کریپتو کده

شبکه بنکور چیست؟ آشنایی با Bancor Network و توکن BNT

سال ۲۰۲۰ را می‌توان سال توسعه و رشد اکوسیستم امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) دانست. پلتفرم‌های ییلدفارمینگ، امکان وام‌دهی و وام‌گیری غیرمتمرکز و صرافی‌های غیرمتمرکز از اولین محصولات دیفای هستند. یکی از اولین پلتفرم‌هایی که فرصت را غنیمت شمرد و اولین شبکه صرافی کاملاً غیرمتمرکز را بر بستر بلاکچین اتریوم پشتیبانی کرد، بنکور (Bancor) بود. در این مقاله به این می‌پردازیم که شبکه بنکور چیست، چه اهدافی دارد، چگونه کار می‌کند و چه خدماتی را به کاربران ارائه می‌دهد. علاوه‌بر این به معرفی توکن BNT، نحوه خرید، فروش و ذخیره‌سازی این رمزارز، بررسی نقشه‌ راه، اعضای توسعه‌دهنده و همکاری‌های پروژه خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

شبکه بنکور چیست؟

شبکه بنکور چیست

شبکه بانکور (Bancor Network) را می‌توان اولین صرافی غیرمتمرکزی دانست که از مدل بازارساز خودکار یا Automated Market Maker (به اختصار AMM) برای معامله توکن‌ها استفاده می‌کند. این پلتفرم یک صرافی غیرمتمرکز (DEX) بر بستر شبکه‌های بلاکچینی اتریوم و EOS است. در ساختار صرافی‌های مبتنی در قراردادهای هوشمند به‌جای دفتر سفارش (Order Book) خرید یا فروش از قراردادهای هوشمند استفاده می‌شود. یعنی معاملات در این صرافی بدون نیاز به واسطه و متصدی انجام می‌شود.

شاید بپرسید اگر در بنکور از دفتر اُردر بوک برای ثبت سفارش‌ها استفاده نمی‌شود، پس نقدینگی مورد نیاز این پلتفرم از کجا تامین می‌شود؟ هر کدام از طرفین معامله یکدیگر را چطور پیدا می‌کنند؟ اینجا مفهوم دیگری به‌نام استخر نقدینگی به‌وجود می‌آید. در بازارسازهای خودکار به‌جای دفتر سفارش از استخرهای نقدینگی برای تطابق فروشنده و خریدار استفاده می‌شود. قیمت رمزارزهایی که در استخرهای نقدینگی قرار می‌گیرند، به‌صورت خودکار توسط پروتکل AMM تنظیم می‌شود.

هدف شبکه بنکور چیست؟

بانکور در سال ۲۰۱۷ به‌عنوان نخستین صرافی غیرمتمرکز مبتنی بر بازارساز خودکار در شبکه اتریوم معرفی شد. بنابراین هدف اصلی این پلتفرم ارتقای اکوسیستم دیفای و توسعه پلتفرم‌های غیرمتمرکز و انجام معاملات بدون نیاز به دفتر سفارش بوده است. بنکور طراحی شد تا مشکل عدم نقدینگی کافی پلتفرم‌هایی که با دفتر سفارش کار می‌کردند را حل کند. نسخه‌های اولیه پروتکل بانکور دچار مشکلاتی همچون لغزش قیمت یا اسلیپیچ (Slippage) زیاد صرافی و ضرر ناپایدار (Impermanent Loss) در استخرهای تامین نقدینگی بود. ضرر ناپایدار زمانی اتفاق می‌افتد که قیمت فعلی دارایی‌های شما در مقایسه با زمانی که آن‌ها را در استخر نقدینگی قرار دادید، کمتر شود. این مشکلات در ورژن ۲.۱ پلتفرم تا حدودی رفع شده است.

نسخه ۳ شبکه بانکور که قرار است در سال ۲۰۲۱ راه‌اندازی شود بر اهداف زیر متمرکز است:

 • ارائه سرویس استیکینگ یا سپرده‌گذاری با تمرکز بر امنیت، راحتی و سوددهی
 • افزودن رمزارزهای بیشتر به پلتفرم بانکور
 • افزایش حجم معاملات در صرافی غیرمتمرکز بانکور

نحوه کار Bancor Network

معماری شبکه بنکور متشکل از قراردادهای هوشمند، استخرهای نقدینگی و BancorX است. شبکه بانکور در واقع از مجموعه‌ای از قراردادهای هوشمند برای معامله و انتقال توکن‌ها بین بلاکچین‌های مختلف استفاده می‌کند. کاربران با استفاده از قراردادهای هوشمند می‌توانند توکن‌های خود را خرید، فروش، استیک یا سپرده‌گذاری کنند.

استخرهای نقدینگی موجود در بانکور از رمزارزهایی که با استاندارد ERC-20 و EOS نوشته می‌شوند، پشتیبانی می‌کنند. در واقع برای مشارکت در استخرهای نقدینگی بانکور باید رمزارزهای مبتنی بر شبکه اتریوم، EOS یا توکن BNT را سپرده‌گذاری کنید. استخرهای بنکور ۲ ویژگی بسیار جالب دارند:

 • برای مشارکت در این استخرها نیازی نیست که تمام رمزارزهای موجود در استخر را واریز کنید. یعنی اگر قرار است در استخر ETH-BNT مشارکت کنید، فقط کافی است نقدینگی یکی از این ۲ جفت ارز را تامین کنید.
 • شبکه بنکور، برخلاف سایر صرافی‌های غیرمتمرکز مبتنی بر بازارساز خودکار از توکن بومی خود به‌عنوان ارز ثابت همه استخرهای نقدینگی استفاده می‌کند.

در سال ۲۰۲۱، شبکه بانکور به نسخه ۲.۱ ارتقا پیدا کرد. بیمه ضرر ناپایدار (Impermanent Loss Insurance) یکی از نوآوری‌های این نسخه شبکه است. بیمه ضرر ناپایدار طراحی شده تا ارزش اصلی رمزارزهای سپرده‌گذاری شده را به تامین‌کنندگان نقدینگی بازگرداند. اگر یک تامین‌کننده نقدینگی رمزارزهای خود را بعد از ۱۰۰ روز یا بیشتر از آن برداشت کند، بیمه هرگونه ضرر ناپایدار را به‌صورت ۱۰۰ درصدی برای کاربر جبران می‌کند.

پلتفرم بانکور چه خدماتی را ارائه می‌دهد؟

اکنون که متوجه شدید شبکه بنکور چیست و چگونه کار می‌کند، اجازه دهید به بررسی خدمات این پلتفرم بپردازیم. از جمله سرویس‌هایی که Bancor به کاربران ارائه می‌دهد می‌توان به معامله رمزارزهای مختلف، امکان تامین نقدینگی و کسب درآمد از کارمزد تراکنش، وام‌گیری از پلتفرم در عین تامین نقدینگی، راه‌اندازی استخر نقدینگی و ارائه پیشنهاد برای ایجاد استخر نقدینگی اشاره کرد. در ادامه با قابلیت‌ها و خدمات Bancor Network بیشتر آشنا می‌شویم.

سواپ میان زنجیره‌ای

نحوه کارکرد Bnacor Network

پروتکل بانکور یک رابط کاربری آسان و بسیار راحت برای مبادله یا سواپ رمزارزها دارد. با اتصال کیف پول خود به اپلیکیشن Bancor Network می‌توانید رمزارزهای خود را بین شبکه اتریوم و EOS سواپ کنید. بنکور اولین پلتفرمی است که امکان مبادله میان زنجیره‌ای به‌صورت غیرحضانتی (بدون نیاز به واگذاری رمزارزها به یک پلفترم واسطه) را برای کاربران فراهم می‌کند. در این پلتفرم امکان سواپ بیش از ۱۰ هزار رمزارز مختلف فراهم است. برنامه توسعه‌دهندگان بانکور این است که با فراهم‌سازی امکان تامین نقدینگی رمزارزهای دیگر امکان مبادله ارز دیجیتال بین شبکه‌های بیت کوین، ترون و ریپل را هم امکان‌پذیر کنند.

استخرهای نقدینگی

همانطور که قبلاً هم اشاره کردیم، استخرهای نقدینگی در واقع قراردادهای هوشمندی هستند که مجموعه‌ای از رمزارزهای مختلف در این قراردادهای هوشمند ذخیره‌سازی می‌شوند. در واقع استخرهای نقدینگی یکی از راه‌های تامین نقدینگی مورد نیاز برای پلتفرم‌های امور مالی غیر متمرکز هستند. کاربران می‌توانند با فراهم کردن نقدینگی مورد نیاز این استخرها به‌عنوان تامین‌کننده نقدینگی یا Liquidity Provider سود کسب کنند. تامین‌ کننده نقدینگی به زبان ساده به کاربری گفته می‌شود که با فراهم کردن ارزهای دیجیتال مورد نیاز یک استخر، نقدینگی مورد نیاز برای پلتفرم‌های امور مالی غیر متمرکز را تامین می‌کند. Bancor Network بیش از ۳۰۰ استخر نقدینگی دارد که حجم نقدینگی کلی این استخرها حدود ۱,۵۸۰,۳۰۴,۰۴۳ دلار برآورد شده است.

بریج BancorX

سرویس‌های پلتفرم بنکور چیست

بنکور ایکس یک پل (Bridge) است که تبادل توکن بین شبکه‌های اتریوم و EOS را تسهیل می‌کند. این پل از توکن BNT برای انتقال توکن‌ها در سراسر شبکه بلاکچینی استفاده می‌کند. BancorX از ۲ فریم ورک تشکیل شده است:

 • اوراکل: شبکه خارج زنجیره‌ای بومی که سرورهای نرم‌افزار بانکور ایکس را اجرا می‌کند. در حال حاضر این سیستم ۳ سرور فعال دارد.
 • قرارداد درگاه: قراردادهای هوشمند مبتنی بر شبکه اتریوم و EOS که اطلاعات را از اوراکل‌ها دریافت می‌کنند.

آشنایی با رمزارز BNT

توکن بنکور چیست - معرفی رمزارز Bnacor Network Token

BNT یا Bancor Network Token رمزارز بومی شبکه بانکور است. BNT نوعی توکن کاربردی مبتنی بر شبکه اتریوم است که با استاندارد erc20 تولید شده. از جمله کاربردهای این توکن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ایجاد انگیزه‌ مالی برای هولدرهای BNT به‌منظور افزایش فعالیت در ترید
 • استفاده به‌عنوان کارمزد تراکنش
 • استکینگ یا سپرده‌گذاری BNT و دریافت vBNT

توکن vBNT در واقع نماینده سهم هر کاربر از استخر استیکینگ است و به‌منظور مشارکت در فرآیندهای حاکمیتی اعم از رای‌گیری و تصمیم‌گیری برای توسعه پلتفرم استفاده می‌شود.

در حال حاضر توکن BNT رتبه ۱۰۶ را در بین تمام ارزهای دیجیتال به خود اختصاص داده است. به گزارش میهن بلاکچین، مقدار عرضه کل این رمزارز ۲۳۲,۲۲۷,۳۴۰.۷ واحد بوده که از این مقدار حدود ۲۳۲,۲۲۷,۳۴۰.۷ واحد توکن در بازار گردش می‌کند. ارزش کل بازار رمزارز بانکور ۹۶۶,۱۸۸,۱۳۱ دلار و حجم معاملات آن در ۲۴ ساعت ۵۴,۷۹۲,۶۷۳ دلار است. قیمت بنکور در زمان نوشتن این مقاله ۴.۱۵ دلار است. ارز دیجیتال بانکور در تاریخ ۲۳ اسفند ۱۳۹۸ با کمترین قیمت ۰.۱۲۰۹۳۵ دلار و در تاریخ ۱۹ دی ۱۳۹۶ با بیشترین قیمت ۱۰.۷۲ دلار معامله شده است.

نقشه راه پروژه Bancor

پروتکل بانکور نقشه راه رسمی ارائه نکرده است. اما بنابر گفته‌های توسعه‌دهندگان، این پروژه در آینده بر توسعه شبکه و افزودن امکانات جدید متمرکز است. پلتفرم بانکور در ماه می ۲۰۲۱ سه رکن اصلی پیشرفت را در کار خود اعلام کرده است:

 • افزودن دارایی‌های جدید به لیست صرافی غیرمتمرکز به‌وسیله تشویق مالی تامین‌کنندگان نقدینگی
 • طراحی ابزارهای قدرتمند برای دسترسی تامین‌کنندگان نقدینگی به بیشترین سود، امکانات مدیریت سرمایه، ایجاد محیط کاربرپسند
 • ارئه بهترین قیمت‌ها برای طیف وسیعی از دارایی‌های دیجیتال به‌منظور افزایش حجم معاملات پلتفرم

معرفی تیم توسعه‌دهنده پروژه بانکور

شبکه بانکور در سال ۲۰۱۶ توسط خواهر و برادری به نام گای بنارتزی (Guy Benartzi) و گالیا بنارتزی (Galia Benartzi) راه‌اندازی شد. گای در شورای بنیاد بانکور و گالیا به‌عنوان توسعه‌دهنده کسب‌وکار در این شبکه فعالیت می‌کنند. گالیا همچنین به‌عنوان یکی از زنان پیشرو در حوزه بلاکچین و رمزارز شناخته می‌شود.

یکی دیگر از اعضای هیئت مدیره الیور ناتان کوهن (Olivier NathanCohen) است. او همچنین به‌عنوان بنیا‌ن‌گذار و مدیر عملیات پلتفرم Altcoinomy (در زمینه احراز هویت در پلتفرم‌های کریپتوکارنسی فعالیت می‌کند) شناخته می‌شود. مدیر ارشد فناوری بانکور، یودی لوی (Yudi Levi) نام دارد و کار خود را در بنکور از سال ۲۰۱۶ آغاز کرده است. پیش از آن او مدیر ارشد فناوری و هم‌بنیان‌گذار AppCoin بوده است.

Bancor با چه پلتفرم‌هایی همکاری کرده است؟

شبکه بنکور با چه پلتفرم‌هایی همکاری کرده است

از زمان تاسیس بانکور در سال ۲۰۱۷، شبکه با همکاری‌های متعدد با شرکت‌ها و سازمان‌های بزرگ نفوذ خود را گسترش داده است. از جمله این همکاری‌ها می‌توان به شرکت‌های زیر اشاره کرد:

 • Smart Contract Japan
 • Enterprise Ethereum Alliance
 • Gnosis
 • Status
 • Civic
 • Aragon
 • IMToken
 • Antshares
 • Starbase

همکاری با SoMee Social

در ماه فوریه ۲۰۱۸، شبکه بنکور با پلتفرم اجتماعی مبتنی بر بلاکچین ONG که در حال حاضر به‌نام SoMee Social شناخته می‌شود، شراکتی را آغاز کرد. سو می را می‌توان مشابه فیسبوک دانست، با این تفاوت که مشکلات نقض حریم خصوصی را ندارد و بر بلاکچین استوار بوده و رمزارز بومی خود به نام توکن ONG را عرضه کرده است. همکاری این ۲ پلتفرم به منظور جذب کاربر بیشتر، افزایش نقدینگی و ارزش کل قفل شده (TVL) در این پلتفرم‌ها بوده است.

توکن BNT را از کجا بخریم؟

رمزارز بانکور را می‌توانید از صرافی‌های متمرکز و غیرمتمرکز تهیه کنید. از جمله صرافی‌های غیرمتمرکزی که توکن بنکور را لیست کرده‌اند می‌توان به ورژن ۲ و ۳ یونی‌ سواپ (UniSwap) و سوشی سواپ (SushiSwap)  اشاره کرد.

اگر قصد خرید توکن BNT از صرافی‌های متمرکز را دارید می‌توانید از پلتفرم‌های زیر استفاده کنید:

 • بایننس
 • کوین بیس اکسچنج (Coinbase Exchange)
 • هیوبی گلوبال (Huobi Global)
 • کوکوین (CuCoin)
 • کراکن (Kraken)
 • گیت (Gate.io)
 • OKEx
 • FTX

توکن BNT را کجا ذخیره‌سازی کنیم؟

اگر می‌خواهید بدانید کیف پول مناسب برای نگهداری توکن بنکور چیست، باید بگوییم با توجه به اینکه توکن BNT با استاندارد ای.آر.سی ۲۰ نوشته شده است، باید کیف پولی را انتخاب کنید که از شبکه اتریوم پشتیبانی می‌کند. از جمله کیف پول‌های نرم‌افزاری مناسب برای ذخیره‌سازی بانکور می‌توان به کیف پول اتمیک (Atomic Wallet)، اکسودوس (Exodus Wallet)، متامسک (Metamask)، تراست ولت (Trust Wallet)، مای اتر ولت (MyEtherWallet) و کوین بیس (Coinbase) اشاره کرد.

اگر دنبال کیف پول‌های سخت‌افزاری برای نگهداری توکن GNO هستید، می‌توانید از ولت‌های زیر استفاده کنید:

 • لجر نانو اس (Ledger Nano S)
 • لجر نانو ایکس (Ledger Nano X)
 • ترزور وان (Trezor 1)
 • ترزور تی (Trezor T)
 • سیف پل اس ۱ (Safepal S1)

جمع‌بندی

Bancor Network یک صرافی غیرمتمرکز مبتنی بر شبکه‌های بلاکچینی اتریوم و EOS است. این پروتکل غیرمتمرکز از مدل بازارساز خودکار برای تامین نقدینگی استفاده می‌کند. کاربران با استفاده از این پلتفرم می‌توانند بیش از ۱۰ هزار رمزارز مختلف را سواپ کرده، به‌عنوان تامین‌کننده نقدینگی در پلتفرم مشارکت کنند و کارمزد تراکنش دریافت کنند یا با استیکینگ BNT علاوه‌بر کسب سود، رمزارز حاکمیتی vBNT را دریافت کنند. در این مقاله به این پرداختیم که شبکه بنکور چیست، چه اهدافی را دنبال می‌کند و در ادامه نحوه کار، سرویس‌های بانکور، رمزارز BNT و نحوه خرید، فروش و ذخیره‌سازی آن را بررسی کردیم.

منبع
bancor.network

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا