اخبار عمومی

آرتوز هیز: بانک‌های بزرگ بالاخره شرکت‌های استیبل کوین مانند تتر را منسوخ خواهند کرد

به گفته آرتور هیز (Arthur Hayes)، یکی از بنیان‌گذاران صرافی «BitMEX»، بانک‌های بزرگ آماده ورود و تسلط بر بازار استیبل کوین‌ها هستند و رهبران این بخش از جمله تتر را تحت‌الشعاع قرار خواهند داد.

خرید ارز دیجیتال با ۱۰ هزار تومان!

تو صرافی ارز پلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، همه ارزهای دیجیتال رو معامله کنی!

همین الان شروع کن

به نقل از کریپتواسلیت، هیز در مصاحبه اخیر خود با لورا شین (Laura Shin)، اظهار داشت استیبل کوین‌های متمرکز به خاطر عدم تمایل بانک‌های سنتی به شرکت در فعالیت‌هایی مشابه آن‌ها، سود زیادی به دست آورده‌اند. با این حال، به اعتقاد او این شرایط می‌تواند تغییر کند؛ چرا که بانک‌ها ممکن است در نهایت با رمزارزهای خود وارد بازار کرپیتو شوند.

طبق گفته‌های هیز به محض اینکه بانک‌ها پتانسیل سود این حوزه را درک کنند؛ به سرعت سعی می‌کنند بر آن مسلط شوند و برای رسیدن به هدف خود از زیرساخت‌های موجود و اعتماد مشتریانشان نیز بهره خواهند برد.

شرکت‌های صادرکننده استیبل کوین‌ در معرض تهدید

هیز خاطرنشان کرد هرچند تتر توانسته جایگاهش را به عنوان یک استیبل کوین با پشتوانه دلاری و پیشرو در بازار کریپتو تثبیت کند، مدل کسب‌وکار آن به‌گونه‌ای است که بانک‌های سنتی به راحتی می‌توانند آن را اجرا کرده و پیشرفت کنند.

هیز تاکید کرد استیبل کوین‌های متمرکز مثل تتر به خاطر شکافی که سیستم‌های بانکداری سنتی برجای گذاشته‌اند، رشد کرده‌اند. برای مثال، تتر با بهره‌برداری از تفاوت‌ نرخ بهره سپرده‌های دلاری و اسناد خزانه ایالات متحده سود قابل‌توجهی به دست آورده اما بانک‌ها به دلیل محدودیت‌های سیاسی یا نظارتی نمی‌توانند از این روش استفاده کنند. هیز ادامه داده است:

کسب‌وکار صادرکنندگان استیبل کوین‌ها زیربنای دفاعی ندارد، چون آن‌ها از بانک‌ها برای نگهداری وجوه خود استفاده می‌کنند تا امکان داد و ستد اوراق بهادار بدهی را داشته باشند.

هیز معتقد است بانک‌های بزرگ می‌توانند ارزهای دیجیتال مخصوص خود را راه‌اندازی کرده و احتمالا شرکت‌هایی مثل تتر را منسوخ کنند. طبق گفته‌های او وقتی به بانک‌ها برای تعامل با بخش دارایی‌های دیجیتال چراغ سبز نشان داده شود، آن‌ها شبکه‌های مالی و چارچوب‌های قانونی لازم برای راه‌اندازی رمزارزها را به دست می‌آورند.

بر اساس گفته‌های هیز، اگر بانک‌هایی مانند جی‌پی مورگان چیس (JP Morgan Chase) استیبل کوین مخصوص خود را راه‌اندازی کنند، به راحتی از شهرت تثبیت‌شده و دسترسی جهانیشان استفاده خواهند کرد تا به سرعت سهم قابل توجهی از بازار را به دست آورند و در نتیجه تسلط ارائه‌دهندگان فعلی مانند تتر را کاهش خواهند داد.

بیت کوین و هوش مصنوعی

هیز در این مصاحبه به نقش بیت کوین به عنوان ارز ترجیحی برای هوش مصنوعی هم اشاره و تاکید کرد پول، در بطن خود شکلی از تبدیل انرژی است. به نظر او بیت کوین به عنوان محصول مستقیم انرژی (از طریق ماینینگ) خالص‌ترین شکل انرژی پولی است. در نتیجه BTC برای سیستم‌های هوش مصنوعی مناسب می‌شود؛ چون آن‌ها مدیریت کارآمد انرژی را در اولویت قرار می‌دهند و فقط در یک قلمرو محاسباتی کار می‌کنند.

هیز توضیح داد سیستم‌های هوش مصنوعی، در جستجوی کارآمدی و استقلال، به سمت ارزی کشیده می‌شوند که این اصول را در بر می‌گیرند. از طرفی بیت کوین با ساختار غیرمتمرکز و مبتنی بر انرژی خود، کاملا با این شاخص‌ها مطابقت دارد.

کوثر ایزک شیریان

تو دانشگاه اقتصاد خوندم و خیلی اتفاقی وارد بخش اخبار کریپتو شدم. اما خیلی طول نکشید که عاشق رویای غیرمتمرکزسازیش شدم. به اقتصاد کلان و تحلیل تکنیکال علاقه زیادی دارم ولی هیچ وقت نمی‌تونم به بازار NFTها بی‌اعتنا باشم. بی‌صبرانه هم منتظرم تا کاربردهای کریپتو تو دنیای واقعی بیشتر بشه.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا