متوسط مقالات

معرفی بهترین توکن های دیفای در سال ۲۰۲۰

دیفای توانسته مجموعه‌ای بزرگ از توکن‌های پر تقاضا را در اکوسیستم ارزهای دیجیتال به وجود آورد. با عملکرد بهتر توکن‌های Defi در مقابل بیت کوین در سال ۲۰۲۰، اکوسیستم به سرعت به سمت توکن‌های حوزه اقتصاد غیرمتمرکز به عنوان ابزاری ارزشمند برای رشد اقتصادی حرکت کرده است. بدون شک پلتفرم‌های مالی غیرمتمرکز و توکن‌های دیفای، محرک اصلی بازار ارزهای دیجیتال در سال ۲۰۲۰ بوده‌اند. در این سال، بیت کوین بیش از ۲۰۰ درصد و اتریوم بیشتر از ۳۸۰ درصد افزایش قیمت داشته‌اند. اما بعضی از توکن‌های Defi با افزایش قیمت‌های بسیار بیشتر، از این اعداد پیشی گرفتند. بسیاری از توکن‌های مرتبط با دیفای که امروزه با آنها سر و کار داریم، در ابتدای سال ۲۰۲۰ وجود نداشتند. بسیاری از این توکن‌ها، در شروع کار پامپ و دامپ آلت کوین‌ها در سال ۲۰۱۷ را  تجربه کردند و بعضی دیگر نیز قاطعانه‌تر عمل کردند. در این مقاله، به معرفی بهترین توکن های دیفای در سال ۲۰۲۰ خواهیم پرداخت.

این مقاله در تاریخ ۱ بهمن ماه ۱۳۹۹ بروز رسانی شده است

بهترین توکن های دیفای در سال ۲۰۲۰

بهترین توکن های دیفای در سال ۲۰۲۰

توکن‌های دیفای، به توکن‌‌هایی گفته می‌شود که در فضای امورمالی غیرمتمرکز یا Defi‌ کاربرد دارند. بیشترین استفاده از این توکن‌ها برای پروژه‌های وام‌دهی و استفاده به عنوان پاداش در Yield Farming یا استخراج نقدینگی در فضای دیفای است. البته یکی دیگری از مهم‌ترین استفاده‌های این توکن‌ها نقش حاکمیتی است که در پروژه‌ها دارند؛ به این معنی که کسانی که این توکن‌ها را در اختیار دارند، از حق رای در تصمیم‌گیری‌های آن پروژه برخوردار می‌شوند. در ابتدای سال، تنها کسری از توکن‌های مرتبط با دی فای به صورت انگشت شمار معامله می‌شدند. هر پروتکل جدیدی، به توکن حاکمیتی خود نیاز دارد؛ بنابراین با شناخته‌تر شدن هر کدام از این پلتفرم‌ها، فارمرها به صورت دیوانه‌وار آنها را به دست می‌آوردند.

طبیعتا نهنگ‌ها و افراد درون سازمان که حجم بیشتری از توکن‌ها را در اختیار داشتند، از این بازار سود قابل توجهی کسب کردند؛ اما تریدرهایی که به دنبال کسب سود در کوتاه مدت بودند، غالبا دست خالی به خانه بازگشتند. از آنجا که افراد درون سازمان با بازگرداندن توکن‌های تازه توزیع شده به بازار سود هنگفتی کسب می‌کردند، برای دیگران، سرمایه گذاری در پروژه‌ها حتی با تنها چند ساعت تاخیر منجر به ضرر وحشتناکی می‌شد.

به هر حال اگر به ابتدای سال ۲۰۲۰ برگردیم، چند توکن برتر دیفای با این قیمت‌ها معامله می‌شدند:

 • توکن MKR پلتفرم Maker با قیمت ۴۴۰ دلار
 • توکن SNX متعلق به پلتفرم Synthetix با قیمت ۱.۱۳ دلار
 • توکن LINK از پروتکل Chainlink با قیمت ۱.۸۱ دلار
 • ZRX توکن پروتکل 0x به قیمت ۰.۱۸۷ دلار
 • REP توکن پلتفرم Augur با قیمت ۹.۴۶ دلار
 • KNC توکن پلتفرم Kyber Network با قیمت ۰.۲۱ دلار
 • توکن REN با قیمت ۰.۰۳۵ دلار
 • توکن LRC متعلق به پروتکل Loopring با قیمت ۰.۰۲۲ دلار
 • Lend توکن پلتفرم Aave با قیمت ۰.۰۱۶ دلار

اطلاعات توکن‌های دیفای را در صفحه کریپتوکده مطالعه کنید

پرسودترین توکن های دیفای در سال ۲۰۲۰

در خارج از محدوده ۲۰۰ توکن برتر، توکن‌های BNT، GNO، RUNE، KAVA وجود داشتند. در رتبه‌های بسیار پایین‌تر لیست، جایی که ارزش بازار بسیار کم است نیز توکن‌هایی بودند که عملکرد درخشانی داشتند. این قیمت‌ها از وبسایت Coinmarketcap که متعلق به هفته اول سال ۲۰۲۰ است گرفته شده‌اند؛ توکن BNT در سال ۲۰۲۰ روند قاطعانه‌ای داشت و ۶۷۰ درصد افزایش پیدا کرد. GNO نیز ۴۷۰ درصد ارزشمندتر شد و Melon که به تازگی نام خود را به Enzyme Finance تغییر داد، توانست با ۹۶۰ درصد افزایش قیمت در توکن MLN، رقبای خود را جای بگذارد.

حال نگاهی می‌اندازیم به پروژه‌ها و توکن‌هایی که در سال ۲۰۲۰ بسیار موفق و خبر ساز بوده‌اند:

شبکه چین ‌لینک با توکن (Link)

شبکه چین ‌لینک با توکن (Link)

چین‌لینک (Link) یک شبکه اوراکل غیر‌متمرکز است که هدف آن اتصال قراردادهای هوشمند با داده‌های دنیای واقعی است. چین‌لینک توسط سرگئی نازاروف (Sergey Nazarov) و استیو الیس (Steve Ellis) ساخته شده است. این شرکت در برگزاری ICO خود در سپتامبر ۲۰۱۷، ۳۲ میلیون دلار جمع‌آوری کرد. عرضه کل توکن Link، یک میلیارد توکن بوده است.

رشد این پروژه از سال گذشته به طور مداوم در حال افزایش است؛ به طوری که در اول ژانویه ۲۰۲۰ ارزش این توکن معادل ۱.۷۶ دلار بوده است و در تاریخ ۱۵ سپتامبر ۲۰۲۰ به ۱۲.۱ دلار رسیده است. بیشترین قیمت این توکن نیز در تاریخ ۱۶ آگوست ۲۰۲۰ و با قیمت ۱۹.۸۳ دلار ثبت شده است. در حال حاضر و در زمان آپدیت مقاله، ارزش بازار این شبکه حدود ۸ میلیارد دلار است.

پلتفرم Yearn finance و توکن آن YFI

پلتفرم Yearn finance و توکن آن YFI

yearn.finance یک پلتفرم دیفای است که هدف آن انجام انبوهی از عملکردها مانند نقدینگی جمع شده، معاملات لوریج و بازارسازی خودکار است. YFI توکن بومی این پلتفرم است و کاربران می‌توانند آن را با وارد کردن نقدینگی به استخرهای نقدینگی yearn.finance، آن را به دست آورند و از آن برای حق حاکمیت سیستم استفاده کنند. البته این پلتفرم فورک‌های زیادی دارد که اولین فورک آن توکن دیگری به نام YFII است که  برای پاداش به کاربران به‌ وجود آمده است.

عملکرد این توکن دیفای در سال ۲۰۲۰ فوق‌العاده بوده؛ به طوری که قیمت آن از ۲۱ جولای ۲۰۲۰ که ۷۸۴ دلار بود، در تاریخ ۱۵ سپتامبر به بیش از ۳۹,۰۰۰ دلار رسید. تعداد کل توکن‌های YFI تنها ۳۰,۰۰۰ توکن است و در زمان آپدیت مقاله، ارزش بازار آن حدود ۹۹۵ میلیون دلار است.

پروتکل UMA و توکن آن UMA

پروتکل UMA و توکن آن UMA

حساب مدیریت شده یکپارچه یا UMA، یک حساب سرمایه‌گذاری خصوصی مدیریت شده حرفه‌ای است که می‌تواند انواع مختلفی از سرمایه‌گذاری‌ها را در یک حساب واحد بگنجاند. UMA برای تأمین نیروی نوآوری‌های مالی ساخته شده است. راه‌اندازی این پروتکل دیفای توسط بلاک چین‌های عمومی مانند اتریوم امکان پذیر است.

رشد توکن UMA نیز از زمان شروع به کار آن روند صعودی داشته و قیمت آن در ۲۶ می سال ۲۰۲۰، تنها ۱.۳۵ دلار بوده است؛ اما در  ۱۵ سپتامبر ۲۰۲۰ به بیش از ۱۷ دلار رسیده است. کل توکن‌های UMA در حدود ۱۰۰ میلیون بوده و در ارزش بازار آن در زمان ادیت مقاله، مقداری بیش از ۶۰۰ میلیون دلار است.

پروتکل Aave و توکن آن LEND

Aave و توکن LEND

پروتکل Aave یک پروتکل وام‌دهی در حوزه مالی غیرمتمرکز یا دیفای است. Aave  به کاربران خود اجازه می‌دهد تا از پروتکل متن باز و غیر وابسته خود برای ایجاد بازارهای پول استفاده کنند. LEND که توکن اصلی Aave بود و با استاندارد ERC20 ساخته شده بود، در میانه راه به نام AAVE تغییر نام داد و میزان عرضه آن نیز صد برابر کاهش یافت؛ بنابراین قیمت این توکن با رشد ۵۰۰۰ درصدی مواجه شد و به مبلغ ۸۵ دلار در ماه دسامبر رسید. علت شهرت بیشتر این پروتکل به خاطر استخرهای وام‌دهی آن و همچنین وام‌های فلش آن است که امکان وام‌گیری بدون وثیقه را برای کاربران ممکن ساخته است.

قیمت فعلی این توکن در زمان بروز رسانی مقاله، حدود ۱۸۰ دلار است و حجم بازار آن بیش از ۲.۲ میلیارد دلار است.


پروتکل آوه (Aave) به جایگاه اول دیفای رسید؛ بررسی عوامل فاندامنتال آن


شبکه Synthetix با توکن (SNX)

شبکه Synthetix با توکن (SNX)

Synthetix ستون فقرات معاملات مشتقه در دیفای است و به هر کسی در هر مکان امکان می‌دهد که در معرض طیف وسیعی از دارایی‌ها قرار گیرد. در اصل، این سیستم می‌تواند هر دارایی را با قیمت مشخص پشتیبانی کند و در معرض طیف نامحدودی از دارایی‌های واقعی قرار دهد.

این پروتکل ویژگی‌های مختلف معاملاتی از جمله گزینه‌های باینری، معاملات آتی و غیره را امکان پذیر می‌کند. توکن این شبکه نیز در سال ۲۰۲۰ رشد بسیار زیادی داشته است و قیمت آن از ۱.۲۲ دلار در اول ژانویه ۲۰۲۰، به ۵.۲۰ دلار در ۱۵ سپتامبر رسیده است.

پروتکل کامپوند (Compound) و توکن آن COMP

پروتکل کامپوند (Compound) و توکن آن COMP

پروتکل محبوب کامپوند برای وام‌دهی و وام‌گیری در دیفای ایجاد شده است. کامپوند در واقع با استفاده از قراردادهای هوشمند اتریوم، مشکل اعتماد بین وام دهنده و وام گیرنده را به شیوه‌ای کاملا غیر‌متمرکز حل کرده است. توکن COMP یک توکن با استاندارد ERC20 است که در پروتکل کامپوند نقش حاکمیتی دارد. دارندگان توکن COMP در واقع نمایندگان این پروتکل هستند که درباره آن بحث و تبادل نظر می‌کنند، پیشنهاد می‌دهند و رأی می‌دهند.

قیمت این توکن نیز در سال ۲۰۲۰ رشد قابل ملاحظه‌ای داشته است و از حدود ۸۰ دلار در ماه ژوئن به بیش از ۱۷۰ دلار در ماه سپتامبر رسیده است. در حال حاضر ارزش کل بازار این پروتکل باارزش، حدود ۹۰۰ میلیون دلار است.


بیشتر بخوانید: معرفی کامل توکن COMP و پروتکل شگفت‌انگیز کامپوند !


پروتکل Nexus Mutual با توکن (NXM)

پروتکل Nexus Mutual با توکن (NXM)

Nexus Mutual یک پروتکل بیمه غیرمتمرکز مبتنی بر اتریوم است و از یک استخر تقسیم ریسک استفاده می‌کند و به هر کسی این امکان را می‌دهد که یک پوشش بیمه خریداری کند یا سرمایه خود را به این مجموعه واریز کند. هدف بلندمدت آن نیز ارائه طیف گسترده‌ای از محصولات بیمه از طریق قراردادهای هوشمند است.

توکن این پروتکل یکی از موفق‌ترین توکن‌های دیفای در سال ۲۰۲۰ بوده و قیمت آن از ۹ دلار در ماه جولای به ۶۹ دلار در ۱۵ سپتامبر ۲۰۲۰ رسیده است. ارزش بازار این پروتکل نیز افزایش چشمگیری داشته و در زمان ادیت این مطلب به بیش از ۲۵۰ میلیون دلار رسیده است.

پروتکل OX و توکن آن ZRX

پروتکل OX و توکن آن ZRX

0x یک صرافی غیرمتمرکز برای مبادله توکن‌های ERC20 است. این پروتکل یکی از مشهورترین نمونه‌های صرافی غیر‌متمرکز ارزهای دیجیتال است. 0x همچنین این امکان را به توسعه‌دهندگان دیگر می‌دهد که از آن برای ساخت صرافی‌های ارز دیجیتال خود استفاده کنند.

ZRX توکنی است که به کاربران 0x اجازه می‌دهد در مورد پیشنهادهای که به سیستم در جهت تکامل آن داده می‌شود، رای دهند. این توکن در طول فعالیت خود از سال ۲۰۱۷ بسیار نوسان داشته، اما در سال ۲۰۲۰ نوسانات آن کمتر شده و بیشتر رشد صعودی  را تجربه کرده است؛ در اواخر مهر ماه قیمت آن کمی بیش از ۰.۵ دلار بود. ارزش بازار این صرافی غیرمتمرکز حوزه Defi نیز در حدود ۳۸۶ میلیون دلار است.

شبکه Loopring با توکن (LRC)

شبکه Loopring با توکن (LRC)

Loopring یک پروتکل متن باز برای ساخت صرافی‌های غیر‌متمرکز و مقیاس پذیر در اتریوم است. همچنین شبکه Loopring توانسته راه‌حل‌هایی برای مقیاس پذیری ضعیف اتریوم و همچنین سرعت تراکنش‌های کُند آن ارائه دهد. دارندگان توکن این شبکه، توکن LRC را می‌توانند استیک کنند و از آن برای پرداخت کارمزدها داخل شبکه و صرافی‌هایی که با استفاده از این شبکه ساخته شده‌اند استفاده کنند.

توکن این شبکه یکی از پر سودترین توکن‌های دیفای در سال ۲۰۲۰ بوده و قیمت آن که در ابتدای سال تنها ۰.۰۲ دلار بوده و در ۱۸ سپتامبر به بیش از ۰.۲۶ دلار رسید. ارزش بازار این شبکه در حال حاضر نزدیک به ۵۰۰ میلیون دلار است.

شبکه Kyber با توکن (KNC)

شبکه Kyber با توکن (KNC)

شبکه کایبر در واقع یک صرافی غیرمتمرکز است که تبادل و تبدیل آنی دارایی های دیجیتال با نقدینگی زیاد را امکان پذیر می‌سازد. با بهره‌گیری از این شبکه، توسعه‌دهندگان می‌توانند جریان پرداخت و برنامه‌های مالی، از جمله خدمات فوری مبادله توکن‌ها، پرداخت‌های توکن‌های ERC20 و برنامه‌های نوآورانه مالی را ایجاد کنند.

توکن KNC که توکن بومی این شبکه است نیز، یکی از بهترین توکن های دیفای در سال ۲۰۲۰ بوده و با قیمت ۰.۱۸ دلار در ۱ ژانویه ۲۰۲۰، در ۱۸ سپتامبر به ۱.۱۱ دلار رسید. ارزش کنونی بازار Kyber در حدود ۲۴۰ میلیون دلار است.

پلتفرم Balancer و توکن آن Bal

پلتفرم Balancer و توکن آن Bal

بالانسر یک بازار ساز خودکار (Automated Market Maker) است که باعث کاهش هزینه برای تبدیل ارزهای مختلف می‌شود. Balancer همچنین به عنوان یک صرافی غیرمتمرکز با استخرهای نقدینگی ساخته شده بر روی اتریوم است که به کاربران امکان می‌دهد نقدینگی چندین دارایی را به طور همزمان فراهم کنند.

توکن BAL نقش حاکمیتی در بالانسر را دارد و برای پرداخت پاداش‌های استخرهای آن استفاده می‌شود. قیمت این توکن دیفای از آگوست امسال رشد خوبی داشته و از ۱۰ دلار در اوایل این ماه، به ۲۰ دلار در ۱۸ سپتامبر رسیده است. در حال حاضر ارزش بازار بالانسر در حدود ۱۴۵ میلیون دلار است.

دیگر توکن‌های دیفای

حالا که نگاهی به معروفترین پروژه‌های دیفای و توکن‌های آنها انداختیم نگاهی کوتاه به چند توکن دیگر در فضای دیفای می‌اندازیم. از میان توکن‌هایی که در ابتدای سال شناخته‌ شده‌تر از بقیه بودند، تنها تعداد کمی از آنها افزایش‌های چشم‌گیری داشتند. از لحاظ ارزش کل قفل‌ شده (TVL)، پروتکل میکر بالاترین میزان را تا اواسط ماه دسامبر (اواخر آذر) به مقدار ۲.۶ میلیارد دلار داشته است؛ این در حالی است که قیمت توکن MKR تا همان تاریخ، تنها ۲۲ درصد افزایش پیدا کرده بود.

در همین حین، قیمت ZRX دو برابر شد، REP رشد ۷۰ درصدی داشت و KNC نیز ۳۳۰ درصد افزایش پیدا کرد؛ اما REN از همه آنها پیشی گرفت و با ۷۲۵ درصد افزایش تا ۱۵ دسامبر، به ارزش ۰.۳۰ دلار رسید.

در اینجا به برخی دیگر از بهترین توکن های دیفای می‌پردازیم که توانستند رشد نسبتا خوبی داشته باشند:

 • Uniswap و توکن UNI : یونی‌سواپ معروف‌ترین صرافی‌های غیرمتمرکز دنیاست؛ اما تاکنون توکن مخصوص به خود را نداشت. اما بالاخره این صرافی معروف نیز توکن خود را معرفی کرد و تنها در کمتر از ۴۸ ساعت، قیمت آن از ۲.۵ دلار به ۶.۶ دلار افزایش پیدا کرد. ارزش فعلی بازار این صرافی بیش از ۲.۲ میلیارد دلار است.
 • SushiSwap و توکن Sushi : این پلتفرم را که می‌توان فورک یونی‌سواپ دانست، بیشتر به خاطر موسس ناشناخته آن که با فروش همه توکن‌های خود، خبرساز شده بود، شناخته می‌شود. ارزش توکن آن در مقطعی به ۱۱ دلار نیز رسیده بود؛ اما در حال حاضر قیمت آن ۶.۳۶ دلار است. ارزش بازار آن نیز مقداری بیشتر از ۸۰۰ میلیون دلار است.
 • Band Protocol و توکن Band : پروتکل باند یک شبکه اوراکل میان زنجیره‌ای است که داده‌ها و APIهای دنیای واقعی را با قراردادهای هوشمند متصل می‌کند. توکن Band رشد بسیار زیادی در سال ۲۰۲۰ داشته است و از ۰.۲۲ دلار در ابتدای ۲۰۲۰ به ۶.۶ دلار در ۱۸ سپتامبر رسیده است. ارزش کل این شبکه در زمان آپدیت مقاله، حدود ۱۸۰ میلیون دلار است.
 • Ren و توکن REN : رن یک پروتکل متن باز است که به منظور امکان انتقال خصوصی دارایی بین هر بلاکچین است. محصول اصلی رن، RenVM، بر ایجاد قابلیت همکاری با دیفای به وجود آمده است. توکن REN نیز از ۰.۰۳ دلار در آغاز امسال به ۰.۲۵ دلار رسیده است. ارزش بازار این پروتکل نزدیک به ۶۰۰ میلیون دلار است.
 • Swipe و توکن SXP : در واقع Swipe یک کیف پول برای نگهداری چندین ارز دیجیتال و کارت نقدی ویزا است که کاربران را قادر به خرید و فروش ارزهای دیجیتال مختلف می‌کند. Swipe از بلاک چین اتریوم برای کار با شبکه Swipe استفاده می‌کند. میزان قیمت توکن این پروژه دیفای در سال ۲۰۲۰ نوسان زیادی داشته و ارزش کل بازار آن در حال حاضر، حدود ۸۲ میلیون دلار است.
 • Serum و توکن SRM : پروژه Serum خودش را به عنوان اولین صرافی کاملا غیرمتمرکز اوراق مشتقه در جهان معرفی می‌کند که قابلیت ترید بین زنجیره‌ای و بدون نیاز به اعتماد را فراهم آورده است. از توکن SRM نیز برای پرداخت کارمزدها و استیکینگ آن استفاده می‌شود. ارزش بازار این پروژه دیفای نیز در حدود ۸۶ میلیون دلار است.
 • Kava و توکن KAVA : شبکه Kava یک شبکه میان زنجیره‌ای دیفای است که امکان وام‌دهی برای کاربران رمزارزهای اصلی مانند بیت کوین، ریپل (XRP)، بایننس کوین (BNB) و غیره را فراهم می‌کند. شبکه Kava دارای دو نوع توکن است که اولی توکن بومی آن Kava و دومی استیبل کوین USDX است. ارزش بازار آن بیش از ۱۰۵ میلیون دلار است.

اکثر توکن‌های دیفای در ماه‌های آگوست تا اکتبر سال ۲۰۲۰ (مرداد تا آبان) عرضه شدند و از میان آنها، بیشترشان روند پامپ و دامپ آلت کوین‌ها در سال ۲۰۱۷ و چرخه رونق و رکود ICOها را به نمایش گذاشتند.

بعضی از این توکن‌های عرضه شده از سایر توکن‌ها بهتر عمل کردند. برای مقایسه عملکرد آنها به اطلاعات وبسایت پژوهشی Messari مراجعه کنید.

بازیگران جدید در صحنه امور مالی غیر متمرکز

 

پامپ و دامپ توکن‌های دیفای در سال ۲۰۲۰

البته که تمام توکن‌های دیفای سودده نبوده‌اند. بسیاری از این توکن‌ها بعد از پامپ‌هایی که در زمان عرضه آنها به وجود آمد، هم اکنون بسیار پایین‌تر از قیمت اوج خود در حال معامله شدن هستند. SUSHI توکن حاکمیتی صرافی سوشی‌سواپ یکی از شناخته شده‌ترین این توکن‌هاست؛ بعد از عرضه اولیه این پروتکل در سپتامبر (شهریور)، ارزش هر توکن SUSHI تا ۹ دلار بالا رفت. چند روز بعد چف نومی (Chef Nomi) مدیرعامل این پلتفرم، توکن‌های خود را فروخت و دو ماه بعد از آن، ارزش این توکن تا ۹۵ درصد قیمت اوج خود سقوط کرد. با این حال در ماه دسامبر، هر SUSHI به قیمت ۲.۸۰ دلار، یعنی ۳۰ درصد از بالاترین قیمت ثبت شده آن معامله می‌شد.

در اواخر سال ۲۰۲۰، توکن پلتفرم Yam Finance حدود ۸۷ درصد پایین‌تر از قیمت اوج خود (۵۰ دلار در اواسط تابستان) ارزش داشت. Curve Finance یکی دیگر از پلتفرم‌هایی است که توکن آن درگیر پامپ و دامپ شد؛ به این صورت که با شروع به کار پروتکل آن، توکن CRV تا قیمت ۱.۶۰ دلار اوج گرفت و چندی بعد سقوط کرد.

Swerve Finance نیز روندی مشابه را دنبال کرد. در زمان شروع به کار این پلتفرم با FOMO ایجاد شده در بازار توکن‌های دیفای، ارزش آن تا ۷ دلار افزایش یافت و سپس به میزان ۹۰ درصد کاهش یافت. داستان Pickle Finance نیز دقیقا همین است؛ هر واحد از توکن این پروتکل تا میزان ۵۵ دلار بالا رفت و در سقوطی ۷۰ درصدی تا اواسط دسامبر، به زیر ۱۵ دلار رسید.

کامپوند، پیشتاز پلتفرم‌های ییلد فارمینگ نیز بعد از پامپ قیمت تا بالای ۳۰۰ دلار، کاهش ۵۰ درصدی را تجربه کرد. توکن حاکمیتی یونی سواپ نیز بعد از ایردراپ آن، تا ۷ دلار بالا رفت و پس از آن حدود ۴۵ درصد کاهش یافت. از دیگر توکن‌های ناکام دیفای در سال ۲۰۲۰، می‌توان از YFII ، ADEL ، MTA ، SRM ، APY ، BZRX و CREAM نام برد.

برترین پروتکل‌های دیفای در سال ۲۰۲۰

دیفای

آوه با عملکرد درخشان خود در افزایش ۵۰۰۰ درصدی قیمت توکن AAVE، مدال طلای بهترین دارایی سال ۲۰۲۰ را از آن خود می‌کند. شایان ذکر است که کاهش عرضه این توکن و مهاجرت از توکن اصلی آن با نام LEND (که در ابتدای سال به ارزش ۰.۰۱۶ دلار معامله می‌شد) در این بررسی لحاظ شده است.

توکن YFI متعلق به پلتفرم Yearn finance با افزایش ۲،۳۵۰ درصدی در سال و رسیدن به قیمت ۴۴،۰۰۰ دلار در کمتر از دو ماه بعد از عرضه اولیه‌اش، در جایگاه دوم قرار خواهد گرفت.

پروتکل مدیریت دارایی غیرمتمرکز Melon که اکنون با نام Enzyme Finance فعالیت می‌کند، در جایگاه سوم قرار دارد. بر اساس اطلاعات موسسه Messari که این تحقیقات را انجام داده است، توکن بومی MLN با افزایش ۹۶۰ درصدی تا اواسط دسامبر به قیمت ۳۲ دلار رسیده بود.

در گروه توکن‌هایی که بیش از ۵۰۰ درصد افزایش قیمت داشته‌اند، LINK از پروتکل چین‌لینک، REN ، LRC و GNO و همچنین BNT، توکن بومی Bancor قرار دارند.

جمع بندی

همانطور که در این مقاله با توکن‌های دیفای آشنا شدید، سال ۲۰۲۰ برای این توکن‌ها سال بسیار پرسودی بوده است و کاربرانی که دست به خرید توکن‌های DeFi زده‌اند سود بسیار مناسبی برده‌اند. البته بودند پروژه‌هایی که با شکست کامل روبرو شدند؛ اما در کل می‌توان گفت که سال ۲۰۲۰ سال دیفای بوده است و سبب شده است که بسیاری از توکن‌های معروف در بازار ارزهای دیجیتال کمتر مورد توجه قرار گیرند.

این بازار به معنای واقعی به ضیافتی برای کسانی که از یک استخر نقدینگی به استخری دیگر برای کسب توکن‌های حاکمیت حمله می‌بردند، تبدیل شد. این افراد بعد از کسب توکن‌ها، به سرعت آنها را در بازار به فروش می‌رساندند. تمام اتفاقات بازار سال ۲۰۲۰ به وقایع سه سال قبل بسیار شباهت دارد. در آن زمان، فارغ از نیاز پروتکل، هر پروژه‌ای خود را ملزم به داشتن بلاک چین و توکن حاکمیت می‌کرد. همانطور که از آن زمان شاهد بودیم، تنها پروژه‌هایی موفق بوده‌اند که در دنیای دیفای عملکرد خوبی از خود نشان دهند. ما سعی کردیم در این مقاله به بررسی مهمترین توکن‌های این حوزه از بازار ارزهای دیجیتال بپردازیم اگر شما توکنی را می‌شناسید که جای آن در این لیست خالی است، حتما آن را با ما و دیگر کاربران به اشتراک بگذارید.

منبع
beincrypto

نوشته های مشابه

6 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا