چگونه ثابت کنید یک کیف پول دیجیتالی در شبکه بیت کوین برای شماست؟

در این مقاله قصد داریم شما را با روش اثبات مالکیت کیف پول دیجیتالی آشنا کنیم. به واسطه ارزهای دیجیتالی، شما می توانید تراکنش های مالی داشته باشید ولی آیا راهی وجود دارد که ثابت کنید، تراکنش ثبت شده در بلاکچین توسط شما انجام شده است؟

در دنیای امروز، بانک ها نقش پررنگی ایفا می کنند، این بانک ها هستند که بستری امن و قابل اعتماد برای انجام تراکنش های مالی فراهم می کنند. فرض کنید علی می خواهد ۲ میلیون تومان به سارا پول ارسال کند و هر دو در یک بانک (مثلا بانک ملت) حساب دارند. علی ۲ میلیون تومان را به حساب سارا واریز می کند و به سارا می گوید که ۲ میلیون تومان به حساب بانکی شما واریز کردم. ولی سارا از چند نفر دیگر نیز ۲ میلیون تومان دریافت کرده است و مطمئن نیست که علی ۲ میلیون تومان واریز کرده است. به همین علت از علی می خواهد که ثابت کند ۲ میلیون تومان به حساب سارا واریز کرده است. علی از بانک رسید تراکنش را دریافت می کند، رسیدی که در آن ذکر شده است دارنده حساب به شماره *** علی است و مبلغ ۲ میلیون تومان به حساب با شماره *** که متعلق به سارا است، واریز شده و علی این رسید را به سارا ارائه می دهد و سارا مطمئن می شود که طلب خود را از علی دریافت کرده است.

در واقع بانک در نقش یک واسط بستری قابل اعتماد فراهم می کند و به هر دو طرف تراکنش کمک می کند که به واسطه بستر فراهم شده، تراکنش مالی داشته باشند.

فرآیند اثبات مالکیت کیف پول در دنیای دیجیتالی

قطعا راهی وجود دارد که ثابت کنیم مالک یک کیف پول دیجیتالی هستیم. باید در نظر داشته باشیم که انجام تراکنش های مالی همواره نیازمند این قضیه بوده است، پس حتما در شبکه بیت کوین راه حلی برای آن در نظر گرفته شده است. برای اثبات مالکیت کیف پول شما باید از کلید خصوصی خود کمک بگیرید. وقتی شما تراکنشی در شبکه ای مثل بیت کوین ثبت می کنید، در خواست شما به شبکه ارسال می شود و اگر در اکسپلورر شبکه بیت کوین تراکنش خود را دنبال کنید، وضعیت تراکنش شما را نشان می دهد. اگر تراکنش شما در حالت تایید شده باشد، نشان می دهد که یک ماینر تراکنش ثبت شده از طرف شما را تایید کرده است.

ماینر چه چیزی را تایید می کند؟

در واقع ماینر تایید می کند که آدرس بیت کوین A به آدرس بیت کوین B پولی ارسال کرده است، این تایید بدان معنی است که دارنده کلید خصوصی آدرس بیت کوین A تراکنش را به ثبت رسانده است. شاید پیش خودتان فکر کنید که ماینر چگونه می تواند متوجه این امر بشود؟

دارنده کلید خصوصی آدرس بیت کوین A تراکنش خود را با امضای دیجیتالی خود به شبکه ارسال می کند. کاری که ماینر انجام می دهد، بررسی صحت این امضای دیجیتالی است. امضای دیجیتالی و آدرس عمومی فاکتور هایی است که به ماینر کمک می کند و ماینر از طریق آن ها می تواند متوجه شود که تراکنش ثبت شده از طریق کلید خصوصی A امضا شده است. دقت کنید ماینر به دنبال کلید خصوصی نیست و فقط به دنبال این است که تایید کند تراکنش از طریق کلید خصوصی آدرس A ثبت شده است.

کیف پول دیجیتالی شما درخواست های شما را به شبکه ارسال می کند و این درخواست ها از طریق امضای دیجیتالی شما رمزنگاری می شود. امضای دیجیتالی شما از طریق کلید خصوصی شما ساخته می شود و از هش استفاده می شود. هش یک تابع یک طرفه است و اگر قرار باشد از طریق آن به کلید خصوصی رسید بایستی سال ها برای آن وقت گذاشت ( شاید چند هزار سال).

نقش امضای دیجیتال در اثبات مالکیت کیف پول دیجیتال

اگر شما به دنبال این هستید که ثابت کنید مالک یک کیف پول دیجیتالی هستید، می توانید به راحتی عبارت مورد نظر خود را با کلید خصوصی خود امضا کنید. فرض کنید علی ۱ بیت کوین به سارا ارسال کرده است و سارا از وی می خواهد که ثابت کند ۱ بیت کوین را علی فرستاده است. علی عبارت “این کیف پول متعلق به علی است” را با کلید خصوصی خود، امضا می کند و به سارا می گوید از طریق سایت های بیت کوین  و بلاک اکسپلورر می توانید صحت امضای من را چک کنید.

البته در این سایت ها، آدرس بیت کوین من را “۱۵w۵qrr۹BDz۲V۱۳xdpaR۳BCaYgppZpT۶۲v” بنویسید، در قسمت پیام، عبارت “این کیف پول متعلق به علی است” را وارد کنید و همچنین برای پر کردن قسمت امضا از عبارت “H/GTDiX۲gmBoskLVE۰E۲u۵mcv۴rObBXEtJ۵Cb۹oQhIBWVREn۶fft۲asDY۶JFYsDb+LzQBpxqXydqFu۵FfL۳LrL۴=” استفاده کنید.

با وارد کردن این موارد در سایت بیت کوین با صفحه زیر روبرو خواهید شد.

بیت کوین تایید امضای دیجیتال

همچنین با وارد کردن این اطلاعات در سایت بلاک اکسپلورر با صفحه زیر روبرو خواهید شد.

بلاک اکسپلورر تایید امضای دیجیتال

این اطلاعات بایستی در همه سایت ها و ابزارهایی که صحت امضای بیت کوین را چک می کنند، معتبر باشد. به همین علت است که ما در 2 سایت این اطلاعات را چک کردیم.

به همین راحتی علی ثابت کرد که دارنده همان آدرس بیت کوینی است که 1 بیت کوین به سارا انتقال داده است.


54321
امتیاز 4 از 2 رای

منبع میهن بلاکچین
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال نظر

جدید ترین قدیمی ترین محبوب ترین
arasteh

آیا می توان مالک کیف پول را از طریق آدرس شناسایی کرد؟