems

پس از انتخاب این گزینه باید صفحه‌ای مشابه تصویر زیر برای شما نمایان شود:

لیست کردن nft در Getgems

اگر مسیر آموزش را به ترتیب طی کرده باشید، کیف پول شما به صورت خودکار به این سایت متصل خواهد شد. از نوار بالا روی کیف پول خود کلیک کنید. کمی به سمت پایین اسکرول کنید تا ووچر خود را ببینید. مشابه تصویر زیر، روی تصویر NFT خود کلیک کنید:

فروش نات کوین

برای فروش NFT خود در این بازار، گزینه Put on sale را انتخاب کنید. به تصویر زیر توجه کنید:

فروش نات کوین

برای فروش NFT دو روش وجود دارد. فروش با قیمت ثابت (گزینه Fixed price را انتخاب کنید) و فروش به صورت مزایده (Auction را انتخاب کنید) که در حالت اول قیمت را خود تعیین می‌کنید و اگر کسی حاضر به خرید باشد، NFT شما به همان قیمت به فروش خواهد رفت و در گزینه دوم مزایده برگزار خواهد شد و در پایان زمان تعیین شده توسط شما، به قیمت بالاترین پیشنهاد، NFT شما به فروش خواهد رفت.

با انتخاب یکی از دو گزینه بالا، NFT خود را در بازار Getgems برای فروش لیست خواهید کرد.

سوالات متداول (FAQ)

پرسش و پاسخ

قیمت نات کوین چقدر است؟

با توجه به معاملات انجام شده در بازار Getgems در حال حاضر هر ۱۰ میلیون نات کوین ۳۰ دلار معامله می‌شود.

آیا امکان فروش نات کوین وجود دارد؟

بله، شما می‌توانید هر ۱۰ میلیون نات کوین درون بازی خود را به NFT تبدیل کنید و آن را به فروش برسانید

آیا برای فروش نات کوین باید هزینه پرداخت کنم؟

برای مینت NFT باید ۰.۰۶ توکن تان در کیف پول خود داشته باشید. همچنین در صورت فروش ۲۰ درصد سود شما به تیم نات کوین خواهد رسید.

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
17 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا