اخبار خارجی

ستاره «بلاتریکس» نام جدید به‌روز رسانی اتریوم انتخاب شد

به‌روزرسانی مورد انتظار شبکه اتریوم که آن را به گواه اثبات سهام انتقال خواهد داد در مراحل پایانی خود قرار گرفته و به تازگی نام آن تغییر کرده است؛ نام جدید از سومین ستاره بزرگ صورت فلکی شکارچی یعنی بلاتریکس الهام گرفته است.

به گزارش میهن بلاکچین و به نقل از یوتودی، بلاتریکس (Bellatrix)، نام جدید به‌روزرسانی مرج (Merge) است که برای ادغام بیکن چین مبتنی بر پروتکل اثبات سهام با شبکه اصلی طراحی شده بود.

به‌روزرسانی بلاتریکس شبکه اصلی اتریوم را به گواه اثبات سهام منتقل می‌کند و عملا ماینرها را از شبکه حذف خواهد کرد. به جای ماینرها، اعتبارسنج‌ها وظیفه تایید تراکنش‌ها را بر عهده خواهند داشت و به پاس فعالیت خود در شبکه پاداش دریافت خواهند کرد.

این به‌روزرسانی برای سه‌ماهه اول تا دوم سال ۲۰۲۲ برنامه‌ریزی شده است. در حال حاضر، بیکن چین اتریوم جدا از شبکه اصلی و با الگوریتم اجماع اثبات سهام فعالیت می‌کند. این در حالی است که شبکه اصلی اتریوم در حال حاضر با گواه اثبات کار اجرا می‌شود. به‌روزرسانی بلاتریکس قرار است این دو زنجیره را یکی کرده و در نهایت، گواه اثبات کار را از شبکه حذف کند.

به گفته توسعه‌دهندگان، به‌روزرسانی بلاتریکس اتریوم را به اکوسیستمی سازگار با محیط‌زیست تبدیل می‌کند و این امکان را برای شبکه فراهم می‌کند تا به مقیاس‌پذیری، امنیت و پایداری کامل که اهداف اصلی چشم‌انداز اتریوم ۲.۰ است دست یابد.

توسعه‌دهندگان خاطرنشان کرده‌اند که فرآیند مهاجرت از گواه اثبات کار به اثبات سهام کار پیچیده‌ای خواهد بود و باید ویژگی‌هایی مانند برداشت پاداش سپرده‌گذاری که پیش‌تر وعده داده شده بود به تعویق بیفتند.

پس از به‌روزرسانی بلاتریکس، توسعه‌دهندگان به‌روزرسانی تحت عنوان cleanup را اجرا خواهند کرد که شبکه را برای اجرای ویژگی‌ها و فناوری‌های جدید آماده می‌کند. این به‌روزرسانی کمی پس از ادغام دو زنجیره صورت خواهد گرفت.

تغییر نام به‌روز رسانی مرج اتریوم به بلاتریکس

بر اساس گزارش قبلی میهن بلاکچین بنیاد اتریوم در وبلاگ توسعه‌دهندگان این شبکه عنوان کرده‌اند که برای نام‌گذاری این به‌روزرسانی از یک بحث جمعی در گروه جامعه این شبکه استفاده کرده‌اند و در نهایت تصمیم گرفته شد که از نام ستارگان برای به‌روزرسانی‌ها استفاده شود و این نام‌ها بر اساس حروف الفبا انتخاب شوند. پیش از این نیز نام آلت ایر (Altair) که با حرف A شروع می‌شود (نام دوازدهمین ستاره پر نور آسمان در شب) برای اولین به‌روز رسانی بیکن چین انتخاب شده بود. نام بلاتریکس به یکی از شخصیت‌های داستان محبوب هری پاتر نیز شباهت دارد.

مهدی صالحی از فعالان حوزه رمز ارز در ایران در خصوص آپدیت شبکه اتریوم در توییتر توضیحاتی را ارائه داده است که مطالعه آن به درک بیشتر این مطلب کمک شایانی می‌کند. صالحی معتقد است این تغییرات باعث افزایش قیمت اتریوم خواهد شد.

وی اذعان داشت با فرض ثابت ماندن شرایط بازار، با افزایش تقاضا و یا کاهش عرضه، قیمت دارایی افزایش می‌یابد. در حال حاضر با استخراج هر بلاک اتریوم (تقریبا هر ۱۳ ثانیه ۱ بلاک) ۲ اتر جدید تولید می‌شود. با اضافه شدن طرح EIP-1559، مقادیر زیادی از کارمزدهای پرداختی سوزانده می‌شود. از تغییراتی که در بلاتریکس اعمال خواهد شد تغییر مدل کارمزدها و تولید اتر است. مقدار ETH تولید شده در هر بلاک پس از بلاتریکس به تعداد ولیدیتورها بستگی خواهد داشت.

صالحی تصریح کرد که هرقدر تعداد ولیدیتورها افزایش یابد باز هم تعداد اترهای تولید شده به ۲ اتر در هر بلاک نمی‌رسد و با فرض آنکه تعداد ولیدیتورهای شبکه به همین مقدار کنونی ثابت بماند، تعداد اترهای تولید شده در هر بلاک بعد از این به‌روز رسانی به یک هشتم خواهد رسید. این میزان معادل ۳ بار هاوینگ بیت کوین است و از این رو به آن 3ple halving گفته می‌شود.

ولیدیتورهای شبکه اتریوم

به سراغ تقاضا برویم. صالحی معتقد است با به‌روز رسانی بلاتریکس، تقاضا برای اتر نیز افزایش می‌یابد زیرا برای ولیدیتور شدن در این شبکه باید ETH خود را سپرده‌گذاری کنیم. استیکینگ کنونی در بیکن چین دارایی اتر را برای کاربران قفل کرده است و آنها تا بعد از آپدیت شبکه و انتقال به گواه اثبات سهام نمی‌توانند اتریوم خود را برداشت کنند. اما بلافاصله پس از این به‌روز رسانی و پیاده سازی راهکار خارج کردن اترهای قفل شده، ریسک سرمایه‌گذاری و قفل شدن دارایی کاهش پیدا می‌کند و ولیدیتورهای بیشتری به این سمت جذب خواهند شد. بنابراین تقاضا برای استیک کردن اتریم نیز افزایش می‌یابد.

پس هم عرضه کاهش یافته و هم تقاضا افزایش می‌یابد. وی در آخر به خطرات و ریسک‌های احتمالی اشاره کرد. به نظر او این به‌روز رسانی می‌تواند با ایرادات منطقی، برنامه‌نویسی و… همراه باشد و این مشکلات در تست‌های قبلی مشخص نشده باشند. یا ممکن است آزمایش‌های کنونی خطاهایی را آشکار سازد و تاریخ آپدیت شبکه اتریوم به تعویق بیافتد. از طرفی ممکن است تغییرات به تدریج اثر خود را نشان دهند و بازدهی سرمایه‌گذاری با تاخیر روبه‌رو شود. تمام موارد اشاره شده توسط این فعال حوزه رمز ارز با فرض ثابت بودن شرایط مارکت اعلام شده است.

منبع
u.today

نوشته های مشابه

0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا