اخبار اتریوم

شبکه آربیتروم به مدت ۷۸ دقیقه قطع شد؛ ماجرا چه بود؟

شبکه آربیتروم روز گذشته حدود ۲ ساعت قطع شد و گمانی‌زنی‌های زیادی را در بین فعالان بازار کریپتو به وجود آورد. هرچند که این مشکل در حال حاضر رفع شده، کندی و کارمزدهای بالای آن همچنان باقی مانده است.

خرید ارز دیجیتال با ۱۰ هزار تومان!

تو صرافی ارز پلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، همه ارزهای دیجیتال رو معامله کنی!

همین الان شروع کن

به نقل از کوین تلگراف و کریپتواسلیت، راهکار لایه دوم آربیتروم در ۱۵ دسامبر (۲۴ آذر) به خاطر افزایش شدید ترافیک شبکه خود با اختلال قابل‌توجهی مواجه شد. این اتفاق باعث شد شبکه مذکور تقریبا حدود ۲ ساعت قطع شود.

قطعی شبکه آربیتروم

این حادثه به خاطر افزایش قابل‌توجه ترافیک شبکه آربیتروم‌ به وجود آمد که باعث شد پروتکل‌های Arbitrum One Sequencer و Feed آن متوقف شوند. این دو پروتکل‌ اجزای ضروری شبکه آربیتروم هستند و مثل یک «سیستم کنترل ترافیک هوایی» در مورد ترتیب تراکنش‌های آن تصمیم‌گیری می‌کنند. در نتیجه، هنگامی که این پروتکل‌ها متوقف می‌شوند، عملکرد عادی شبکه آربیتروم مختل خواهد شد.

پیام مدیر کامیونیتی آربیتروم
پیام مدیر کامیونیتی آربیتروم – منبع: حساب کاربری آربیتروم‌ در پلتفرم دیسکورد

قطعی شبکه حدود ۲ ساعت (۷۸ دقیقه) طول کشید و عملکرد آربیتروم را با به تاخیر انداختن و پردازش نکردن تراکنش‌های آن مختل کرد. هرچند Sequencer و Feed در نهایت بازیابی شدند، شبکه آربیتروم‌ همچنان با مشکلاتی مثل کارمزدهای بالا مواجه بود.

تیم آربیتروم این مشکل را تایید کرد و تمام تلاش خود را به کار بست تا هر چه سریع‌تر آن را حل کند. علاوه بر این، تیم این پروژه متعهد شد گزارش مفصلی از مشکلات آربیتروم را ارائه کند و توضیحات مربوط به علت دقیق این حادثه و اقدامات انجام‌شده برای اصلاح آن را ارائه دهد. طبق داده‌های پلفترم آربی‌اسکن (Arbiscan)، زمانی که این مشکل رخ داد، برخی از بلاک‌های آربیتروم تولید می‌شدند، اما هر بلاک فقط دو تراکنش را پردازش می‌کرد.

هشدار قطعی آربیتروم
هشدار قطعی آربیتروم‌ – منبع: آربیتروم‌

علی‌رغم حل سریع این مشکل، گمانه‌‌زنی‌های زیادی در جامعه کریپتو به وجود آمد. بعضی از کاربران ادعا کردند که تعداد زیاد تراکنش‌های مربوط به ضرب اینسکریپشن‌ها ممکن است به ظرفیت محدود شبکه آربیتروم فشار آورده باشد. البته تیم آربیتروم‌ پس از مدتی این مسئله را تایید کرد. شایان ذکر است که اینسکریپشن‌ها در ابتدا در شبکه بیت کوین ایجاد شده بودند، اما به لطف پروتکل «MemeOrdi» اخیرا وارد شبکه آربیتروم هم شدند.

بعضی دیگر از افراد هم ادعا کردند اشکالات یا نقص‌های امنیتی اختلال مذکور را به وجود آورده است. با این حال، این گمانه‌زنی‌ها هنوز توسط تیم آربیتروم تایید نشده‌اند. گفتنی است این حادثه نگرانی‌های زیادی را در مورد استحکام زیرساخت‌های آربیتروم‌ (مخصوصا در مقایسه با شبکه اصلی اتریوم) به وجود آورده است.

قطعی‌های قبلی آربیتروم‌

این اولین بار نیست که آربیتروم‌ با چنین مشکلاتی مواجه می‌شود. این شبکه در اوایل ژوئن (خرداد) هم به خاطر یک باگ نرم‌افزاری قطع شده بود، اما مشکل آن ظرف چند ساعت برطرف شد.

با توجه به اینکه آربیتروم بزرگ‌ترین شبکه لایه دوم اتریوم است و علاوه بر حجم تراکنش‌های قابل توجه خود، ۲.۳۴ میلیارد دلار ارزش کل سرمایه قفل‌شده (TVL) دارد؛ چنین قطعی‌هایی نشان‌دهنده چالش‌های شبکه‌های بلاکچینی در مدیریت رشد ناگهانی فعالیت‌های کاربران و افزایش انعطاف‌پذیری زیرساخت‌های خود است.

در حالی که اعضای جامعه کریپتو منتظر جزییات توضیحات بیشتر تیم آربیتروم هستند، این رویداد بر دردسرهای فزاینده مرتبط با مقیاس‌پذیری فناوری‌های بلاکچین و اهمیت بهبود ساختار و قابلیت اطمینان شبکه آن‌ها تاکید می‌کند.

طبق داده‌های پلتفرم «Layer2Beat»، کاربران آربیتروم حتی اگر سیکوئنسر آن از کار افتاده باشد؛ می‌توانند دارایی‌هایشان را برداشت کرده و وارد شبکه اتریوم کنند. با این حال، پردازش تراکنش‌ آن‌ها ممکن است ۲۴ ساعت طول بکشد. اگر اعتبار‌سنج پیشنهادی هم از کار بیفتد، فرآیند پردازش تراکنش آن‌ها حداقل ۶ روز، ۸ ساعت، ۴۳ دقیقه و ۳۶ ثانیه طول می‌کشد.

کوثر ایزک شیریان

تو دانشگاه اقتصاد خوندم و خیلی اتفاقی وارد بخش اخبار کریپتو شدم. اما خیلی طول نکشید که عاشق رویای غیرمتمرکزسازیش شدم. به اقتصاد کلان و تحلیل تکنیکال علاقه زیادی دارم ولی هیچ وقت نمی‌تونم به بازار NFTها بی‌اعتنا باشم. بی‌صبرانه هم منتظرم تا کاربردهای کریپتو تو دنیای واقعی بیشتر بشه.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا