متوسط مقالات عمومی

معرفی بهترین شبکه‌‌های اجتماعی در وب ۳

در سال‌های گذشته، شبکه‌های اجتماعی مبتنی بر نسل سوم وب کاربران زیادی را به‌ خود جذب کردند. هدف پلتفرم های شبکه اجتماعی وب ۳ رفع نگرانی‌های مربوط به برنامه‌های وب ۲ و انتقال قدرت و کنترل به دست کاربران است. با استفاده از ابزارهای این پلتفرم‌ها، توسعه‌دهندگان می‌توانند پروژه‌هایی بسازند که قدرت انتخاب بیشتری به کاربران می‌دهد و کاربر می‌تواند از داده‌ها و محتوای خود کسب درآمد کند. در این مقاله از میهن بلاکچین، محبوب‌ترین برنامه‌های غیرمتمرکز (Dapp) اجتماعی را به شما معرفی می‌کنیم و دلایل علاقه و توجه کاربران به این پلتفرم‌ها را بررسی خواهیم کرد.

چرا تقاضا برای پلتفرم های شبکه اجتماعی وب ۳ زیاد است؟

پلتفرم های شبکه اجتماعی وب ۳
منبع: substackcdn.com

طبق گزارش سایت Dataportal در اکتبر ۲۰۲۲، تعداد کاربران شبکه‌های اجتماعی در سراسر جهان ۴.۷۴ میلیارد نفر است؛ یعنی ۷۶ درصد از جمعیت بالای ۱۳ سال دنیا. به‌طور میانگین هر کاربر روزانه ۲.۵ ساعت از شبکه‌های اجتماعی استفاده می‌کند. از طرف دیگر، شرکت‌های فناوری بزرگ وب ۲ به نگهبانان داده‌های آنلاین تبدیل شده‌اند و کاربران زیادی از پلتفرم‌های شبکه اجتماعی این شرکت‌ها استفاده می‌کنند.

ابهامات و نگرانی‌های زیادی درباره نحوه کار این نوع پلتفرم‌ها وجود دارد. برای مثال، پلتفرم‌های اجتماعی انحصاری می‌توانند نحوه رفتار کاربر را هم تعیین کنند و کاربرانی که از قوانین پیروی نمی‌کنند، حذف می‌شوند. این شرکت‌ها  برای جذب توجه کاربران از الگوریتم‌های دستکاری‌شده استفاده می‌کنند که منجر به تشکیل اتاق‌های پژواک (Echo Chambers) می‌شود و آزادی دسترسی به حقیقت را از کاربران سلب می‌کند.

وجه متمایزکننده پلتفرم های شبکه اجتماعی وب ۳ چیست؟

نسل سوم وب این پتانسیل را دارد که پلتفرم‌ها و شبکه‌های اجتماعی را دگرگون کند. طرفداران وب ۳ می‌گویند، اینترنت آزاد می‌تواند بسیاری از مشکلات وب ۲ را رفع کند و قابلیت‌هایی مثل مقاومت در برابر سانسور، شفافیت داده‌ها و خودحاکمیتی را به شبکه‌های اجتماعی بیاورد. وب ۳ علاوه بر ارائه یک روش جدید برای استفاده از اطلاعات دیجیتال، یک اقتصاد دیجیتال مرتبط نیز ارائه می‌دهد که با مدل‌های کسب‌و‌کار جدید به تمام کاربران شبکه سود می‌رساند.

معرفی بهترین پلتفرم های شبکه اجتماعی وب ۳

در این بخش، بهترین پلتفرم‌های شبکه اجتماعی را در وب ۳ که بر اساس ابزار رتبه‌بندی سایت دپ رادار (DappRadar) انتخاب شده‌اند، معرفی می‌کنیم. برای آشنایی با این شبکه‌های اجتماعی و کاربردهای مفید آن‌ها، در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

سایبر کانکت (CyberConnect)

پلتفرم cyberConnect
منبع: goctienao.com

سایر کانکت (CyberConnect)یک پروتکل گرف اجتماعی غیرمتمرکز است که مجموعه‌ کاملی از ابزارهای توسعه شبکه‌های اجتماعی وب ۳ را در اختیار توسعه‌دهندگان قرار می‌دهد. در شبکه‌های اجتماعی ساخته‌شده بر بستر CyberConnect، کاربران مالک واقعی هویت آنلاین، محتوا و ارتباطات خود هستند.

در سایبر کانکت چه چیزهایی می‌توان ساخت؟

توسعه‌دهندگان می‌توانند پلتفرم‌هایی بسازند که کاربران بتوانند محتوای خود را در قالب توکن‌بی‌همتا (NFT) و در بلاک چین دلخواه خود منتشر کرده و کسب درآمد کنند. این پلتفرم‌ها از قابلیت تامین‌ مالی جمعی نیز برخوردارند و کاربران می‌توانند برای محصولات خود سرمایه جذب کنند.

یکی از پلتفرم‌هایی که با استفاده از سایبر کانکت ساخته شده است و نظیر Meetup یا فیسبوک است، Link3 نام دارد. این برنامه از قابلیت‌های وب ۳ که سایبر کانکت فراهم می‌کند، برخوردار شده است.

پروژه link3
منبع: dappradar.com

کاربران می‌توانند به‌راحتی با کیف پول وب ۳ خود به پلتفرم Link3 وارد شوند و رویدادهای مختلف آنلاین و آفلاین را بررسی کنند. حتی کاربران می‌توانند موضوعات مور علاقه خود را پیدا کرده و به گفتگوهای مربوط به موضوع ملحق شوند.

تعداد کیف پول‌های فعال منحصربه‌فرد سایبرکانکت (UAW) در ماه نوامبر ۲۰۲۲، تقریبا ۴۰۰ درصد افزایش یافت و بیش از ۱۸ هزار کیف پول با این پلتفرم تعامل داشتند.

گلکس (Galxe)

پلتفرم Galxe
منبع: securities.io

گلکس (Galxe) که پیشتر Galaxy نام داشت، یکی از بصری‌ترین پروژه‌های اجتماعی وب ۳ در زمان‌های اخیر است و تعداد کیف پول‌های فعال آن در طول ۳۰ روز منتهی به نوامبر ۲۰۲۲ به‌طور قابل‌توجهی رشد کرده است. این پلتفرم یکی از بهترین شبکه‌های اجتماعی وب ۳ است و تعداد کیف پول‌های فعال آن (در نوامبر ۲۰۲۲) به بیش از ۶۴۴,۰۰۰ رسید.

ویژگی‌های منحصربه‌فرد Galxe چیست؟

گلکس یک زیرساخت اعتباری مشترک است که در زمینه‌های توکن Soulbound و احراز هویت وب ۳ فعالیت می‌کند. به بیان ساده، این پلتفرم بر اساس فعالیت‌های کاربران در بلاک چین، برای آن‌ها پروفایل می‌سازد. برندها و پروژه‌ها می‌توانند از اعتبارنامه‌های دیجیتال این نوع پلتفرم‌ها برای تبلیغ بهتر پروژه، تبدیل سیستم‌های وفاداری به بازی، راه‌اندازی کمپین‌های بازاریابی و جذب کاربران جدید استفاده کنند.

کاربران نهایی Galxe نیز می‌توانند با شرکت در رویدادها و کمپین‌ها، NFT دریافت کنند. هر کدام از این NFTها مزایای خاصی به‌همراه دارد.

پروژه‌های مختلف از شبکه‌های پالیگان، بایننس اسمارت چین، کوین‌گکو و Project Twelve و از پلتفرم گلکس برای تبلیغات استفاده می‌کنند.

لونار کراش (LunarCrush)

پلفترم lunarcrush
منبع: lunarcrush.com

لونار کراش (LunarCrush) یک گوش اجتماعی یا سوشال لیسنینگ (Social Listening) است که داده‌های مربوط به ارز دیجیتال، NFTها و سهام را از بازار و شبکه‌های اجتماعی جمع‌آوری می‌کند و آن‌ها را به هوش عملی تبدیل می‌کند. لونار کراش به کاربران کمک می‌کند که هیاهو و هیجانات اضافی را فیلتر کنند و ارزش واقعی بازار را تشخیص دهند. برای مثال، لونار کراش به کاربران می‌گوید که کدام پروژه‌ها توجه رسانه‌ها را بیشتر به خود جلب کرده‌اند یا کدام اینفلوئنسرها تاثیر بیشتری دارند.

به‌عنوان مثال پروژه بیت کوین را در نظر می‌گیریم. در سایت لونار کراش می‌توانید اطلاعات مفیدی درباره احساسات اجتماعی بیت کوین پیدا کنید. مثلا می‌توانید ببینید که در شبکه‌های اجتماعی چند بار به بیت کوین اشاره شده یا میزان مشارکت کاربران چقدر است.

بررسی بیت کوین در لونار کراش
منبع: dappradar.com

مشارکت کاربران یک پروژه در لونار کراش، باعث می‌شود که موتور این سایت اطلاعات دقیق‌تری از پروژه ارائه بدهد و کاربران هم در ازای مشارکت خود توکن LUNR دریافت می‌کنند.

پروتکل لنز (Lens Protocol)

پروتکل Lens
منبع: dappradar.com

پروتکل لنز (Lens Protocol) یک پروتکل گراف اجتماعی قابل ترکیب و غیرمتمرکز بر بستر پالیگان است که کنترل کامل محتوا و داده را در اختیار کاربران قرار می‌دهد. در پروتکل لنز، کاربران مالک حقیقی پروفایل خود هستند و در زمان دلخواه می‌توانند از آن استفاده یا با آن درآمد کسب کنند. پروتکل لنز علاوه بر انتقال مالکیت داده به کاربران، برخی از مشکلات وب ۲ را با روش‌های کامیونیتی‌محور حل می‌کند. این پلتفرم توسعه‌دهندگان را تشویق می‌کند که نوآوری و توسعه زیرساخت‌های سالم، امکان شخصی‌سازی فید‌ها و انتخاب محتوا را برای کاربران فراهم کنند.

اکوسیستم لنز روزبه‌روز در حال گسترش است و رسانه‌های اجتماعی مختلف جامعه کاربری خود را به این پلتفرم می‌آورند. پروژه‌های مبتنی بر اکوسیستم لنز، از انواع مختلف رسانه مثل عکس، متن، ویدیوهای کوتاه و غیره پشتیبانی می‌کنند.

هادلن (Huddln)

پلتفرم Huddln
منبع: dappradar.com

هادلن (Huddln) یک بازار شبکه اجتماعی برای موبایل است که در آن کاربران می‌توانند محتوای خود را به NFT تبدیل کنند. توسعه دهندگان می‌توانند با استفاده از سیستم Social-to-earn (کسب درآمد از طریق تعاملات اجتماعی) این پلتفرم، اعضای جامعه کاربری را به حمایت بیشتر از پروژه تشویق کنند.

همانند پلتفرم‌های گلکس و لونار کراش، دیتای مربوط به XP در هادلن نوعی ابزار بازاریابی موثر برای کسب‌وکار هستند. این ویژگی‌ به پروژه‌ها و توسعه‌دهندگان کمک می‌کند که رفتار آن‌چین و آف‌چین کاربران را ردیابی کرده و کاربران به انجام برخی کارها تشویق کنند. زمانی که کاربر از API یا قرارداد هوشمند Huddln استفاده می‌کند، سیستم هادلن رفتار کاربر را بررسی می‌کند و به آن امتیاز می‌دهد. توسعه‌دهندگان می‌توانند بر اساس این امتیازها به کاربران پاداش دهند.

جمع‌بندی

با نگاهی به داده‌های بازار متوجه می‌شویم که در سال‌های اخیر تعداد کاربران شبکه‌های اجتماعی وب ۳ به‌طور قابل‌توجهی رشد کرده است. همچنین در نگاه کلی‌تر، تعداد کیف پول‌های فعال حوزه شبکه‌های اجتماعی در برهه‌ای از سال ۲۰۲۲، از حوزه دیفای (DeFi) نیز پیشی‌ گرفت. شبکه‌های اجتماعی نسل سوم وب بسیاری از مشکلات و محدودیت‌های برنامه‌های وب ۲ را ندارند و کنترل محتوا و داده‌ها را در اختیار کاربران قرار می‌دهند. در این مقاله برترین پلتفرم های شبکه اجتماعی وب ۳ را به شما معرفی کردیم که در حال حاضر توسط پروژه‌های بسیاری در این حوزه استفاده می‌شوند. نظر شما درباره شبکه‌های اجتماعی وب ۳ و آینده این حوزه چیست؟ لطفا دیدگاه خود را با ما به اشتراک بگذارید.

منبع
dappradar

نوشته های مشابه

2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا