اخبار بیت کوین

بیت کوین ۶۶٬۰۰۰ دلاری در یک قدمی سقف تاریخی؛ ۵ نکته که باید در هفته جاری بدانید

قیمت بیت کوین در حال رسیدن به بالاترین سقف تاریخی (ATH) است اما هر چه بیشتر به این نقطه نزدیک می‌شود معامله‌گران و تحلیلگران بیشتر در مورد اصلاح قیمت آن صحبت می‌کنند. در این مطلب، به این موضوع خواهیم پرداخت که بیت کوین تا هاوینگ چه مسیری را پیش رو دارد و اصلاح قیمت آن چه زمانی آغاز خواهد شد.

به گزارش میهن بلاکچین، بیت کوین هفته جدید را با ادامه صعود خود آغاز کرد و امروز از مرز ۶۶٬۰۰۰ نیز گذشت. پس از بسته شدن کندل ماهانه به صورت کاملا صعودی و پرقدرت، اولین کندل هفتگی ماه مارس نیز به راحتی در ۶۳٬۱۱۳ دلار بسته شد.

از آنجایی که انتظارات در مسیر صعود بیت کوین در حال افزایش است، فروشندگان به طور ضمنی پذیرفته‌اند که ممکن است مقاومت خاصی در مسیر کشف قیمت بیت‌کوین وجود نداشته باشد. این سناریو یکی از خوش‌بینانه‌ترین نتایج را برای سال ۲۰۲۴ نشان می‌دهد و به صورت قابل توجهی فراتر از انتظارات بسیاری از معامله‌گران و تحلیلگران پیش رفته است.

با این حال، از هم‌ اکنون تا پایان ماه مارس موانع بسیاری باقی مانده‌اند که می‌توانند موجب نوسانات قیمت شوند. این در حالی است که هاوینگ بیت کوین در ماه آوریل نیز به خودی خود یک رویداد مهم است. یکی از این موانع مهم تصمیمات فدرال رزرو در مورد وضعیت اقتصاد و نرخ بهره آمریکاست.

شاید این موضوع برای معامله‌گران دارایی‌های پرریسک خیلی غافلگیرکننده نباشد، به ویژه آنکه صندوق‌های ETF ممکن است به خرید بیت کوین ادامه دهند. با این حال، اغلب سرمایه‌گذاران معمولی اکنون دچار فومو (FOMO) شده و از روی «طمع بیش از حد» عمل می‌کنند.

حال سوال این است که آیا مسیر بازار می‌تواند روند صعودی خود را حفظ کند یا اینکه یک دوره اصلاح قیمت اساسی و تثبیت در پیش داریم؟

در این مطلب، با نگاهی به وضعیت فعلی بازار بیت کوین به این سوال پاسخ خواهیم داد.

بیت کوین به منطقه بسیار مهمی نزدیک می‌شود

بیت کوین هفته جدید را در ۴ مارس (۱۴ اسفند) به صورت صعودی آغاز کرد و تا ۶۶٬۲۸۰ نیز افزایش یافت.

بیت کوین در تایم فریم ۱ ساعته
بیت کوین در تایم فریم ۱ ساعته؛ منبع: تریدینگ ویو

معامله‌گران و تحلیل‌گران در شبکه‌های اجتماعی، به دو دسته خوش‌بین و ناباور تقسیم شده‌اند و پیش‌بینی‌ها در مورد یک برگشت روند و اصلاح قیمت بسیار زیاد است.

سود ماهانه BTC/USD
سود ماهانه BTC/USD؛ منبع: کوین گلس

اسکیو (Skew)، معامله‌گر محبوب در آخرین توییت خود در پلتفرم X نوشت:

جدول زمانی جالبی است. ۵۰٪ به طور قابل توجهی معتقد به ادامه صعود هستند و ۵۰٪ اعتقاد به ریزش قیمت دارند. معمولا این اتفاق هر هفته رخ می‌دهد، اما این بار به طرز محسوسی بیشتر از حد معمول برابر هستند.

اسکیو به توافق برای ادامه صعود حول یک سطح حساس تاریخ از سال ۲۰۲۱ اشاره کرد. و اینکه تاکنون سایر سقف‌های محلی آن سال نتوانسته‌اند برای مدت طولانی به عنوان مقاومت عمل کنند.

اما ونچرفاندور (Venturefounder) یکی از تحلیلگران پلتفرم تحلیل آنچین کریپتوکوانت (CryptoQuant) کمی محتاط‌تر است.

وی در آخرین تحلیل خود، اظهار داشته بیت کوین همچنان ممکن است در بالاترین سقف تاریخی خود یک الگوی «فنجان و دسته» را تشکیل دهد و در یک آزمایش بی‌رحمانه، هم برای گاوها و هم خرس‌ها، به ۴۰٬۰۰۰ دلار برسد:

آیا برای چنین اتفاقی آماده‌اید؟ بیت کوین به سمت ATH قدیمی خود صعود می‌کند تا همه خرس‌ها را از سر راه بردارد، سپس پس از هاوینگ، اصلاحی به سمت ۵۰٬۰۰۰ یا ۴۰٬۰۰۰ دلار خواهد داشت تا این بار همه گاوها را حذف کند.
سپس بیت کوین مجددا به سمت ATH خود حرکت خواهد کرد تا همه خرس‌ها را از بازار بیرون کند… ما تا سه ماهه چهارم ۲۰۲۴ در این محدوده می‌مانیم.

احتمال تشکیل الگوی فنجان و دسته در نمودار BTC/USD در تایم فریم هفتگی؛ منبع: X

در مقابل این عقیده، این استدلال نیز وجود دارد که در کل، سرمایه‌گذاری در رمزارزها هنوز مورد توجه اکثریت جریان اصلی قرار ندارد. اگر این روند تغییر کند، موج جدیدی از علاقه به بیت‌کوین و آلت‌کوین‌ها به راه خواهد افتاد که محرک یک بازار به شدت صعودی خواهد بود.

متیو هایلند (Matthew Hyland)، تحلیلگر ارزهای دیجیتال، می‌گوید:

کندل هفتگی در حالی بسته شد که گاوها کنترل کامل بازار را در دست دارند. اکثریت در خارج از بازار بوده‌اند و هنوز هم هستند. شاید در توییتر کریپتو همه چیز خیلی خوب به نظر برسد، اما در دنیای واقعی بیشتر مردم هنوز روی بیت کوین سرمایه‌گذاری نکرده‌اند. وحشت شروع نشده است، اما خواهد شد.

هشدار یک تحلیلگر در مورد هیجان در بازار کریپتو

چارلز ادواردز (Charles Edwards)، بنیانگذار صندوق دارایی دیجیتال کاپیرول اینوستمنتس (Capriole Investments)، در جستجوی شانسی برای اصلاح قیمت است.

این تحلیلگر همچنانکه اهمیت قابل توجهی برای تاثیر هاوینگ ماه آینده قائل است در مورد صعود اخیر بیت کوین هنوز متقاعد نشده است.

توییت ادواردز
منبع: X

استدلال وی این است که حتی اگر یک چرخش ناگهانی فورا اتفاق نیفتد، ممکن است مدت بیشتری طول بکشد تا شور و شوق به جا مانده از ماه گذشته کاملا محو شود:

هیجانات صعودی می‌تواند ۲-۳ هفته قبل از ریزش قیمت باقی بماند.

وی هشدار داد که احتمالا زمان آن تا اواسط یا اواخر مارس است. همچنین، ادواردز تاکید کرد که دیدگاه او در بلندمدت نزولی نیست. بنابراین، به عنوان یک سرمایه‌گذار، مدیریت ریسک ضروری است؛ به ویژه در مورد بازارهایی که در چنین سطوح تاریخی و حیاتی قرار دارند.

قیمت همیشه می‌تواند بالا برود، فقط مدیریت ریسک و احتمالات مهم است. ریسک بازار در اینجا بسیار متفاوت (بدتر) از زمانی است که برای مثال قیمت بیت کوین ۱۶٬۰۰۰ بود. بنابراین، حتما باید مدیریت ریسک را لحاظ کرد.

نوسانات در این مناطق (هم بالا و هم پایین) با شدت بیشتری افزایش می‌یابد. برای مقایسه به اوایل سال ۲۰۲۱ نگاه کنید. من هنوز فکر می‌کنم که این بازار صعودی راه درازی در پیش دارد.

اوایل سال ۲۰۲۱، قبل از رسیدن به سقف تاریخی در اوایل سه ماهه دوم، شاهد دوره‌ای مشابه سرخوشی فعلی در سراسر بازار کریپتو بودیم. اما پس از آن اصلاح قیمت رخ داد و عملا رسیدن به ATH بیت کوین تا نوامبر آن سال به تاخیر افتاد.

ارزش بازار بیت کوین ظرفیت گرم شدن بیش از حد بازار مشتقات را دارد

یکی از نگرانی‌هایی که همراه گرم شدن بیش از حد بازار به وجود آمده است رسیدن فاندینگ ریت (Funding rate) به بالاترین سطح تاریخی است.

بر اساس داده‌های فعلی کوین گلس (CoinGlass)، فاندینگ ریت در برخی از پلتفرم‌ها حتی بیش از ۰.۱٪ است، در حالی که این عدد در بزرگترین صرافی جهان یعنی بایننس نزدیک به ۰.۰۵٪ است.

تاریخچه فاندینگ ریت بیت کوین
تاریخچه فاندینگ ریت بیت کوین؛ منبع: کوین گلس

شاخص سود باز (Open interest) نیز که یک پیش درآمد کلیدی برای نوسانات قیمت بیت کوین است به مقادیر بالایی رسیده و در ۴ مارس به عدد شگفت‌انگیز ۲۷.۷ میلیارد دلار رسید.

سود باز بیت کوین
سود باز بیت کوین؛ منبع: کوین گلس

با وجود این، یکی از تحلیلگران اشاره کرده است که افزایش ارزش بازار بیت کوین در هفته گذشته به این معنی است که سود باز فضای بیشتری برای رشد دارد.

جیمز ون استراتن (James Van Straten)، پژوهشگر و تحلیلگر داده در شرکت کریپتواسلیت (CryptoSlate)، در پلتفرم X در این باره گفت:

سود باز بیت کوین به بالاترین حد خود نزدیک می‌شود. وقتی آن را بر ارزش فعلی بازار تقسیم کنید، تنها به ۲.۲۵٪ می‌رسد که یک میانگین تاریخی است.

نمودار شرکت گلس نود (Glassnode) نیز وضعیت مشابهی را برای بیت کوین و اتر (ETH) نشان می‌دهد.

سود باز تقسیم بر ارزش بازار برای بیت کوین و اتر
سود باز تقسیم بر ارزش بازار برای بیت کوین و اتر؛ منبع: X

لازم به ذکر است، این هفته با معاملات آتی بیت کوین در بورس شیکاگو (CME) آغاز شد که در ابتدا چند صد دلار بالاتر از بازارهای اسپات معامله شد.

نمودار معاملات آتی بیت کوین گروه CME در تایم فریم ۱ روزه
نمودار معاملات آتی بیت کوین گروه CME در تایم فریم ۱ روزه؛ منبع: تریدینگ ویو

احتمال حفظ لحن هاوکیش پاول، رییس فدرال رزرو در جلسه شهادت در مقابل کنگره و سنا

فدرال رزرو و به ویژه رییس آن جروم پاول (Jerome Powell)، نقطه عطف هفته آینده در اقتصاد کلان ایالات متحده هستند.

در تاریخ ۶ و ۷ مارس (۱۶ و ۱۷ اسفند)، پاول در برابر کمیته مجلس نمایندگان و سنا شهادت خواهد داد و به سیاستگذاران اطلاعات جدیدی در مورد اقتصاد ارائه می‌دهد.

انتظار می‌رود در این رویداد دوسالانه، پاول همان لحن آشنای خود را در مورد تورم و نرخ‌های بهره حفظ کند. مخصوصا نرخ بهره برای دارایی‌های کریپتو و پرریسک، بسیار مهم است که کاهش آن سود خواهند برد. تاکنون، این اتفاق هنوز رخ نداده و داده‌های اخیر اقتصاد کلان بازارها را وادار کرده است که احتمالات در مورد کاهش نرخ بهره را به نیمه دوم سال موکول کنند.

گروهی از تحلیلگران بلومبرگ در گزارش آخر هفته خود اعلام کردند:

انتظار می‌رود پاول در شهادت شش ماهه خود در کنگره موضع هاوکیش خود را حفظ کند و به بازارها نشان دهد که فدرال رزرو برای کاهش نرخ بهره عجله ندارد. اگر این کار منجر به شرایط مالی سخت‌تری شود، فشار بر اقتصاد را حفظ می‌کند و احتمال تاخیر بیشتر برای تغییر سیاست‌های پولی را افزایش می‌دهد.

در حالی که بازارها شانس کمی برای افزایش بیشتر نرخ بهره قائل هستند، بر اساس داده‌های FedWatch Tool، احتمال کاهش نرخ بهره در ماه مارس تقریبا صفر است.

احتمالات نرخ بهره فدرال رزرو در جلسه ۲۰ مارس
احتمالات نرخ بهره فدرال رزرو در جلسه ۲۰ مارس؛ منبع: CME Group

با وجود این، کوبیسی لتر (The Kobeissi Letter) در پلتفرم X در خلاصه این هفته اشاره کرد که نوسانات زیادی قبل از تصمیم فدرال رزرو در ۲۰ مارس (۱ فروردین) رخ خواهد داد:

ما در حال حاضر ۱۷ روز از نشست مورد انتظار فدرال رزرو در ماه مارس فاصله داریم. قبل از آن اتفاقات زیادی در حال رخ دادن است.

همچنین، این هفته، علاوه بر شهادت پاول، آمار حقوق و دستمزد غیرکشاورزی، شاخص فرصت‌های شغلی (JOLTS)، داده‌های بیکاری و نرخ میانگین دستمزد ساعتی هم اعلام خواهند شد.

داده‌های شرکت سنتیمنت خبر از تثبیت قیمت می‌دهد

برای یک سرمایه‌گذار معمولی در بازار کریپتو، جذابیت رسیدن به ATH تاثیری زیادی بر احساسات آن فرد دارد.
بر اساس شاخص ترس و طمع کریپتو، سطوح «طمع شدید» در بالاترین حد چند ساله خود قرار دارد. سطح ۸۲ از ۱۰۰ از لحاظ تاریخی به دلیل مسیر ناپایدار، به چرخش‌های بازار منجر شده است.

شاخص ترس و طمع کریپتو
شاخص ترس و طمع کریپتو؛ منبع: Alternative.me

هفته گذشته، شرکت تحقیقاتی سنتیمنت (Santiment) با تجزیه و تحلیل شبکه‌های اجتماعی نیز اشاره کرد که توجه بیشتر به قیمت ممکن است به آرام شدن بازار کمک کند.

این پلنفرم پس از بسته شدن کندل ماهانه به این موضوع اشاره کرد:

پس از صعود انفجاری بیت کوین در ماه فوریه، بحث‌ها در شبکه‌های اجتماعی به طور فزاینده‌ای به سمت موضوعات مرتبط با قیمت سوق داده شده است. این بحث‌ها به طور عمده شامل بیت کوین، توکن‌های هوش مصنوعی و میم کوین پپه (PEPE) بوده است. در نتیجه بازارها می‌توانند کمی وارد تثبیت قیمت شوند.

منبع
کوین تلگراف

نوشته های مشابه

اشتراک
اطلاع از
0 دیدگاه
Inline Feedbacks
View all comments
دکمه بازگشت به بالا