معرفی بهترین توکن‌های دیفای و عملکرد آنها در سال ۲۰۲۰

دیفای توانسته مجموعه‌ای بزرگ از توکن‌های پر تقاضا را در اکوسیستم ارزهای دیجیتال به وجود آورد. با عملکرد بهتر توکن‌های Defi در مقابل بیت کوین در سال ۲۰۲۰، اکوسیستم به سرعت به سمت توکن‌های حوزه اقتصاد غیرمتمرکز به عنوان ابزاری ارزشمند برای رشد اقتصادی حرکت کرده است. در حالی که ارزهای دیجیتال قصد دارند پرداخت های جهانی را در دسترس همه قرار دهند، امور مالی غیرمتمرکز قصد دارد با ترکیب امور مالی و دنیای کریپتو، حتی یک قدم نیز جلوتر بردارد.

در این مقاله، نگاهی به برترین توکن‌های دیفای انداخته و سودمندی آنها را در داخل هر اکوسیستم بررسی می‌کنیم.

توکن‌های دیفای مناسب برای سرمایه‌گذاری

توکن‌های دیفای

توکن‌های دیفای، به توکن‌‌هایی گفته می‌شود که در فضای امورمالی غیرمتمرکز یا دیفای کاربرد دارند. بیشترین استفاده از این توکن‌ها برای پروژه‌های وام‌دهی و استفاده به عنوان پاداش در Yield Farming یا liquidity mining در فضای دیفای است. البته یکی دیگری از مهمترین استفاده‌های این توکن‌ها نقش حاکمیتی است که در پروژه‌ها دارند به این معنی که کسانی که این توکن‌ها را در اختیار دارند از حق رای در تصمیم‌گیری‌های آن پروژه برخوردار می‌شوند. اسامی این توکن‌ها و پروژه‌های اخیرا از روی نام خوراکی‌ها برداشته می‌شود. استفاده از این نام‌ها اولین بار توسط Yam Finance آغاز شد و اخیرا پروژه‌های دیگری مانند SushiSwap و Pickels‌ نیز وارد این حوزه شده‌اند.

علاوه بر نامهای مشهور توکن‌های دیفای، توکن‌های دیگری نیز برای استفاده در دیفای استفاده می‌شوند که نام آنها به اختصار آورده می‌شود. تعدادی از این توکن‌ها عبارتنداز:

 • توکن‌های سی یا cTokens : توکن‌های ERC20 هستند که برای گرفتن وام در شبکه مالی کامپوند ارائه می‌شوند. این توکن‌ها بر اساس نرخ بهره عرضه شده و با گذشت زمان سود دریافت می‌کنند و قابلیت در آوردن از گرو، دارایی گرفته شده را دارند.
 • توکن‌های دی یا dTokens : همان مزایای cTokens را دارد بعلاوه ۱۰ درصد سود جمع آوری شده به عنوان جریان درآمد که به دارندگان آن منتقل می‌شود.
 • توکن‌های او یا oTokens : این توکن‌ها گزینه‌های ارائه شده در پروتکل‌های همگرا است که در محصولاتی مانند Opyn استفاده می‌شود. در هنگام خرید، کاربران این توکن‌ها را در ازای خریدشان دریافت می کنند.
 • TokenSets : درواقع توکن‌های پروتکل‌های مبتنی بر مدیریت دارایی هستند. هنگامی که سرمایه‌گذاران با استفاده از یک استراتژی تجاری قابل برنامه‌ریزی و توکن‌های مانند اتریوم و cUSDC دست به خرید یک توکن ERC20 می‌زنند، استفاده می‌شود.
 • tBTC : یک سیستم غیرمتمرکز و بدون نیاز به اعتماد برای Wrapped Bitcoin است که توسط پروژه Keep پیشنهاد شده است. بیت کوین به یک کیف پول چند امضایی سپرده می‌شود که دارندگان کلید انگیزه آن را دارند تا با قفل کردن دارایی‌های دیجیتال دیگر به عنوان وثیقه بر اساس آن عمل کنند (در این مورد استفاده از اتریوم مورد نظر است). به محض تأیید این مورد ، قرارداد هوشمند TBTC کاربر، آن توکن را با نسبت ۱:۱ در اتریوم به وجود می‌آورد.
 • wBTC : در اصل wBTC یک چارچوب چند نهادی برای Wrapped Bitcoin در اتریوم است که از طریق استفاده از بازرگانان و متولیان امر برای صدور، سوزاندن و نگهداری دارایی‌ها استفاده می‌شود.

حال نگاهی می‌اندازیم به پروژه‌ها و توکن‌هایی که در سال ۲۰۲۰ بسیار موفق و خبر ساز بوده‌اند.

شبکه چین‌‌لینک با توکن (Link)

چین لینک و توکن link

چین‌لینک (Link) یک شبکه اوراکل غیر‌متمرکز است که هدف آن اتصال قراردادهای هوشمند با داده‌های دنیای واقعی است. چین‌لینک توسط سرگئی نظروف (Sergey Nazarov) و استیو الیس (Steve Ellis) ساخته شده است. این شرکت در برگزاری ICO خود در سپتامبر ۲۰۱۷، ۳۲ میلیون دلار جمع‌آوری کرد. عرضه کل توکن Link، یک میلیارد توکن بوده است. رشد این پروژه از سال گذشته به طور مداوم در حال افزایش است. به طوری که در اول ژانویه ۲۰۲۰ ارزش این توکن معادل ۱.۷۶ دلار بوده است و در تاریخ ۱۵ سپتامبر ۲۰۲۰ به ۱۲.۱ دلار رسیده است. بیشترین قیمت این توکن نیز در تاریخ ۱۶ آگوست ۲۰۲۰ و با قیمت ۱۹.۸۳ دلار بوده است. در حال ارزش بازار این شبکه ۴.۱ میلیارد دلار است.

پلتفرم Yearn finance و توکن آن YFI

Yearn finance و YFI

yearn.finance یک پلتفرم دیفای است که هدف آن انجام انبوهی از عملکردها مانند نقدینگی جمع شده، معاملات لوریج و بازار سازی خودکار است. YFI توکن بومی این پلتفرم است. کاربران می‌توانند آن را با وارد کردن نقدینگی به استخرهای نقدینگی yearn.finance بدست آورند و از آن برای حق حاکمیت سیستم استفاده کنند. البته این پلتفرم فورک‌های زیادی دارد که اولین فورک آن توکن دیگری به نام YFII نیز است که  برای پاداش به کاربران به‌ وجود آمده است.

عملکرد این توکن دیفای در سال ۲۰۲۰ فوق‌العاده بوده است به طوری که قیمت آن از ۲۱ جولای ۲۰۲۰ که ۷۸۴ دلار بوده است در تاریخ ۱۵ سپتامبر به بیش از ۳۹,۰۰۰ دلار رسیده است. تعداد کل توکن‌های YFI تنها ۳۰,۰۰۰ توکن است و در حال حاضر ارزش بازار آن ۱.۱ میلیارد دلار است.

پروتکل UMA و توکن آن UMA

پلتفرم UMA

حساب مدیریت شده یکپارچه یا UMA یک حساب سرمایه‌گذاری خصوصی مدیریت شده حرفه‌ای است که می‌تواند انواع مختلفی از سرمایه‌گذاری‌ها را در یک حساب واحد بگنجاند. UMA برای تأمین نیروی نوآوری‌های مالی ساخته شده است. راه‌اندازی این پروتکل دیفای توسط بلاک چین‌های عمومی مانند اتریوم امکان پذیر است. رشد توکن UMA نیز از زمان شروع به کار آن روند صعودی داشته است و قیمت آن در ۲۶ می سال ۲۰۲۰ تنها ۱.۳۵ دلار بوده است و در  ۱۵ سپتامبر ۲۰۲۰ به بیش از ۱۷ دلار رسیده است. کل توکن‌های UMA در حدود ۱۰۰ میلیون بوده و در ارزش بازار آن نزدیک به ۹۴۰ میلیون دلار است.

پروتکل Aave و توکن آن LEND

Aave و توکن LEND

پروتکل Aave یک پروتکل وام‌دهی در حوزه مالی غیرمتمرکز یا دیفای است. Aave  به کاربران خود اجازه می‌دهد تا از پروتکل متن باز و غیر وابسته خود برای ایجاد بازارهای پول استفاده کنند. LEND توکن اصلی Aave است که دارای استاندارد ERC20 بوده و تعداد کلی تولید شده آن در حدود ۱ میلیارد و سیصد میلیون است. علت شهرت بیشتر این پروتکل به خاطر استخرهای وام‌دهی آن و همچنین وام‌های فلش آن است که امکان وام‌گیری بدون وثیقه را برای کاربران ممکن ساخته است.

قیمت توکن LEND در تاریخ یک ژانویه ۲۰۲۰ معادل ۰.۰۱۶ دلار بوده است و در ۱۵ سپتامبر ۲۰۲۰ به ۰.۶۵۵ دلار افزایش پیدا کرده است. ارزش کل بازار Aave در زمان نگارش این متن چیزی در حدود ۸۴۲ میلیون دلار بوده است.

بیت کوین بر پایه اتریوم یا (Wrapped Bitcoin (WBTC

Wrapped Bitcoin چیست

در واقع Wrapped Bitcoin دارای پشتوانه بیت کوین است، اما انعطاف پذیری مرتبط با بلاک چین اتریوم را دارد. به عبارت دیگر، این اولین توکن ERC20 است که با نسبت ۱ به ۱ با بیت کوین پشتیبانی می‌شود. دلیل اینکه WBTC بسیار مهم تلقی می‌شود این است که این پتانسیل را دارد تا نقدینگی بسیار بیشتری را به اکوسیستم اتریوم و فضای دیفای اضافه کند. محدوده قیمتی آن معمولا با بیت کوین یکسان است و در سال ۲۰۲۰ رشد قابل ملاحظه‌ای داشته است. تا کنون نزدیک به ۵۸ هزار عدد از آن تولید شده است و  ارزش بازار آن حدود ۶۱۶ میلیون دلار است.

شبکه Synthetix با توکن (SNX)

Synthetix Network چیست

Synthetix ستون فقرات معاملات مشتقه در دیفای است و به هر کسی در هر مکان امکان می‌دهد که در معرض طیف وسیعی از دارایی‌ها قرار گیرد. در اصل، این سیستم می‌تواند هر دارایی را با قیمت مشخص پشتیبانی کند و در معرض طیف نامحدودی از دارایی‌های واقعی قرار دهد. این پروتکل ویژگی‌های مختلف معاملاتی از جمله گزینه‌های باینری، معاملات آتی و غیره را امکان پذیر می‌کند. توکن این شبکه نیز در سال ۲۰۲۰ رشد بسیار زیادی داشته است و قیمت آن از ۱.۲۲ دلار در اول ژانویه ۲۰۲۰ به ۵.۱۶ دلار در ۱۵ سپتامبر رسیده است. در حال حاضر ارزش بازار این شبکه نزدیک به ۴۹۰ میلیون دلار است.

پلتفرم Maker و استیبل کوین آن DAI

Maker چیست؟

Maker یک پلتفرم قرارداد هوشمند در زنجیره اتریوم است که از طریق یک سیستم پویای CDP از ارزش استیبل کوین DAI پشتیبانی می‌کند. توکن این شبکه MKR برای ثابت نگه داشتن قیمت DAI در یک دلار با توجه به نوسانات قیمت، تولید و سوزانده می‌شود. از توکن‌های MKR همچنین برای پرداخت هزینه‌های تراکنش‌ها در سیستم Maker استفاده می‌شود و حق رای در سیستم رای گیری Maker را نیز برای دارندگان آن فراهم می‌کند. در حال حاضر استیبل کوین DAI یکی از پرمصرف‌ترین توکن‌ها در فضای دیفای است. ارزش بازار این پلتفرم در ۱۵ سپتامبر ۲۰۲۰ در حدود ۴۸۷ میلیون دلار است.

پروتکل کامپوند (Compound) و توکن آن COMP

Compound و توکن Comp

پروتکل محبوب کامپوند برای وام‌دهی و وام‌گیری در دیفای ایجاد شده است. کامپوند در واقع با استفاده از قراردادهای هوشمند اتریوم، مشکل اعتماد بین وام دهنده و وام گیرنده را به شیوه‌ای کاملا غیر‌متمرکز حل کرده است. توکن COMP یک توکن با استاندارد ERC20 است که در پروتکل کامپوند نقش حاکمیتی دارد. دارندگان توکن COMP در واقع نمایندگان این پروتکل هستند که درباره آن بحث و تبادل نظر می‌کنند، پیشنهاد می‌دهند و رأی می‌دهند.

قیمت این توکن نیز در سال ۲۰۲۰ رشد قابل ملاحظه‌ای داشته است و از حدود ۸۰ دلار در ماه ژوئن به بیش از ۱۷۰ دلار در ماه سپتامبر رسیده است. در حال حاضر ارزش کل بازار این پروتکل باارزش حدود ۴۲۰ میلیون دلار است.

پروتکل Nexus Mutual با توکن (NXM)

Nexus Mutual چیست

Nexus Mutual یک پروتکل بیمه غیرمتمرکز است که بر روی اتریوم ساخته شده است و از یک استخر تقسیم ریسک استفاده می‌کند و به هر کسی این امکان را می‌دهد که یک پوشش بیمه خریداری کند یا سرمایه خود را به این مجموعه واریز کند. هدف بلند مدت آن نیز ارائه طیف گسترده‌ای از محصولات بیمه از طریق قراردادهای هوشمند است. توکن این پروتکل یکی از موفق‌ترین توکن‌های دیفای در سال ۲۰۲۰ بوده است و قیمت آن از ۹ دلار در ماه جولای به ۶۹ دلار در ۱۵ سپتامبر ۲۰۲۰ رسیده است. ارزش بازار این پروتکل نیز افزایش چشمگیری داشته و در زمان نگراش این مطلب به بیش از ۳۸۷ میلیون دلار رسیده است.

پروتکل OX و توکن آن ZRX

0x پروتکل

0x یک صرافی غیرمتمرکز برای مبادله توکن‌های ERC20 است. این پروتکل یکی از مشهورترین نمونه‌های صرافی غیر‌متمرکز ارزهای دیجیتال است. 0x همچنین این امکان را به توسعه‌دهندگان دیگر می‌دهد که از آن برای ساخت صرافی‌های ارز دیجیتال خود استفاده کنند. ZRX توکنی است که به کاربران 0x اجازه می‌دهد در مورد پیشنهادهای که به سیستم در جهت تکامل آن داده می‌شود، رای دهند. این توکن در طول فعالیت خود از سال ۲۰۱۷ بسیار نوسان داشته است اما در سال ۲۰۲۰ نوسانات آن کمتر شده و رشد صعودی داشته است و در حال حاضر قیمت آن کمی بیش از ۰.۵ دلار است. ارزش بازار این صرافی غیرمتمرکز حوزه دیفای نیز در حدود ۳۳۶ میلیون دلار است.

شبکه Loopring با توکن (LRC)

اتریوم و شبکه loopring

Loopring یک پروتکل متن باز برای ساخت صرافی‌های غیر‌متمرکز و مقیاس پذیر در اتریوم است. همچنین شبکه Loopring توانسته است راه‌حل‌هایی برای مقیاس پذیری ضعیف اتریوم و همچنین سرعت تراکنش‌های کُند آن ارائه دهد. دارندگان توکن این شبکه، توکن LRC را می‌توانند استیک کنند و از آن برای پرداخت کارمزدها داخل شبکه و صرافی‌هایی که با استفاده از این شبکه ساخته شده‌اند استفاده کنند. توکن این شبکه یکی از پر سودترین توکن‌های دیفای در سال ۲۰۲۰ بوده است و قیمت آن که در ابتدای سال تنها ۰.۰۲ دلار بوده است در ۱۸ سپتامبر به بیش از ۰.۲۶ دلار رسیده است. ارزش بازار این شبکه در حال حاضر بیش از ۳۰۰ میلیون دلار است.

شبکه Kyber با توکن (KNC)

شبکه kyber

شبکه کایبر در واقع یک صرافی غیرمتمرکز است که تبادل و تبدیل آنی دارایی های دیجیتال با نقدینگی زیاد را امکان پذیر می‌سازد. با بهره‌گیری از این شبکه، توسعه‌دهندگان می‌توانند جریان پرداخت و برنامه‌های مالی، از جمله خدمات فوری مبادله توکن‌ها، پرداخت‌های توکن‌های ERC20 و برنامه‌های نوآورانه مالی را ایجاد کنند. توکن KNC که توکن بومی این شبکه است نیز، یکی از موفق‌ترین توکن‌های دیفای در سال ۲۰۲۰ بوده است و قیمت آن در ۱ ژانویه ۲۰۲۰ تنها ۰.۱۸ دلار بوده است و اکنون در ۱۸ سپتامبر ۲۰۲۰ به ۱.۱۱ دلار رسیده است. ارز کنونی بازار کایبر در حدود ۲۱۰ میلیون دلار است.

پلتفرم Balancer و توکن آن Bal

پلتفرم بالانسر

بالانسر یک بازار ساز خودکار (Automatic Market Maker) است که باعث کاهش هزینه برای تبدیل ارزهای مختلف می‌شود. Balancer همچنین به عنوان یک صرافی غیرمتمرکز با استخرهای نقدینگی ساخته شده بر روی اتریوم است که به کاربران امکان می‌دهد نقدینگی چندین دارایی را به طور همزمان فراهم کنند. توکن BAL نقش حاکمیتی در بالانسر را دارد و برای پرداخت پاداش‌های استخرهای آن استفاده می‌شود. قیمت این توکن دیفای از آگوست امسال رشد مناسبی داشته است و از ۱۰ دلار در اوایل این ماه به ۲۰ دلار در ۱۸ سپتامبر رسیده است. در حال حاضر ارزش بازار بالانسر در حدود ۱۴۰ میلیون دلار است.

دیگر توکن‌های دیفای

حالا که نگاهی به معروفترین پروژه‌های دیفای و توکن‌های آنها انداختیم نگاهی کوتاه به چند توکن دیگر در فضای دیفای می‌اندازیم.

 • Uniswap و توکن UNI : یونی‌سواپ یکی از معروف‌ترین صرافی‌های غیر متمرکز دنیا است ولی تاکنون توکن مخصوص به خود را نداشت. اما بالاخره این صرافی معروف نیز توکن خود را معرفی کرد و تنها در کمتر از ۴۸ ساعت قیمت آن از ۲.۵ دلار به ۶.۶ دلار افزایش پیدا کرد. ارزش بازار این صرافی در حدود ۶۵۰ میلیون دلار است.
 • SushiSwap و توکن Sushi : این پلتفرم را که می‌توان فورک یونی‌سواپ دانست، بیشتر به خاطر موسس ناشناخته آن که با فروش همه توکن‌های خود، خبرساز شده بود، شناخته می‌شود. ارزش توکن آن در مقطعی به ۱۱ دلار نیز رسیده بود اما در حال حاضر قیمت آن ۱.۷ دلار است. ارزش بازار آن نیز مقداری کمتر از ۲۰۰ میلیون دلار است.
 • Band Protocol و توکن Band : پروتکل باند یک شبکه اوراکل میان زنجیره‌ای است که داده‌ها و API های دنیای واقعی را با قراردادهای هوشمند متصل می‌کند. توکن Band رشد بسیار زیادی در سال ۲۰۲۰ داشته است و از ۰.۲۲ دلار در ابتدای ۲۰۲۰ به ۶.۶ دلار در ۱۸ سپتامبر رسیده است. ارزش کل این شبکه در حدود ۱۲۲ میلیون دلار است.
 • Ren و توکن REN : رن یک پروتکل متن باز است که به منظور امکان انتقال خصوصی دارایی بین هر بلاکچین است. محصول اصلی رن، RenVM، بر ایجاد قابلیت همکاری با دیفای به وجود آمده است. توکن REN نیز از ۰.۰۳ دلار در آغاز امسال به ۰.۲۵ دلار رسیده است. ارزش بازار این پروتکل در حدود ۲۰۵ میلیون دلار است.
 • Swipe و توکن SXP : در واقع Swipe یک کیف پول برای نگهداری چندین ارز دیجیتال و کارت نقدی ویزا است که کاربران را قادر به خرید و فروش ارزهای دیجیتال مختلف می‌کند. Swipe از بلاک چین اتریوم برای کار با شبکه Swipe استفاده می‌کند. میزان قیمت توکن این پروژه دیفای در سال ۲۰۲۰ نوسان زیادی داشته و ارزش کل بازار آن ۱۱۲ میلیون دلار است.
 • Serum و توکن SRM : پروژه Serum خودش را به عنوان اولین صرافی کاملا غیرمتمرکز اوراق مشتقه در جهان معرفی می‌کند که قابلیت ترید بین زنجیره‌ای و بدون نیاز به اعتماد را فراهم آورده است. از توکن SRM نیز برای پرداخت کارمزدها و استیکینگ آن استفاده می‌شود. ارزش بازار این پروژه دیفای نیز در حدود ۱۰۰ میلیون دلار است.
 • Kava و توکن KAVA : شبکه Kava یک شبکه میان زنجیره‌ای دیفای است که امکان وام‌دهی برای کاربران رمزارزهای اصلی مانند بیت کوین، ریپل (XRP)، بایننس کوین (BNB) و غیره را فراهم می‌کند. شبکه Kava دارای دو نوع توکن است که اولی توکن بومی آن Kava و دومی استیبل کوین USDX است. ارزش بازار آن در حدود ۹۰ میلیون دلار است.

نتیجه‌گیری

همانطور که در این مقاله با توکن‌های دیفای آشنا شدید، سال ۲۰۲۰ برای این توکن‌ها سال بسیار پرسودی بوده است و کاربرانی که دست به خرید توکن‌های DeFi زده‌اند سود بسیار مناسبی برده‌اند. البته بودند پروژه‌هایی که با شکست کامل روبرو شدند اما در کل می‌توان گفت که سال ۲۰۲۰ سال دیفای بوده است و سبب شده است که بسیاری از توکن‌های معروف در بازار ارزهای دیجیتال کمتر مورد توجه قرار گیرند. ما سعی کردیم در این مقاله به بررسی مهمترین توکن‌های این حوزه از بازار ارزهای دیجیتال بپردازیم اگر شما توکنی را می‌شناسید که جای آن در این لیست خالی است، حتما آن را با ما و دیگر کاربران به اشتراک بگذارید.


54321
امتیاز 4.5 از 2 رای

منبع میهن بلاکچین
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال نظر