پروژه‌های کلاهبرداری

آیا صرافی بلم (Belem) کلاهبرداری است؟

در یک ماه گذشته یک صرافی بدون مجوز که هویت موسسان و گردانندگان آن روشن نیست، سروصدای زیادی در بازار به پا کرده است. با وجود اینکه اسکم بودن صرافی بلم (Belem) از لحظه اول کاملا قابل تشخیص است، اما متاسفانه بسیاری از هم‌وطنان ما گرفتار تیم سودجوی بلم شده‌اند. ما در این مطلب از میهن بلاکچین با مرور سرنخ‌هایی که از این سایت و کاربران داریم، برای شما توضیح می‌دهیم که چرا صرافی بلم (BELEM) یک سایت کلاهبرداری است. همچنین با خواندن این مطلب یاد می‌گیرید که چگونه یک پروژه کلاهبرداری را تشخیص دهید.

نکات مهم مقاله:

⭕ سایت صرافی بلم (Belem) مجوز فعالیت قانونی ندارد. همچنین محل استقرار صرافی و هویت گردانندگان آن نامشخص است.  

⭕ سایت‌های تشخیص اسکم مانند Scam adviser و Scam detector صرافی بلم را جزء سایت‌های فیشینگ و کلاهبرداری دسته‌بندی کرده‌اند.

⭕ صرافی بلم در هیچ سایت معتبری فهرست نشده است و آماری از حجم معاملات و خرید و فروش‌های آن در دسترس نیست.

⭕ راه‌های تماس مشخصی برای ارتباط با پشتیبانی صرافی وجود ندارد.

⭕ کاربران صرافی بلم، بلوکه شدن پول خود را در این سایت گزارش کرده‌اند.

سرنخ اول: سایت بلم

سایت صرافی کلاهبرداری بلم
منبع: Belem.cc

وقتی به سایت بلم مراجعه می‌کنیم، صفحه درباره ما یا معرفی صرافی و موسسان آن وجود ندارد. حتی نمی‌توانیم متوجه شویم که این صرافی از کجا مجوز گرفته و در کدام کشور مستقر است. همچنین در سطح اینترنت اطلاعاتی درباره موسسان و کارمندان صرافی بلم وجود ندارد. البته این سایت ادعا می‌کند که شعبه‌هایی در آمریکا، کانادا، سنگاپور، کره جنوبی، ویتنام، فیلیپین و چندین کشور دیگر دارد؛ اما مستنداتی برای صحت‌سنجی این ادعاها وجود ندارد. محل استقرار صرافی و هویت گردانندگان، فاکتورهایی مهم در بررسی اعتبار صرافی‌های متمرکز هستند. سایت Belem نمی‌تواند با موفقیت این فاکتورها را پاس کند.

همچنین شما می‌توانید بدون تغییر آی‌پی و بدون نیاز به VPN یا VPS وارد این سایت شوید. اکثر صرافی‌های خارجی به دلیل تحریم‌های بین‌المللی به ایرانیان خدمات نمی‌دهند. اما بلم نه تنها با آیپی کاربران ایرانی مشکلی ندارد، بلکه آن‌ها را احراز هویت هم می‌کند.

نکته مهم بعدی این است که صرافی بلم در هیچ سایت معتبری مانند کوین گکو یا کوین مارکت کپ فهرست نشده است. بنابراین آماری از حجم معاملات و خرید و فروش‌های آن در دسترس نیست. خبری هم از آن در سایت‌های مطرح مانند کوین تلگراف و کوین دسک منتشر نشده است. آنچه در سطح اینترنت می‌بینید، انتشار مقالات رپورتاژ مارکتینگ در سایت‌های عمدتا غیر مرتبط است.

وقتی به قسمت شرایط خدمات‌دهی و سیاست حفظ حریم خصوصی مراجعه می‌کنیم، با جستجو در گوگل متوجه می‌شویم که تمامی بندها از دیگر صرافی‌های خارجی کپی شده‌اند. برخی از منابع از شباهت کامل بخش شرایط خدمات‌دهی، به این بخش در سایت صرافی هیوبی خبر داده‌اند.

در قدم بعدی وارد سایت Scam Detector شدیم و آدرس این سایت را در نوار جستجو وارد کردیم. ارزیابی‌های سایت اسکم دتکتور از این سایت به صورت زیر است:

تاریخ ایجاد دامنه شنبه ۱۱ ژوئن ۲۰۲۲ ساعت ۱۰ صبح
میزان محبوبیت وبسایتصفر (ضعیف)
وضعیت لیست سیاه دامنهتوسط هیچ موتور لیست سیاهی شناسایی نشد
اتصال HTTPS   یافت نشد
احتمال مشکوک بودن وبسایت  ۱۰۰/۱۰۰
تهدید۹۹/۱۰۰
رتبه فیشینگ۶۸/۱۰۰
رتبه بدافزار۹۹/۱۰۰
رتبه اسپم۱/۱۰۰

الگوریتم‌های این سایت، بلم را جزء سایت‌های خطرناک و فیشینگ دسته‌بندی می‌کند. با مراجعه به وبسایت‌های Scam adviser و Scam Watcher هم می‌توان به خطرناک و احتمال کلاهبرداری بودن صرافی بلم پی برد.

مورد مهم بعدی را هنگام باز کردن صفحه بازار سایت بلم مشاهده کردیم. در این صفحه تعدادی رمزارز ناشناس فهرست شده‌اند. با جستجوی برخی از این توکن‌ها متوجه می‌شویم که نماد رمزارزهای دیگری هستند که اعتبار چندانی ندارند. همچنین قیمت کنونی آن‌ها تفاوت بسیار زیادی با قیمت‌های ذکر شده در این صفحه دارد. مثلا قیمت رمزارز HTO حدود ۱۲.۵۴ دلار گزارش شده، در حالیکه در سایت کوین مارکت کپ ۰.۰۲۹ دلار است.

صفحه قیمت صرافی Belem
منبع: Belem.cc

ارز آخری که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید، رمزارز BEM ارز بومی صرافی بلم است. این رمزارز نیز تنها در همین صرافی وجود دارد و در هیچ سایت معتبر دیگری خبری از آن نیست.


سرنخ دوم: نبود راه ارتباطی با پشتیبانی صرافی

واقعیت این است که صرافی بلم هیچ راه ارتباطی درستی برای کاربران خود نگذاشته است. فقط در فوتر سایت یک ایمیل No-replay وجود دارد. شما نمی‌توانید به این آدرس ایمیل بزنید، چون امکان پاسخ دادن به ایمیل‌های No-replay وجود ندارد. پس یا طراح سایت نمی‌دانسته که ایمیل No-replay را نباید در دسترس کاربران بگذارد یا صرفا برای گول زدن افراد ناآگاه این کار را کرده است. همچنین در سایت بلم یک گزینه چت آنلاین وجود دارد. این گزینه از ۳ روز پیش غیرفعال شده و امکان برقراری ارتباط با آن وجود ندارد. چرا کاربر باید پول خود را در سایتی واریز کند که نمی‌تواند بعدا آن را پیگیری کند؟

عدم راه‌های ارتباطی مناسب صرافی بلم
منبع: Belem.cc

سرنخ سوم: امکان ثبت نام در سایت فقط با کد معرف

برای استفاده از امکانات سایت صرافی بلم باید کد ارجاع یا معرف (Referral Code) داشته باشید. بدون این کد حتی ایمیل تایید برای شما ارسال نمی‌شود. این کد را هم تنها می‌توانید از گروه‌های زیرمجموعه‌گیری بلم دریافت کنید. از آن‌جایی که بلم در دیسکورد یا توییتر اکانت رسمی نداشت که بتوانیم سایر کاربران را پیدا کنیم، دست به دامان تلگرام شدیم. عبارت بلم را به فارسی و انگلیسی در تلگرام جستجو کردیم و به نتایج زیر رسیدیم.

صرافی بلم در تلگرام
منبع: تلگرام

همانطور که می‌بینید یک کمپین شکایت از صرافی بلم هم در تلگرام وجود دارد. در یکی از پست‌های کمپین شکایت از صرافی بلم به ارتباط این سایت با خیریه «شبدر چهار برگ» یا Four Leaf Clover اشاره شده است. این کمپین ادعا می‌کند که تیم اصلی صرافی Belem همان تیم شبدر چهار برگ هستند. فعالیت اصلی این سایت نیز جذب اعضا و خرید و فروش توکن‌های ارز دیجیتال به صورت تیمی است. کاربران این صرافی گزارش کرده‌اند که نمی‌توانند دارایی‌های خود را برداشت یا منتقل کنند.

کانال‌ها و گروه‌های دیگر با ادعای آموزش استفاده از صرافی بلم تاسیس شده‌اند. اما واقعا در این صفحات چه می‌گذرد؟ ادمین این کانال‌ها مشغول زیرمجموعه‌گیری، تبلیغات دروغین برای صرافی Belem و سیگنال‌ خرید و فروش هستند. نمونه‌ای از تبلیغات سرشاخه‌های بلم را می‌توانید در تصویر زیر مشاهده کنید:

تبلیغات سرشاخه‌های بلم
منبع- تلگرام

در این سایت هیچ صفحه‌ای درباره آموزش استفاده از صرافی بلم و نحوه عملکرد آن مشاهده نمی‌کنید. به نظر می‌رسد که گردانندگان Belem تمام وظایف آموزش و اطلاعات‌دهی را به سرشاخه‌های خود در کانال‌های تلگرامی فارسی واگذار کرده‌اند. در واقع اگر شما یک کاربر انگلیسی زبان باشید، اطلاعاتی درباره نحوه مشارکت در طرح‌های سودآور بلم دریافت نخواهید کرد. اینجاست که متوجه می‌شویم این پروژه مخصوص به دام انداختن کاربران ایرانی طراحی شده است.

میهن بلاکچین نمی‌تواند سلامت کمپین طرح شکایت از صرافی بلم را تایید یا رد کند. برای اطلاعات بیشتر حتما با یک کارشناس حقوقی مشورت کنید و از پرداخت پول به افراد ناشناس خودداری کنید.

سرنخ چهارم: نظر کاربران درباره صرافی بلم

با کمی جستجوی فارسی در اینترنت می‌توانید نظرات کاربران را درباره کار با صرافی بلم بخوانید. یک مورد میان همه کاربران مشترک است؛ جذب با وعده سود بالا و مسدود شدن حساب هنگام برداشت پول. در ادامه نظر کاربر میهن بلاکچین را درباره سایت بلم مشاهده می‌کنید:

 نظر کاربران درباره صرافی بلم
منبع: گروه تلگرام میهن بلاکچین


در ادامه می‌توانید نظرات کاربران سایت توکن‌باز درباره صرافی بلم را هم مشاهده کنید:

نظر کاربران درباره صرافی بلم
منبع: tokenbaz.com

سخنی با کاربران میهن بلاکچین

سود و درآمدزایی راحت و بدون دردسر همیشه وسوسه‌کننده است. اما باید بدانید که همه پروژه‌هایی که در ازای سود بیشتر از شما درخواست زیرمجموعه می‌کنند، بسته به سیستم خود، هرمی یا پانزی هستند. در این پروژه‌ها همیشه و فقط بنیان‌گذاران و اولین نفرات سود می‌کنند و مابقی متحمل ضررهای بزرگی می‌شوند. با بررسی‌هایی که کردیم، متوجه شدیم پروژه بلم یک کلاهبرداری در حوزه ارز دیجیتال است. این صرافی هیچ‌گونه اعتباری ندارد و همچنین شفافیتی در زمینه ارائه سرویس‌های سرمایه‌گذاری ندارد.

ما پروژه بلم را به دلیل عدم ارائه اطلاعات کافی، شکایت کاربران، ناشناس بودن تیم پروژه، عدم شفافیت درباره نحوه کار، وعده سود زیاد و انسداد حساب‌های کاربران از نظر سلامت به طور کامل رد می‌کنیم. امیدواریم که شما نیز با عدم مشارکت در چنین پروژه‌هایی مانع از ضرر بیشتر خود و دیگران شوید.

پرسش و پاسخ (FAQ)

پرسش و پاسخ میهن بلاکچین
  • آیا صرافی بلم (Belem) کلاهبرداری است؟
    این پروژه به دلیل عدم شفافیت در هویت موسسان و محل استقرار صرافی، معرفی طرح‌های زیرمجموعه‌گیری، عدم شفافیت در نحوه عملکرد و انسداد حساب‌های کاربران هنگام برداشت پول به نظر ما یک سایت کلاهبرداری است.
  • آیا صرافی بلم ایرانی است؟
    با قطعیت نمی‌توان درباره محل فعالیت این صرافی اظهار نظر کرد. اما با جستجو در شبکه‌های اجتماعی متوجه می‌شویم که هدف اصلی موسسان این صرافی کاربران ایرانی هستند.

جمع‌بندی

پروژه بلم (Belem) یک سایت صرافی است که به دلیل مسدود کردن حساب کاربران ایرانی، سروصدای زیادی به پا کرده است. با بررسی صرافی بلم متوجه شدیم که امنیت و اعتبار این سایت محل سوال است. هویت ناشناس موسسان، عدم ارائه اطلاعات کافی در سایت Belem، نبود راه‌های ارتباطی، تبلیغات گسترده زیرمجموعه‌گیری در تلگرام فارسی نشانه‌هایی از اسکم بودن پروژه بلم است. خوشبختانه این پروژه به تازگی کار خود را شروع کرده است و شما می‌توانید با آگاهی‌بخشی و اشتراک‌گذاری این مطلب مانع از به دام افتادن دیگران شوید. از توجه شما ممنونیم.

میهن بلاکچین مرجع تخصصی آموزشی، تحلیلی و خبری در حوزه تکنولوژی بلاکچین و ارزهای رمزنگاری شده است و یکی از اولویت های مجموعه آگاهی‌رسانی به مردم عزیزمان است. با توجه به اینکه پروژه‌های زیادی در بخش زیر ذره بین میهن بلاکچین مورد نقد و بررسی قرار می‌گیرد و تعدادی از این پروژه‌ها کلاهبرداری یا مشکوک به کلاهبرداری هستند، معمولا افرادی که ذینفع یا مالک پروژه‌های کلاهبرداری هستند، از طریق بخش کامنت سعی می‌کنند با درج نظرات غیر واقعی و متناسب با نفع شخصیشان، کاربران را گمراه کنند.

بعد از بررسی‌هایی که صورت گرفت، تصمیم گرفتیم که برای جلوگیری از ایجاد بستری برای تبلیغ کلاهبرداران، امکان درج نظر در بخش کامنت را غیرفعال کنیم. مجموعه میهن بلاکچین همیشه علاقمند به دریافت نظرات و پیشنهادات شما در مورد تمامی مطالب منتشر شده در سایت هست و شما می‌توانید از طریق ایمیل یا تلگرام نظرات و پیشنهادات خودتان را برای ما ارسال کنید.

منبع
میهن بلاکچین

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا