اخبار خارجی

بحران پلتفرم بنکور؛ آیا توکن BNT در گرداب مرگ افتاده است؟

بنکور (Bancor)، یک صرافی غیرمتمرکز بر بستر اتریوم، یکی از ویژگی‌های اصلی خود به نام «محافظت در برابر ضرر ناپایدار» را متوقف کرده است. با این اقدام و افزایش شدید عرضه توکن BNT، شایعاتی مبنی بر بحران نقدینگی پلتفرم بنکور و افتادن توکن BNT در گرداب مرگ جریان یافته است.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از کریپتواسلیت، صرافی غیرمتمرکز بنکور در سال ۲۰۱۷ به عنوان یکی از اولین صرافی‌های غیرمتمرکز بر بستر اتریوم راه‌اندازی شد و بعدها به دلیل ویژگی محافظت در برابر ضررهای ناپایدار (Impermanent Loss Protection یا به اختصار ILP) شناخته شد. در حالی که اکثر صرافی‌های غیرمتمرکز مانند یونی سواپ (Uniswap) ویژگی محافظت در برابر ضرر ناپایدار را ارائه نمی‌کنند، Bancor با پرداخت توکن‌های BNT به عنوان پاداش به تامین کنندگان نقدینگی، این ویژگی خاص را تامین مالی می‌کرد. تامین‌کنندگان نقدینگی می‌توانستند این توکن‌ها را نگه دارند یا در بازار نقد کنند.

تیم Bancor در پست وبلاگ خود در روز یکشنبه، اظهار داشت که همزمان با آشفتگی‌های بازار، نهادهای متمرکز بزرگ که مقدار زیادی توکن BNT را که به عنوان پاداش تامین نقدینگی دریافت کرده بودند به فروش گذاشته‌اند. آمار دون آنالیتیکز (Dune Anlytics) نشان می‌دهد که همزمان با افزایش نوسانات در ماه ژوئن (خرداد)، مقدار BNT تولید شده برای ویژگی حفاظت در برابر ضرر ناپایدار به شدت افزایش یافته است و گفته می‌شود حجم زیادی از این توکن‌های جدید به فروش رفته است.

دون آنالیتیکز
میزان توکن BNT صادر شده در گذر زمان؛ منبع: دون آنالیتیکز
عرضه توکن BNT
تعداد تجمعی عرضه در گردش BNT؛ منبع: دون آنالیتیکز

برای محافظت در برابر افزایش بیشتر عرضه توکن BNT و کاهش شدیدتر قیمت آن، تیم توسعه‌دهنده این صرافی غیرمتمرکز تصمیم گرفت تا به طور موقت ویژگی ILP را متوقف کند. آن‌ها همچنین اعلام کردند پس از تثبیت بازار این ویژگی دوباره فعال خواهد شد و تامین‌کنندگان نقدینگی در آن زمان می‌توانند پاداش BNT خود را دریافت کنند. همچنین اضافه کردن مبالغ جدید به استخر نقدینگی بنکور غیرفعال شده است. بر اساس داده‌های میهن بلاکچین قیمت توکن BNT در زمان نگارش خبر ۰.۵ دلار است و از ابتدای ژوئن (۱۰ خرداد) حدود ۶۳٪ کاهش داشته است.

آیا بنکور با بحران مواجه است؟

پس از اعلام خبر شایعات در مورد بحران نقدینگی بنکور به سرعت گسترش یافت. ادعا شده است که این پلتفرم به خاطر کاهش شدید قیمت توکن اصلی (BNT) با بحران نقدینگی روبروست و این اقدام را برای خریدن زمان در جستجوی راه چاره انجام داده است.

برخی حتی بر این باورند که سرنوشت بنکور در نهایت به یک مارپیچ مرگ ختم می‌شود، زیرا مکانیسم ILP آن با تولید BNT جدید برای ارائه‌دهندگان نقدینگی، هزینه ضرر ناپایدار را از طریق ایجاد تورم برای هولدرهای BNT جبران می‌کند:

بازی مخفی کردن ضرر ناپایدار توسط بنکور، به پایان خود نزدیک می‌شود. بنکور برای جبران ضرر تامین‌کنندگان نقدینگی توکن BNT منتشر می‌کند و اسم آن را «محافظت در برابر ضرر ناپایدار» می‌گذارد.

هزینه از طریق تورم به هولدرهای BNT منتقل می‌شود و باعث تشدید ضرر ناپایدار در تمام استخرهای دیگری که توکن BNT دارند می‌شود که این موضوع هم به نوبه خود باعث افزایش تورم می‌شود. این یک گرداب مرگ است.

بنکور
منبع: توییتر

بنکور بخشی از شایعات را تأیید کرد و اظهار داشت که بحران سلسیوس، حداقل تا حدی، باعث تشدید مشکلات در پلتفرم شده است. این شرکت گفت هزینه ارائه پاداش BNT به ارائه‌دهندگان نقدینگی با ورشکستگی اخیر «دو نهاد بزرگ متمرکز» که بسیاری معتقدند به سلسیوس و تری اروز کپیتال (3AC) اشاره دارد، افزایش یافته است.

منبع
cryptoslate

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا