کریپتو کده

پلتفرم DappRadar چیست؟ معرفی دپ رادار و توکن RADAR

دپ رادار پلتفرمی است که در سال‌های گذشته اطلاعات ارزشمندی در مورد برنامه‌های غیرمتمرکز، پروژه‌های دیفای و مجموعه‌های NFT به کاربران داده است، اما داستان این پلتفرم به این اطلاعات ختم نمی‌شود. دپ رادار به لطف داده‌های ارزشمندش،‌ به ۱ میلیون کاربر ماهانه دست یافته و گام بعدی آن،‌ تبدیل‌شدن به یک استور یا فروشگاه غیرمتمرکز برای Dappها است. آن‌ها توکن RADAR را ایجاد کرده‌اند و قرار است در قالب آن، به مشارکت‌کنندگان در این پلتفرم پاداش بدهند. در این مقاله با میهن بلاکچین همراه باشید تا بگوییم که DappRadar چیست، چطور کار می‌کند و چه خدماتی دارد. همچنین به تیم دپ رادار، نقشه راه،‌ سرمایه‌گذاران و شرکای آن نیز پرداخته شده است. بخش پایانی مقاله به بررسی ارز دیجیتال رادار، کیف پول و صرافی مناسب آن اختصاص پیدا کرده است.

مقایسه قیمت صرافی‌های ایرانی

با میهن بلاکچین، بهترین قیمت خرید و فروش ارزهای دیجیتال رو پیدا کن!

مقایسه صرافی

پلتفرم DappRadar چیست؟

پلتفرم dappradar چیست
منبع: gagadget.com

دپ رادار که در سال ۲۰۱۸ راه‌اندازی شد،‌ اولین پلتفرمی بود که اقدام به لیست ‌کردن برنامه‌های غیرمتمرکز و قراردادهای هوشمند مربوط به آن‌ها کرد. با استفاده از پارامترهای آن‌چین، دپ رادار می‌تواند عملکرد DAppها را در تمام پروتکل‌ها ردیابی کند. آن‌ها معتقدند معیارهایی که در روزهای اولیه ارائه کردند ،‌به مرور زمان به استانداردهای این صنعت تبدیل شده‌اند.

پس از ۴ سال فعالیت،‌ تعداد کاربران ماهانه این پلتفرم به یک میلیون نفر رسیده که عدد قابل توجهی است. آن‌ها به دنبال کسب اطلاعات در مورد پروژه‌های دیفای، مجموعه‌های NFT یا آموزش کسب درآمد از بازی (GameFi) هستند. دپ رادار اطلاعات بسیار خوبی در مورد هر پروژه می‌دهد و در دسته‌بندی‌های مختلف،‌ آن‌ها را رتبه‌بندی می‌کند. این پلتفرم ۱۱٬۱۶۸ اپلیکیشن روی ۴۹ پروتکل مختلف را رصد می‌کند.

بعد از آشنایی اولیه با دپ رادار،‌ نگاهی به فروشگا‌های اپلیکیشن متمرکز فعلی داشته باشیم. اپ‌استور و گوگل پلی،‌ دو فروشگاه بزرگ اپلیکیشن‌های موبایل، طبق آمار سال ۲۰۲۰،‌ درآمدی ۱۱۰ میلیارد دلاری صرفا از تراکنش‌های بین کاربران و برنامه‌ها کسب کرده‌اند. مارکت‌پلیس‌های دیگر همچون استیم،‌ ایکس‌باکس و پلی‌استیشن نیز هر ساله شاهد افزایش درآمدهایشان هستند.

سال ۲۰۲۰ حدود ۱۴۳ میلیارد دانلود اپلیکیشن از طریق اپ‌استور و گوکل‌پلی اتفاق افتاد، در حالی که در برنامه‌های غیرمتمرکز حدود ۲.۷ میلیون آدرس منحصر به فرد ثبت شد. این نشان‌دهنده این است که در شروع حرکت DAppها قرار داریم. برنامه‌های غیرمتمرکز از امور مالی گرفته تا حوزه بازی و سرگرمی در حال گسترش هستند.

برنامه‌های غیرمتمرکز می‌توانند سهم خوبی در بازارهای ۵۰ میلیارد دلاری هنر، ۳۷۲ میلیارد دلاری کلکسیون‌ها و ۱۷۵ میلیارد دلاری بازی‌ها کسب کنند. بنابراین دپ رادار قصد دارد یک استور غیرمتمرکز برای برنامه‌های غیرمتمرکز باشد تا درآمد حاصل از آن، به مشارکت‌کنندگان برسد. به همین منظور آن‌ها توکن RADAR را بر بستر اتریوم ایجاد کرده‌اند.

هدف DappRadar چیست؟

هدف نهایی دپ رادار،‌ ایجاد یک فروشگاه کاملا مستقل برای برنامه‌های غیرمتمرکز است که زیرساخت خودش را، مطابق با نیاز جامعه‌اش دارد. به عقیده آن‌ها چارچوب‌های تمرکززدایی یا Decentralization، طی سال‌های آینده پیشرفت قابل توجهی خواهد کرد. دپ رادار نیز مشتاقانه و متعهدانه،‌ در مسیر دستیابی به تمرکززدایی کامل حرکت خواهد کرد. مولفه اصلی برای دست‌یابی به عدم تمرکز،‌ تشکیل DappRadar DAO است.

دپ رادار چطور کار می‌کند؟

بعد از سال‌ها تلاش، DappRadar به منبعی برتر برای کشف dappهای جدید، مجموعه‌های جدید NFT و اکوسیستم‌های بلاکچینی تبدیل شده است. با افزایش تعداد بلاک‌چین‌ها و افزایش تعداد برنامه‌ها، دپ رادار روی کمک جامعه خود حساب باز کرده است. به همین منظور اکوسیستمی مبتنی بر طرح مشارکت برای درآمد (Contribute2Earn)‌ را می‌خواهد ایجاد کند تا کاربران با تولید محتوا، مدیریت و ساماندهی Dappها، بررسی آن‌ها یا حتی توسعه ویژگی‌ها پاداش دریافت کنند.

افراد می‌توانند با مراجعه به صفحه گیت‌هاب دپ رادار، در زمینه‌های مختلف مشارکت کنند. اگر با توکن اسکمی مواجه می‌شوند،‌ می‌توانند آن را در لیست سیاه قرار دهند. اگر کالکشن NFT جدیدی می‌یابند که هنوز در دپ رادار وجود ندارد،‌ می‌توانند آن را اضافه کنند. اگر ابزار خاصی برای یک برنامه غیرمتمرکز وجود دارد،‌ می‌توانند آن را در لیست ابزارها قرار دهند. نمونه‌ای از ابزارها برای DeFi Kingdoms را می‌توانید اینجا مشاهده کنید.

حاکمیت غیرمتمرکز در دپ رادار نیز با استفاده از توکن RADAR اتفاق می‌افتد. هولد کردن این توکن، به شما امکان رای دادن به پیشنهادهای ارائه‌شده برای آینده این پلتفرم را می‌دهد. روند کار به این صورت است که بحث در مورد یک ایده‌،‌ ابتدا در دیسکورد دپ رادار انجام می‌شود. اگر ایده‌ای مورد توجه واقع شد، برای ایجاد ساختار به فروم دپ رادار منتقل می‌شود.

با مشارکت کاربران،‌ یک پروپوزال برای ایده مورد نظر ایجاد شده تا به رای گذاشته شود. برای تصویب در این مرحله، حداقل باید ۲۰ رای ثبت شود و طبیعتا اکثریت آرا باید موافق باشد. سپس یکی از اعضای جامعه که حداقل باید دارای ۱۰۰٬۰۰۰ توکن RADAR باشد، پروپوزال را در اسنپ‌شات ثبت می‌کند.

هر کسی که توکن RADAR داشته باشد، می‌تواند رای دهد. حداقل بازه زمانی رای‌گیری نیز ۷۲ ساعت است. برای تصویب پیشنهاد، حداقل باید ۱۰ میلیون توکن رادار در رای‌گیری شرکت کنند؛ در غیر این صورت طرح حذف شده یا برای نوشتن مجدد ارسال می‌شود.

در صورت تصویب یک پیشنهاد توسط جامعه، اگر نیازی به سرمایه اولیه نداشته باشد،‌ توسعه شروع می‌شود. در صورتی که به کمک خزانه پروژه نیاز باشد،‌ تیم مدیریتی دپ رادار فرصت ۷۲ ساعته خواهد داشت تا پروپوزال را وتو کند. اگر آن‌ها پیشنهاد را تایید کنند، تراکنش انجام شده و توسعه شروع می‌شود؛ در غیر این صورت، جامعه باید نسبت به بهبود پیشنهاد اقدام کند.

DappRadar چه سرویس‌هایی ارائه می‌کند؟

دپ رادار سرویس‌های متنوعی را به کاربران ارائه می‌کند. آن‌ها با مراجعه به این پلتفرم،‌ با مشاهده آمار و لیست پروژه‌ها دید خوبی به دست می‌آورند و ترند بازار را می‌توانند تشخیص دهند. در این بخش قصد داریم تا سرویس‌های دپ رادار را بررسی کنیم.

رتبه‌بندی‌ها

رتبه بندی دپ رادار
منبع: dappradar.com

دپ رادار بیش از ۱۰ هزار برنامه متمرکز مختلف را رصد می‌کند که در حوزه‌های مختلفی از جمله دیفای، مجموعه‌های NFT، صرافی‌های غیرمتمرکز، بازی‌ها و غیره کار می‌کنند. DappRadar با دنبال کردن اطلاعات زنده کاربران، حجم تراکنش‌ها،‌ حجم تریدها، آدرس‌های فعال منحصر به فرد و اطلاعاتی از این قبیل، پروژه‌های مختلف را رتبه‌بندی می‌کند. کاربران با مشاهده این جداول، می‌توانند به راحتی برنامه‌های مختلف را با هم مقایسه کرده و برنامه‌های ترند یا برنامه‌هایی که احتمالا محبوب می‌شوند را پیدا کنند. رنکنیگ‌های دپ رادار شامل سه قسمت است:

 • رتبه‌بندی کلی: یک جدول کلی از همه برنامه‌های غیرمتمرکز که بر اساس پارامترهای مختلفی از جمله بستر بلاکچینی،‌ می‌توان آن‌ها را فیلتر کرد.
 • رتبه‌بندی دیفای: این جدول مربوط به پروژه‌های دیفای است و به صورت پیش‌فرض، بر اساس ارزش کل قفل‌شده (TVL) رتبه‌بندی شده‌اند.
 • رتبه‌بندی NFT: دارای ۴ جدول مختلف است که عبارتند از برترین مجموعه‌ها، برترین فروش‌ها، برترین مارکت‌پلیس‌ها و برترین توکن‌های یکتای تقسیم‌پذیر.

کسانی که با هولد ۵۰۰۰ هزار توکن RADAR به دپ رادار پرو دسترسی پیدا می‌کنند، امکانات و اطلاعات بیشتری در اختیار خواهند داشت.

پورتفولیو یا سبد سرمایه‌گذاری

هر کسی که در دپ رادار اکانت ساخته باشد،‌ با اتصال کیف پول خود به آن می‌تواند به پورتفولیو دسترسی داشته باشد. در حال حاضر این قابلیت روی سه زنجیره اتریوم، پالیگان و BNB Chain فعال است و کاربران می‌توانند یک نمای کلی از تمام دارایی‌هایشان، روی هر کدام از این شبکه‌ها داشته باشند. آن‌‌ها می‌توانند توکن‌ها،‌ وضعیت دیفای و مجموعه‌های NFT‌ خود را مشاهده کنند.

نکته مهم این است که این قابلیت رایگان است و ابزار مناسبی برای گیمرها، سرمایه‌گذاران،‌ تریدرها و غیره است. هر پرتفولیو شامل سه مولفه اصلی است: توکن‌ها، پورتفولیو دیفای و پورتفولیو NFT. 

تخمین ارزش توکن‌های بی‌همتا

یکی دیگر از سرویس‌های دپ رادار، تخمین ارزش یک توکن یکتا است. در این پلتفرم چندین مجموعه از NFTها پشتیبانی می‌شوند و با وارد کردن ID یا لینک توکن در یک مارکت‌پلیس، می‌توانید ارزش تخمینی آن را مشاهده کنید. این تخمین بر اساس سوابق فروش و وضعیت کلی یک مجموعه،‌ به کمک یادگیری ماشین یا Machine Learning صورت می‌گیرد. همچنین در صورت فروش‌ جدید یک توکن، ارزش آن با پیش‌بینی صورت گرفته مقایسه می‌شود؛ در صورت نیاز،‌ اصلاحاتی روی نحوه محاسبه ارزش صورت می‌گیرد. 

جستجوگر توکن (Token Explorer)

این سرویس توکن‌های روی سه شبکه اتریوم، پالیگان و BNB Chain را بر اساس ارزش بازار لیست می‌کند. همچنین می‌توان بر اساس پارامترهای مختلفی، توکن‌ها را فیلتر کرد. با کلیک روی هر توکن،‌ وارد صفحه آن می‌شویم و اطلاعات بیشتری از آن را می‌توانیم مشاهده کنیم.

سواپ توکن

قابلیت Token Swap دپ رادار،‌ به عنوان یک تجمیع‌کننده (Aggregator) بین تمام صرافی‌های غیرمتمرکز عمل می‌کند که توسط پروتکل 0X رصد می‌شود. در حال حاضر دپ رادار برای این خدمت، هیچ کارمزدی دریافت نمی‌کند.

معرفی تیم دپ رادار

تیم دپ رادار
منبع: dappradar.com

دپ رادار دارای یک تیم ۷۱ نفره است که نفرات اصلی آن،  سه نفر هستند. اسکیرمانتاس یانوشکاس (Skirmantas Januškas) یکی از بنیان‌گذاران و مدیرعامل DappRadar است. از سال ۲۰۱۸ در این پروژه مشغول است و قبل از سال،‌ به عنوان توسعه‌دهنده نرم‌افزار کار کرده است.

دونیکا دراگوس والنتین (Dunica Dragos Valentin) دیگر بنیان‌گذار و مدیر ارشد داده است. او نیز قبل از دپ رادار،‌ چند سال به عنوان توسعه‌دهنده فرانت‌اند (Frontend) فعالیت کرده است. 

پاتریک باریل (Patrick Barile) نیز مدیر ارشد عملیات دپ رادار است. او دارای سابقه طولانی در حوزه کسب‌وکارهای دیجیتال است. از سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۲ در سمت معاون گروه Fox Mobile، از ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۴ معاون توسعه بیزینس LoopM، از ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۶ رئيس بیزینس WildTangent و از سال ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۹ معاون فروش و همکاری Flexion Mobile بوده است. او ابتدا و از سال ۲۰۱۸ تا ۲۰۱۹،‌ به عنوان مشاور با دپ رادار همکاری می‌کرده است.

DappRadar چه شرکا و سرمایه‌گذارانی دارد؟

طبق اطلاعات کرانچ‌بیس، دپ رادار تاکنون در ۴ مرحله موفق به جذب سرمایه ۷.۳ میلیون دلاری شده است. شرکت‌های زیر جزو سرمایه‌گذاران این پروژه هستند:

 • Prosus Ventures
 • Blockchain.com Ventures
 • Angel Invest
 • NordicNinja VC
 • Prosus & Naspers

دپ رادار در حال حاضر ۴۹ پروتکل مختلف از جمله اتریوم،‌ ایاس، BNB Chain، هارمونی،‌ سولانا و غیره و برنامه‌های غیرمتمرکز آن‌ها را رصد می‌کند و به عبارتی همه آن‌ها را می‌توان در گروه مشارکت‌کنندگان این پروژه قرار داد. اخیرا سه شبکه زیلیکا، تتا و آئورورا (Aurora) به این پلتفرم اضافه شده‌اند.

نقشه راه دپ رادار

دپ رادار نقشه راه جامع و دارای جزئیاتی را به صورت رمس منتشر نکرده است. با مراجعه به بخش رودمپ وایت‌پیپر این پروژه، به صورت کلی به برنامه‌های آن تا سال ۲۰۲۲ اشاره شده است. در این سال میلادی، تمرکز دپ رادار روی ۴ مسئله است که البته زمان‌بندی دقیق نیز برای آن‌ها ارائه نشده است. این موارد عبارتند از:

 • مرورگر NFT
 • رتبه‌بندی بازی‌ها
 • اپلیکیشن موبایل
 • طرح مشارکت کاربران و دریافت پاداش

بررسی توکن RADAR

RADAR توکن کاربردی اکوسیستم دپ رادار است. از این توکن قرار است در آينده برای پاداش‌ دادن به مشارکت‌کنندگان در این پلتفرم،‌ در قالب طرح مشارکت برای کسب درآمد (Contribute2Earn)‌ استفاده شود. توکن رادار بر بستر اتریوم بوده و دارای کاربردهای زیر است:

 • حاکمیت: برای ارائه پیشنهاد برای توسعه‌ آینده دپ رادار، از توکن RADAR استفاده می‌شود. همچنین هولدرهای این توکن، حق رای به پیشنهاد‌ها را خواهند داشت.
 • سپرده‌گذاری (Staking): با تامین نقدینگی در استخر ETH/RADAR در صرافی غیرمتمرکز سوشی‌سواپ، کاربران توکن نقدینگی یا LP دریافت می‌کنند. آن‌ها می‌توانند با استیکینگ این توکن‌ها،‌ به عنوان پاداش توکن RADAR دریافت کنند.
 • دپ رادار پرو (DappRadar PRO): اعضای جامعه با که ۵۰۰۰ توکن RADAR در کیف پولشان داشته باشند، می‌توانند دسترسی انحصاری به آنالیزها، داده‌ها، ویژگی‌ها، محتوا و گزارش‌‌های نسخه پرو دپ رادار داشته باشند. تامین نقدینگی در استخر اتر به رادار نیز این قابلیت را ایجاد می‌کند.
 • ابزار پرداخت (Payment): دپ رادار توکن RADAR را به عنوان یک ابزار پرداخت برای خدمات تجاری و تبلیغاتی می‌پذیرد.

به گفته تیم دپ رادار، ممکن است کاربردها و ویژگی‌های جدیدی برای این توکن در آینده در نظر گرفته شود.

توزیع توکن RADAR
منبع: dappradar.com

تعداد کل توکن‌‌های رادار ۱۰ میلیارد واحد در نظر گرفته شده است و هنوز هیچ مکانیزمی برای سوزاندن در آن وجود ندارد. نحوه توزیع این توکن‌ها به شرح زیر است:

 • ۱۰ درصد برای ایردراپ اولیه (مهلت این ایردراپ پایان یافته است)
 • ۲۴.۷۵ درصد برای خزانه
 • ۲۵.۲۵ درصد برای تیم و سهامداران
 • ۴۰ درصد برای جامعه
نحوه آزادسازی توکن رادار
منبع: DappRadar Whitepaper

نحوه آزادسازی توکن‌های رادار مطابق با تصویر فوق است. همانطور که مشاهده می‌شود، همه توکن‌های رادار تا انتهای سال ۲۰۲۵ در دسترس قرار می‌گیرند. سهم اعضای تیم و سهامداران،‌ تا یکسال قفل خواهد بود و پس از آن،‌ به صورت خطی آزاد می‌شود.

به گزارش میهن بلاکچین، قیمت RADAR در زمان نگارش مقاله ۰.۰۰۸ دلار و ارزش بازار آن حدود ۴.۸ میلیون دلار است؛ از این حیث در رتبه ۱۱۹۸ در بین تمام ارزهای دیجیتال قرار گرفته است. حجم معاملات این رمزارز در ۲۴ ساعت گذشته ۵۴۰ هزار دلار بوده و بیش از ۵۷۶ میلیون RADAR در گردش است. بالاترین قیمت این رمزارز در ۲ دی ۱۴۰۰ حدود ۰.۰۶ دلار و کمترین قیمت آن در ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۱، تقریبا ۰.۰۰۶ دلار ثبت شده است.

توکن RADAR را از کجا بخریم؟

توکن رادار در چندین صرافی متمرکز از جمله هیوبی، MEXC، هات‌بیت و Crypto.com لیست شده است و برای معامله آن، به این صرافی‌ها می‌توان رجوع کرد. همچنین امکان خرید و فروش ارز دیجیتال RADAR در صرافی‌‌ غیرمتمرکز سوشی سواپ نیز وجود دارد.

کیف پول مناسب توکن RADAR چیست؟

همانطور که گفتیم،‌ توکن رادار روی شبکه اتریوم ایجاد شده و دارای استاندارد ERC20 است؛ بنابراین تمام کیف پول‌هایی که از این استاندارد پشتیبانی می‌کنند، برای نگهداری از این توکن مناسب هستند. کیف پول‌های سخت‌افزاری لجر و ترزور و والت‌های نرم‌افزاری همچون متامسک و تراست والت، گزینه‌های خوبی هستند.

سوالات متداول (FAQ)

پرسش و پاسخ میهن بلاکچین
 • DappRadar چیست؟
  دپ رادار پلتفرمی است که اطلاعات و خدمات ارزشمند زیادی در مورد برنامه‌های غیرمتمرکز، توکن‌ها، پروژه‌های دیفای و مجموعه‌های NFT به ما می‌دهد. این پلتفرم قصد دارد تا یک بازار غیرمتمرکز برای DAppها باشد و کاربران با مشارکت در‌ آن کسب درآمد کنند.
 • توکن RADAR چیست؟
  توکنی ERC20 است که برای استیکینگ، حاکمیت،‌ ابزار پرداخت و کسب پاداش در پلتفرم دپ رادار استفاده می‌شود.
 • چطور در ایردراپ توکن رادار شرکت کنیم؟
  متاسفانه مهلت دریافت این ایردراپ به پایان رسیده است.
 • ارز دیجیتال رادار را از کجا بخریم؟
  این توکن در صرافی‌های متمرکزی مثل هیوبی و MEXC و صرافی غیرمتمرکز سوشی سواپ وجود دارد.

جمع‌بندی

دپ رادار چند سالی است که جای خود را در بین علاقه‌مندان به ارز دیجیتال باز کرده و به یکی از منابع، برای جستجو و بررسی برنامه‌های غیرمتمرکز تبدیل شده است. این پلتفرم بر اساس پارامترهای آن‌چین،‌ جداول و اطلاعات خوبی را به کاربران می‌دهد تا دید خوبی نسبت به شرایط بازار و پروژه‌های مختلف به دست بیاورند. دپ رادار در گام بعدی، قصد دارد تا مشکلاتی که فروشگاه‌های متمرکز مثل اپ‌استور یا گوگل پلی دارند را از بین ببرد. آن‌ها می‌خواهند یک استور غیرمتمرکز برای برنامه‌های غیرمتمرکز باشند و درآمدهای ایجاد شده، به مشارکت‌کنندگان در پلتفرم برسد. توکن RADAR نیز به همین منظور ایجاد شده است. در این مقاله در مورد این که پلتفرم DappRadar چیست و سرویس‌هایی که ارائه می‌کند صحبت کردیم. در ادامه تیم، نقشه راه، شرکا و سرمایه‌گذاران این پروژه و در پایان توکن رادار بررسی شد. نظر شما در مورد دپ رادار چیست؟ آیا سابقه استفاده از آن را داشته‌اید؟ به نظر شما با توجه به کاربردها و عرضه محدود رادار،‌ آیا این توکن ارزش زیادی پیدا خواهد کرد؟

منبع
dappradar.com

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا