کریپتو کده

پلتفرم Project Galaxy چیست؟ معرفی پروژه گلکسی و توکن GAL

سوابق اطلاعاتی و داده‌های اعتباری کاربردهای زیادی داشته و بسیار ارزشمند هستند. این سبک اطلاعات در وب ۲ در انحصار غول‌های تکنولوژی، دولت‌ها یا موسسات مالی هستند، اما پروژه گلکسی در وب ۳ این اطلاعات را در منابع باز به اشتراک می‌گذارد. پروژه‌های مختلف در ۷ بلاکچین بزرگ از امکانات گلکسی بیشتر برای اجرای کمپین‌های بازاریابی و تبلیغاتی استفاده می‌کنند و نتایج خوبی هم گرفته‌اند. آن‌ها می‌توانند پارامترهایی را برای امتیازدادن به کاربران مشخص کنند و با ثبت رکورد فعالیت‌های آن‌چین و آف‌چین، کاربران واجد شرایط پاداش دریافت می‌کنند. در این مقاله پس از پرداختن به این که پلتفرم Project Galaxy چیست و هدف و نحوه کار آن، نگاهی به اعضای تیم، سرمایه‌گذارها و شراکت‌های این پروژه خواهیم داشت. در ادامه نقشه راه، توکن GAL، کیف پول و صرافی مناسب آن بررسی می‌شوند. با میهن بلاکچین همراه باشید.

پلتفرم Project Galaxy چیست؟

پلتفرم Project Galaxy چیست
منبع: galaxy.eco

Project Galaxy بزرگترین شبکه داده‌های اعتباری و سوابق دیجیتال (credential data) وب ۳ در جهان است و به پروژه‌ها و توسعه‌دهندگان Web3 کمک می‌کند تا محصولات و کامیونیتی‌های بهتری را با استفاده از داده‌های اعتباری گزینش‌شده بسازند. داده‌های اعتباری سوابقی هستند که هویت دیجیتالی ما را تشکیل می‌دهند. گزینش‌کنندگان (Data Curators) این داده ها را جمع‌آوری کرده و برای استفاده مفید از آن‌ها پاداش دریافت می‌کنند.

بهتر است با ذکر چند مثال منظورمان از داده‌های اعتباری و سوابق دیجیتال را که در زندگی روزمره ما وجود دارند روشن کنیم. داده اعتباری می‌تواند سوابق وام‌هایی باشد که شما از پروتکل‌های مختلف گرفته‌اید و هیچ‌کدام از آن‌ها لیکویید نشده باشد. مشارکت شما در تامین نقدینگی استخرهای پروتکلی که به تازگی راه افتاده است یا رای‌گیری‌های آن‌چینی که شما در آن‌ها شرکت کرده‌اید نیز نمونه‌هایی از داده‌های اعتباری هستند .

این پروژه در ماه می ۲۰۲۱ راه‌اندازی شد و قبل از راه‌اندازی توکن این شبکه یعنی GAL که از ۵ می ۲۰۲۲ در لانچ‌پول بایننس در دسترس قرار گرفت، بیش از ۱۰۰ شریک و بیش از ۵۰۰ کمپین در Project Galaxy اتفاق افتاده است. به عنوان مثال می‌توان به کمپین‌های بوت استرپ، برنامه‌های وفاداری، کمپین‌های هک رشد و سیستم‌های رای‌گیری سفارشی اشاره کرد. پروژه گلکسی همچنین آمارهای چشمگیری را در سایر زمینه‌ها ثبت کرده است مثل:

 • ۲۷۶ هزار دنبال کننده توییتر.
 • ۱۳۷ هزار عضو در Discord.
 • ۲۳ هزار عضو در تلگرام.
 • بیش از ۱.۳ میلیون کاربر که Galaxy ID ثبت کرده‌اند.
 • بیش از ۳۵۰ هزار کاربر آن‌چین منحصر به فرد.
 • مشارکت با هفت بلاکچین.

ایده و هدف Project Galaxy چیست؟

سوابق و داده‌های اعتباری به دلیل کاربردهای زیادی که دارند بسیار مهم هستند. به عنوان مثال همانطور که می‌دانید تمام رفتارهای ما در وب ۲ در سوابق و اعتبار ما ثبت می‌شود و شرکت‌های بزرگی همچون گوگل و فیسبوک با اجرای الگوریتم‌هایی روی سوابق ما، تبلیغات هدفمندی را برایمان ارسال می‌کنند. توسعه‌دهندگان می‌توانند از دیتاهای اعتباری کاربران استفاده کنند تا مخاطبان هدف را شناسایی کنند یا به اعضای فعال جامعه پاداش دهند.

امروزه سوابق اطلاعاتی و رفتاری ما عموما در دیتابیس شرکت‌ها و اپلیکیشن‌های بزرگ،‌ سازمان‌های دولتی یا موسسات مالی و اعتباری ذخیره می‌شود و در انحصار آن‌ها است. بسیاری از افراد که مالک این داده‌‌ها هستند و باید به آن دسترسی داشته باشند یا برنامه‌هایی که واقعا به آن نیاز دارند، از این داده‌ها محروم هستند.

هدف پروژه گلکسی این است که با ایجاد یک شبکه داده اعتباری باز و مشترک، به توسعه‌دهندگان وب ۳ کمک کند تا از این داده‌‌ها در کنار توکن‌های بی‌همتا (NFT) برای ساخت محصولات بهتر و کامیونیتی‌هایی جذاب‌تر کمک بگیرند. این که NFTها چه نقشی دارند را در قسمت بعد درک خواهید کرد.

پروژه گلکسی چطور کار می‌کند؟

پروژه گلکسی
منبع: galaxy.eco

پروژه گلکسی زیرساختی را برای اعضای جامعه فراهم می‌کند تا سوابق اعتباری دیجیتال را گزینش کنند و داده‌ها را با شبکه به اشتراک بگذارند. مشارکت‌کنندگان می‌توانند انواع مختلفی از دیتاهای اعتباری را گزینش کنند:

 • سوابق اعتباری آن‌چین.
 • سوابق اعتباری آف‌چین که از تعامل با منابع داده‌ها مثل اسنپ‌شات، توییتر و دیسکورد به دست می‌آید.

مشارکت در شبکه داده گلکسی شامل پاداش می‌شود اگر سوابق اعتباری در ماژول‌های اپلیکیشن گلکسی،‌ موتور اوراکل و API داده‌های اعتباری استفاده شوند. این اطلاعات کاربردهای مختلفی در اپلیکیشن‌های بلاکچینی دارند.

Galaxy ID

یکی از المان‌های مهم این پلتفرم Galaxy ID است که حکم هویت دیجیتال شما در وب ۳ را دارد. این ID شامل یک نام کاربری شخصی است که نمایانگر کاربر در میان چندین زنجیره و کیف پول بوده و اعتبار جمع‌شده در نسل سوم وب را نشان می‌دهد. توسعه‌دهندگان می‌توانند با ادغام جعبه‌ابزار Galaxy ID، ویژگی‌های سفارشی‌سازی شده‌ای را بر اساس سوابق اعتباری ارائه دهند. کاربران هم می‌توانند آی‌دی خودشان را با اکانت‌هایشان در دیسکورد،‌ توییتر و گیت‌هاب یکپارچه کنند.

Galaxy OAT

توکن‌های بی‌همتا در سال ۲۰۲۱ سروصدای زیادی داشتند،‌ اما سال ۲۰۲۲ را می‌توان سال کاربردهای این تکنولوژی دانست. توکن دستاوردهای آن‌چین گلکسی یا Galaxy On-Chain Achievement Token (Galaxy OAT) راه‌حلی برای برگزارکنندگان رویدادها و مدیران کامیونیتی‌ها است تا از زیرساخت ان‌اف‌تی پروژه و شبکه داده‌های اعتباری درون زنجیره‌ای، برای ساخت و توزیع کمپین‌های NFT و پاداش دادن به اعضای جامعه خود استفاده کنند. پروژه گلکسی از OAT به عنوان یک رکورد دیجیتال از تمام دستاوردهای زندگی شما استفاده می‌کند. هدف OAT ادغام بین هویت آفلاین و آنلاین فرد است و به عنوان مثال می‌تواند امکان ترکیب رویدادهای آفلاین مانند کنسرت‌ها با رویدادهای آنلاین را از طریق صدور توکن‌های NFT فراهم کند.

برگزارکنندگان رویداد می‌توانند صفحات اختصاصی خود را در galaxy.eco ایجاد کنند و رویدادها و اعتبارنامه‌ها را با ثبت پارامترهایی که برایشان ارزشمند است ایجاد کنند. کاربران یا شرکت‌کنندگان در رویداد می‌توانند توکن‌های NFT‌ را فقط از طریق ایمیل خود و مینت‌کردن بدون Gas دریافت کنند.

OAT در حال حاضر فقط در پالیگان و استاندارد ERC-721 در دسترس است و در اپن‌سی و اکثر برنامه‌های کیف پول پشتیبانی می‌شود. متادیتای همه توکن‌های غیرقابل تعویض OAT در NFT.Storage با پشتیبانی IPFS و فایل‌کوین ذخیره می‌شود. این توکن‌ها به نوعی رقیبی برای پروژه POAP محسوب می‌شوند که حضور در رویدادهای مختلف را اثبات می‌کند.

۲ نمونه از کمپین‌های برگزار شده در گلکسی

یکی از کمپین‌ها مربوط به صرافی غیرمتمرکز Hashflow بود که به کمک زیرساخت ان‌اف‌تی مبتنی بر اعتبار گلکسی توانست تعداد کاربران فعال هفتگی را از ۳۰۰۰ به ۱۳۰۰۰ برساند. برای پاداش به کاربران اولیه Hashflow، یک سری توکن یکتا به نام Hashbot Genesis در گلکسی ایجاد شد. در نهایت پس از چند ماه حدود ۲۰ هزار توکن بی‌همتا مینت شد و حجم معاملات ماهانه این صرافی از زیر ۲۰ میلیون دلار به بیش از ۶۰۰ میلیون دلار رسید.

در همکاری سولانا با پروژه گلکسی تحت کمپین “2022 is gonna be SOL Cool”، به ۲۷ پروتکل مختلف کمک شد تا به اهداف مارکتینگی خود برسند. در مجموع این کمپین منجر به جذب ۳۳٬۴۰۰ کاربر جدید شد که به طور میانگین در ۵ پروتکل ثبت‌نام کردند. این موفقیت با ایجاد توکن‌های غیرقابل تعویض مبتنی بر سوابق که فعالیت‌های آن‌چین کاربران را به منظور ارزیابی واجد شرایط بودن آن‌‌ها ثبت می‌کرد، حاصل شد.

معرفی تیم Project Galaxy

هری ژانگ (Harry Zhang) یکی از بنیانگذاران و سرپرست Project Galaxy است. پیش از این هری یکی از بنیانگذاران و مدیرعامل شبکه Lino و یکی از بنیانگذاران Dlive.tv (سال ۲۰۱۹ در اکوسیستم BitTorrent ادغام شد) بود. در Lino و DLive، هری تیم را رهبری کرد و محصولی را ساخت که به بیش از ۱۰ میلیون کاربر فعال ماهانه خدمات می‌داد. قبل از آن، هری رئیس محصولات دیتامحور در Club Factory (پلتفرم شماره ۳ تجارت الکترونیک در هند در آن زمان) بود و یک زنجیره تامین مبتنی بر داده و سیستم پیشنهاد را از ابتدا طراحی کرد. هری دارای مدرک لیسانس علوم کامپیوتر و آمار از UC Berkeley است. او همچنین از سال ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۷ رئیس بخش کارآفرینان چینی (ACE) در برکلی بوده است.

چارلز وین (Charles Wayn) یکی دیگر از بنیانگذاران و رهبر استراتژی Project Galaxy است. چارلز نیز یکی از بنیانگذاران و مدیرعامل DLive.tv بود. پس از ادغام DLive در BitTorrent، چارلز معاون سرگرمی‌های تعاملی در BitTorrent شد و چندین واحد تجاری از جمله DLive.tv، DLive Protocol و Two App را مدیریت کرد. چارلز دارای مدرک لیسانس اقتصاد از UC Berkeley است. او همچنین از سال ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۸ رئیس بخش کارآفرینان چینی (ACE) در برکلی بود.

مشارکت‌ها و سرمایه‌گذارها

طبق اطلاعات وبسایت کرانچ‌بیس، پروژه گلکسی ۱۰ میلیون دلار سرمایه دریافت کرده است. سرمایه‌گذاران این پروژه که نام‌‌های مطرحی نیز هستند عبارتند از:

 • Multicoin Capital
 • The Spartan Group
 • Coinbase Ventures
 • Solana Ventures
 • Alameda Research
 • Dragonfly Capital Management
Project Galaxy
منبع: galaxy.eco

پروژه‌ها و پروتکل‌های زیادی با Project Galaxy عموما برای اهداف تبلیغاتی‌شان همکاری کرده‌ و در این پلتفرم Space ساخته‌اند که از این لینک می‌توان آن‌ها را مشاهده کرد. در ادامه به تعدادی از مشارکت‌های صورت‌گرفته اشاره می‌کنیم.

 • همکاری با NodeReal به عنوان یکی از قدرتمندترین ارائه‌دهندگان زیرساخت وب ۳.
 • همکاری با Transak که توسعه‌دهنده راهکارهای یکپارچه‌سازی پرداخت بین ارز فیات و کریپتو است.
 • همکاری با NFTrade به عنوان اولین پلتفرم ان‌اف‌تی میان‌زنجیره‌ای و مستقل از بلاکچین‌ها.
 • همکاری با SynFutures که نسل بعدی صرافی‌های مشتقات است و بر ایجاد یک بازار مشتقات باز و بدون نیاز به اعتماد برای ترید همه‌چیز متمرکز است.
 • همکاری با XCarnival که یک تجمیع‌کننده وام‌دهی برای دارایی‌های متاورس است.
 • همکاری با مث والت برای جابجایی راحت‌تر توکن‌های یکتای گلکسی و توسعه‌های بیشتر در آینده در حوزه‌های دیفای و NFT.

بررسی نقشه راه

Project Galaxy تا به اینجا چندین مورد از نقشه راهش مثل استقرار روی پالیگان، فانتوم، آربیتروم، آوالانچ و سولانا را عملی کرده است. در فصل اول سال ۲۰۲۲ نیز تعداد پروتکل‌هایی که از زیرساخت گلکسی استفاده می‌کنند از مرز ۳۰۰ عبور کرد. در ادامه به نقشه راه این پروژه تا سال ۲۰۲۳ اشاره می‌کنیم.

فصل دوم ۲۰۲۲

 • لانچ شدن دائوی گلکسی.
 • ربات دیسکورد برای دادن اتوماتیک اعتبار به شرکت‌کنندگان در AMA (رویدادهای پرسش و پاسخ).
 • آپگرید رابط کاربری وبسایت گلکسی.
 • ویژگی Geofencing برای کمپین‌ها (یک ویژگی که با GPS یا RFID می‌توان مرزهای جغرافیایی را برای کاربردهای خاص تعریف کرد).

فصل سوم ۲۰۲۲

 • راه‌اندازی ورژن ۲ داشبورد ماژول اپلیکیشن‌ها.
 • لانچ اوراکل.
 • راه‌اندازی سیستم تگ داده‌ها.

فصل چهارم ۲۰۲۲

 • ایجاد کمپین و اعتبار بدون نیاز به مجوز.
 • پشتیبانی از داده‌های اعتباری محرمانه.
 • کمپین پلاگین OAT اسنپ‌شات.

فصل اول ۲۰۲۳

 • لانچ ورژن دوم شبکه گلکسی

بررسی توکن GAL

ارز دیجیتال GAL توکن کاربردی Project Galaxy است که برای مواردی نظیر حاکمیت، مشوق و روش پرداخت استفاده می‌شود. هولدرهای این توکن کنترل کارمزدهای جمع‌شده توسط پروتکل و وجوه نگهداری‌شده در خزانه Project Galaxy را در اختیار دارند و می‌توانند به پیشنهادها رای دهند. GAL روی شبکه‌های اتریوم و ‌BNB Chain وجود دارد.

توسعه‌دهندگانی که از داده‌های ایجاد و مدیریت‌شده در Project Galaxy استفاده می‌کنند باید هزینه پلتفرم را در قالب توکن GAL بپردازند. همچنین پس از مرحله آزمایشی بتا، توسعه‌دهندگان باید هزینه استعلام داده‌ها از موتور اوراکل گلکسی و استفاده از Galaxy Credential API را با GAL بپردازند.

توزیع توکن GAL
منبع: coinmarketcap.com

تعداد نهایی توکن‌های GAL، ۲۰۰ میلیون واحد در نظر گرفته شده است که توزیع آن‌ها به شرح زیر است:

 • ۱.۵ درصد برای لانچ‌پول بایننس.
 • ۴.۵ درصد برای اکوسیستم.
 • ۲ درصد به عنوان پاداش برای پذیرندگان اولیه این پلتفرم.
 • ۵ درصد برای حراج عمومی کوین‌لیست که در ۱۲ ماه و به صورت هفتگی آزاد خواهد شد.
 • ۶.۲۳ درصد برای مشاوران و شرکا که ۱۲ درصد آن در ابتدا آزاد شده و مابقی در سه سال و بازه‌های زمانی سه ماهه آزاد خواهد شد.
 • ۱۰.۶۳ درصد برای حمایت از رشد در راند اول که آزادسازی آن سه ماه پس از راه‌اندازی شروع شده و تا سه سال و بازه‌های زمانی سه ماهه آزاد خواهد شد.
 • ۱۰.۱۴ درصد برای حمایت از رشد در راند دوم که ۱۲ درصد آن در ابتدا آزاد شده و مابقی در سه سال و بازه‌های زمانی سه ماهه آزاد خواهد شد.
 • ۱۵ درصد برای بازاریابی که ۲۰ درصد آن در ابتدا آزاد شده و مابقی در سه سال و بازه‌های زمانی سه ماهه آزاد خواهد شد.
 • ۱۰ درصد برای بنیاد که ۱۸ درصد آن در ابتدا آزاد شده و مابقی در چهار سال و بازه‌های زمانی سه ماهه آزاد خواهد شد.
 • ۱۵ درصد برای اعضای تیم که آزادسازی آن سه ماه پس از راه‌اندازی شروع شده و تا ۶ سال و بازه‌های زمانی ماهانه آزاد خواهد شد.
 • ۲۰ درصد برای خزانه جامعه که ۱۲ درصد آن در ابتدا آزاد شده و مابقی در ۵ سال و بازه‌های زمانی ماهانه آزاد خواهد شد.

برای قدرانی از پذیرندگان اولیه پروژه گلکسی، ایردراپی از توکن GAL در نظر گرفته شده است که بر اساس فعالیت‌ها و توکن‌های یکتای هولدشده پاداش دریافت خواهند کرد. جزئیات بیشتر این ایردراپ و نحوه دریافت آن را در این لینک می‌توانید مشاهده کنید.

به گزارش کوین‌ماکت‌کپ در زمان نگارش این مقاله (۱۸ اردیبهشت) ۱۸ درصد از توکن‌های GAL (حدودا ۳۵.۱ میلیون) در گردش هستند و قیمت GAL تقریبا ۱۰.۵ دلار است. حجم معاملات این توکن در ۲۴ ساعت گذشته ۴۰۸ میلیون دلار و رتبه آن در بین تمام ارزهای دیجیتال ۲۲۸ است. بالاترین قیمت این رمزارز از زمان راه‌اندازی مربوط به دو روز پیش و نزدیک به ۱۸ دلار ثبت شده است.

توکن GAL را از کدام صرافی‌ها می‌توان خرید؟

هنوز مدت زمان زیادی از انتشار توکن GAL نمی‌گذرد، اما در صرافی‌های معتبری لیست شده است. این توکن را می‌توان از صرافی‌های متمرکز بایننس، کوین‌بیس،‌ FTX، کوکوین، گیت، هیوبی، کوین‌لیست پرو، بای‌بیت، LBANK و MEXC خریداری کرد. همچنین GAL در صرافی‌های غیرمتمرکز یونی‌سواپ و پنکیک‌سواپ نیز وجود دارد.

کیف پول مناسب برای نگهداری توکن GAL کدام است؟

با توجه به این که GAL روی دو شبکه اتریوم و بایننس اسمارت چین با استانداردهای ERC20 و BEP20 وجود دارد،‌کیف پول‌هایی که از این دو شبکه پشتیبانی می‌کنند برای نگهداری از آن مناسب هستند. تراست والت، متامسک و کیف پول سخت‌افزاری لجر چند مورد مناسب از کیف پول توکن GAL هستند

جمع‌بندی

در این که سوابق اطلاعاتی و داده‌های اعتباری چقدر ارزشمند و کاربردی هستند هیچ شکی نیست. برخلاف وب ۲ که رکورد این اطلاعات در سرورهای محرمانه نگهداری می‌شد و در اختیار سازمان‌ها یا شرکت‌های خاص بود، پروژه گلکسی این اطلاعات را در وب ۳ در منابعی باز به کسانی که واقعا به آن نیاز دارند می‌دهد و صاحبان این اطلاعات این نیز در قبال آن پاداش دریافت می‌کنند. به کمک Galaxy ID و Galaxy OAT سوابق اطلاعاتی آن‌چین و خارج از زنجیره کاربران ثبت می‌شود و پروتکل‌های مختلف برای مارکتینگ و تبلیغات از زیرساخت NFT گلکسی استفاده می‌کنند. در این مقاله در رابطه با این که پلتفرم Project Galaxy چیست و چطور کار می‌کند، تیم، نقشه راه و سرمایه‌گذارهای این پروژه صحبت کردیم. همچنین توکن GAL، صرافی و کیف پول مناسب آن نیز معرفی شد. نظر شما در مورد گلکسی چیست؟ آیا شاهد استقبال بیشتر از آن و افزایش ارزش GAL خواهیم بود؟

منبع
galaxy.eco

نوشته های مشابه

2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا