اخبار بیت کوین

ماجرای نامه Better Markets به کمیسیون بورس چیست؟ آیا درخواست‌های ETF اسپات بیت کوین رد می‌شوند؟

پلتفرم غیرانتفاعی بتر مارکتس (Better Markets) که برای قوانین مالی سخت‌گیرانه‌ لابی می‌کند، روز جمعه با ارسال نامه‌ای به کمیسیون بورس و اوراق بهادار (SEC) از این آژانس خواسته است تا درخواست‌های مربوط به صندوق‌های قابل‌معامله در بورس (ETF‌) اسپات بیت‌ کوین را رد کند. به گفته این سازمان، تایید ETF‌های اسپات بیت کوین، سرمایه‌گذاران را در معرض بازاری کاملا آلوده به کلاهبرداری و دستکاری قرار می‌دهد.

خرید ارز دیجیتال با ۱۰ هزار تومان!

تو صرافی ارز پلاس میتونی فقط با ۱۰ هزار تومان و با کارمزد صفر، همه ارزهای دیجیتال رو معامله کنی!

همین الان شروع کن

به نقل از دبلاک، دنیس ام. کلهر (Dennis M. Kelleher)، مدیر عامل و یکی از بنیان‌گذاران بتر مارکتس، در این نامه عنوان کرده است تایید ETF اسپات بیت کوین توسط SEC یک تهدید جدی برای سرمایه‌گذاران است و یک عامل سوداگرانه، پرنوسان و از نظر اجتماعی بی‌فایده را در اختیار ده‌ها میلیون سرمایه‌گذار و بازنشسته آمریکایی قرار می‌دهد. وی اظهار داشت صنعت کریپتو هیچ هدف قانونی ندارد و مدل کسب‌وکار آن اساسا غارتگرانه است.

طبق گفته‌های کلهر تایید ETF اسپات بیت کوین به‌شدت خطرناک است، پیروزی در نبردهای قانونی را برای SEC سخت‌تر می‌کند و موجی از تبلیغات صنعت کریپتو را به راه می‌اندازد که پس‌اندازکنندگان بازنشسته آمریکایی را تشویق می‌کند ارزهای دیجیتال را به سبد سرمایه‌گذاری خود اضافه کنند.

انتقادات مدیر عامل بتر مارکتس

کلهر در نامه خود به چند نکته منفی در مورد ETFهای اسپات اشاره کرده است. او معتقد است بازار بیت‌ کوین به اندازه‌ کافی بالغ نشده است؛ چون پتانسیل لازم برای پولشویی را دارد و به خاطر اینکه بخش عمده عرضه آن بین چند سرمایه‌گذار خاص توزیع شده، به شدت متمرکز است. وی خاطرنشان کرده است:

پتانسیل کلاهبرداری در بازار اسپات بیت کوین آنقدر زیاد است که قوانین یک صرافی نمی‌تواند هم اجازه فهرست شدن و معامله یک ETP اسپات بیت کوین را بدهد و هم به جلوگیری از تقلب و دستکاری و محافظت از سرمایه‌گذاران و منافع عمومی بپردازد.

کلهر علاوه بر این تاکید کرد نوسانات بیت کوین به خودی خود نشان می‌دهد ETFهای اسپات نباید تایید شوند. او در این باره گفته است:

با یک نمودار ساده می‌توان نشان داد که قیمت بیت کوین ممکن است برای مدت زیادی ثابت بماند و در دوره‌های دیگر دچار نوسانات شدیدی شود. در نتیجه یک ETP اسپات بیت کوین خطراتی را برای مردم به همراه دارد که با تعهد به حفاظت از سرمایه‌گذاران و منافع عمومی ناسازگار است. ETP بیت کوین نه تنها از سرمایه‌گذاران محافظت نمی‌کند، بلکه حفاظت‌های فرضی مربوط به آن هم آرامش کاذبی را برای سرمایه‌گذاران نامطمئن ایجاد کرده و آن‌ها را گمراه می‌کند.

کلهر ادعا کرده است بازارهای قانونی برای جلوگیری از دستکاری‌های بازار بیت کوین بسیار کوچک‌ هستند و قرارداد اشتراک نظارت (Surveillance-Sharing Agreement) تاثیر خاصی ندارد. به همین خاطر، وی معتقد است تایید احتمالی ETF‌های اسپات بیت‌ کوین «یک اشتباه نظارتی بزرگ در کل تاریخ» است.

در این نامه اشاره شده است که SEC طبق قانون موظف است این درخواست‌ها را رد کند و در مورد «آشوب مالی» و «زیان‌های عظیم سرمایه‌گذاران» در صورت تایید ETFهای بیت کوین هشدار داده است.

بتر مارکتس چیست؟

همان طور که گفته شد، بتر مارکتس یک سازمان غیرانتفاعی و غیرحزبی است که برای افزایش مقررات مالی در وال استریت لابی می‌کند. نیویورک تایمز از این آژانس به عنوان نسخه رسمی جنبش اشغال وال استریت یاد کرده است. جنبش مذکور، سپتامبر ۲۰۱۱ (شهریور ۱۳۹۰) در وال استریت نیویورک شروع شد و تا مارس ۲۰۱۲ (اسفند ۱۴۰۰) ادامه داشت. خواسته مردم هم رفع نابرابری‌های اقتصادی، مبارزه با فرهنگ اقتصادی سرمایه‌داری و از بین بردن دسترسی و نفوذ شرکت‌ها در دولت آمریکا بود.

پیش از این، صرافی ورشکسته‌ FTX قصد داشت با کمکی ۱ میلیون دلاری پشتیبانی این سازمان را برای دریافت تاییدیه کمیسیون معاملات آتی کالا آمریکا (CFTC) به دست آورد، اما کلهر این کمک را نپذیرفت و از CFTC خواست، درخواست FTX را رد کند.

این شرکت بارها از بازار کریپتو انتقاد کرده و از قانون‌گذاران آمریکایی خواسته است جلوی پذیرش نظارتی آن را بگیرند. طبق گزارش سالانه بتر مارکتس، این سازمان نظر مثبت افرادی مثل باراک اوباما (Barack Obama)، سناتور الیزابت وارن (Elizabeth Warren) و گری گنسلر (Gary Gensler) را به دست آورده و در سال ۲۰۲۲ در مجموع ۳ میلیون دلار هزینه کرده است. گفتنی است سناتور وارن، بزرگترین منتقد و دشمن اصلی ارزهای دیجیتال، به طور علنی با کهلر و Better Markets مرتبط است و گری گنسلر نیز ارتباط نزدیکی با مدیر عامل این گروه مالی دارد.

واکنش فعالان بازار کریپتو به صحبت‌های کلهر

به نقل از کوین تلگراف و نیوز بیت کوین، اریک بالکوناس (Eric Balchunas)، تحلیلگر ETF بلومبرگ، اظهار داشته است مراحل نهایی ETFهای اسپات بیت کوین در حال انجام است و شرکت‌ها احتمالا تا صبح روز ۸ ژانویه (۱۸ دی) بازنگری‌های نهایی را انجام می‌دهند. این تحلیلگر تاکید کرد فرم‌های 19b و S-1 آخرین مراحل SEC هستند و هرچند اصلاحیه‌های 19b انجام شده، اسناد S-1 هنوز تکمیل نشده‌اند.

SEC در ادامه ممکن است رای‌گیری جداگانه‌ای را بین کمیسیونرهای خود آغاز کند؛ اما تا ۱۱ ژانویه (۲۱ دی) هیچ جلسه‌ای را برنامه‌ریزی نکرده است. به گفته بالکوناس، SEC علاوه بر این می‌تواند با استفاده از سیاست اختیارات تفویض‌شده خود تصمیم بگیرد. او با توجه به اینکه هیچ یک از ETFهای اسپات و فیوچرز کریپتویی از طریق رای‌گیری رد یا تایید نشده‌اند، خاطر نشان کرده است:

ما حتی مطمئن نیستیم که آن‌ها بخواند رای‌گیری کنند. آن‌ها می‌توانند از چیزی به اسم اختیارات تفویض‌شده استفاده کنند؛ اما ما از این بابت هم مطمئن نیستیم. به نظر می‌رسد ۲ گزینه وجود دارد: یا رای بدهند یا از اختیارات تفویض‌شده استفاده کنند؛ به این معنی که باید ETFها را تایید کنند، چون وقتی درخواست‌های قبلی را رد کردند، رای‌گیری نداشتند.

بالکوناس معتقد است در روزهای آینده درخواست اکثر شرکت‌ها یا حداقل شرکت‌هایی که اصلاحیه خود را تا قبل از ۲۹ دسامبر ۲۰۲۳ (۸ دی) ارائه کردند، تایید می‌شود. این تحلیلگر همچنین خاطرنشان کرد درخواست شرکت گری‌اسکیل (Grayscale) ممکن است بعد از تایید یک یا چند درخواست دیگر تایید شود. وی در این باره اظهار داشت:

اگر روند کاری گری‌اسکیل متفاوت باشد، خیلی تعجب نخواهم کرد. اگر رای‌گیری انجام شود تصور اینکه گری گنسلر رای منفی بدهد، خیلی سخت است؛ چون هیچ مبنایی برای رد این درخواست‌ها وجود ندارد. او به معنای واقعی کلمه کسی است که به کارکنان SEC دستور داده تا با ۱۱ شرکت هزاران ساعت کار کنند و برای آن‌ها وقت بگذارند. با این حال تا زمانی که SEC صندوق‌های مذکور را رسما تایید نکند، نمی‌توانیم بگوییم که آن‌ها ۱۰۰٪ تایید می‌شوند.

بالکوناس در مورد نامه بتر مارکتس هم با لحنی طعنه‌آمیز گفته است:

آن‌ها به روش‌های فعلی برای خرید رمزارزها دقت نکرده‌اند. اگر به این موضوع هم اشاره می‌کردند، احترام بیشتری برایشان قائل می‌شدم. در حال حاضر همه می‌توانند رمزارز بخرند و ETFها قرار نیست برای اولین بار آن‌ها را در دسترس سرمایه‌گذاران قرار دهند. من فکر نمی‌کنم خیلی این مسئله را بررسی کرده باشند. به نظر من آن‌ها فقط می‌خواهند خودشان را نشان بدهند و بیان کنند که از رمزارزها متنفرند.

در ده سال گذشته، SEC تمام ETFهای اسپات بیت کوین را به بهانه دستکاری احتمالی بازار کریپتو رد کرده است؛ اما در حال حاضر در شرایط به‌شدت سختی قرار دارد. جیمز سیفرت ( James Seyffart)، یکی دیگر از تحلیلگران ETF بلومبرگ، هم در واکنش به نامه بتر مارکتس گفته است:

واقعیت این است که اگر ETFها تایید نشوند، جرم بزرگی رخ می‌دهد؛ چون کارمندان تمام شرکت‌ها و همچنین کارمندان SEC در چند ماه گذشته انرژی و تلاش زیادی را صرف آن‌ها کرده‌اند.

توییت جیمز سیفارت
توییت جیمز سیفارت – منبع: پلتفرم اکس

کوثر ایزک شیریان

تو دانشگاه اقتصاد خوندم و خیلی اتفاقی وارد بخش اخبار کریپتو شدم. اما خیلی طول نکشید که عاشق رویای غیرمتمرکزسازیش شدم. به اقتصاد کلان و تحلیل تکنیکال علاقه زیادی دارم ولی هیچ وقت نمی‌تونم به بازار NFTها بی‌اعتنا باشم. بی‌صبرانه هم منتظرم تا کاربردهای کریپتو تو دنیای واقعی بیشتر بشه.

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
2 دیدگاه
جدید ترین
قدیمی ترین محبوب ترین
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا